1 Hoe zekere kalotebladen beoordeeld worden door katholieken. Het uur van Greenwich. STADSNIEUWS. Algemeen Stemrecht. Maatschappij Oud-Pompiers van Yperen. Willems-Fonds. Val. Verdronken. Stemrechtbond. Maatschappij Voor 't Nieuwsblad. stemrecht op te leggen. Wij moeten aan onze vertegenwoordigers een mandaat oplegeen voor al de groote kwesties die aanhanging zullen worden in de Constituante namelijk: referendum, senaat en proportioneele vertegenwoordiging M. De Poorters (Brugge). Het was in de Vlaamsche streken dat men het langst heelt gedraald om het algemeen stemrecht aan te nemen. Ik mag met vreugde verkon digen dat in Vlaanderen men thans ook het algemeen stemrecht wil maar gematigd door de proportioneele vertegenwoordiging. Wij mogen ons oud programma niet be liegen. Dus beiden moeten op het programma staan. [Daverende toejuichingen). De minderheid moet zetelen in de gemeen teraden waar de partijen nu konkelfuizen naar,eigen goeddunken en zonder toezicht. De evenredige vertegenwoordig is zoo noodig als het algemeen stemrecht. (Donde rend handgeklapt begroet den spreker) M. Brunet (Brussel). Wij waren eerst van gedacht geweest dat alleen het algemeen stemrecht op het programma moest staan om eenvoudig en duidelijk te wezen. Maar sinds eene maand hebben wij veel weg afgelegd en op andere punten dient er ook eene houding genomen te worden. M. Janson spreekt in denzelfden zin. Stemming. Het Algemeen Stemrecht zal-het platform Wèzea der aanstaande verkiezingen; de kan didaten der progressisten moeten er partij ganger van zijn. Aangenomen past algemeene stemmen In de namiddag zitting zullen de andere punten besproken worden. De zitting wordt om 12 u. 20 m. geheven. De namiddagzitting zal om 3 u. beginnen. Het getal afgevaardigden beloopt ongeveer .500 personen. Algemeene Raad der Vooruitstre vende Partij Leden gekozen door het Congres De hh. Avedyck, Bourlard, E. Brunet, Cambier, De Meur, De Poortere, de Sélys, des Essarts, fagnart, Feron. Fléchet, Fur- némont, Hanrez, Heuse, Heynderickx, Hou- zeau, Janson, Lorand, Lynen, Peemans, Robert, Vande Walle. Leden aangeduid door de provincies Voor de provincie Antwerpen De hh. Callewaert, Depauw. Voor de provincie Brabant De hh. Levêque, Lepoutre. Voorde provincie West- Vlaanderen -. De hh. Deswaerte, Vermeulen. Voor de provincie Oost -Vlaanderen -. De hh. Kops, H. Durnont. Voorde provincie Henegouw-. Dehh. Michel, Roger. Voor de provincie Luik-. Dehh. Gilon, Hénault. Voor de provincie Limburg -. De heeren Jaminé, Schoolmeesters. Voor de provincie Luxemburg -. De hh. Lambiotte, Lambert. Voor de provincie Namen De heeren Franceschini, Gillard. Onze lezers hebben dikwijls hooren spre ken van den Patriote, eene katholieke ga zet, die gelijk het Nieuwsblad en het Jour nal rt' Ypres niets dan laster en leugen bevat en door al de kaloten onzer stad zoo zeer aan getrokken is. Welnu dat Jezuietenblad is door M. De Beucker op den vlaamschen Landdag te Brussel eens duchtig afgezweept geweest. De Patriote, die steeds zijn zwadder werpt op al wat hem omringt, zonder zelfs zijne parlijgenooten te sparen, juist gelijk onze gebenedijde boterpapiertjes het doen, werd door den katholieken heer De Beucker afgeschilderd als: Het orgaan der laster aars, het schandalig blad der lafaards, de grootste vijand der vlaamsche bevolking. Deze woorden door eenen klerikaal uitge sproken verwekten op den landdag de groot ste opschudding. De hevigste katholieken be groetten die waarheden met de luidruchtig ste toejuichingen en eene- ware zegepralende ovatie viel M. De Beucker ten deel. Hij heeft de PalriotarJs als lafaards en verraders gebrandmerkt en ze afgeschilderd als echte Jesuïten. En als men nu overdenkt dat het zulke gazetjes zijn die door de geestelijkheid onder steund en aangeprezen worden, die den naam hebben goede en zedelijke dagbladen te zijn, die strijden voor geloof, godsdienst en vader land, moet men bekennen dat die hemeldra- gonders niet weinig den aap houden met hunne lichtgeloovige parochianen. Het Weekblad, 't Progres De Toekomst en alle liberale gazetten, die gewoon zijn aan Cesar te geven wat aan Cesar toekomt, worden als slechte, zedelooze bladen ver worpen en verboden, en wee den herbergier die eene dezer gazetten in zijn huis zou dur ven aanveerden. Maar de klerikale organen der laster aars. de schandalige bladen der lafaards, zooals het meerendeel der kalotebladen zijn, deze beveelt men aan, omdat zij al wat eer lijk, deftig en treffelijk is, met hun venijn bevuilen en de politieke geestelijkheid ter hulp komen in de vervolging die zij ingespan nen heeft tegen alwie voor haren wil niet gedwee het hoofd buigt. Wat schandalige en eerrovende artikels bevatten onze twee papenbladjes niet? Hoe menig eerlijk man, hoeveel deftige ambte naren en bedienden worden er niet aange rand en gelasterd? Hoevelezinspelingen wor den er niet gedaan tegen dezen of genen vreedzamen en deftigen burger, die geen ander ongeluk hebben dan niet toe te behoo- ren aan de partij welke deze bladjes verte genwoordigen? De verblindheid dezer lasteraars is zoo groot dat zij hunne eigene mannen aanran den en eindelijk eene scheuring te weeg bren gen in het klerikale kamp, de katholieke partij ontredderen en den val der zeuraars- partij voorbereiden. Wij hebben dat altijd gezegd, en de katho lieke heer De Beucker komt onze gezegden bevestigen: De Patriotards('t is te zeg gen de oneerlijke schrijvers der kalotegazet- jes) moeten gebrandmerkt worden als laf aards en verraders, zij moeten aanzien wor den als echte Jezuïten 1 Mochten onze boterpapiertjes nu nut trek ken uit deze les 't Is een geheel geharrewar met het uur van Greenwich, dat met 1 Mei aanstaande zal gevolgd worden op de Staatsspoorwegen. Sommigen zegggen dat men nu vroeger zal moeten opstaan, om aan den trein in tijd te komen. Dat is verkeerd, want het uur van Greenwich is 17 minuten ten achter bij het onze. Maar wat is dat nu, het uur van Green wich? Greenwich is een stadje van Engeland, dicht bij Londen gelegen, waar het Engelsch observatorium staat en waarvan het uur ge volgd wordt in geheel Engeland. Het middaguur van Greenwich wordt al dus in geheel Engeland gevolgd, evenals het middaguur van Brussel gevolgd werd in Bel- gie en dit van Parijs in Frankrijk. Met 1 Mei dus te beginnen, wordt het uur van Greenwich gevolgd. Alle morgenden, om 6 ure, seint men van het Observatorium van Brussel het juiste uur naar de Noordstatie, en van daar naar al de statiën van het land. Op 1 Mei als het te Brussel 6 ure zal zijn op den zonnewijzer, zal het te Greenwich nog maar 5 uur 43 minuten zijn. Dus men zal in al de statiën van het land de uurwer ken 17 minuten moeten stilhouden. Een trein die om 6 ure juist moet vertrekken, zal 17 minuten moeten wachten, en men zal dus geen gevaar loopen te iaat te komenwel integendeel. Maar er is iets anders; 't Kan gebeuren dat men de uren zal ver anderen van de treinenmet 1 Mei begint immers de zomerdienst. Indien het spoorwegbestuur nu al zijne treins 17 minuten vervroegde, dan zou men nogtans op 1 Mei nog geen gevaar loopen te laat te komen met te vertrekken volgens het oude uur. Immers, in dit geval zou de trein nog maar juist op hetzelfde uur vertrekken, vol gens de zon, gelijk het altijd geweest is. Het invoeren van het uur van Greenwich zal zoo veel verwikkelingen niet meebrengen gelijk men schijnt te vreezen iedereen zal zijne horlogie 17 minuten inhouden en 't zal gedaan zijn. 't Ware slechts in geval dat de besturen van groote steden bijvoorbeeld, volstrekt het oude uur zouden willen blijven behouden, dat er ongemak zou uit voortspruiten. Doch dit is niet erg te vreezen; het dage- lijksch leven zit zoodanig ineen met den spoorweg, dat het onmogelijk zou zijn een afzonderlijk uur voor den spoorweg en een ander voor het gewone leven in voege te houden. STRiJ'iDFEisrisrxisrG!-. De Liberale Associatie van Brugge heeft het voorstel aangenomen het Algemeen Stem recht inde Grondwet te schrijven, met bij voeging der geëvenredigde vertegenwoordi ging, aan de wet de zorg latende de uitslui tingen te bepalen. Maandag 11. heeft de maatschappij der Oud- .Pompièrs, voorafgegaan door haar muziek en gevolgd door de bijzonderste ingezetenen der stad, een uitstapje gedaan. Op geheel haren doortoch bevond zich eene talrijke me nigte die er aan hield deze dappere Maat schappij te groeten en toe te juichen. Iedereen was volop in vreugde. De Burgemeester zelf wilde zijne tevredenheid betuigens wetende hoezeer de Oud-Pompiers van iedereen ge acht en bemind worden, heeft hij hen, bij hunne aankomst op de Groote Markt, de aangename verrassing gedaan van het karil- lon te doen speten. Dit is opperbest, zegde men in de menigte, daarin herkennen wij den Vader der stadhij is altijd bemin nelijk en gedienstig voor zijne kinderen. Ook hebben de muziekanten, om huone voldoening te betuigen, onmiddelijk het lied van Reusje aangeheven, het lied dat de heer Surmont zoo lief heeft. Wat ons betreft, wij bedanken den Burgemeester voor zijne groote gedienstigheid. De Ypersche afdeeling van het Willems- Fonds zal Zondag aanstaande haar laatste winter concert geven voor hetwelke zij de medewerking van verschillige onderscheide ne liefhebbers heeft ingeroepen. Ziehier het programma van dit feest DANSFEEST. Maandag morgen, de gebroeders Froidure, Eugène en Robert, waren bijna het slachtoffer van een ongeluk. Nauwelijks hadden zij hun ne woning verlaten, inde Rijse straat ko mende viel het paard, de tremen van het rijtuig gebroken en de twee reizigers waren uit 't rijtuig geworpen, Gelnkkiglyk waren zij er van af, met den schrik. Eenige uren later ook in de Rij seist r? at viel den muilezel van dea voerman Louis Mathieu; na eenige moeite, rechtte men het beest, en voerman en muil zetten hunnen weg voort zonder hinder. Dinsdag morgend is de zoon van Daele Gustave, oud 8 jaar, al spelende met eene brouwerskar, zijn been gebroken. Men heeft hem spoedig naar het gasthuis gedragen om te verzorgen. Vrijdag morgen heeft men da genaamde Louise Segers, dochter van den hovenier Segers, dood in den wal van 't bof gevonden. De oorzaak ervan is onbekend, Donderdag, omtrent 8 ure 's avonds, heeft den caporaal der krijgsbakkerij in de stads- waters gesprongen met gedacht zich te ver smoren, een soldaat der rijschool heeft ham gered, naar de caserne gebracht waar hem denoodige zorgen werden toegediend. Reeds heeft hij zijnen dienst hernomen. Zondag 24 April om 3 ure namiddag in het lokaal zilveren hoofd algemeene vergadering. Dagorde Mededeelingen: Congres Brussel, Meifeest. ter bevordering van het onderwij s door aanschouwing Yperen. Donderdag 28 April ten 8 ure 's avonds voordracht met oxyhydrisch licht in de schouwburgzaal Vandenpeereboomplaats. Onderwerp Het eiland Java en zijne bewoners door Eug. Veulemans, oud-koffijplanter op Java. Namens hel bestuur, Eug. Veulemans. Wij hebben het Vuilbladje zoodanig veel te zeggen, dat we waarlijk niet weten met wat eerst te beginnen, en daarbij dat wij vreezen onze lezers te misnoegen met te veel het kaaspapiertje te noemen, ook vragen wij hen verschooning. Laat ons dus met het eerste beginnen. Het bladje is met, schrik geslagen omdat volk in sommige steden van Frankrijk de priesters beletten van uit hunne kuip de re publikeinen en de socialisten te belasteren, en vraagt met de tranen in de oogen, wat er zou geworden van de landen waar de socia listen meester zouden zij n Het bladje heeft eene schoone gelegenheid van zwijgen laten voorbijgaan, want als er eene partij is die de vrijheid van het. woord niet weet te eerbiedigen dan is het wel de zijne. Getuige daarvan de menigvuldige meetin gen waar men nog maar spreekt over een recht welke men in moest alle landen reeds heeft al, het Stemrecht waar zij de sprekers in de onmogelijkheid zetten te spreken, en nog meer, waar zij de onwetende buitenlie den ophitsen om de propagandeurs te mis handelen zoo als te Zor.nebeke, Wytschaete, enz.; alhoewel op die meetingen het woord vrij is, dat zij mogen tegenspreken, terwijl men in hunrx> Lrnk n alles moet aanhooren zonder te mogen antwoorden. Wij kunnen dan ook niet dan goedkeuren dat men de priesters of paters die in de kerk de eene of andere politieke pa 'tij belasteren daar toe beletten, alhoewel wij liever zouden zien dat men tegenspreke dan tot geweidaden over te gaan. De kerken zijn Staatsgebouwen, zijn be taald met de centen van eenieder, het is dan maar juist dat men er geen gebruik van make om er anders denkenden te belasteren; de priesters zijn staatsbeambten, ze zijn be taald zoowel met de centen van socialisten of anderen, ze moeten dus alle partijen eer biedigen in hunne kuip, en wat meer is de kerk moet dienen om het evangelie te pree- ken en niet om er politiek te maken, dat zij in hunne kuip spreken van hel en hemel, van Adam en Eva, dat is hunne zaak maar geene politiek. Wanneer de gekruinden het socialisme of liberalisme willen bestatigen dat zij naar de meetingen gaan, waar het woord vrij is; daar zooveel als ze willen, maar in de kerk niet, dat zij daar hunne comediespelen, meer niet. Voor wat de bloedige commune aangaa welke gii belastert, moest die nog zelfs zoo slecht en bloeddorstig geweest zijn dan gij wel het wilt doen verstaan, dan zou uwe partij nog wel da eerste moeten zijn die daarover zou moeten zwijgen. Elkë bladzijde uwer geschiedenis is he- Omdat den PrOgrès progres doet. Omdat hij een bijna eerlijk verslag gegeven heeft van het kongres van zondag. Omdat de slaapmutsen van den Progrès, vtris acquirit eundo, eens in staat zouden zijn ook een kongres te houden. Tot dat ik burger worde in mijn land derfik weekelijks twee pintjes. Vijf volksgezinde jassers. Omdat Mej. A. uit de statiestraat enz, Omdat zij zoo verliefd niet meer zou zijn enz. Pour la redaction eatholique fin de siècle du Journal. Au point de vue de la responsabilité. Pour qu'elle fut compléte. II faudrait encore un manchot et un cul-de- jatte. Omdat den dikken A. A. de menschen zou gerust laten in de k. k. Omdat hij van een anders werk zoo jaloersch niet zou zijn. Omdat J. S. van 't hoekje geerne eenen p.. pot zou hebben met een spiegeltje van een halven frank vijf en tjee. Omdat H. uit de O. H. beter 's avonds naar magrietje enz. 0.10 0.20 0.20 0.20 0.50 0.10 0.10 0.10 0 10 0.10 0.10 0.10 0.10 0-10 0,10 1. Haydée, openingstuk voor orkest. Auber. 2. Romance gezongen door den heer A. Delmotte. O. Franken. 3. Fantasia apassionata, voor vedel, uitgevoerd door den heer S. van Luik. Vieux-Temps. 4. Voordracht gegeven door den heer Verkest. Onderwerp: Onze oude vlaamsche liederen. 5. El Taria. wals voor orkest. D. Granado 6. Romance Capricciovoor vedel, uitge voerd door den heer S. Svends en Mendelssohn. 7. Romance gezongen door den heer A. Delmotte. 8. Norma, drjjspel voor vedel, fluit en piano. p. Benoit.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2