VAK IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. Zaterdag 25" Juni 1892. Nummer 26. De Heilige Inquisitie in Spanje. UITSLAGEN der balloteeringen van 11. Dinsdag. Hulde aan liet Volk. STADSNIEUWS. De kaloten zijn geen omkoopers. Een hoogmoedig drietal. Zij lachen groen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: i fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verknopingen of andere beke udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen Joor den Office de Publicüé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnalitciten bevattende worden niet opgenomen. 9e Vervolg) Een nog grooter middel om bet volk te pijniger,en waaraan de Koningen zelfs aan deel namen en als een vermaak vonden, was het inrichten van aulo-da-fés. Ziehier hoe die ingericht waren. Do Heilige kerkdienst was in de gewoonte twee soorten van aulo-da-fés te vieren: de bijzondere auto-da-fés en de algemeene auto-da-fés. De bijzondere auto-da-fés badden jaarlijks verscheidene.malen plaats, op gestelde tijd stippen, zooals de voorlaatste Vrijdag van den Vasten, en andere door de inquisiteurs gestelde dagen. Het getal slachtoffers welke op die bij zondere uitvoeringen verbeeld waren, was altijd minder dan op de algemeene anto-da- fés. De algemeene uitvoeringen hadden zeer zelden plaats, want deze waren voorbehou- deh voor de groote gelegenheden, zooals de benoeming van een Koning, zijn ^huwelijk, eene geboorte in de Koninklijke familie en de vei jaarfeesten der gedenkwaardige dagen't' was met deSouto da-fés dat de Inquisiiie-aan de katholieke Koningen ver maak gaf. Al de veroordeelden, waaronder velen reeds jaren lang in de verpestende gevange nissen lagen te zuchten, wierden er dan levend of dood uitgerukt, om op die bar- baarsche plechtigheden verbeeld te wordeD. Een maand voor de gestelde dag der al gemeene auto-da-fé, de leden der Heilige Inquisitie, door hunne vaandels vóórafge gaan, begaven zich in cavalcade naar het paleis des Heiligen Kerkdiensts, op de groote plaats, om aldaar aan de inwoners le ver kondigen dat bij een maand, dezelfden dag, er eene algemeene uitvoering der personen door de Inquisitie veroordeeld, -ging plaats hebben. De cavalcade ging alsdan rond de stad, op het geluid der trompetten. Van dit oogen- blik af, liield men zich met de noodige toe bereidselen bezig, om de plechtigheid zoo veel mogelijk grootsch te makente dien einde richte men op de groote plaats een theater op, hebbende vijftig voeten lengte. Wanneer de auto-da-fé in de stad plaais nam waar de Koning zijn verblijf had, dan moest het tooneel bij 't Koninklijk paleis uitgeoefend worden. Aan de rechterzijde der Koninklijke ga lerij, een amphitheater van 25 tot 30 trap pen, was bestemd voor den Raad van de opperhoogste, en voor de andere raadsleden van Spanje. (Wordt voortgezel). nr^ Zooals men weet moest er overgegaan worden tot de gedeeltelijke balloteeringen in de arrondissementen Bergen, Charleroi, Doornijk, Zoningen, Nijvel en Verviers, zijnde in 't geheel 4 Senateurs en 10 Volks vertegenwoordigers. Nijvel. Stemmers3288. Senateurs. Brunard 1645 Dumonceau 1547 Peltzer Lejeune Volksvertegenwoordigers. Henricot 1701 Dumont 1544 Volledige en schoone zegepraal voor de liberale lijst. Verviers. Stemmers: 3911. Senateurs. 1501 1051 Volksvertegenwoordigers G-ilon 1826 Loslever 1958 Gekozen een liberaal senateur en een kle rikaal volksvertegenwoordiger. Bergen. Stemmers: 4031. Dul'ranc 2104 Corbisier Pierman 2092 Harmignies De liberalen overwinnen met 300 stemmen meerderheid. Zoningen. Stemmers: 2664. Elienne 1303 Cornet Papa Pourbaix zegepraalt. Charleroi. Stemmers: 5588. 2646 Noël 2791 Misonne 2775 2823 140 gekozen drie liberalen en een 1865 1786 Bertaux Chaudron Coppep "Deprez Fagnart Werden klerikaal. 1336 Doornijk. Stemmers: 3440., Senateurs. Macau 1608 Stienon 1659 Volksvertegenwoordigers. Carbonelle 1683 Hecq 1567 Dereine 1683 Hoyois 1585 De klerikale senateur en de twee liberale volksvertegenwoordigers werden gekozen. De liberalen winnen dus 10 zetels en de klerikalen slechts 4, hetgeen maakt dat de kamer bestaat uit 60 liberalen en 92 kleri- kalen, en het Senaat uit 30 liberalen en 46 klerikalen. Voeg hierbij dat de klerikalen kamer- en Senaaüeden behalven Woeste en Beernaert, nulliteiten zijn van eersten kali ber, terwijl in het liberaalkamp de grootste redenaars des lands worden aangetroffen, en gezult gemakkelijk begrijpen dat de papen meerderheid op geen bed van roozen zal slapen. Het algemeen stemrecht heeft op 1411 Juui grooien stap vooruit gedaan. Eindelijk is de overwinning zeker, nu is er eene hoe veelheid volksvertegenwoordigers genoeg om door het huizekensstelsels of door andere knoeistelsels, zeker niet meer te worden tegengehouden. Het was meer dan tijd dat het vervloekte cijnskiesstelsel afgeschaft werd, want lang genoeg heeft dit geleefd, en men zal jaren en jaren eene betere regeering noodig heb ben, om zijne ongelukkige stappen te doen er d wijnen. De papen hebben alles wat in hunne macht is, opgeofferd om den cijns nog een weinig te kunnen in leven houden. Geld, invloed, drukking, alles werd inwerk gesteld; de geldkoffers der zwarie kloosters hebben het geweten van menig cijnskiezer met goud stukken overladen. Indien de liberalen welke bet algemeen stemrecht vragen, door de macht der zwarte bende, in eenige arrondissementen bezwij ken, dan is er elders vergoeding in de hoofd stad verzekert het recht der volksklasse. 'T is vooral aan de Werklieden-Partij dat wij zulks te danken hebben, want jaren en jaren heeft zij gewerkt tot het bekomen van algemeen stemrecht, en 't is onder hare werking dal men, na wat tegenstand, heeft moeten kniebuigen. Zonder haar zou men nog lang gewacht hebben alvoor onze rech ten te geven, en ois arm België ging lang zamerhand onder het juk der papen, meer en meer in armoede verzinken, om weldra op Russische wijze gefolterd te zijn. Nu dat de stemming van 14" dezer voorbij is, moet men niet ontwapenen, maar integen deel met verdubbelden moed, stap voor stap, vooruitgaan. De verdwijning van den cijns zal het al gemeen stemrecht voor gevolg hebben, want zooals het volk de regeering gedwongen heeft te herzien, zoo ook zal men weten ganscli en geheel recht te doen geworden. Zoo zat het volk zich weten te ontdoen van alle poli Ikke partijen die anders niet dan uit baatzuchtigheid en haat tegen de werkende klas, regeeren. Dat de cijnsplichtigen nu hunne schilderij voor goed mogen oprollen, heeft den 14" Juni daarvan ooggetuige geweest. Heeft men dapper moeten strijden om het artikel 47 der grondwet te doen herzien, zoove 1 te rasser zullen wij onze rechten be komen, want de constituante zal geene uit wegen kunnen vinden om zulks te beletten. Daarover brengen wij hulde aan het volk. Volksman. De godvruchtige menschenbedriegers, die zich den naam van katholieken toeëigenen, zouden op.alle manieren durven zweeien dat zij nooit met bedrog te werke gaan als het er op aankomt eene slem in de kiezing te winnen. Naar hen le hooren, zou men zeg gen dat al dezen die voor de klerikalen stemmen, het doen uil loutere genegenheid, uit overtuiging, omdat zij weten dat het de klerikale partij alléén is die liet vertrouwen der kiezers verdient. Wij hebben gezien boe zij het hier aan boord hebben gelegd den 1" Februari, en zij doen elders wat zij hier deden De kaloten zijn immers overal dezelfde, zij hebben de zelfde taktiek omdat zij aan het ordewoord derzelfde meesters (de papen) gehoorzamen, en het is gekend dat er geene grooterc be driegers onder de kappe des hemels bestaan dan de hemeldragonders, die leven met de menschelijke domheid te exploiteeren. Ziehier dus wat er te Waterloo gebeurd is: Daar hebben de kaloten de vrouw van eenen liberalen kiezer uitgekocht en haar be volen den Dinsdag morgend eene geweldige purgatie aan haren echtgenoot te geven.liem in gevaar stellende erg ziek te worden. De ongelukkige is naar Nijvel niet kunnea gaan stemmen, zoowel dat M. Pastur, kleri kale kandidaat met ééne stemme meerder heid is kunnen gekozen worden. Zonder die purgatie meest M. Pastur ge balloteerd worden. Indien die nieuw gekozene niet ondank baar is, zal hij met kracht in de Kamer de belangen der vuilnissen verdedigen en hij zal met vurigheid spreken o 7 G r de edele stof waaraan hij zijn mandaat van Consti- tuant verschuldigd is. En zelfs, hij zou wel doen op eenen kakstoel te zetelen. Zedeles: De vrouw is somtijds de oorzaak dat de man in zijne strevingen mislukt. Zij is gemakkelijk te overtuigen en, zonder slechte inzichten te hebben, leent zij de hand tot alle soorten van bedrog. Wij raden dus de liberale vrouwen aan, wanneer een paap of flambeeuwlekker hare medewer king komt vragen om den man te beletten zijnen plicht te doen, volgens zijne overtui ging, die indringers aan de deur te zetten en ze te zenden naar de kwezels die hier en elders hunne geheime policie uitmaken en zeer dikwijls de schuld zijn van huiselijke drama's. Sedert de kaloten het voorstel van Baas Karillon gestemd hebben, zien wij dat in de processiën van St. Maartens de godvruchtige Gemeenteraadsleden tegenwoordig zijn. 'tls eens gelegenheid voor Surmont en zijne twee acolieten hun officieel kostuum aan te trek ken en iedereen, dibben en kwezels, paters en dibbaards te doen gelooven dat zij het waarlijk goed meenen met den godsdienst en, zooals zij het hebben durven schrijven, de ware verdedigers zijn van de vrijheid Gods. Maar wat ons zonderling voorkomt, is dat die drie farceurs zich niet geweerdigen hun hoofd te ontdekken om den God van hemel en aarde, den oppersten Meester te vereeren. Zij gaan daar, met opgeheven hoofde, fier als pauwen en met eene schaamteloosheid zonder weerga, nalatende de klaphoed eens af te doen en hunnen hoogmoedigen knikker te ontblooten. Wij hoorden dit opmerken Zondag laatst, en iemand antwoordde (maar 't was ook eene kalote)zij moeten zich niet ontdekken zij zijn onder de wapens. Onder de wapens? vroeg de eerste ik zie wel dat zij eenen degen dragen maar zij bedienen er zich niet van. Een soldaat bewijst der eer met zijn geweer, een officier met zijnen sabel, maar zij staan met ijdele han den en denken dat zij hunnen hoed niet moe ten afnemen omdat zij in officieel kostuum zijn en daarbij nog eenen regenscherm onder den arm hebben Dus de eerbied tot God wijkt voor het offi cieel kostuum, 't h te zeggen dat de drie hoogmoedige kerels, als zij in eene andere processie in gewone kleeding een flambeeuw dragen, blootshoofds gaan, gelijk het le- taamt, maar als zij hunne geborduurde kleederen aan hebben, dan wanen z j zich machtiger, verhevener dan God, wiens vrij heid zij beloofd hebben te beschermen. Al wat die kerels doen is komedie, maar zij zijn slechte komedianten, omdat hunne gebaren, hunne doenwijze niet overeenko men met hunne woorden en dat zij te veel laten zien dat zij maar poseeren voor de ga lerie. Da kalota gapetten in het algemeen en het Journal d' Yprgs en 't Nieuwsblad in het bijzondi r willen aan de kiezing der Con stituante eene geheele andere beteekenis geven dan zij eigentlijk heeft. Vóór den strijd die den 14 Juni plaats heeft gehad WEEKBLAD 2832 2773

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1