VAK IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. GESCHIEDENIS TWEE VRIENDEN P Achtsêe jaar. Zaterdag 20" Februari 1892. Nummer 8. Zedelijkheid Ia de Kamers. Kiesexamens. Strijdpenning. Abonnementsprijs voorop betaalbaars 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Aanoncem 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 ft*, per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekf udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de PublicüéMagdalenastraat, Brussel. Man wordt verzocht alle hoegenaamd# artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag rry en onderteek end toe te zenden. Artikelen ongerekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Wij leven onder een zedelijk gouverne ment, dat is zoo afgesproken. Aan het hoofd van den Belgischen Staat bevinden zich thans een klein dozijn engelen, met eenen aa tsengel, sinte Vandenpeereboom die allen te zamen waken over de deugd van de brave Belgen. 't Is al zedelijkheid dat de klok slaat. Er worden zelfs congressen gehouden waarvan niets zal overblijven dan de herinnering, j en... een lijvig boekdeel vol verslagen, rede- j voeringen, statistieken en ander zedelijk vei- velend geschrift. Toch is er eene klas van menscben uitge sloten van de bescherming van den Staat. Het zijn de tolbedienden Wel mogen zij ter kerke gaanmen heeft den tolbediende derwijze ontsteld, dat de handel er door lijdt, maar de winkel der papen draait, en lat is hoofdzaak. Maar, op een ander dan het kerkelijk ge bied zijn zij er anders aan toe! Het is aan de commiezen der accynsen van 3e en 4e klas verboden te trouwen, zonder toelating van den minister van financies; zij mogen geen Wettelijk huwelijk aangaan, indien zij niet bewijzen kunnen, een jaarlijksch inkomen van 200 frank, buiten hun traktement te bezitten, of hun verloofde een gelijkstaande bruidschat medebrengt. Eene dergelijke bepaling bestaat ook voor de officiers. De staat verplicht hen, willen zij in het huwelijksbootje stappen, er eerst en vooral een geldkwestie van te maken. De eerwaarde Vandenpeereboom zal stel lig deze ontheiliging van het heilig sacrament des huwelijks met ontzetting vernemen. Zijne engelreine ziel zal nog meer ontsteld worden wanneer hij zal hooren dat eene bepaling, als booger vermelde, de bedienden aanspoort tot onwettelijke echtverbintenissen wel ke de zedelijkheid leelijk krenken. llde Vervolg. Als de zorgen van vrouw Cordier hem tot het leven hadden teruggeroepen, hielp zij hem opstaan en zich in eenen zetel zetten. Maar het was slechts lang nadien dat hij er in gelukte zijne gedachten weèr bij een te krijgen en het bewustzijn van zijnen schrik- kelijken toestand had. Eensklaps stond hij op en sprong in het midden der kamer. Getrouwd 1 getrouwd! riep hij uit; maar ik ben niet dood, dit huwelijk is nietig Mijne vrouw behoort mij toe, ik zal ze terug nemen, de wet is voor mij. Dan, met ontsteltenis heen en weder stap pende, herhaalde hij zinsneden en woorden zonder gevolg, zonder samenhang, die de ongerustheid van zijnen geest te kennen ga ven. Eindelijk naderde hij tot vrouw Cordier en bad haar hem alles te vertellen. Als zij geëindigd had, voegde zij er bij Vervloek noch mij, noch Cilina, noch Jaak Perard. 't Is omdat hij u beminde, 'c is uii herinneiing der vriendscaap die u veree- nigde, dat hij gedacht heeft eenen plicht te O! godvreezendste aller ministers, wees genadig; gebruik uwen invloed bij uwe col- legas, opdat aan zulk een toestand een einde worde gesteld, en alle brave bedienden en trouwlustige officieren, met of zonder geld, Godes gebodGaat en vermenigvuldigt volgens de voorschriften van God en wet, in eer en deugd mogen volbrengen, en niet in staat van on wettelijkheid en zonde. Dan zul len er lofzangen opgaan te uwer eer in de kazernen en tolhuizen, en uw naam zal ge benedijd worden door alle rninnezieke maag- delijnen in alle eeuwigheid. Amen De Herziening en het Referendum De afdeelingen der Kamer hebben zich woensdag morgen in het Paleis der Natie vereenigd. Ziehier den uitslag der beraadslagingen over het vraagstuk van het referendum. De le sectie neemt het refeïendum aan met 13 stemmen tegen 3; De 2<le sectie verwerpt het met 10 stem men tegen 8 en 1 onthouding; De 3de sectie neemt het aan met 11 stem men teugen en 3 onthoudingen De 4de seciie verwerpt het me* "stemmen tegen 7 en 3 onthoudingen De 5de sectie, waarvan M. Woeste deel- maakt, neemt het aan met 8 stemmen tegen 5 en 4 onthoudingen De 6e sectie verwerpt het met 4 stemmen tegen 4 en 3 onthoudingen. Het referendum werd dus aangenomen met 69 stemmen tegen 33 en 14 onthoudin gen. Troonafstand des Konings LAmi deVOrdrehet bisschoppelijk blad van Namen, beweert dat Z. M. de Koning Leopold II gedreigd had afstand te doen van den troon indien het referendum hem niet werd toegestaan. vervullen met Oelina ie trouwen en uwe twee kinderen aan te nemen. Kon Gelina de edelmoedigheid van uwen vriend misken nen? Kon zij weêrstaan als het de toekomst uwer kinderen gold? Zij had u nochtans niet vergeten; zij beminde u altijd. En nu bemint zij Jaak? Ik geloof dat zij hem begint te bemin nen. De ongelukkige loosde een diepen zucht, en te lang ingehoudene tranen ontsnapten in overvloed en besproeiden zijne wangen. Ah! hernam vrouw Cordier, indien een woord van u ons was komen zeggen dat gij bestondt, 't is de vreugd, 't is het geluk die heden uwe terugkomst zouden vieren Waarom hebt gij niet geschreven? Ik ga het u zeggen: Zekeren dag, het was nog geen twee weken dat ik in Pruisen was, om geweigerd te hebben een moeieiijk werk te verrichten waarvan ik eenen afkeer had en dat overigens mijnen dienst niet betrof, zweepte een pruisische officier, die nauwelijks twintig jaar oud was, mijn aangezicht met een stoksken dat hij in zijne hand hield. Verwoed, sprong ik op hem toe en sloeg hem op mijne beurt geweldig in het aangezicht. Men hield .mij aan en ik werd in eenen kerker geworpen. Ik ver scheen voor eene soort van krijgsraad, die mij ter dood veroordeelde. Groote opschudding aan het hof en van daar de schielijke kazakkeering van Woeste en Cie Zoover hebben een achttal jaren klerikaal bestuur ons arm Vaderland gebracht. Op le Mei a. s. zal te Brussel eene groote manifestatie plaats hebben voor het acht- urenwerk en het algemeen stemrecht. Indien het algemeen stemrecht niet zoude gestemd worden hebben de Brusseisehe so cialisten van het Volkshuis besloten de al- gemeene werkstaking overal te doen uitroe pen. Het referendum of volksraadpleging is voor de middensectie gekomen en door meest al de klerikalen aangenomen; de fiere Woes te, alias kazakkeerder, heeft het hoofd ge bogen; bet diner des konings heeft effekt gemaakt, Eerst was er kwestie van slechts 3 arti kels der grondwet te herzien, thans komt elke afgevaardigde met een te herzien artikel voorden dag. Waarom dan niet eenvoudig verklaartal de artikels der grondwet dienen herzien te worden, en daarmede punctum. Een Brusselsch blad vertelt dat de koning zijne ministers bedreigd heeft van den troon te gaan indien men hem zijn referendnm niet verleende, dit zou de reden zijn van de zoo spoedige ommekeer der klerikale partij no pens de volksraadpleging. De examens van kiesbekwaamheid voor het jaar 1892 zullen plaatshebben op 12" 13n en 14n Maart aanstaande. De aanvragen moeten ten minste 10 dagen voor den zittijd, met eenen uittrek der ge boorteakte erbij, aan het gemeentebestuur gezonden worden, de taal vermeldende waar in men het exaarn wenscht af te leggen. Ik wachtte het noodlottig oogenblik af, en ik had eenen brief geschreven, dien ik hoopte naar Celina te kunnen sturen. Ik dacht dat dien laatsten troost mij niet zou geweigerd worden. Des anderendaags kwam men mij uit mij nen kerker halen, maar in plaats van mij vóór het rechtingspeloton te brengen, leidde men mij naar den ijzerenweg en ik vertrok voor het diepste van Pruisen, langs den kant vnu Polen. Nooit heb ik geweten noch waar om, noch dank aan welke tusschenkomst mijne straf veranderd werd in eene levens lange opsluiting in eene sterkte. Het is mij onmogelijk te zeggen welke folteringen ik uitgestaan heb tusschen devier muren eener enge en ijskoude cel, zoo laag van gewelf dat ik mij er niet kon recht hou den, nauwelijks den dag en nooit de zon zien de. Twintig maal, honderd maal heb ik de toelating gevraagd om te schrijven en ge smeekt dat men tijdingen van mij naar Frankrijk zou sturen. Men deed altijd alsof men mij niet verstond, of men antwoordde mij met woeste spotlachen. Misschien zou ik dien dienst kunnen koopen hebbenmaar ik had geen goud op mij om de toegevendheid van een mijner gevangenbewakers te beta len. En 't is in de tranen, de wanhoop of in vervoeringen van machtelooze woede en ra zernij dat ik lange maanden heb overge- De kandidaten welke den Zondag wen- schen hun exaam af te leggen mogen zulks in hunne aanvraag melden. Het zal heel waarschijnlijk de laatste maal zijn, dat dit groot zeurspel zal plaals hebben. bracht, niets wetende en nooit anders hoo- rende dan eene verfoeide taal, die ik niet verstond. Eindelijk, over eene maand, gelukte ik er in de waakzaamheid mijner bewakers te be driegen en mijn gevang te ontvluchten met twintigmaal mijn leven bloot te stellen, 't Is al bedelen dat ik door Hongarië, Oostenrijk, Italië en Frankrijk, den weg te voet heb afgelegd. Voor hen keerde ik terug. Helaas! ik wist niet dat het geluk mij voor altijd ontzegd was. Waarom, aangezien zij mij ter dood veroordeeld hadden, hebben zij mij door den kop niet geschoten. Waarom ben ik niet ge storven in mijnen kerker? Waarom, terwijl ik vluchtte, heb ik den kogel eener schild wacht in mijn hoofd niet gekregen?... Waar om? waarom?.... Ah! ik versta het! eene nieuwe smart, eene schrikkelijke, ongehoorde smart, moest mij in een oogenblik al de andere doen vergeten. Ahriep hij uit, gevloekt zij de dag op wel ken ik geboren ben Na die laatste uitbarsting zijner wanhoop vielen zijne armen onbewegelijk langs zijne zijde, zijn hoofd boog zich voorover, en hij bleef roerloos, als verpletterd onder het ge wicht van zijn ongeluk en van het noodlot. Wordt voortgezet |f HÉ i H -• C HET WEEKBLAD VAN Winst op 100 verkochte brochuren. Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik wekelijks twee pintjes (vijf weken). Twee vrijzinnige jassers. Omdat M. de schilder, beter met de knikkers zou spelen dan te klappen van vrijen. Omdat hij naar de kruistraat niet meer zou loopen hij zou beter naar het Canon gaan naar Rousselare. F. was toch zoo blijde Donderdag noene dat het mochte langs H. zijde gaan. Ik hadde willen in zijn plekke zijn. Omdat M. zoo goed gaan dienen heeft naar buiten. Pour que les 2 amoureux renouvellent souvent leur petite promenade du cöté de la Citadelle. Omdat E. V. van de drie enz. Hoe komt het dat enz. Omdat A. D. niemand meer zou uitgeven voor overdrager, wanneer hij misschien goesting heeft zelf die rel te spelen. Dat hij gerukt weze, hij zal hem nooit geen stroo in zijnen weg leggen. Hij heeft meer eeregevoel alsdat, niemand zou hij nadeel aandoen. Omdat Jules den chicoreiemarchand zijne marmotte uithaaldeen zijn échantillon getoond heeft aan de bazin van de Belle Vue in de levering van den tilbury den Zondag 30 Januari te Gheluvelt. Omdat hij in eene razernij was, omdat Con stant en zijne vrouw moesten bij hem zitten in het terugkeeren. A. en J. kregen twist, J. mochte zijn paard in den nieuwen tilbury niet spannen, en J. weigerde daardoor zijne pinten te betalen. Omdat M. van den A. 's avonds late niet met alle slach ran manvolk zou loopen. Zij zou daarvan eene verkoudheid kun nen houden. Omdat L. zoowel non de djie kan zeggen. 5.00 1.00 0.20 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.20 ft M

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1