STADSNIEUWS. STR.xcriDFEisrisrxdNra-. Komedianten. De tuimelaars. Gouden bruiloft. Jubelfeest. Poperinghe. Allerhande nieuws. Burgerstand der stad Poperinghe. waar zulke gevallen heel veel voorkomen men weigerde aan een jongeling het recht om te opteeren voor Belgie, toen hij meer, derjarig was geworden. De minister van justicie gaf van deze weigering kennis aan het parket van Rijsel, verklarende dat de belanghebbende, wiens moeder in Frank rijk is geboren, onherroepelijk Fransch- man is De Belgen, die zeer talrijk zijn in het Noorderdepartement, en hunne nationaliteit hebben behouden, daar met^eene Fransche vrouw zijn getrouwd, hebben daar het grootste belang bij. De kinderen gesproten uit deze huwelijken en in Frankrijk ge boren, zijn dus voortaan onherroepelijk Franschman en mogen niet meer opteeren voor Belgie, geboorteland van hun vader en diens ouders 11 Maar de personen, in Belgie geboren, in dezelfde voorwaarden, van een Franschen vader en eene Belgische moeder, behouden het recht de hoedanigheid van Belg te kie zen. Zal Belgie dien ongelijken toestand aan nemen, waardoor men de burgers afneemt? Zal het ook zijne wetgeving op dit stuk ver anderen of diplomatische onderhandelingen aanknoopen In alle geval zal er iets moeten gedaan worden. Ef is nog bij te voegen, dat vele personen die zich in het geval bevinden, waarvan hooger spraak is, reeds voldaan hebben aan de milicie in Belgie, met het oog op eene optie, die nu onmogelijk is. Wat gaat er met hun gebeuren voor wat den legerdienst betreft? Het is noodig dat ons Gouvernement zich met deze zaak bezig houdt, welke voor een ontelbaar Belgen van het grootste belang is en vele families in een gansch onzekeren toestand brengt. Het is alom gekend en geweten, en wij ondervinden het dagelijks, dat onze klerikale gemeenteraadsleden niets anders zijn dan een hoop komedianten die, met min of meer talent, de rol trachten te vervullen welke men hen opgelegd heeft. De rolverdeeling wordt gedaan door de hoofdmannen der par tij die, om gemakkelijker hun doel te berei ken, eenen schijn van billijkheid aan hunne handelwijze geven willen. 't Is alzoo dat men in de laatste zitting van den gemeenteraad Henrietje hoorden protes teeren tegen het wandalismus dat aan onze grootsche Halle gepleegd wordt. Surmont, die ook zijne rol goed bestudeerd bad, riep de openbare veiligheid in en verklaarde dat het stadsbestuur verantwoordelijk was voor de ongevallen die zouden kunnen gebeuren. De eerste speelde ernstig zijne rol van kunstbe schermer, de tweede, deze van Burgerva der. Golaert, die met de rol van volksvriend gelast was, vroeg dat men de werken door een ondernemer der stad zou doen uitvoeren, maar de burgervader beweerde dat hij niets wist van de voorgenomen schikkingen, dat het werk reeds begonnen was door eenen vreemdeling en dat deze bet moest voleinden, doch dat bij er voor niets in was. Bergh- inan, de schepen van openbare werken, had slechts eene figurante rol te vervullen en hij jsweeg dat hij zweette, 't Is jammer! met zijne gewone welsprekendheid zou hij al den noodigen uitleg gegeven hebben en iedereen ware voldaan ge» eest. Om de komedie voort te zetten vroeg baas karillon dat men het Ypertje zou kuisschen om de besmettelijke uitwasemingen te dem pen. Begerem klaagde over het aanplak ken van affiches op de stadsgebouwen, Bie- buyk wilde dat men 't publiek eene kostelooze plaats in de paardeloopstrijden bezorgde en alzoo traden de akteurs van tweede klas ook in de stadskomedie op. Welnu, Yperlingen, laat u door deze too- neelschikking niet verblinden. Dit alles is aperij om u bij den neus te leiden en te doen gelooven dat de stadhuismannen van 1" Fe bruari zich waarlijk met uwe belangen be kommeren. Die mannen hebben u reeds be drogen, zij bedriegen u nog en zullen u voort blijven bedriegen zoo gij niet op uw weer houden zijt.Ziet hunne handelwijze na en overlegt hnnne dadeD. De tuimelpert die het stadsmuziek Zondag 11. gemaakt heeft terwijl het zijne stukken uitvoerde, heeft nogal hartelijk doen lachen, te meer dat er geene ongelukken te betreu ren zijn Eenige hebben wel is waar lichte kneuzingen bekomen, maar het is der moeite niet waard om er van te spreken. Nu, om dit ongeluk te beter te herinneren hebben de mu zikanten den naam verworven van Tuime laars. Doch, gelijk er altijd en overal vuile ton genen blagueurs zijn heeft men niet geaar zeld dit ongeval aan de kwaadwilligheid toe te schrijven en te zeggen dat men met voor bedachtheid de trede slecht had getimmerd. Dit is onwaar, en zij die zulks uitstrooien zijn niet alleen Tuimelaars maar ook nog leuge naars. Een onder hen, zekere Torre, die timmer man van beroep en bijgevolg bevoegd is om na te zien welke de oorzaak der instorting was, aarzelde niet luidop te verklaren dat de kwaadwilligheid hieraan niet vreemd is. Welnu die Tuimelaar is een lasteraar. Als wij overdenken wat de kerel is die zulks durft voorhouden, moeten wij aan de valscheid zijner beweringen niet twijfelen. Hij is een man die geheel zijn leven de libe ralen geexploiteerd heeft, nooit tevreden was met al hetgene men voor hem deed, die put ten in de steenen kloeg en wilde geld winnen. In een woord, het is eene ondankbare. Maar zijn spel werd eindelijk bij de liberalen gekend, men bleef doof voor zijne eischen en nu werpt hij zich in de armen der kaloten, hij vleit ze om hen op hunne beurt ook te ex- ploiteeren hij laakt dezen die altijd zijne weldoeners geweest zijn en hem van zijne kindsheid af ondersteund en bevoordeeligd hebben en hij aarzelt niet een eerlijk man en zijne werklieden te beschuldigen en verden kingen op hen te doen wegen. Welnu, zulke kerel die misschien nog den titel van tuimelaar niet waardig is, ver dient ten volle dezen van leugenaar en las teraar, want onder de Tuimelaars zijn er nog mannen die aller achting verdienen. Kortom met sommige Tuimelaars zou men nog over den weg kunnen, met leuge naars en lasteraars niet. Maandag vierden de echtgenooten Wer- brouck hunne gouden bruiloft. 'S morgens begaven zij zich ten stad huize, vergezeld van hunne kinderen, kleinkinderen en tal rijke bloedverwanten, terwijl het karillon de vrolijkste liedjes over de Stad liet dreu nen. De liter Schepen van den burgerstand verwelkomde de achtbare jubilarissen, over handigde hen in name van het stadsbestuur een schoon geschenk, en bood hen den eere wijn aan. Daarna begaf zich de stoet naar S' Maar tenskerk, waar eene Solemneele mis ter hunner eer gezongen werd en als eene her innering was van hun huwelijk. De heer Karei Werbrouck is een zeer achtbaar en verdienstelijk man, die sedert ettelijke jaren in werke is in het gazgesticht van M. Alfred Valcke-Thiebault, en van al zijne stadsgenooten bemind en geacht is. Wij wenschen de jubilarissen proficiat, en zijn verheugd te zien dat het hen niet mangelt aan achting en geluk. In ons vorig nummer zegden wij dat de heer Pieter Derille, meesterknecht in de ijzergieterij van den heer Alfred Valcke, zijn vijftigjarig jubelfeest als werkman in dit gesticht zou vieren. Inderdaad, van Maandag morgend vroeg was men volop bezig met de buurt van den jubilaris te versieren en het losbranden der kanons kondigde aan dat de dag der plech tigheid was aangebroken. Geheel den voormiddag verliep in toebe reidselen, overal zag men vaandels en wim pels wapperen, de nieuwsgierigen kwamen de versieringen bezichtigen en elk scheen verheugd en tevreden. 'S namiddags, rond 4 ure en half zag men de werklieden der fabriek in stoet aan komen, opgeleid door hunnen meesterknecht den heer Suffys. Zij begaven zich ten fhuize van den jubiiaris, overhandigden hem een schoon geschenk en eene prachtige diploma. M. en Mevr. Valcke, vergezeld van hun ne kinderen, kwamen ook den jubilaris ge luk wenschen en hem een bewijs geven van de achting die zij hem toedragen. De kinderen overhandigden hem elk eenen bloemtuil en M. Valcke bood hem een schoon eermetaal aan ter herinnering van het feest benevens een kostbaar geschenk. Daarna volgden de heeren officieren der oud-pompiers, de leden van den werkrech- tersraad, waarvan de heer Derille deel maakt, en eindelijk het uitmuntend muziek der oud-pompiers, welke ter zijner eer ge durende een uur en half de schoonste stuk ken van zijn repetorium speelden. Eene ontelbare menigte was het feest komen bijwonen en den moedigen werker een bewijs van achting en samenneiging komen geven. Eindelijk 's avonds was het algemeene verlichting en elk deed om het meest. Onnoodig te zeggen dat de jubilaris en zijne bloedverwanten zeer tevreden waren over de eer die men hem aandeed en dat het hem niet ontbrak aan gelukwenschen en bewijzen van deelneming. BURGERSTAND. van den 3 tot den 10 Juni 1892 Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id, 2. Huwelijken. Notebaert Arthur, schoenmaker, en Le- meire Hermina, modiste. Nevejans Polydorus, steenkapper, en Ghys Alix, kantwerkster. Pollée Alphonsus, steenkapper, en Carton Pharilde, kantwerkster. Jacques Alphonsus, rondleurder, en Maer- en Maria, zonder beroep. Vanhalst Julius, daglooner, en Vanden- berghe Mathilda, naaister. Devos Leopoldus, wasbleeker, en Depyc- kere Paulina, kantwerkster. Doom Edmondus, bakkersgast, en Samyn Philomena, dienstmeid. Via ene Eugenius, mekaniek werker, en Desmedt Eiodia, dienstmeid. Vantieghem Gustaaf, daglooner, en Bar tier Rosalia, zonder beroep. Geen strijd Het besluit der Yper- sche liberalen die zich onthouden in de wet gevende kiezingen van 14en Maart wordt hier niet weinig betreurd, de strijd was in eenieders verlangen en voorzeker zouden de Poperingsche kiezers een overgroot getal stemmen aan de vrijzinnige kandidaten ge leverd hebben. Doch uitgezet is niet verlo ren en laat ons verhopen dat de Liberale Vereeniging van Yperen van nu af den strijd zal bereiden voor de eerste wetgevende kie zingen die met het nieuw kiesstelsel zullen plaats hebben, want wanneer alle bekwame mannen het kiesrecht zullen bezitten wor den de kansen onzer partij veel grooter dan met het tegenwoordige oud versletene cijns kiezerskorps. Trottoirs, kasseien, enz. Er heerscht tegenwoordig in onze stad een lofwaardigen ijver in het uitvoeren der openbare werken. Er wordt zoo wat overal geklopt en ge timmerd, hier voor het verleggen van kas seien, ginder voor het vernieuwen van trot toirs, zelfs op het kerkhof is men eindelijk bezig den zoolang verwachten muur op te metsen. Onze twee schepenen weten waarachtig niet waar eerst springen, moet het zoo nog wat duren zij zullen er bij be zwijken. Enfin 't is zienlijk dat de kiezingen nadeden en dit alles bewijst dat onze stad huisbazen zoo gemakkelijk niet meer dan vroeger met onze centen mogen spelen, ze beginnen te vreezen dat het uur van reke ning geven ook eens voor hun zal bellen Doch de manier waarop zij hier en daar te werk gaan is verre de algemeene goed keuring te bekomen. Wat de trottoirs be treft bij voorbeeld, is men bezig met deze van de Yperstraat weg te werpen waarover iedereen tevreden was terwijl men zoowel verbeteringen met hetzelfde geld had kunnen toebrengen aan de afschuwelijke voetpaden der Casselstraat, Boescheepstraat, Veurne en Meessenstraten enz. waarover men waarlijk de beenen zou breken. Is zulke handelwijze niet belachelijk? Waarom ook den keer van den Ommegang niet verbeteren waar de kassei oprecht omgekeerd ligt zoodanig dat de voetgangers er bij slecht weder schier niet door kunnen. Aan zulke nooddrin- gende werken zou men ons geld moeten be steden in plaats van het aan zinnelijkheden te hangen zooals men het herleggen der trottoirs in de Yperstraat moet noemen. Gezien wij het kapitel der openbare wer ken behandelen, roepen wij noch de aan dacht der heeren schepenen op den jammer lijken toestand der straataanwijzende plaat jes, op vele hoeken der straten zijn er geen meer te vinden en elders zijn ze meestendeel onleesbaar geworden. Wij beweren dat het aan de vreemdelingen volstrekt onmogelijk is, den naam onzer straten te kennen, dezer dagen was het nog het geval met een heer die den naam begeerde te weten van het straatje rechtover de herberg Den Wijn gaard en de ge'ouren zelfs konden hem niet inlichten. Is zulks geene plichtige verwaarloosziug, wanneer eenige franken verf genoeg zijn om alles te herstellen Voor de Handboogschutters. Een vermaak dat alhier meer en meer liefheb bers telt is wel de handboogliefhebberij onze lezers zullen ons dank weten indien wij van tijd tot tijd daarover een woordje rep pen, en hun het bijzonderste nieuws daar van raededeelen. Beginnen wij voor dit maal den nieuwen koning van S' Sebastiaan geluk te wenschen, d'heer K. Delfosse die op O. H. hemelvaart- dag zoo meesterlijk den oppervogel neer legde. Moge hij bij drie jaren keizer wezen 1 Dinsdag laatst was het nogmaals feest aan de statiepers. Overal wapperden de jeugdige vaantjes, het gansche schietlokaal had een liefelijk feest uitzicht, zooals alleen de artistieke ordening van den heer hoofd man haar kan geven. Onze maatschappij ging verbroederiog vieren met hare roem rijke zuster de koninglijke schottersgilde Sl Sebastiaan van Yperen, waarvan de le den niet alleenlijk op kunstgebied maar nog onder politiek opzicht met de Poperingnaars eensgezind zijn. Het bezoek der Yperlingen diende als we derkomst voer een uitstapje welk onze stadslief hebbers reeds bij hen ter gelegen heid van eene combaschieting gedaan heb ben en waarvan hier de revisie moest plaats hebben. De grcolste geestdrift heerschte da gansche partij door, waarvan de over winning van beide kanten dapper werd be twist doch eindelijk met eene meerderheid van 2 vogels aan de Poperingnaars bleef. Een lekker en wel opgediend avondmaal vereenigde des avonds al de liefhebbers in het café VEspérance groote markt waar de verbroedering meer en meer toenam en de vieugde ten top steeg tot op het oogen- blik dat de medebroeders van Yperen moes ten vertrekken. Dei gelijke feesten kunnen niet genoeg aangeprezen worden, van deze hier bijzon derlijk zullen alle deelnemers een langduren de en aangename herinnering behouden. van den 2 tot den 9 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN Garolus Bouvain herbergier te Poperinghe en Romanie Dehullu (zonder) landbouwster te V/astroosebeke. René Merlevede, tim merman, en Stephanie Deeuwel, herbergier ster, beide te Poperinghe. GEBOORTEN Mannelijk. 3 Vrouwelijk. 3 Een keersken voor de vrouwe van Lourdes, gedomicilieerd te Kemmel. 0.10 De kasteelheeren weten niet hoe het geld ver kwisten dat de boeren door onophoudend zwoegen en sparen voor hen bijeen schar relen. 0.10 Omdat M. Julien enz. 0.10 Omdat A. P. met de schoenen weg was van A. M. om deu pastoor te begraven. 0.10 Omdat A. M. naar de zielmis niet kon gaan van J. J. aangezien A.P. zijn schoenen aan had om te gaan visschen. 0.10 Omdat Surmont binnenvluchtte bij Begerem wanneer hij zag dat minister Pontus bij hem eene visite ging doen. 0.05 Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik weekelijks twee pintjes. 0.20 Terwijl wij aan het jassen waren gezeten hebben wij den strijdpenning niet vergeten. 0.50 Onzen Heer is rechtveerdig, hij wil geene tuimelaars. Zij zullen nog allen veronge lukken. 0.05 Gelukkiglijk van zijnen overschot anders was de bulte 't bosch in. 0.05 O vei'lij (lens. Kinderen beneden de jaar Mannelijk geslacnt 1. Vrouwelijk id.2

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2