VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. DE VERSTOOTELING. Zeyenste jaar. Zaterdag 28" Mei 1892. Nummer 22 De Heilige Inquisitie in Spanje. Katholieke anarchisten. Groot en goed nieuws. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 ft1. 75. Annoncent 15 oent. por drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centlemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt -worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen Joor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekecd of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. (6" Vervolg) Hij werd van zijne bediening afgezet, na talrijke slachtoffers op de brandstapels te hebben doen omkomen, radbraken, in de galeien werpen, enz... Philip V, noemde Vidal Marin in de plaats van Mandoza. Dien 29n overste der inkwisitie werd den 24r' Maart 1705 door de paus bevestigd. Hij stierf in 1709, na zijne bediening 4 jaren lang te hebben uitgeoefend. Antonio Hagnez de Riva-Herrera, aarts bisschop van Saragosse, was den 30° hoofd inquisiteur. De paus stuurde hem zijn verheven zegel van bevestiging in April 1709, en hij oefende zijne bediening uit tot in de maand Septem ber 1710, tijdstip zijner dood. Een Italiaansche kardinaal, met naam D. Franciscus Judice, verving Hagnez. Dien 31n koofd-inquisiteur oefende zijne bediening 6 jaren uit. D. Jozef de Malines, verving kardinaal Judicemaar dien 32n hoofd-inquisiteur werd door de Oostenrijkers gevangen genomen, die hem levenslang in Milan opsloten. Zoo bleef de Heilige Inquisitie in Spanje, zonder overste tot in 1720, tijdstip op het welk Philip een raadsheer der opperhoogste, Don Jan d'Arzamendi, als 33n hoofd-inquisi teur benoemde, die welhaast kwam te ster ven. Deze had voor opvolger D. Diégue d'An- torga y Cespedes, bisschop van Barcelona, die welhaast zijne bediening ontzegde om van het aartsbisdom van Toledo te gaan brzit. nemen. Don Juan de Camargo, bisschop van Pam- pelune, verving D. Diége, den 18 Juli 1720. Hij stierf den 24D Mei 1733, na zijne bediening dertien jaren te hebben uitge oefend. D. Andre de Arbe y Larreategni, aartsbis schop van Valencia, en gouverneur des raads van Castillië, nam die bediening aan. Hij stierf ia 1740. Philip V, deed die plaats maar twee jaren later vervangen, 't is te zeggen in 1742. 'T was aan den aartsbisschop van Santia go, D. Manuel Isidoor Manrique de Lara, dat hij die bediening toevertrouwde. Hij stierf in 1745. (re o v E L L E) Te Marteley had ik de postkoets genomen om vóór den nacht te Lembal aan te komen, waar eene belangrijke zaak mij heen riep. Door drie sterke en wakkere dravers getrok ken, rolde het rijtuig snel over de baan die drie kilometers verre tot scheidingslijn dient tusschen het Esschenwoud en de Halmweide. Het weder was somber en koud. Loodgrijze wolken schoven door den valen hemel. Ik had mij in den achtersten hoek van het rijtuig gedoken, met de gelatenheid van iemand, voor wien de afwisselende geneug ten, we'lke de wandelingen per reiskoets en per snorwagen aanbieden, niet nieuw meer zijn. Mijn eenige reisgezel was een man, van een vijftigtal jaren met een zeer onaan genaam voorkomen. Eene gelaatskleur als van gebleekt was, doffe oogen in diepe hol- Op dit tijdstip waren er nog in Spanje 17 rechtbanken der heilige inkwisitie, welke jaarlijks elk minstens vier auto-da-fe's vier den. Philip V noemde D. Franciscus Perez de Prado y Guesto, bisschop van Teruel, voor acht-en-dertig jaren lang hoofd-inquisiteur dewelke zijn verheven zegel van bevestiging nog niet ontvangen had toen Philip V, den 9n Juli 1746, stierf Ferdinand VI, oudste zoon van Philip V, volgde zijn vader in 1746. Dien monarch verving Perez del Prado, door D. Manuel Quintano Bonifaz, aartsbis schop van Pharsale, Dezen 39" hoofd-inquisiteur werd nog aan het hoofd der inkwisitie in 1759, toen Fer- dinandus stierf. De tweede zoon van Philip V, Karei III, bekwam alsdan den troon. Zijne regeering duurde omtrent 29 jaren, binst dewelke er maar drie hoofd-inquisi- teurs geweest hadden, waaronder Quintano, die in 1761 uitgeband werd. Philip Bertrand, bisschop van Salaman- que, 40* hoofd-inquisiteur, dood in 1783, en Augustin Rubin de Cevalles, bisschop van Jaen, 41e hoofd-inquisiteur en die nog zijne bediening in 1788 uitoefende, stierf dit zelfde jaar. Volksman. (Wordt voortgezet). De klerikale dagbladen, die aan hunne sukkelaars van lezers de domste domheden mogen opdisschen, schrijven, dat de anar chistische leerstelsels een uitvloeisel zijn van de liberale grondbeginsels, en dat de wereldlijke scholen anarchisten voorberei den. Laat ons eens zien of het tegendeel niet eerder waar is. Zijn het de katholieken niet, die opent- lijk en met eene soort van hoogmoed be weren, dat zij maar aan de wetten door hun geweten goedgekeurd gehoorzamen? Zijn het de katholieken niet, die, in hon derd omstandigheden en meer, de minach ting en het misprijzen der burgerlijke wet ten toonen? Zijn het de Belgische katholieken niet, die door de fanatiekste geestelijkheid der wereld opgehitst, tegen de schoolwet van ten, een kaai voorhoofd, een scherpe neus, een wijd gespleten mond, eene vooruitsprin gende kinnebak, kortom een hoofd dat aan een schrikbeeld ontleend scheen. De dunge- zaaide haren, welke over zijnen slanken hals hingen, waren grijs en stijf. Zijn gansche lichaam scheen uiterst mager. Van onder zijnen mantel staken twee gele, uitgemer gelde handen uit, die bij eene zenuwachtige samentrekking een geluid gaven als van droog hout. Niet één vrome boeteling van vroeger da gen droeg ooit in zich duidelijker kenmer ken van den mensch, welke door ontberin gen en folteringen van allen aard, tot aan den boord des grafs werd voortgestuwd. Uit die donkere holten, waarin de oogen stonden, schoot bij tusschenpoozen een hel dere glim, eene soort van bliksemlicht, dat over gansch het gelaat eene smartvolle en ijzingwekkende uitdrukking verspreidde. Die akelige blik trof mij zoo pijnlijk, dat ik ge durig het hoofd afwende om hen te ontgaan. Ik sidderde bij de gedachte dat die raad- 1879 te velde trokken, en met eene onge ëvenaarde wreedheid de onderwijzers ver volgden en nog vervolgen, omdat zij aan de wetten van hun land gehoorzaamden? De dweepzuchtigen die over een twintig tal jaren te Slnt-Denys bij Kortrijk, in den preekstoel aangemoedigd, de hoeven der li beralen in brand staken, waren dit geene katholieken De burgemeesters, die de wet op de kerk hoven overtreden en ondanks de menigvul dige veroordeelingen die hun te beurt vielen, andersdenkenden in den hondenhoek doen begraven, zijn dit geene katholieke bur gemeesters De kiezers, die eenen afgestelden notaris, door het gerecht van zijn land veroordeeld, naar de Kamers zenden, juist omdat hij door dit gerecht is veroordeeld geweest, zijn het de katholieke kiezers van het arrondisse ment Oudenaarde niet? Zijn het geene katholieken, die verkens als Bauwens en zwijns als de vuile broeders van Ronse van 't jaar 1881 aan het gerecht onttrokken, en openbare inschrijvingen openen om de boeten der veroordeelde kle rikale lasteraars te helpen betalen De minister, die als Lejeune in 't belang van de katholieke volksvertegenwoordigers van Antwerpen de wetten opschorste? De ministers die als Beernaert en De Vol der met snoode kerels gelijk Pourbaix sa- menheulen en nachtelijke bijeenkomsten hou den zijn dit geene katholieke anarchisten Het zijn ook anarchisten de godvruchtige schrijvers, die als Drumont, het uitroeien en het dynamiteeren der Joden, der Vrij metselaars en der kapitalisten in hunne schriften aanpreèken. De beruchte anarchist Ravachol, een leerling der broederscholen, heeft dit voor zijne rechters over eenige dagen bewezen. In zijne jeugd was hij een vurig katholiek, die regelmatig de goddelijke diensten bij woonde en zijne moeder en zuster naar de kerk geleidde, bij zelf, heeft bekend dat zijne klerikale opvoeding, zijnen overgang tot de anarchische partij voorbereidde. Het hoofd der aangehoudenen anarchisten van Luik is een bloedroode katholiek en andere behoorden tevens tot de klerikale en anarchistische partij. selachtige persoon zich wellicht mocht ver plicht wanen mij aan te spreken en zijnen spookmond te openen om mij het weord toe te sturen. Maar, het zij hij mijne beducht heid raadde, het zij hij van zijnen kant gee- nen lust gevoelde om met mij een gesprek aan te knoopen, hij bleef stom, verroerde niet en scheen zelfs mijne tegenwoordigheid niet op te merken. Toen ik hem nochtans een oogenblik ter sluiks bekeek zag ik zijn langwerpig hoofd op zijne borst nederzijgen, terwijl zijne armen zich stijf langs het lichaam uitstrekten. In de meening dat de ongelukkige den laatsten adem uitblies, was ik op het punt recht te springen om hem hulp te bieden. Maar, dezelfde geheimvolle blik, welken ik poogde te ontwijken, stelde mij aanstonds gerust, terwijl hij mij onder den druk eener leven dige aandoening op mijne plaats genageld hield. Wie was die man? Van welke lichamelij ke kwaal of zedelijke smarten was hij de prooi geworden? De petroolmannen der Commune van Pa rijs, die in 1870 die stad in vuur en vlam staken en duizende burgers om het leven brachten, hadden allen hun onderwijs ont vangen in de katholieke broederscholen, die onder Napoleon III de Parijzer stads scholen waren. En is het in de katholieke landen niet, in Belgie Frankrijk, Italië, en Spanje waar het onder wijs in de handen der priesters en broeders is of lang geweest is, dat men de meeste anarchisten aantreft?? De heer generaal Brialmont, heeft eene kandidatuur aanvaard, voor de wetgevende kiezingen te Brussel. On- noodig te zeggen dat deze kandidatuur als eene doodenklok in deooren der independente nkluchtspelers geruischt heeft, want gansch Brussel Aanziet deze kandidatuur niet alleen als eene liberale maar als eene nationale, en elke ware vaderlander zal het zich ten plichte achten voor den heer Brialmont. voor den grootsten krijgs- ingenieur onzer eeuw te stemmen. Gare aan Pontus, gare aan de laf fe beschuldigers van den generaal, welke van hun mandaat gebruik maakten om eenen afwezigen te be lasteren, te belagen. Zulk een man op eene lijst is alleen voldoende om de overwinning te verzekeren. Eere aan de Brusselsche liberalen, welke zulke talentvolle mannen we ten te waardeeren. Te Antwerpen, treedt de heer de Beuckelaar, de vroegere kandidaat der herbergiers, als liberaal op, zul ke kandidatuur verzekert de libera len de medewerking der herbergiers bazen, welke nog niet vergeten heb ben dat het de klerikale patriotman nen waren, welke hun voor kwak en vitrioolverkoopers uitscholden. Alles in hem zegde mij dat hij noch aan eene alledaagsche ziekte, noch aan eene ge wone vertwijfeling leed. Zijn leven moest drama zijn. eene aaneenschakeling van wor stelingen, van smarten, misschien van mis daden. Eerlijk en goed, kon hij slechts een martelaar zijnmisdadig, was hij in zooda- nigen staat dat ik hem ontferming en berm- hertigheid hadde geschonken. Eensklaps hief hij zijne ontvleeschde handen ten hemel, terwijl uit zijne borst eene jam merklacht opsteeg waarin niets mensche- lijksch lag. Hij is een zinnelooze, dacht ik zonder wel te weten waarom, en ik hield mij nog stiller dan te voren in mijnen hoek. Intusschen viel de regen bij stroomen neder, en de duisternis die reeds het bosch vervulde, begon ook de velden omhullen. Het was donker nacht als wij te Lembal, vóór de Gouden Snip, de voornaamste her berg van het dorp, stilhielden. Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1