VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Achtste jaar. Zaterdag 13" Februari 1892. N ummer 7 Het Kongres. Het Referendum. GESCHIEDENIS TWEE VRIENDEN STADSNIEUWS. Strijdpenning. Hex Coimitkix. Veel geschreeuw voor weinig wol. Abonnementsprijs voorop betaalbaars 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 ft*. 75. Annoncent 15 cent. per drukregel. Rechte liike eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor arlikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen oDgeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Op 134en Maart zal de federatie der pro gressisten van Belgie een Kongres houden te Brussel. De punten aan de dagorde zijn zeer ge wichtig namentlijk de grondwetsherziening, de kiezing der konstituante en de te verwe- zentlijken hervormingen. De kiezingen der afgevaardigden voor dit kongres zijn gesteld, voor geheel het land, op Zondag 21 Februari aanstaande Voor leper zal de kiezing geschieden in het Zilveren Hoofd Rijselstraat ten zes ure s'avonds. Ze zal voorafgegaan worden van eene be spreking der voorstellen Janson en Beer- naert; deze zijn 1° Art. 47 uitbreiding van het stemrecht. 2° Art. 48 invoering van de geëvenredige vertegenwoordiging. 3° Art. 52 betaling der Representanten. 4° Art. 53, 54, 56 en 58 reorganisatie van den Senaat. 5® Art. 60 en 61 betrekkelijk aan de troon opvolging. 6° Art. 67 invoering van de volksstemming of Referendum. 7® Art. 1 wegens het bezit van koloniën de Congo) Om acht ure zal de poll geopend worden en open blijven tot tien ure. Om deel te nemen aan de kiezing, moet men Belg zijn, meerderjarig en schriftelijk het programma van de federatie bijtreden. De Beernaertisten en Woestetisten, liggen ferm overhoop, aangaande het Referendum. Men beweert dat de Koning heden al de Staatsministers heeft bijeengeroepen, om over deze hoogst belangrijke zaak te hande len. Men zegt ook dat Beernaert en zijne aco- lyten van dit koninklijk Referendum, eene 104e Vervolg. Moeder, sprak hij, voor de eerste maal mijns levens, geloof ik, heb ik den schrik ge kend. Bij het gedacht dat Celina, mijne duur bare echtgenoote, overleden was, scheen het mij dat het huis, dat de hemel op mij instort ten en dat ik verpletterd wasGij zegt niets, waarom spreekt gij mij niet aan? Zijt gij niet gelukkig mij weder te zien Vrouw Cordier bleef sprakeloos: de ver slagenheid, eene bittere droefheid maakten haar stom. 't Is zonderling, hernam hij, ik rekende op een ander onthaal.... men zou zeggen dat ik een vreemdeling voor u ben.... Celina is den avond bij iemand gaan overbrengen, maar de kinderen... zij zijn daar, zij slapen. Hij wees met de hand de geslotene deur der tweede kamer aan. Ohl ik heb haast ze te omhelzen, zei hij. Hij stond op, nam de lamp en richtte zich tot de kamer waar hij zijne ingeslapene kin deren dacht te vinden. Stefanus, de kinderen zijn hier niet, zei vrouw Cordier. kabinetskwestie zullen maken en indien de Kamers het zouden verwerpen, zij hun ont slag zullen neerleggen. Men zegt ook dat Beernaert de meerder heid wil polsen... om dan later een achter deurtje te vinden, ten einde aan het bewind te kunnen blijven. Enfin... men vertelt zoodanig veel over dien klerikaten hutsepot, dat hij toch wel eens zoude kunnen aanbranden. Ik versta u niet, wat wilt gij zeggen Celina en zij wonen bij mij niet meer. Mijne vrouw heeft u verlaten, u, hare oude moederWat is er dan gebeurd? Stefanus, StefanusAh! gij doet mij sterven 1 Dit is mij niet antwoorden. Moeder, ik vraag het u nog eensWaar is Celina, waar zijn mijne kinderen? De oude vrouw rechtte zich weder op. Ik dacht veel geleden te hebben in mijn leven", zuchtte zij; welnuneen, op dit oogen- blik slechts ken ik de schrikkelijke folterin gen der ziel en des hartenI.... Stefanus, ver volgde zij zich tot den jongen man richtende, sedert meer dan twee jaren waart gij verre van hier, en niets is ons komen zeggen dat gij nog leefdet. Waarom hebt gij het stil zwijgen behouden, waarom hebt gij niet ge schreven? Waarom? omdat ik het niet kon. La ter, moeder, later zal ik u alles vertellen maar gij moet verstaan dat ik thans maar één gedacht heb: mijne vrouw en mijne kin deren weerzien. Wij hebben gemeend dat gij dood waart vervolgde vrouw Cordier, Celina, ik, uwe ouders, iedereen. Wij hebben missen doen lezen voor de rust uwer ziel, wij hebben rouwkleederen gedragen. BERICHT. Ter gelegenheid van den verjaardag der zeuraars victorie van ln Februari, hebben Waartoe goed mij dit al te zeggen? Gij ziet wel dat ik naar u niet luister. Gij moet nochtans luisteren, mijn zoon, gij moetCelina wilde geen geloof hech ten aan uwe dood. Zij hoopte altijd u weder te zien en zij herhaalde gedurig: Hij zal terugkomen. De tijd verliep, de maanden snelden voorbij. De gevangenen waren allen wedergekeerd en gij waart met hen niet. Van hier schreef men naar den minister; 't is M. Gerard, de meier, die de twee brieven opstelde. De minister nam inlichtingen, deed u in Pruisen opzoeken, en dan, op zekeren dag ontving Celina een papier dat uw over- lijdensakt was. Hoe komt het dat men u te Parijs ook dood waande? Ik weet het niet. Wij, hier, konden niet meer twijfelen; 't is alsdan dat men uwen rouw droeg. Men had reeds veel geweend, men weende nog. Ja, zei Stefanus, terwijl ik ginder leed, was men hier mistroostig. Ohja, zeer mistroostig, hernam vrouw Cordier. Alzoo, Celina was weduwe en hare twee kinderen hadden geenen vader meer 't was droevig, zeer droevig Dit gedacht dat mijne vrouw mij be weende en dat zij dacht dat onze kinderen weezen waren, heeft mij duizendmaal meer doen lijden dan de mishandelingen der Prui- sischenMaar de slechte dagen zijn voor- onze pagadders feest gehouden en hunne ka tholieke wachten eens ferm laten smullen, om ze tot geduld over te halen en hen te verzoeken een weinig de katholieke beloften van 1891 te vergeten. Met dit inzicht heeft Henrietje met zijne gewone welsprekendheid eene krachtige redevoering uitgesproken, waarin hij Burgemeester Surmont en zijne twee acolieten bewierookte, in de hoop van door hen ook bewierookt te worden en nog eens te doorgaan voor hetgeen hij niet is, 't is te zeggen: een verstandig man. Oordeelt liever: De Bewaarscholen in Sint Aloisiusschool zijn aangenomen, roept hij uit; (om aan non nenkloosters en schoolmeesters zonder be kwaamheid het geld, dat voor het onderwijs der volkskinderen bestemd is, te kunnen ge ven). Het pompierskorps is op beteren voet heringericht. (Ja, het is nu samengesteld uit ootmoedige slaven, die er het bevel voe ren volgens den wensch van Surmont en Cle, en uit mannen, die voor het grootste deel elders niet meer zouden gewild worden). Zondag laatst heeft het pompierskorps reeds bewijzen gegeven, en het heeft den vuurdoop ontvangen. (Iedereen weet dat de pompiers, bijzonderlijk de officieren en onder-officieren, bewijzen gegeven hebben van eene volkomene onwetendheidKom mandant Baus, deed zijne armen en beenen bewegen als eene telegraaf van het oude stel sel, liep heen en weder zonder' te weten wat hij doen moest, terwijl luitenant Biberon aan den grond als vastgenageld scheen en daar stond te glarieoogen gelijk een uil in een ankergat; Portland-Ciment, comman deerde Manoeuvrez vooraleer de darmen waren aangeschroefd, en de onder-luitenant stokslager verrichtte nog best van al zijnen dienst. De Onder-officieren en de Brigadiers vroegen aan de simpele pompiers wat zij doen moesten, en er ontstond een harrewar dat hooren en zien ervan vergingen, en de vuurdoop, waarvan Henrietje spreekt, was slechts eene betooging der onkunde van het bij. God geeft aan de vrouw die zich weduwe meende haren echtgenoot en aan de kinde ren hunnen vader weder. Neen, Stefanus, neen, hernam vrouw Cordier met eene bijna plechtige stem, de slechte dagen zijn niet voorbij. En levendig, de oogen ten hemel slaande; Mijn God, geef mij de sterkte en onder steun mijnen moed De jonge man gevoelde eene siddering door al zijne lidmaten loopen. Moeder, sprak hij met angstige stem, uwe woorden hebben den schrik en den angst in mijn hart gejaagd. Spreek: welk schrik- kelijK. ongeluk verwacht mij hier? Stefanus, begon vrouw Cordier.... Dan het hoofd omwendende: Ohriep zij wanhopende uit, nooit, nooit zal ik hem de waarheid kunnen zeggen Maar hoe schrikkelijk deze waarheid ook zij, ik moet, ik wil ze kennen! 't Is waar, gij moet ze kennen, ant woordde de moeder met droefheid. Stefanus, Celina dacht dat zij weduwe was Voleindig! Zij is hertrouwd. Hij slaakte een doffen, een ijselijken kreet. Zijne oogen openden zich bovenmate, hij strekte de armen uit en viel achterover. Wordt voort gezet HET WEEKBLAD VAN Parceque To-toet aime les goên om de wille van de muziekdozen et que M.... est un fameuxcapoenin 't stille. 0.10 Omdat M. D. een geheele pot hutsepot geëten heeft en dat hij achterna seffens heeft moe ten gaan0.10 Omdat M. H. D., den bakker zoowel zijne promenade kan doen. 0.10 Chaleureuses félicitations A M. l'abbé'V. agréé aux fonctions de secrétaire de Mgr. l'Evêque de Bruges. 0.10 Félicitations A M. G. G-, marchand-tailleur, désigné par Mgr pour la confection des vêtements de son secrétaire. 0.10 Pour que M. Camille C. n'aurait plus de peine avec sa voisine. 0.10 August B, St-Joseph van St-Jan, gij heb wel uwe plichten gekweten in den stoet van den nieuwen herder. 0.10 Omdat Wzijn bek zou stoppen want zijn werk heeft geen bijval in Yperen. 0.10 Omdat de neuze Coppin Zondag laatst op zijn uur niet was, en van den kommandant den helft van zijne solde afgetrokken werd. 0.10 Omdat den onder-officier F. geen briefkens meer in de pataten-zakken zou steken voor M. C. uit de Rijselstraat. 0.10 Opdat jufvrouw H. B. uit de Tempelstraat zoo van de wandelaarster der joden niet meer zou spelen, van de Yoortgangstraat tot de Mondstraat. 0.10 Omdat dsn jongsten van St. Jos... de nieuwe solo zoo goed heeft geblazen op de karaffe. 0.10 Omdat 't Pulletje verliefd is op Annetje, doch het is geen spek voor zijnen bek. 0.10 Hij moet nog wat naar school gaan, want hij is nog wat te klein voor haar. 0.10 Pulletje, Pulletje, gij hebt er veel te veel water in gedaan. 0.10 Omdat jufvrouw C. O. tweemaal daags zelf te vrijen gaat. 0.10 Omdat Carlos niet meer zou zeggen dat, wan neer men tweemaal in de zelfde straat wan- deld, men in 't Weekblad zal staan. 0.10 Dtrekt jen kegge in, dat ik de Hond straat zie. 0.10 Omdat E. niet wist welke coteletten zij at. Het waren er van een tem zwijn. 0.10 Omdat Hector liever een totje zou hebben dan den ingenieur van de koperen kl.... 0.10 Omdat den krommen B. krijsscher genaamd is geweest in d'herberg Het Bardelen Kot, in de plaats van Prosten. 0.10 Pour qu'une prochaine fois etc. 0.20 Pour que la voiture de M. B. était sur la point etc. 0.20 Pour qu'il n'a pas valu du sangfroid etc. 0.60 Omdat den dobbelen Rosten beter over hem zou waken dan over een ander. 0.10 Hij zou beter gaan waken naar Roeselaere. 0.10 Omnat den broeder van Sikke B. zou beter harnassen maken dan te zeggen dat hij ze kere liberalen zal afranselen 0.10 Omdat F. M. en M. W. ook twee coupons ge had hebben om naar den Congo te gaan. 0.10 Omdat mej. J. B. niemand meer zou ontvan gen na 11 uren, als O. weg is. g 0.15 Omdat J. en E. die stonden bij de bijouterie, te veel keken naar O. V. B. en M. C. 0.10 Omdat den heer en zijne echtgenoote uit de Boterstraat wat beter zouden gezind zijn, en wat lieflijker smoeltjes trekken. 0.10 Geluk en wensch aan den baron A. H. omdat hij een zoo goedkoop geleider heeft. 0.25 I>© toegezonden corresponden- tiën met persoonlijkheden zul len niet overgenomen worden, het bedrag zal met eenige woor den van hunne correspondentie ingelijfd worden. Alle correpondentiën moeten vóór den Donderdag avond in gezonden worden, zooniet blij - veu zij tot 8 dagen later.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1