De Toestand. STADSNIEUWS. De kaloten zijn geene uitdagers! De vrijheid van God. Rattenvangers. Burgerstand der stad Poperinglie. Doop van baas Schouwvager. m fitenlieden. Fier hebt gij het hoofd ge- tegenover de paapsche gewelddaden Th i der bisschoppelijke kas hebt gij met ing verstooten en als vrije burgers ;en vrij land hebt gij uwe stem verleend h -nannen die uwe belangen, en deze van so'pët »aderland zullen behartigen, ti ïrSgmaals eer aan het kiezerskorps van T'et rrondissement Oostende en onze beste °P>' elgemeende gelukwenschen aan de ge- bs" ;en Heeren Verbeke Senator, de Steurs iters volksvertegenwoordigers, enr 0ok aan de leiders der vrijzinnige Yrf der stad Oostende die het liberaal leger "tbi, zulke schitterende victorie hebben weten te leiden. Yoor deze kiezing bestond het Senaat uit 69 leden, waarvan 21 liberalen en 48 kleri- kalen, of eene klerikale meerderheid van 27 stemmen. De Kamer van Volksvertegenwoordigers bevatte 138 leden, waarvan 44 liberalen en 94 klerikalen. of eene klerikale meerderheid van 50 stemmen, hetgene dus in beide Ka mers eene meerderheid van 77 stemmen uit maakte. In de nieuwe Kamer zijn gekozen 29 libe rale Senateurs tegen 44 klerikalen en 3 bal- lotteeringen, welke heel waarschijnlijk in ons voordeel zullen uitvallen, en 52 liberale volksvertegenwoordigers tegen 90 klerikalen en 10 ballotteeringen. In alle geval moesten ook al deze ballotee ringen tegen ons gansch uitslaan, nooit zou den de klerikalen de 2/3 der Kamers hebben, zijnde 152 leden. Ze zullen dus met de liberalen moeten af rekenen, en zijn onmachtig om in de Consti tuante eene partijwet te doen doorgaan. In de Constituante zullen de klerikalen wel is waar in meerderheid zijn, doch met de kiezing van Dinsdag is het ministerie in onmacht geslagen. De zegepraal van de Brusselsche liberalen is de genadeslag voor Beernaert.De kiezing van generaal Brialmont met 11840 stemmen is voor Pontus het voor teeken van zijnen aanstaanden val. Hij is onweerdig nog langer in den Koningsraad e zetelen. De kiezing van Brussel is niet alleen liberaal, zij is nationaal, want zij waarborgt ons niet eene klerikale herziening der grondwet, maar dat eene ware nationale herziening wel zal geschieden met recht en rede in het belang van 't volk, en het belang der werkende klas. Vreugde, groote vreugde mag bij de li beralen heerschen want de kiezing van Brus sel alleen bevrijdt ons van de uitvoering der helsche plannen van den geelaard Woeste die eens voorspelde dat de herziening der grondwet zoude klerikaal wezen. Welnu, ueenll Voor het groot geluk van Belgie, voor het nut en den vrede van 't vaderland, voor het algemeen belang zal deze herziening moeten gebeuren in eenen echten volksgeest in het belang van alle Belgen zonder onder scheid en niet alleenlijk in het voordeel van roomsche slaven. De kaloten zijn geene uitdagers, neen, neen, 't is 't katje. Zondag 11. had het muziek der oud-pom piers een concert gegeven in het zomerblijf der Cerc.le Walton, buiten de Meenenpoort, en de genaamde Theophiel Borries, knaap van het muziekgenootschap, begaf zich huis waarts na zijne bediening van knaap verricht te hebben. In de Kloosterpoort ontmoette hij drie kaloten van het roodste rood, waaron der een gemeenteraadslid, dh> hem begonnen uit te schelden en te verwijten, veel erger dan de vischwijven het zouden gedaan heb ben. De drie dapperen, die voor een gelijk ge tal tegenstrevers zouden zwijgen, wilden nu eens toonen hoeveel moed zij hadden om een eenzamen persoon te beleedigen. Ziedaar de treffelijke knaap van het treffelijk muziek der oud-pompiers, zei Vikke zoodra hij de man ontwaarde. Ja, sprak de jaaqspeua eS.fljap Begerem, aan de knaap kan men geheel de maatschap pij beoordeelen. Borries, die een deugdzame, vlijtige en neerstige familievader is; Borries, die geen musch een strooi inden weg zou leggen, kon de beleedigingen dezer beschoakene kaloten niet lijden en vroeg met zekere fierheid Mijnheeren, wat weet gij van mij te zeggen? Heb ik ooit iets gedaan waarover ik blozen moet Is de maatschappij die ik bedien niet zoo eerlijk als deze waarvan gij deel maakt De kaloten stonden met hunnen mond vol tanden en wisten niet wat antwoorden. Doch weldra bemerkten zij dat hun toestand te genover dien eenvoudigen werkman belache lijk werd en, als om hem uit te dagen, riep de Vikke Kom hier, wij zullen het u zeggen. Borries, die zich niets te verwijten had, naderde hen om verdere inlichtingen te be komen, maar de uitdagers maakten rechts omkeer en vervolgden hunnen weg, be schaamd over hunne onbezonnenheid. En zoo diep zijn wij hier in Yperen geval len. Een eerlijk man mag niet gerust meer langs de straat gaan, zonder te moeten vree zen afgeranseld, gehoond en beschimpt te worden door dezen die het voorbeeld van orde en rust zouden moeten toonen. Als wij nu ingaan hoeveel eerbied de zeuraars van ln Februari nog voor hunne stadsgenooten hebben; als wij bestatigen hoe een mossel, die noch liberaal, noch katholiek is, de te genwoordigheid van een gemeenteraadslid waarneemt om eerlijke menschen te beleedi gen, zou men niet gedwongen zijn te zeggen dat wij als slaven door die indringers behan deld worden en ons ten allen tijde moeten bereid houden tegen zulke laffe en hartelooze aanvallen Korten raad, goên raad: wij raden alle liberalen aan niet de minste beleediging der kaloten meer te gedoogen. Dat de aanvallers gemeenteraadsleden of schuimloopers zijn, iedereen is verplicht zich te verdedigen en daar men met zulke mannen niet redeneeren kan, moeten de liberalen geen voet achteruit wijken en de groeve beleedigingen der kalo ten met slaande argumenten beantwoorden. Men weert een hond af, die te veel rond onze ooren komt blaffen, met eene geduchte trommeling, waarom ook zou men het onge dierte, dat men kaloten noemt, niet op de zelfde manier mogen afkeeren In het manifest dat onze senateur en onze volksvertegenwoordigers uitgegeven hebben om de vernieuwing van hun mandaat te vra gen komt eene zinsnede in waarover wij het recht hebben ons te verwonderen. Niets kunnende aanhalen dat recht geeft op de sympathie der kiezers, schrijven die vier nulliteiten dat zij besloten zijn de vrijheid van God le verdedigen. Moet men niet ezeldom zijn om zulke taal te voeren? Wij vragen het aan alle rechtzinnige en weldenkende liedenWanneer is de vrijheid van God in gevaar geweest? Wie kan die in gevaar brengen? Hoe zou men het aanleggen om dezelve te krenken De kaloten, die zoo hoog oploopen met hunnen eerbied voor den godsdienst, willen aan Gods almacht doen twijfelen en hunnen hoogmoed gaat zoover dat zij zich als verde diger van Godes vrijheid willen verdragen. Maar vergeven wij het hun, zij weten niet wat zij zeggen. Hunne onbekwaamheid om de rechten hunner mandatarissen te ver dedigen, om de belangen van landbouwers, nijveraars en kooplieden te beschermen, wil lende verbergen, roepen zij zich als de kampioenen uit die de vrijheid van God moeten beschermen en aizoo werpen zij poeier in de oogen der kiezers en eigenen zij zich eene macht toe die zij niet bezitten, die zij nooit bezeten hebben en nimmer be zitten zullen. En als wij nadenken dat het een baron Burgemeester-Senateur is, die in den naam van zijne collega's, (even dom en even ver waand als hij) zulke grove beestigheid uit kraamt, kunnen wij niet nalaten te roepen Kiezers men wil u foppen! Onthoudt het woord van den wijzen man, dat zegt: Als de vos de passie preekt, Boeren wacht uw ganzen Voortaan zullen de klerikalen hunnen naam van katholieken afleggen om den nieu wen naam, den titel van Verdedigers der vrijheid van God aan te nemen. Surmont zal er de hoofdman van zijn, de paus zal hem met aflaten en eereteekeus overladen en later, wanneer de constituante haar werk zal afgedaan hebben, zal het kiezerskorps die verdedigers naar waarde weten te be- loonen. J.l. Donderdag zijn in het Koffiehuis Au Boulevard bij de statie alhier, eenige lief hebbers van honden-rattenvangers bijeen gekomen en hebben er eene maatschappij gesticht onder den titel van Ypersehe Rattenvangersklub Die maatschappij heeft de verbetering van het hondenras ten doel. De leden inrichters stellen zich voor van af ln Zondag van .Juli dikwerf aanprikke- lings partijen en wedstrijden te geven, die elkander regelmatig opvolgen zullen. N. B. De personen, die begeeren hunne honden aan te prikkelen, kunnen zich alle Donderdagen in voornoemd lokaal begeven. Het park, en de ratten zullen geheel te hun ner beschikking gesteld zijn van 4 tot 7 ure. BURGERSTAND. van den 10 tot den 17 Juni 1892 Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id, 4. lluwclij ken. Delefortrie Engel-Albertus, zonder beroep, en Hauteceur, zonder beroep. verlij clens. Demeire Maria, 72 jaar, dienstmeid, onge huwd, Lange Thouroutstraat, 33. Bruneel Catherina, 91 jaar, ongehuwd, zonder beroep, Rijke Klarestraat, 8. Cnockaert Julia, 39 jdagloonster, echt- genoote van De Gryse Aug., Meenenstraat. Deleu Rosalia, 56 jaar, landbouwster, echtgenoot van Lootens Auguste, St. Ja- cobs-buiten, 188. Haezebrouck Hortensia, 56 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Deryckere Karei, Lange Thouroutstraat, 33. Matiieu Albertus, 68 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Vandromme Maria, Padde- wingstraat, 25. E4.lnderen beneden tie 5 jaar Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 0. van den 9 tot den 16 dezer maand GEBOORD EN Mannelijk. 3 Vrouwelije. 2 HUWELIJKEN René Merlevede timmerman en Stephanie Deuwel, herbergierster beide to Poperinghe. STERFGEVALLEN. Demey Ainelie, oud 80 jaren rentenierster ongehuwd, Yperstraat. -- Uzeel Atnelie, ongehuwd oud 64 jaren Oasselstraat. Vandevoorde Henri oud 48 jaren werkman, echtgenoot van Barbara Demey, Wijk D. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk. 0 Vrouwelijk. 0 li EN ING HELST. 't Is vandaag dat Jar de naam geefl aan den nieuwen baas en daarna overgaat tot de dooping. 't Is in ons huis dat de dooping plaats heeft, daar staat alreeds eene groote kuip gevuld met water, plompende vol. Zoo baas de uur is gekomen, ons huis is vol volk en wij gaan beginnen. Zoo baaske kniel u neder op het bankje daar voor de kuip. Gij Backus als peter zet u aan de rechter kant van baas en gij ons bril-wijf als meter aan de linker kant. Gij pander-drager van baas, placeer u nevens Backus, en gij de koerin de pander-drageres van baas zet u nevens het brilwijf. Gij de gemiste nonne met uwen amoniom, zet u nevens de twee wijfs. Binst dat ik baas doopezult gij spelen. De vier huismeesters zijn tegenwoordig om den doop van baas te vereeren en ook om een handje bij te steken als het noodig is. Gij Lui chimiek den soutane-drager van baas en Luvin den primmelaar zet u op den rechter kant van baas. Gij Henri van den Ouderdom en Henri van bij den Bisseboom, zet u beide langs den amoniom. Stilte! ik zal een gebed lezen voor de doo ping van baas. Onzen vader die in de hemel zijt, heilig is baasje's naam, te komen, en zijnen rijken wil geschiede van aan eenon goeien tafel te mogen zitten hier op aarde als in den hemel, geeft hem heden zijn dagelijks lekker beetje, vergeef hem van overdaden gelijk wij ver geven onze overdaders, en ieid hem noon in bekooring omdat bij nooit Jans artikels en leze, en verlost hem dat hij nooit kwaad en zoude, zijn op Jan. Amen. Eerwaarde baas, ik geef u den bijnaam van van Baas Pannekoeke. Ik doop u in den naam des vaders, oei jé, oei jé, dat water heeft koud, roept baas, en des zoons, duwt hem maar diep, zegt Lui, en des heiligen geest. Amen. Stel u, baas, koud water maakt warm bloed, primmelt Luvin. Henri van den Ouderdom en Henri van bij den Bisseboom grepen baas bij elk eenen arm en houden hem vast. Leieke en Roosje nemen eenen witten doek en drogen baasje's kop af, zeggendeJesus, Maria, baas gij ne' armen duivel, gij zijt toch zoo nat, het water loopt langs uw lichaamtje. Baas afgedroogd zijnde, schuiven zij met hem op naar den anderen kant. van de kuip en vervangt den zetel van Jan Straal. (Jan kruipt al stillekes langs den vloer van achter om te bekijken dienen viezen boer). Baas Pannekoeke. Gij, mijnen pander drager, kniel u daar op het bankske bij de kuip en buig wat uw hoofd, ik geef u den naam van den dikken patriot en ik doop u totover den kop. iDe patriot schreeuwde al touteren en al beven, 't is genoeg baas, mij nen kop is bijkans versteven). als het zoo is, ga zet u op uwe plaats. Gij de koerin, mijne panderdi ageres, ga en kriel u ook op het baakskeen doet uwe mutse af, plooit een weinig uwen kop, uwe naam is patriottinne van den koer en ik doop driemaal (Jesus, Maria, de moeder Gods, baas, ge zult mij verdrinken). Nu, sta op en zet u op uwen stoel. Jan, de dooping is nu algeloopen, laat ons allen de schouwvagers groetenis lezen om den liner te bedanken. Wees gegroet, baas Pannekoeke, vol van gratie, is uwen bermhertigen buik, den heer zij met u, gebenedijd zijt gij boven al de vrouwen, en gebenedijd mag de vrucht uws lichaams zijn, heilige Aplcnia zondere voet, bid voor baas, dienen armen duivel, nu en in de uur zijner dood. Amen. Baas. Zondag zal ik den naara geven aan onze straat en gij moogt nu allen opschui ven, tot binnen acht dagen. Jan Straal. De vingers gelijk eenen onnoozelaar. Zeg baas, vandaag zal d'hocgmis kwart voor elf ure gedaan worden, voor degene die nog zouden willen gaan stemmen, zullen nog tijd genoeg hebben voor 't reappel. - 't Is noodzakelijk, zeg baaske, van te gaan stem men voor ons katholiek geloof te bewaren. Ik verbied u van slechte gazetten en geschrif ten te lezen, hier zijn er die het waarlijk ge- looven dat ze daarmee geen kwaad en doen, bij zoo ver dat zij durven zeggen, dat zij wijzer zijn dan de paters, bisschoppen en paus. Hewel baaske, dat zij het nauwste moeten weten, dat zoude toen nog kunmen zijn dat zulder niet dommer en zijn of degene die gij noemt. Zij hebben reeds een bewijs bij de hand wetende dat gij in 't bezit zijt van veer tig jaren studie en dat gij nog de gazette niet recht en kan noemen. Baas gaat voort, wij zijn morgen in de kruisdagen en ik vraag u, beminde parochia nen dat gij allen zoudet willen komen om te bidden omdat den H. Geest over uwen akker zou nederdalen, wij moeten veel doen willen wij vele bekomen. Dat is heel goed, baaske, maar hebben wij niet gezien in 1886 den tweeden dag der kruisdagen dat wij allen optrokken om te bidden s morgens, en 's achternoens dat onze vruchten in brokken geslegen waren van de hagels. Wuk moeten wij nu daarvan al gelooven, baas. Nu, op ons huis klappers. Baas en wiste het niet hoe aan boord leggen om te begin nen, hier zijn onverdragalijke menschen in ons huis die bijkans niet anders en doen dan klappen zelfs binst de consacratie toe, het doet mij veel pijn, zegt baaske, oat ik u over zulke dingen moet spreken, er heeft mij een tieffelijk man gezeid, dat het eene schande is gelijk of er gebabbeld en gelachen is van achter in de kerk, en dat is tristig dat zulke dingen moeten aangebracht worden. Dat zou de moeten ik zijn k zou daarvoor beschaamd worden. Baasje drukte alle de woordetjes zoo wonderschoon uit met zijn vriendelijk mond je, met een slim gedacht, ik zoude huider beschaamd maken, maar zij en hebben het nooit gehoord, dat is oo i wel Baas, dienen treffeiijken man, die gij noemdet, dat is ze ker den dikken patriot uwen panderdrager, die dat u heeft komen vertellen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2