aardenloopstrij den Programmas der Koersen V k Iets die 't zien waard is De Kieskotj.es. Pontos en Brialmont. Jubelfeest. 1 Liberale Bekwaamheidskiezers. van Zondag 5n Juni 1892 25 centiemen. Burgerstand der stad Poperinghe, Yoormezeele. dezen laatste is dat hij in zijne verwachtin gen teleur gesteld wordt. Ja de vriend Surmont maakt zich zelf Se- nateur, ofschoon M. Iweins het begeerde te worden, hij maakte zich zelf burgemeester, ofschoon M. Iweins het reeds meende te zijn hij geeft de voorkeur aan Colaert om volks vertegenwoordiger te worden, niettegen staande dat M. Iweins deze plaats verwacht te en er stellig op rekende. En alzoo komt het dat die heer verplicht is zijne kadidatuur ineen ander arrondisse ment te stellen, waar M. Surmont hem den neus niet zal kunne* snuiten. Maar het voordeeligste daarvan is dat onze stad er bij zou winnen, kon M. Iweins Senateur van Rousselare benoemd worden. Rousselare is eene stad waar handel en nijverheid bloeien, de nieuwe Senateur zou daar de fabrieken van nabij kunnen zien, hij zou de nijverheidskwestie bestudeeren en, met het schrander vernuft dat wij hem ken nen, zou hij ons aanleeren hoe men fabrieken bouwt. Tot nu toe hebben de klerikalen zich tevreden gehouden met er ons te beloven, maar M. Iweins zal er ons geven. De wandelaars kunnen op de aangevulde gronden van bastion n° 2, drie onnoozele dompelaars, die niet meer gewoon waren te werken, daar nu in de brandende zon, in den kruiwagen gespannen, zien water en bloed zweeten. Met de kiezingen van 1 Februari lieten ze j hun wijsmaken vam de kaloten dat ze voor hun bestaan gingen zorgen, dat ze eene goed betaalde plaats zouden op het stadhuis beko men. Maar de plaats en kwam niet af en nu hebben zij eene plaais van. kruiwagen voerder bekomen aan twintig centiemen per uur, om de vestingen te stichten. En dat zijn mannen die een schoon am bacht kunnen 1 Welke les voor alle werklieden en am bachtslieden die zouden kunnen geplaagd zijn om hun geweten, ja om hunnen stand te verraden Indien burgemeester Surmont nu een beetje van een' hert had, hij zou die arme slachtof fers van de kalote-beloften elkeen parasol koopen om in den kordewagen te gaan. Allons! Surmont, er is geld genoeg in de kas van de stad. Zijt toch menschelijk met uwe slaven. Men erhinnert zich nog hoeveel gerucht de kaloten gemaakt hebben om kieskotjes naar hun gemak te verkrijgen. Men erhinnert zich ook. dat de kieskotjes die men in Yperen bezigde, in alles gelijk waren aan deze die overal in het land in gebruik waren en dat zij waren gemaakt volgens de wet en het model door wijlen den minister Malou voor geschreven. Ja maar die kieskotjes waren naar den smaak niet der Ypersche kaloten, die in die verwenschte kotjes altijd verslagen wierden, tot zelfs den 19 October 1890. Ook verzon nen de zeuraars, als laatste hulpmiddel een stelsel dat hen toeliet op hun gemak te zeu ren, zonder in hun vuil werk gehinderd te worden door dezen die er belang in hadden de rechtzinnigheid der kiezing te verzekeren. Men weet hoe de afscheidingstoestellen, dank zij de medeplichtigheid der hoofdman nen, de veranderingen ondergingen die het zoolang verlangde doel moesten verzekeren. Men moest ze uitlangen, verdiepen en de planken vooruit schuiven, enz., den kiezer afzonderen en hem van kop tot teenen aan alle waakzaamheid onttrekken. Het oude bestuur teekende protest aan, riep de wet in, beweerende dat men alle zeuraarswerk moest beletten dat in zulkdani- ge kieskotjes kon gedaan worden, dat de rechtzinnigheid der kiezing er van af hing, enz., enz. Niets hielp er aan. De kaloten werden ge diend naar wensch, dank zij de toegevenheid van het hooger bestuur, en de zeuraarskotjes kregen de voorhand. Ditmaal, den 22 Mei jl. heeft de heer J. Iweins, voorzitter van het hoofd-bureel, zijn recht inroepende, geëischt dat de kieskotjes zouden herplaatst worden volgens de onder richtingen die desaangaande gegeven waren geweest en hij heeft het gedaan. De kaloten hebben geprotesteerd, men verstaat wel waarom, 't Is in hunne rol en in hun belang, Maar de heer J. Iweins heeft het gewild en het moest zoo zijn, schreeuwen en klagen kon niet baten. En wilt gij nu weten hoe men het bewijs gehad heeft hoe billijk en noodig het is dat het bureel in staat gesteld worde een zeker toezicht over de kieskotjes te hebben en te zelfder tijd de vrijheid en het geheim der stemming te verzekeren, het volgende feit zal het aantoonen. Het was gedurende de kieswerkzaamhe- den de leden van het bureel klapten, zegel den, plooiden kiesbulletijns, enz., toen eens klaps een hunner, een liberaal, zich werktui gelijk omkeerde en zag dat tw ee kiezers in hetzelfde kotje bezig waren met hun stem briefje te stempelen. Hij heeft het gezien dank aan de tegen woordige plaatsing, maar met de plaatsing van 1 Februari zou hij het niet gezien heb ben. Hij deed het opmerken aan de katholie ke leden van 't bureel, die het bekenden, want het is moeilijk te loochenen wat men met eigene oogen ziet. Men zou geen klaarder bewijs kunnen hebben van de billijkheid der zienswijze van de liberalen en de gebrekkigheid van het stelsel dat voor de gemeentekiezingen 'inge voerd werd. Maar laat ons hopen dat wij, met de her ziening der kieswet, met al die knoeierijen niet meer zal moeten afrekenen en dat men het middel zal vinden te maken dat de kie zing iets anders zij dan een groot bedrog, een oprecht zeuraarsspel. Woensdag namiddag is generaal Pontus, minister van oorlog, in onze stad gekomen. Eenige officieren gingen hem te gemoet naar de statie, alsook de twee burgervaders Sur mont en Colaert. Het volk dat vóór de statie te wachten stond bleef koel en onverschillig bij de aankomst van den doorluchtigen mi nister, die spoedig in een rijtuig sprong en, gevolgd van zijne vrienden en onderzaten, naar het Gouden Hoofd reed Op al de hoeken der straten zag men groote plakbrieven, waarop te lezen stond Vive Brialmont, vice le service per sonnel 't is te zeggen dat iedereen wenscht dat generaal Brialmont, die een voorstander is van den persoonlijken dienstplicht, in de plaats van Pontus minister van Oorlog zou worden. Het Journal d' Ypres kan niet dulden dat generaal Brialmont zijne kandidatuur voor de Kamers voordraagt. 't Is een ernstig en droevig schouwspel, zegt het, de poliiiek in de gelederen des legers te zien sluipen. Maar als de politiek in de gelederen der geestelijkheid dringt, is dat aangenamer? Ja, dat is wittebrood voor het wij waterblad. De priester die zijn kleed bezoedelt, de priester die zich in de politiek werpt zonder kommer voor zijne waardigheidde priester die de politiek boven den godsdienst en Rome boven het vaderland stelt, is dat een zoo verblijdend schouwspel? Generaal Brialmont is voorstander van den persoonlijken dienstplicht, gelijk de Ko ning, en het godvruchtig Journal siddert van afschrik, het is met vrees bevangen voor de onzijdigheid die de Koning tegen over de politieke partijen houden moet. En waarom die vrees? Omdat de Semina risten zouden moeten soldaat worden gelijk de anderen. Omdat de broertjes, de paters, de zwartgerokte en kortgebroekte paljassen, in plaats van zich van 's morgens tot 's avonds met politiek te bemoeien, hunne tol aan het vaderland zouden moeten betalen gelijk de laatste der burgers. Omdat eene geheele soort der kudde, die de hemeidra- gonders nu in hunne macht hebben, hen voor eenigen tijd en misschien voor altijd zou ontsnappen. Maar de onzijdigheid, wat heeft de onzijdigheid der partijen te zien in dezen maatregel van gelijkheid voor allen? Eindelijk Generaal Brialmont mishaagt aan het Journal omdat hij de aanlegger is der Maasversterkingen, der bedriegerijen die de sehatplichtigen zooveel meer hebben doen betalen, waarvan het meerendeel de noodzakelijkheid niet aannamen, integen deel. En is generaal Pontus daar voor niets in En bewijst zijn brief niet welk deel hij in die versterkingen genomen heeft? En wie heeft die versterkingen gesteund? Is het ge heel 't ministerie niet, het klerikaal minis terie en zijne meerderheid? Waarlijk, het Journal zou beter doen van geene onzijdigheid in de politiek te spre ken, want zij die zich zouden moeten aan alle politieke kwestién onttrekken, zijn de hevigste belhamers, die overal indringen, alles willen overmeesteren en iedereen wil len verplichten. Wij vernemen dat de heer Pieter Derille, meesterknecht in de ijzergieterij van den heer Alf. Yalcke, Maandag aanstaande zijn vijftigjarig jubelfeest zal vieren als werkman in hetzelfde gesticht. Van 's morgens ten 7 ure zal men het leest aankondigen door kanonnen geschot. Ten 5 ure serenade door het liberaal muziek (Oude Pompiers) daarna verlichting en volks bal. Pieter Derille trad in dienst van M. Valcke (vader) in 1842 en werd er meesterknecht in 1852. Gedurende 35 jaren maakte hij deel van het Pompierskorps en in 1865 werd hij brigadier. In 1864 bekwam hij de werkmansmedalie van tweede klas en sedert 1874 maakt hij deel van den werkrechters- raad. De heer Derille is dus een zeer verdien stelijk werkman en wij twijfelen er niet aan of zijne talrijke vrienden en kennissen zullen het zich ten plichte rekenen dit schoon jubelfeest bij te wonen en alzoo eene wel verdiende hulde aan den onvermoeibaren werker le bewijzen. Wat ons betreft, wij bieden hem onze rechtzinnigste gelukwenschen aan. De maandelijksche vergadering der maat schappij Liberale Bekwaamheidskiezers is, ter oorzaak van Sinxen en van de groote paardenloopstrijden, voor acht dagen ver schoven Zij zal dus plaats hebben den Zondag 12 Juni, om acht ure 's avonds. D I om 3 ure stipt. Lengte der loopbaan omtrent 827 meters. Handicapeur drafloopM. J. Bouckaert. Programma 1° Prijs der Beschermende Leden, Wetter Handicapprijs. 700 fr. voor alle paarden die sedert den 1" Januari 1892, nog geene som van 2,000 fr. gewonnen hebben, als een of eenige prijzen. Kostelooze in schrijving; verbeu rgeld, 15 fr., de verbeur- gelden aan den tweeden. De winnaar zal, na gewonnen te zijn, 3 kil. meer dragen. Afstand; 1,600 meters. 2° Prijs der Yperlée, tusschenlandsche bereden drafloop, (Handicap door afstand), prijs: 700 fr. waarvan 400 fr. aan den eer sten, 200 fr. aan den tweeden, en 100 fr. aan den derden, voor alle paarden. Gemeen gewicht: 70 kil. Afstand: ten minste 3,000 meters inleg35 fr. ten voordeele van het wedrennenfonds. 3° Prijs van de stad, (platte vluchtloop met eisching), prijs: 700 fr. voor alle paar den van 3 jaren en daarboven, te eischen 4,000 fr. Inleg 30 fr., verbeurgeld 15 fr. Gewicht: 3jaren, 65 kil.; 4 .jaren 72 kil.5 jaren en daarboven, 74 kil.Het paard aangeduid in het verbintenisschrift als te eischen zijnde voor 3,000 fr. zal 5 kil. ontlasting ontvangenvoor 2,000 fr. 10 kil.; voor 1,000 fr. 12 kil. Daarenboven 2 kil. ontlasting aan de merrien. Debelgische paarden van 5 jaren en daarboven en nooit geene som van 2,500 fr. gewonnen hebbende of een of meer prijzen, zullen 5 kil. ont lastingen ontvangen. Geene andere ontlas tingen. Afstand omtrent 1,400 meters. 4° Prijs van het Plein, tusschenland sche inspanning drafloop. (Handicap door afstand). Prijs: 700fr. waarvan 400 fr. aan den eersten, 200 fr. aan den tweeden en 100 fr. aan denderden, voor alle paarden. Gemeen gewicht: 100 kil. rijtuig en rui ter. Inleg35 fr. ten voordeele van het wedrennenfonds. Afstandten minste 4,000 meters. 5° Prijs der Vertroosting, bereden en ingespannen drafloop Prijs: 300 franks, waarvan 150 fr. aan den eersten, 100 fr. aan den tweeden en 50 fr. aan den derden. voor alle paarden die deel genomen hebben aan den drafloop der nrs 3 en 4 zonder ge wonnen te zijn. Afstand: ten minste 3,000 meters. Inleg15 fr. ten voordeele van het wedrennenfonds. Handicap door afstand. De Voorzitter, M. Baron GASTON de V1NCK. De Commissarissen A. Brunfaut, T. Malevys, J. Onraet, L. Vandoorne. Van lieden sd. kan men bekomen ten bureele van dit biad aan den prijs van BURGERSTAND van den 27 Mei tot den 3 Juni 1892 Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id, 1. O ver-Jij den». Vandenbussche Gregoire, 92 jaar, wed. van Vandenkerckhove Maria, St. Jacobs- buiten. Durnord Edouardus, 74 jaar, zonder be roep, weduwaar van Lannoy Maria, Rijsel- straat. Defever Brunon, 46 jaar, daglooner, echt genoot van Dessin Barbara, Meenenstraat. Priem Maria, 48 jaar, kantwerkster, echt- genoote van Crock Karei, Meenenstraat. Desoutter Florimond, 51 jaar, pastoor van St. Pieters parochie, St. Pieters-kerkhof. Mahieu Eugenia, 64 jaar, zonder beroep, weduwe van Haeverman Ma^inus,|Meenen- straat. Bolduyt Pieter, 59 jaar, daglooner, echt genoot van D:.clerck Maria, Brielen-buiten. Spruytte Rosalia, 79 jaar, winkelierster, weduwe van Bostoen Pieter, Lange Thou- routstraat. N. B. Het Bureel van den Burgerstand zal open zijn den Maandag van Sinxen van 9 tot 10 uren 's morgens. van den 28 IVlei tot ien 2 dezer HUWELIJKSAANKONDIGINGEN Jules Lebbe landbouwer te Proven en LeonieBlanckaert zonder beroep te Leysele. Pieter Deturck landbouwer te Westvle- teren en Romanie Duinen, dienstmeid te Poperinghe. GEBOORTEN Mannelijk. 6 Vrouwelijk. 7 STERFGEVALLEN. Clabau Desiré oud 44 jaren, plafonneurs- gast echtgenoot van Juliana Melsens Potte- straat. Vermeulen Clemens ongehuwd oud 78 jaren, rentenier Wijk C. Hamer* lynck Bernard oud 84 jaren, echtgenoot van Rosalia Bruytiooghe Ste Annastraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk. 2 Vrouwelijk. 0 Vertrouwelijke samenspraak. Jean. Dag Pé, en hoe gaat het al met u? Pé. Balihoe zou het gaan geheel de wereld schijnt te draaien, hoe zouden wij niet draaien. Jean. Is er dan iets bijzonder op hand? Pé. Bah! ik weet niet; zou het waar zijn dat J. C. Zondag jongst leden zich be reide om tot de heilige tafel des Heeren te naderen en dat hij door den pastoor brutaal achteruit geduwd is geweest en dat men hem geweigerd heeft het H. Sakrament toe te dienen. Jean. Welke onuitsprekelijke misgreep voor een pastoor; welke verergenissen voor allen die er tegenwoordig warenhet is noch tans een goede en deugdzame man die voor zijn oortjes zich in het ouden manhuis ves tigde. Al'3S gunt om zeepmoest onzen lieven Heer i e keer in eece heii ge en recht- vaarcige gramschap schieten, ik geloof dat een l veede zondvloed, alles zou herschapen wat bestaat. Hij die zijne discipelen le :rde dat armoede, ootmoed, nederigheid, zacht moedigheid hun eenigste wapen moest zijn ■■MilI.uw iwaw 'B—I—i «V. wswM«rt i*y ■nasssuaaBmsiai

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2