Groote MEETING Maatschappij Burgerwacht Stemrechtbond. Op Zondag 14 Februari 1892 Poperinghe. Nog Poperinghe. pompierskorps en een doorslaande bewijs dat de mannen van ln Februari het goede verbreken om het slechte aan te nemen.) Henrietje vervolgde alsdan: Velen onder u hebben reeds den weldoenden uitslag van de kiezing ondervonden, 't Is aan de gekoze nen van ln Februari dat gij dit te danken hebt. Bij deze woorden zagen de katholieke wachten elkander verwonderd aan, zij sche nen te vragen wie door de nieuwgekozenen begunstigd was geweest en wat zij die man nen te danken hadden. Allen hadden veel be loofd geweest, niemand had iets bekomen en Henrietje sprak van dank, alsof hij iedereen had rijk gemaakt. O! die greppedanser Alsdan dronk Henrietje op de gezondheid van den Burgemeester, (die hem het gras onder de voeten gemaaid heeft), van de hee- ren schepenen en van de meerderheid van den Gemeenteraadmaar niet op de gezond heid van dezen die hunne stem gegeven had den aan die mannen en hen in hun zeuraar- spel hadden geholpen, zelfs niet op de ge zondheid van 31 die voor zijne schoone daad vóór het assisenhof heeft verschenen. Odie ondankbare I Burgemeester Surmont, die het nagerecht had afgewacht om op'het feesttooneel te ver schijnen, nam deze gelegenheid te baat om de katholieke wachten te bedanken over hunne aanwezigheid in de begraving zijns zoons, (alsof het te veel gekost had om een visietkaartje van bedanking te zenden). Hij verontschuldigt zich dat hij niet meer her vormingen heeft ingebracht, zeggende dat zij, met den besten wil der wereld, in een jaar niet kunnen vernietigen wat de libera len in 50 jaren gesticht hebben. Maar Brug ge en Gent zijn niet op eenen dag gebouwd, zegt hij, en als wij het geluk hebben nog lange op het stadhuis te blijven, zullen wij alles veranderen en vernietigen, en alsdan zult ge het loon uwer medewerking beko men, alsdan zullen wij volkomen aan de be loften die wij gedaan hebben, 't Geen wij eerst en vooral hebben trach ten te verzekeren, dat is de christelijke op voeding der kinders. 't Is daarom dat wij ondersteund en aangenomen hebben de scho len bestierd door meesters die geloof hebben en door goede zusters, die Henrietje ons aanbevolen heeft. Burgemeester Surmont schijnt te vergeten of niet te weten dat het beter ware het on derwijs der volkskinderen toe te vertrouwen aan meesters die geleerdheid hebben, dan aan boerenkinkels, die van onze kinderen dweepzuchtige onnoozelaars willen maken en hunne lessen bevestigen met slaande ar gumenten, die hunne leerlingen gewond en gekneusd naar huis zenden. Wij hebben van het pompierskorps ge maakt hetgeen het moest zijn, (samengesteld uit slaven en slippedragers) een korps waar de politiek uitgebannen is (maar dat geheel en al uit politieke mannen is samengesteld) een korps dat bereid is ter hulpe te snellen van al zijne medeburgers, (zou Burgemees ter Surmont de verwaandheid hebben te be weren dat het oude pompierskorps ooit zijne hulp zou geweigerd hebben aan iemand In dit geval zouden wij niet aarzelen te zeggen dat hij een vuige leugenaar is) en de orde te helpen handhaven in alle omstandigheden ('tis te zeggen dal de niet politieke pompiers niet zullen aarzelen de liberalen aan te val len zoohaast zij het schoon hebben, ze in de doos te duwen als zij durven hunne mis noegdheid laten blijken, en alzoo de kaloten in staat te stellen straffeloos op de liberalen te trommelen, ze te beledigen en te tergen). Gij moogt gelooven dat wij onze belof ten niet vergeten, (bid God dat wij lange leven en gij zult lange moeten te goed houden.) Vragen wij aan God dat hij ons de noo- dige gratie verleene om onze zware take te volbrengen en om zonder omzien en zonder zwakheid het doel te bereiken dat wij ons voorgesteld hebben. (Heeft men nog ooit eene schijnheiligere taal gehoord? De Gratie vragen aan God om eerlijke lieden te broodrooven, te vervolgen en uit te hongeren, ten voordeele van dweep zuchtige nietweters en vadsige nonnen de gratie vragen aan God om eene stad naar den afgrond te leiden en hare inwoners van ellende en gebrek te zien naar vreemde stre ken vluchten De gratie vragen aan God om al het vuil werk der geestelijken te verrich ten en als ootmoedige slaven van de bisschop pen, alles aan te wenden om kloosters en kerken te verrijken ten nadeele der eerlijke werklieden, burgers en en bedienden! Sur mont zou veel beter de gratie vragen aan God om al het onrecht te herstellen dat hij reeds gepleegd heeft, 't zij in den Senaat, 't zij in den Gemeenteraad, en te bidden dat hij van zijne wraakzuchtige gevoelens zou ver lost worden). Dit is in 't korte al wat die twee vernufti ge mannen hunne genoodigden voor nage recht hebben opgediend; veel geschreeuw voor weinig wol, en nog altijd beloften zon der uitwerksels. Allo, katholieke wachten, hebt maar geluld, en in afwachting zingt den lof uwer bedriegers. Over eenige dagen ontvingen wij van een onzer vrienden een artikel, getiteldvan ln Februari 1891 tot ln Februari 1892. Het was te lang om in éénmaal op te ne men en wij besloten het in tweën te verdee- len. Wij lazen dus het eerste deel en bevon den dat het wel geschreven was; wij aarzel den dus niet het in te lijven. Menigeen zei ons dat dit een schoon arti kel was en dat het onder alle opzichten veel bijval verwierf. Aangemoedigd door deze goedkeuringen, verwaarloosden wij de twee de helft van het artikel te overzien of te on derwerpen aan onze redactie, en zoo komt het dat, buiten onze wete, in ons blad per sonen aangevallen werden, waarvoor wij een grooten eerbied hebben en die wij in alle omstandigheden veel verschuldigd zijn. Twee maatschappijen hebben tegeD dit artikel geprotesteerd en wij aanvaarden hun ne protestie omdat zij gegrond is maar Le Progrès zou willen doen verstaan dat wij of zinneloos of verrader zijn. Noch 't eene noch 't ander; want nooit heeft het Week blad iets of iemand verraden, en men kan ons ten hoogste beschuldigen van met on voorzichtigheid gehandeld te hebben, iets dat wij zeer betreuren. YPEREN. Schieting van 11 Februari Gaimant Arth. 20 25 25 25 25 120 Boedt Leon 25 20 20 25 25 115 Froidure Robert 25 20 25 25 20 115 Bogaert 25 25 20 25 20 115 Vandevyver 25 25 26 so 20 115 Deweerdt Ch. 20 20 25 20 25 110 Legon Emile 25 20 20 25 20 110 KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ de Vrije Kruisboogschutters Schieting van Woensd. 4 Febr. 1892 Gewoon blazoen. Hoogste Getal. Deweerdt Charles 6 6 6 3 21 Laagste Getal. Vanden Hende 11/2 1 1 141/2 om 3 ure namiddag. in 't lokaal ZILVEREN HOOFD Rijselstraat. de Heeren PARMENTIER en MORTIER. INGANG EN WOORD VRIJ. BURGERSTAND. van den 5 tot den 12 Februari 1892. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 6. Huwelij ken. Julianus Eeckhout, schoenmaker, en Louise Six, kleermaakster. Theophile Vanelstlande, kantinier, en Eugenia Bollaert, dienstmeid. O verlij dens. Carolina Verfaeillie, 75 j., huishoudster, echtgenoote van Ignace Vlamynck, Nieuwe- straat, 4. Pieter Margot, 75 jaar, schoenmaker, echtgenoot van Virgenia Doussy. Karei Bouvier, 73 jaar, koffeerder, echt genoot van Nathalia Vandamme, Houtmarkt. Desiderius Qualy, 71 jaar, zonder beroep, weduwe van Melania Seys, Meenenstraat, 5. Pieter Angillis, 68 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat 155. Louis Deporte, 22 jaar, timmerman, echt genoot van Helena Liebaert, Meenenstraat 5. Kinderen beneden de J jaar Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 2. „O a ss®Ka<Tr—i- Een vertrek dat de dibben zullen be treuren, dat erfgenamen zal gerust stellen en ganseh Poperinghe ver blijden. Een plotselinge mare heeft als een donder slag onze stad getroffen en geheel de bevol king opstriepjes gesteld. Namelijk Monseigneur heeft bevonden dat zekere ge- kruinde kapelhaan alhier wonderdaden ge noeg verrictit heeft, en heeft hiervoor de volgende beslissing genomen. J. J. door de bermhertigheid enz... Bisschop van Brugge, huisprelaat enz. enz... aan alle de geloovigen van ons bisdom en in zonderheid die van Poperinghe zaligheid en zegen. Zeer lieve Broeders, Over eenige jaren had ik in een dorpje, drij kleine uurtjes gaans van 't zalige Pope ringhe een tikkenhaan geplaatst, die door zijn geweldig kraaien heel 't parochietje overeind zette, en de schuchtere oogskens van meer dan een verkwezeld henneken op zich wist te trekken. Zoolang het maar bij kraaien en oogskenslonken bleef, bekommer de ik mij niet om wat gekakelmaar tikken haan, die in vuur en vlam stond van kerre- pap bij de boeren le eten, werd zoo onder nemend, dat hij op 't gebied van anderen zijne vleugelen begon te schudden, zoodat hij op zekeren dag, door een baas, wiens hen neken hij een corsetje aan 't passen was, met de pikkels omhoog op straal gegooid werd. Besteld als een sl jkhond koos onzen haan al bibberen en Beveren het hazepad.— Om ergere gevolgen te ontgaan verplaatste ik hem naar Poreringhe, waar hij nu sedert omtrent 20 jaar behendig zijne perten heeft gespeeld. Op éen, twee, drij overkraaide hij heel de stad, en speelleden baas bij arm en rijk. De eene moesten plooien voor zijnen wil, de an dere wist hij te bekoren eu te bepraten, en ze toch eindelijk over te halen om naar zijn welgevallen te handelen. Zoo eenen haan is goud waard voor mijn bisdom; wantik zal u niet vertellen hoe hij op zijne manier dankenheerlje en scherreweg te spelen wist. Bij de kwezeltjes was hij bijzonder in zijn vak immers, gij herinnert u nog wel hoe fraaitjes hij in 't hoekske van de markt zijne rolle heeft gespeeld Als Testamentuit voerder wil ik zeggen Gij kunt er u geen gedacht van maken die haan is een oprecht model van zelfopof fering. Met alle plezier van de wereld biedt hij zich aan bij dibben en dibbaards als mal- jant om hun goed te bestieren, en op 't einde zorgt hij nog zelf voor hun testament. tk mag u verzekeren, dat hij er vele fraaitjes heeft opgeklaard en daarvan zou meer dan een teleurgestelde erfgenaam u nieuws kunnen vertellen. En ziet, spreekt er maar eens van aan de arme familie van ze ker pastoortje, over drij of vier jaar in groo ten triomf begraven te Blijdenberge niet verre van Beveren alwaar onze haan en nog eenige andere hanen van 't zelfde kaliber naartoe reden in gala met madame en haren toekomenden. Ja, madameen haren toekomende! want mijn haan is een der voortreffelijkste make laars van heel 't bisdomverscheidene hee ren en dames der stad kunnen hierover spre ken bij ondervinding.Maar 't schijnt toch dat hij bij madame den kaas van zijn brood heeft laten nemen; Augustje zal hem te slim ge weest zijn: neen, dat heeft hij niet gedacht, toen hij tijdens de komst van den Gouver neur gedurende het concert aan het venster zat ie pronken, en champagne te drinken als een echte bon-vivantmet een wezen, zoo rood, dat men er het vuur kon uitslaan! Ja, lekkere dineetjes, fijne wijnen, braspar- tijtjes versmaadt hij niet, 't mag nog asschen Woensdag of goeden Vrijdag zijn, en 't komt er evenmin op aan dat het te Poperinghe, te Belle of elders zij. En 's avonds om een uur of elf de dames naar huis geleiden, daarvoor geneert hij zich in 't geheel niet, want hij is heel galant, de galanterie in persoon bij sommige kwezeltjes Die reputatie is verre en naar gekend, men weet daarover te spreken in onze stad en zelfs in Russen over de Watoustraat. Maar ik moet er bijvoegen, hij doet alles tot welzijn der religie onder kenspreukVoor God en Vaderland En waar onze tikkenhaan binnen viel daar kwam 't geluk in huis, de zondaren bekeerden zich en Bazoef liep de beenen van zijn lijf om de nieuwbekeerden kalanten te bezorgen, die hij van andere stieldoeners trachtte af te trekken. Hiervan getuigen ze kere suikerbakkers, drukkers, goudsmids, enz. Wat kan het schelen sommige stiel doeners hun kalanten af te trekken en scha de te veroorzaken, als men maar zijne goes ting kan doenzoo leert het immers de he- dendaagsche christelijke menschlievendheid en rechtveerdigheid Gij verstaat dat tikkenhaan alzoo veel werk hadhij hield zich met alles bezig en stak overal zijnen neus inde volmaaktste moeial van twintig uren in 't ronde. Maar niet alleen moest hij de helft van Poperinghe bestieren en naar zijne hand doen draaien, daarbij was hij nog opperbaas in de kerk, waar hij soms ook de suisse speelde. Voor geboorten, huwelijken, sterfgevallen was het nutteloos in de priesterstraat te gaan aankloppenmen wist vooraf dat men ver zonden werd naar tikkenhaan, waar men voorzeker welgekomen was, als men maar van centen wist. Zoo kende onze maljaat op 't einde niets anders meer dan commandee- ren en scherrewegzou het dan moeten verwonderen, dat hij na ieJer exaam met twee ferme ezeloor en van Brugge afkwam!! Maar door zijne handelwijze heeft hij veel menschen de oogen doen openen, hij is er op gekend Baas 00 en voorzeker heeft hij, niettegenstaande zijne kiesdraverijen en zijn lawijt met hel en vagevuur een goed stuk geholpen aan de blikken buis, die men in de laatste stemming voor Stanislas heeft beginnen te smeden om ze den naasten leer op zijnen vernuftigen schedel te passen. Ik besluit dus, dat tikkenhaan nu genoeg zaam gewerkt, geklauwierd en gefeest heeft: zijne weinige hareu beginnen te vergrijzen, en gelijk het liedje zegt: Dat alle die hij vervolgd of benadeeligd heeft hem vergiffenis schenken, hij zal het niet meer doen Aldus opgemaakt te Brugge, ten dage, maande en jare als boven aangewezen. J. J. Op Bevel enz. B. van Brugge. F. N. Kanonik-Secretaris. Een weldadigheidsfe 331. Men kon digt een puik concert aan, welk alhier op Maandag 22" Februari door eenige liefheb bers zal gegeven worden in de stadsschou w- Iburg, ten voordeele van den arme. Gezien de samenstelling van het programma beloofd het een echt feest te zijn voor alle muziek, zang en tooneelliefhebbers. Voorzeker zal er dien avond in den stadsschouwburg geen volk ontbreken. In ons Hoppeland is eene gemeente, die eene lieve zuster N ifa'ionder hare bewoon- Isters telt. De pastoor maakt zuster Natalie allerlei deuntjes wijs om naar den hemel te gaan, en daar rijspap met zilveren lepels te mogen... proeven. Men schreef haar dus het volgende Geloof zij Jezus Christus Lieve zuster Natalie Wees zoo goed in den naam van Jezus- Christus en voor de eewige zaligheid uwer ziel aan mijne goddelijke vraag t« voldoen. Sehenk aan de nonnetjes, die brave engels, uw huis en land om er een heilig klooster op te richten, ten einde de kindertjes er eeije goede opvoeding te geven Lieve zuster voldoet aan mijne vraag en de pastoor verzekert mij dat ge recht naar den hemel zult gaan. Charles X. Twee dagen later ontving Natalie het be zoek van den pastoor, doch Natalie ant woordde aan den hemeldragonder Ik heb al drie gemeetland aan de kerk gegeven en dit is meer dan voldoende, voor mijne zaiigheid. Ik heb arme familie en weezekinderen te verzorgen. Daarop antwoordde de pastoor Ik herhaal u dus als gij het aan de non netjes geeft gaat ge recht naar den hemel... ja vóór ge sterft! S F* Kt E KL FC IF m Brugge, den Februari van 't jaar van gratie 1892. Die man kan nu geen goed meer doen Want hij wordt oud (bis) Want hij wordt oud van jaren(bis in ohoor). Daarom dan, zeer lieve Broeders van Po peringhe, niettegenstaande de onbegrensde iiefde die gij uwen teerbeminden Djosep hebt gewijd, niettegenstaande de droevige tranen die eenige congreganisten en teei her- tige kwezeltjes zullen storten om het ver trek van dien manhaftigen ridder van het gulden snoerniettegenstaande het u bitter hard moet vallen dat deftig en menschlie- vend persoonaadje uit uw midden te verlie zen die het rijkdom was der wijn en cham pagne verkoopers, ik hoop toch dat gij de goede rede zult gehoor geven, en met mij vinden, dat hij nu de recht.veerdige rust mag genieten die hij door zijn onvermoeid zwoe gen en arbeiden heeft verdiend, voor al het goede dat hij bij dibben en dibbaards met en zonder corset heeft gesticht. Wij hebben een plaatske voor hem gevonden, waar hij t niet te lastig hebben zal, zoo een dingske gelijk Jan ter Biezen of nog min, waar hij als in villegiature als proost zal kunnen leven en nog meer op zijn gemak zal kunnen dineën geven en den tijd hebben om in zijn zeiven te gaan, zijn ongeregeld gedrag en zondig verleden te herdenken en zich door gebed en boetveerdigheid voor het toeko mende leven zuiveren kan. Amen 0

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2