Fantöches Holdens Gevecht. Tram. Karnaval. Sterfgeval. Vlaanisch tooneel. Apothéose a grandes transformations GROOT EEEST Prijskampen voor het Peerdenras. VERSCHILLENDE TIJDINGEN. BERICHT. Zondag namiddag hadden de landbouwers Ferlaguyt en de genaamde Wyckaert, beide van Vlamertinghe een kleinen twist en bij het scheiden zegde Wyckaert aan zijn tegen strever Gij zult t' avond niet levend naar huis keeren. - 's Avonds ontmoetten zij el kander nog eens in de herberg Belle Vue Kruisstraat en het duurde niet lang of de poppen waren aan 't dansen. Wyckaert trok een ponjaardmes en wilde Ferlaguyt te lijve. Deze ontwapende zijnen aanvaller en bracht hem verscheidene steken in de borst en de zijde toe met het ontnomen ponjaardmes. Wyckaert zeeg neder en vruchteloos gaf Dr. Delie, in allerlei geroepen, hem de noodifee zorgen. Het slachtoffer is een voorvechter van de ergste soort die i-eeds ruim een dertigtal veroordeelingen achter den rug heeft. Hij is daarbij een on verbeterlijke pensjager en daar Ferlaguyt een jager is, werden zij kwade vrienden. Het is dezelfde Wyckaert die over eenigen tijd ook op de Kruisstraat door boer V... zoo duchtig afgeranseld en bijna doodgestoken werd. De aanhouding van Ferlaguyt volgde kort na den manslag. Hij verweerde hem wel wat tegen de politie, doch, voorzien van de menotten werd hij toch om 10 ure 's avond in het stadsgevang voorloopig in hechtenis gehounen. Hij is een heel vreedzaam man, die vroeger nooit met niemand twist had en nu, sinds eenigen tijd, door eene bende pensjagers en wildstroopers, waaronder Wyckaert, aangerand, geplaagd, uitgescholden en gestatigd uitgedaad en ge- dreigt werd. Hij is een welstellend landbouwer, vader van een heel talrijk huisgezin en behoorende tot eene deftige familie. Hij is van franschen oorsprong en alom bemind. Het parket heeft reeds een onderzoek be gonnen om vast te stellen in hoeverre Fer laguyt in staat van zelfverdediging was. Onnoodig te zeggen dat die ijselijke gebeur tenis gansch onze stad en den omtrek in op schudding gebracht heeft. Wyckaert is beter en, hoewel hij ver scheidene doodelijke wonden heeft, hopen de dokters echter hem te zullen redden. Ferlaguyt is gisteren, vrijdag in vrijheid gesteld geweest. Toen hij in zijne woning trad was het waa lijk een schouwspel. Vrouw en kinderen vielen hem aan den hals gelukkig van hun echtgenoot en vader weder in hun midden te behouden. Wyckaert heeft aan het gerecht gezegd dat er geen proces hoeft gemaakt te worden, dat hij de zaak wel met Ferlaguyt ging effen maken. Als Wyckaert geneest zal Ferlaguyt op zijne hoede moeten zijn. Woensdag morgen is de tram bij de statie ontrigg ld. De machinist heeft eenige lichte kneuzingen bekomen. Het heeft heel wat moeite gekost om het locomotief en den eer- gten wagen weder op de riggels te k:ijgen. Zondag hebben de vastenavondzotten, al heel weinig in getal en enkel schitterend door hunne slordigheid en hunne lage manie ren, het heel bondt gemaakt. In verscheide ne herbergen hebben zij hunne mommen eens duchtig uitgeklopt. Het was nog al op- merkwaardig dat al die krakeelders, die la- wijtmakers en uitdeelers van stokhaver juist al volbloede jappers, in den Heer gekonfijte kwezelaars, godzalige keersesnuiters van 't fanatiekste ras waren Wat propere hut sepot is toch die gebenedijde kadodders- kliek. Den eerste dag van karnaval was hier heel doodsch. Geen tien gemaskerden waren te zien en, daargelaten een zestal klerikale voorvechters en snoevers, men mocht zeggen dat de vroegere zoo geestige en zoo levendi ge vastenavond heel en al uitgestorven is. En dat reeds na een goed jaar japneuzen- bestuur! Heere djeezeken wat zal het dan later gaan zijn 1 Herbergiers, winkeliers en neringdoenders ge moogt tusschen de lakens kruipen van ten achten en, met eene ijdele maag en een ijdelen porte-monnaie, vast in slapen als ge er lust toe hebt, om later dan met beide handen voorde wijwaterkwispels, uwe rijkmakers te stemmen. Zoo willen het de zwartjes die van genoegen volop feesten en Bourgogne laten waaien. Te Brussel is de heer Lodewijk Pieters, onze oude stadsgenoot en vriend, in den heer ontslapen. Zijne begraving had woensdag 11. om 3 ure namiddag aldaar plaats. Eene tal- looze menigte vrienden was toegestroomd om eene laatste hulde te brengen en een laatste bewijs van vriendschap te geven aan den af gestorvene, die immer bereid was iedereen dienst te bewijzen en zijne hulpwaardigheid altoos van de strengste onbaatzuchtigheid wist te doen gepaard gaan. Lodewijk Pieters was een open karakter een rechtschapen man, een teedere echtge noot, een gcei huisvader, een verkleefde vriend. Hij was oprecht bemind van allen, die hem kenden of met hem in betrekking kwamen. Gansch het werkhuis, waar hij sinds 7 ja ren beambte was, had het zich ten plichte gerekend zijne stoffelijke overblijselen tot aan het kille graf uitgeleid te doen. Die 180 mannen, met den meester aan 't hoofd waren wel het schoonste bewijs van 's mans gezel- ligen omgang en van zijne nauwlettende plichtsbetrachting. Rouwkrsonen en immor tellen werden door den meester en knechten den dierbaren doode opgedragen, twee lijk- reden werden bij het gapend graf, uitgespro ken eene fransche (die ons ontbreekt daar hij bij memorie gezegd werd) en eene vlaam- sche. Deze laatste laten wij hier volgen, Mijne Reeren en vrienden In naam van gansch het personnel, kom ik op den boord van dit graf, eenige woorden van rouw uitspreken ter verheerlijking der nagedachtenis van den betreurden heer Pieters. De goede man wiens stoffelijke over blijfsels hier ter aarde besteld worden, was aller vriend, en heeft gedurende zeven jaren meteenen on vermoeiden iever en een stand- vastigen vlijt gevrocht, tot het weilukken der taak welke Hem was opgedragen. De tegenwoordigheid van onzen achtbaren heer en meester, een 180 tal werklieden, rouwkronen en palmen, is het grootste be wijs van achting dat wij u betogen kunnen. Uwen naam, duurbare Heer Pieters, zal voor altoos in ons geheugen geprent blijven. Vaarwel, vriend, vaarwel 1 Welk een verschil hier in IJperen! Wan neer men hier 20 jaar lang bij eenen meester gewerkt en gezwoegd heeft en hem eene for tuin heeft helpen winnen dan wordt men veelal met ondankbaarheid beloond en men vliegt op straat. Ja zelfs tracht men nog op alle mogelijke middelen u in uwe stoffelijke belangen te benadeeligen, De voorbeelden daarvan moeten wij niet verre zoeken onge lukkiglijk. Aan de diepbeproefde famielje Pieters bie den wij onze rechtzinnige deelneming in den smartelijken rouw, waarin zij gedompeld is. De vertooning te geven door den Tooneeltroep van Antwerpen onder 't Bestuur van den heer Van Doese laer is, door oorzaak van ziekte van twee artiesten, moeten, tot 14 dezer verschoven worden. Viïle d'Ypres, (Salie 'e T béat re) Jeudi 10, Vendredi 11, Samedi 12 et Dimanche 13 Mars 1892 a 8 heures du soir. GSANDES aEPRÉSENWIONS LES VÉRITABLES Deuxième parlie. LES CÉLÈBRES MINSTREL'S orchestre négro-burlesque. Troisième partie. Robinson Ci*usoé, pantomime nouvelle. Qualrième par',ie. 10 changemenls de décors nouveaux. La Cascade Mystérieuse. Prix des places: Réservées. 1 fr. 50; Premières, lf:anc; Deuxième 50 centimes. LAMDÜOUWCOIIICE YPEREN. YAN ASCHWOENSDAG DEN 2" MAART 1892. UITSLAG DER ZWAAR RAS DER TREKPEERDEN tot den landbouw dienstig, welke door het Landbouwcomice IJperen, zijn gegeven worden. 1* Prijskamp. MERRIEN van drie jaar en daarboven. 12 mededingers. 2® Prijskamp. RU1NPEERDEN van drie jaren en daarboven. 24 mededingers. 3e Prijskamp. VEULENS. A. HENGSTEN van twee jaar. 4 mededingers 10 mededingers. 4e Prijskamp. Veulens van één jaar en daar onder. A. HENGSTEN. 12 mededingers. B. MERRIEN. 12 mededingers. I. Hebben alleenlijk in die prijskampen kunnen mededingen de dieren toebahoorenüe a) Aan landbouwers gehuisvest in de om schrijving van bet Landbouwcomice IJpe ren b) Aan landbouwers of kweekers gehuis vest buiten die omschrijving, die i,id zijn van het Comice IJperen, mits nochtans zij het bestuurlijk of het rechterlijk arrondisse ment IJperen bewonen, en de dieren zich minstens sedert 1 October 1891 in vermel de omschrijving bevinden, en tevens aan den mededinger toebehooren. De mededinger moet voor elk een van zijne dieren in den tegenwoordigen prijskamp be kroond, en binnen bet tijdperk hieronder be paald, een getuigsehrift afgeven, opgemaakt door den Rijksvecaarts der omschrijving en door het Gemeentebestuur zijner woon plaats echt verklaard. Het getuigschrift zal het signalement van het dier, zijnen ouderdom, en, zoo mogelijk, het datum van zijne geboorte, alsmede zijne afstamming vermelden. De uitdeeling der premiën en der diplo ma's zal binnen de twee maanden plaats hebben, uitgenomen voor wat de premiën en de diploma's betreft door ds hengsten-veulens bekomen (3e en 4e prijskampen A), welke premiën en diploma's zullen afgegeven wor den binnen de zes maandente rekenen van den dag des 'prijskamps, mits aflevering van een getuigschrift, door den Rijks- veeaarts der omschrijving opgemaakt en door het Gemeentebestuur echt verklaard, welk stuk vaststeld dat de dieren niet zijn gesneden geworden, en zich nog in de om schrijvingen I en II hierboven vermeld, be vinden. De premiën die, binnen de maand na het tijdverloop hooger bepaald, niet ingevraagd worden, blijven onwederroepelijk ten pro- fijie van de kas der gedecoreerde of gerne- dailleerde Landbouw werklieden BURGERSTAND. van den 26 Februari tot den 5 Maart 1882. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 5. Huwelij kon. Demets Adolph, hovenier, en Van Eegroo, Maria, dienstmeid. Cailliou, Emiel, hovenier, en Vanspranghe Clementina, naaister. Alleman, Emiel, daglooner, en Nevejans, Maria, kantwerkster, Knockaert, Petr. behanger enVermeersch Maria, kantwerkster. Gryson, Karei, meubelmaker, en Lameire, Valeria, dienstmeid. Lameire, Juliaan, daglooner, en Vanbeylen Lucia, kantwerkster. Deleu, Rosa, landbouwster, 68 jaar, echt- genoote van Leonardus Sillekens, St. Jacobs buiten. Knockaert, Rosalia, 85 jaar, zonder be roep, weduwe van Felix Waterbley, St-Jans- hospitaalstraat. Vandermadeliere, Octavia, 37 jaar, kleer maakster, ongehuwd, Lange Tkouroutstraat Doflée, Virginia, 85 jaar, zonder beroep, ongehuwd, St-Janshospitaaistraat Byloos, Barbara, 77 jaar, zonder beroep, weduwe van Petrus Calmeyn Cartonslraat. Calmeyn, Glemencia, 81 jaar, zonder be roep, ongehuwd, St-Jacobstraat. Dopéré, Amandus, 65 jaar, kleermaker, ongehuwd, Hondstraat. Buyse Franciscus. 76 jaar, zonder beroep, echtgenoot in echtscheiding van Anthony, Boterstraat. Deloffez, Adelai, 61 jaar, huishoudster, weduwe van Karolus Debuigne, Mondstraat. Cornez Emilius, 22 jaar, soldaat bij de rij school, ongehuwd, Vleesehhouwerstraat. Kinderen beneden de 7jaar. Mannelijk, geslacht 1. Vrouwelijk, id. 1. Maagkrampen. Chambral, 24 Ja nuari 1890. Ik ben zeer voldaan voor uwe Let wel op R. dat gij geheele nachten niet meer en zit in de D. B. aan den hoek van de straat bij J. of gij zult bij de kraag ge nomen zijn van E. D. 0.10 Omdat armens en beenen gezeid heeft in de Maan dat hij jaloersch was, dat Karei met zijn schoenvader was, en spijt heeft dat hij zelf geen kan krijgen. 0.10 Omdat de winkeldochter uit de Boterstraat haar wat treifeüjker zou houden in de bal als zij gemaskeerd is. 0.10 Omdat H. A. eene betere winkeldochter zou nemen en geene die zoo gaarne gaat hoes- ters eten naar de vischmarkt als de bal ge daan is. 0.10 Zij heeft mij geen dozijn hoesters weert ge weest maar wel nog 5 centiemen voor de strijdpenning. 0.05 Omdat de suikerstande zoowel de jonge meis jes kan fixeeren als hij rond gaat met de schaal. 0.20 Omdat de winkeldochter J. haar niet meer zoude laten kussen inde bal van d'officieren 0.10 r»e toegezonden correspondent tlën met persoonlijk-heden zul len niet overgenomen worden liet bedrag zal met eenïge woor den van hunne correspondentie ingelijfd worden. Alle correpondentiën moeten vóór den Donderdag avond in gebonden worden, zooniet blij ven zij tot 8 dagen later. Het Comiteit. 1' Prijs: Verguld zilveren eermetaal met premie van 125 fr. Kinders Roelens, landbouwers te Gits. 2® Prijs: Zilveren eermetaal met premie 35 fr. Kinders Roelens, landbouwers te Gits. 3e Prijs Zilveren eermetaal met premie 60 fr. Butaye Alois, landbouwer te Noordschote. 4® PrijsZilveren eermetaal met premie 40 fr. Samyn Fideel, landbouwer te Boesinghe. 1® Prijs Zilveren eermetaal met premie van 100 fr. Vandenberghe Jan, landbouwer te Boesinghe. 2e Prijs: Zilveren eermetaal met premie 10 fr. Colpaert Josef, landbouwer te Gits. 3® Prijs Zilveren eermetaal met premie 50 fr Bouckaert Jacob, landbouwer te Beveren ;Roe- selaere). 4® Prijs: Zilveren eermetaal met premie 25 fr, "Weduwe Deconinck, landbouwster te Gits. 5® Prijs: Zilveren eermetaal met premie 15 fr. Soete Henri, landbouwer te Langemarck. 6® Prijs: Zilveren eermetaal met premie 10 fr. Van Ooillie Jan, landbouwer te Gits. 1® Prijs: Verguld zilveren eermetaal met premie van 100 fr. Niet verleend 2® PrijsZilveren eermetaal met premie 15 fr. Vandromme Benoot, landbouwer te Crombeke. 3® Prijs: Zilveren eermetaal met premie 50 fr. Niet verleend. 4® Prijs Zilveren eermetaal met premie 40 fr. Verraes Karei, landbouwer te Wytschaete. 5® Prijs Zilveren eermetaal met premie 25 fr. Watteyne Constant, landbouwer te Hooglede. Accessiet: De Dry ver, Yperen. B. MERRIEN. van meer dan één jaar en min dan driejaren. 1® Prijs Verguld zilveren eermetaal met premie van 100 fr. Van Wonterghem Karei, landbouwer te St Jan bij Yperen. 2® Prijs Zilveren eermetaal met premie 15 fr. Sigier Henri, landbouwer te Zandvoorde. 1® Accesiet: Verzilverd eermetaal. Delanote Jules, landbouwer te Waasten.3 2® AccessietVerzilverd eermetaal. Louwagie Hendrik, landbouwer, Noordschote. 1® Prijs: Zilveren eermetaal met premie van 50 fr Depoorter Frans, landbouwer te Wervik. 2® Prijs Ziiveren eermetaal met premie 40 fr. Dambre Karei, landbouwer te Vlamertinghe. 3® Prijs: Zilveren eermetaal met premie 25 fr. Weduwe Sierens landbouwster, te Gits. 4® Prijs: Zilveren eermetaal met premie 15 fr. Verhelst Frans, landbouwer te Hooglede. 1® Prijs Zilveren eermetaal met prem.e 50 fr. Weduwe Bisschops Frederik, landbouwster te Passchendaele. 2® Prijs: Zilveren eermetaal met premie 25 fr. Diclt-Moerman, landbouwer te Hooglede. 1® Accessiet Verzilverd eerme'aal. Weduwe Nuytten, landbouwster le Yperen. 2® Accessiet B 11e Leo, landbouwer te Gheluvelt. O verlij (lens.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2