VERSCHILLENDE TIJDINGEN. De waarheid kwetst. Feesten te Oostende. Poperinghe. Poperinghe-Kermis. Burgerstand der stad Poperinghe. zongen die gazetten dat deze kiezing de vol ledige nederlaag der liberalen zou te weeg brengen, dat het volk van geen algemeen stemrecht wilde hooren en dat de klerikale partij zegevierend uit den slag zou komen. Intusschen liepen de klerikale kiesdra- vers, zoowel geestelijke als wereldlijke, dorpen en steden af om de kiezers uit te koopen met geld, beloften en bedreigingen zij verzinden menige listen om hunne kan didaten te doen gelukken en hunne jezuie- tische handelwijze scheen zoo zeker dat zij aan den zegepraal niet twijfelden. Maar hoe groot was hunne teleurstelling toen zij zagen dat zij zich misrekend had den? Vóór de balloteering van Dinsdag 11. lachten zij nog (maar zij lachten groen) met den gunstigen uitslag dien de liberalen in sommige arrondissementen bekomen hadden, en zij zegden luidop dat zij de zege gingen behalen in al de steden waar er moest ge balloteerd worden. Doch zij liepen deerlijk mis, want nu is het stellig bewezen dat onze vrienden 13 zetels gewonnen hebben in den Senaat en 18 in de Kamer van Volksvertegenwoor digers. Dus dat de kaloten over de twee der den der meerderheid niet meer beschikken en dat zij zullen gedwongen zijn met de li beralen af te rekenen om het herzienings- ■tferk te verrichten. In hunne schaamtelooze en domme ver waandheid pogen zij nog te lachen, maar hunne tronie staat zoo vies dat men veeleer zou denken dat zij meer genegen zijn te weenen. Als men bij den uitslag der kiezingen de dweersdraverij voegt die ten alle kante in het klerikaal huishouden heerscht; als men nagaat hoe de groote kopstukken der zeu- raarspartij elkander in 't haar vliegen, kan men niet nalaten te zeggen dat hun lach maar gedwongen is en dat eerlang het land zal verlost worden van al de bisschopssla- ven die Belgie in eenen afgrond van schul den hebben gestort. De 2lste redakteur van het Journal d'Ypres, een fijn geleerde, die waarschijn lijk leeraar is in de wetenschappelijke Aca demie: ad sapienles sulltos reddendos, dit wil zeggen waar men van leeuwen ezels maakt, kan maar over zijn gemoed niet krijgen dat wij het gedrag van Vikke Nuyt- ten en RenéBegerem, tegenover Th. Bornes gelaakt hebben. Waarom, vraagt hij, vallen Progrès, Weekblad en Toekomst te gelijk deze acht bare burgers aan Waarom die scheld woorden en beleedigingen Die menschen hadden niets misdrevenverre van daar, de eene is een achtbaar gemeenteraadslid en de andere een niet min achtbare koopman, en patati, patata, eene litanie zonder einde. Dan begint de schrijver de gebeurtenis ver halen (op zijne manier), wel zorgende de schoonste rol te geven aan zijne vrienden en don eerlijken werkman met al de zonden van Israël te beladen. De geleerde redakteur mag liegen dat hij zweet, hij mag den knaap, de leden en de maatschappij der oud-Pompiers uitschelden zooveel hij wil, wij houden ons aan hetgene wij over acht dagen vertelden, en al de bele digingen waarmede men ons wil tergen, ko men nog niet aan de hoogte van ons misprij zen. Ten andere, eene slechte zaak is altijd loochenbaar. en de achtbare heeren die. wij beschuldigden, hebben er te veel be lang bij om hunne handelwijze te verschoo- aen en onder een valsch daglicht te brengen, Wij, integendeel hechten geloof aan hetgeen men ons vertelt heeft, en bij al hetgene wij reeds gezegd hebben voegen wij nog ditdat de knaap der liberale muziek-maatschappij een mensch is die-nog nooit nergens is bui tengesmeten geweest, noch in herbergen noch elders, omdat hij de menschen aanrandde en tergde, en dat men hem nooit smoordronken gevonden heeft langs de straat en hem uit de grep heeft moeten oprapen om hem huis waarts te dragen. Ware hij niet eerlijk en treffelijk, hij zou in de muziekmaatschap pij niet aanvaard worden als-knaap, en ken den wij hem niet goed, wij zouden hem te gen de beschuldiging van. twee domme par venus met verdedigen Wat nu de benamin gen betreft waarmede nr 21 de maatschappijl der oud-pompiers bestempelt, dit kan ons weinig hinderen. Want wij weten dat men geen wijn kan tappen uit een azijnvat. Ter gelegenheid der groote feesten de Bel gische Burgerwachten, door de stad Oosten de aangeboden, welke op Zondag aanstaan de, 26 Juni plaats hebben, heeft de Na tionale Maatschappij van Buurtspoorwegen lijn Veurne-Yper eenen pleziertrein met vermindering van 50 °/0 op de prijzen der plaatsen ingericht Deze trein zal de reizigers aan alle de statiën der lijnen opnemen. Kaarten te be komen van Donderdag 23 tot Zaterdag 29 Juni tot 1 ure 's namindags, in alle statiën. Vertrek uit Yper: 6-00 Veurne8-10 Aankomst te Oostende9-30 Terugkeer uit Oostende, om 6-10 's avonds. BURGERSTAND. van den 17 tot den 24 Juni 1892 Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id, 3. Overli jclens. Steelandt Auguste, 58 jaren, daglooner, echtgenoot van Deleersnijder Pelagie, Mee- nenstraat. Vanraes Julie, 52 jaren, naaister, echt- genoote van Vandevyver Gustaaf, St-Ja- cobs buiten. Kinderen beneden de 7 jaar Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. De werken op het kerkhof. Schandalige misbruiken. Ten is alleenlijk de uitsluitingswerken niet van ons kerkhof, dat geheel het publiek eiseht, maar vooral de allernoodzakelijkste vergrooting, ten einde de doode lichamen in rust te laten, en niet verplicht te zijn ze te moeten uittrekken om plaats te verschaffen aan de nieuwe dooden, zooals men het we kelijks en dagelijks bestatigt. 't Is schande wat hier gebeurt 1 De graf maker stoot onder 't delven van de eene kist op de andere, hij vindt lichamen die nog niet half verteerd zijn, het haar staat nog op den schedel, het vleesch kleeft nog aan de beenderen, ja de lijken liggen soms nog gansch heel! En toch moet hij zijn werk voortzetten, de plaats ontbreekt. Met spadeen houweel klieft hij maar dwars door vleesch en been dat de stukken in 't ronde springen! 'tls akelig, ijselijk! 't Is mijn vader, uwe moeder, 't zijn onze duurbaarste familieleden, wier nagedachtenis nog zoo innig in ons harte leeft, waarvan men aldus de lijken schendt en op de afgrij selijkste wijze verminkt. En geene stem ver heft zich om zulke snoode handelwijze te schandvlekken, om tegen zulke schandige misbruiken op te staan Wat moeten de schimmen onzer dooden met verontweerdiging nederzien op hunne hartelooze bloedverwanten en naastbestaan- den, die noch den moed noch de waardigheid hebben, hun gebeente te doen eerbiedigen. Ja, wij Poperingnaars, zoo laag zijn wij ge daald, zoo moedeloos bukken wij het hoofd, dat wij nog te lafhertig geworden zijn om de rust onzer dooden tegen den bloedigsten hoon te verdedigen 1 In Egypte, in de wildernissen vindt men nog de onaangeroerde grafsteden van over duizende jarende wilden eerbiedigen hunne dooden! en wij, in 't beschaafde Belgen- land 1te Poperinghe 1 Dubbele misdaadhoon en smaad aan de dooden, en gevaar voor de levenden door de verpesting die de ontgravene lijken in de lucht verspreiden. En inderdaad: ziekten van allen aard geeselen zoo dikwijls de be volking, en welke is de oorzaak, dat de typhuskoorts sinds jaren in onze stad heerscht en er nooit meer verdwijnt Maar als we nu voor de dooden allen eer bied verloren hebben, als het er niet meer op aankomt, dat de lijken onzer afgestorve nen gehoond, verminkt worden, ehwel dan bestaat er nog een middel om onder de te genwoordige voorwaarden het verblijf der levenden te beschermen, die ikzuchtig ge noeg zijn om aldus hunne dooden te durven vergeten. Toe dan, talentvolle stadhuis bazen, voltooit uw werk, en. geeft order dat de slachting maar seffens na de dood ge schiede. Beveelt dat alle lijken maar dadelijk kort en klein gehakt en in eenen zak of bik begraven worden. Aldus kunt gij ze gelijk de doode"dieren in, eenen ronden put doen werpen, en nemen ze maar liet derde van de plaats; alzoo kan uw armzalig kerkhof drijmaal zooveel lijken bevatten, en kan het drijmaal zoolang duren eer men op de de zelfde plaats terug begraven moet. Doch neen, dan ware de hoon te zeer in 't oog springend, dan ontstond maar één kreet: schande, schande! en de bevolking ware in opstand Maar nu dat zes of zeven jaar na de dood letterlijk hetzelfde gebeurt, nu dat het eene lijk na het andere de prooi van spade en houweel wordt, nu blijft men kalm of men mort in stilte, en laat de zaken maar hun nen gang gaan Waarom nemen de inwoners hunnen toe vlucht niet tot de regeering, om den hoon te doen ophouden die aan het heilig gebeen te onzer afgestorvene bloedverwanten ge schiedt? Of spreekt zedelijk gevoel en eigen waarde niet hoog genoeg, dat men dan ten minste voor eigenbelang en zelfbehoud zorge, dat men zich tot de provinciale gezondheids commissie wende, om de zaak op de verkla ring van ooggetuigen, van den grafmaker te doen onderzoeken. Daar ligt het middel om onze stadhuis bazen te verplichten den dooden akker te vergrooten en onze stad alzoo te vrijwaren voor allerhande besmettelijke ziekten, die uit de verpesting der lucht voortspruiten. -- Zulke werken zijn noodiger, dan het geld der inwoners te verkwisten om lusthoven en boulevards aan de gekruinde professeur- kens van 't bisschoppelijk collegie te ver schaffen Werken van Bermhertigheid In den loop der maand October 1891 over leed alhier eene ongehuwde dochter van 78 jaar. Aans'onds verscheen bij de familie en erfgenamen een gekruinde zaligmaker, om hun te laten weten dat de Kerk zich gelastte met de onkosten van eenen lijkdienst van 2e klas met alle toebehoorten, zelfs de dood kistlevering was, drukkosten, dragers, opleiders enz. enz. tot bovendien nog ver scheidene zingende missen voor de zielezalig- heid. Men was verwonderd over die gees telijke mildadigheid, en men vreesde, niet zonder reden, dat er look in de meersch was. Het raadsel werd aldra opgelost. De afge storvene had omtrent zestig jaren als dienst meid bij deftige personen gewoond, zij had goeden loon verdiend en om getrouwe dien sten verscheidene giften ontvangen, waar van de laatste twee duizend frank bedroeg. Alzoo had zij eenige duizende franken ver gaard, die zij toevertrouwd had aan een lid maat van onze moeder de H. Kerk. Wat is er van die duizende franken geworden?... Scherreweg, scherreweg, scherreweg Ziedaaar hoe de dienaren der Kerk heden daags de geloovigen ten dienste staan Van den eersten Kermis-Zondag tot den Maandag van Pameltje mede grepen, alle dagen GROOTE BALS in de prachtige danszaal der herberg S{ Joris Hof Veur- nestraat. van den 17 tot den 24 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN Charles Verlie, schoenmaker, en Emma Steichler, naaister, beide to Poperinghe. Henri Bouten, werkman en Emma De- smedt. naaister, beide Ie Poperinghe. G E B O O R T EN Mannelijk. 3 VROuwisLuk. 2 STERFGEVALLEN. Amelia Beck, oud 83 jaren, ongehuwd, rentenierster, Yperslrait. Louis Vande- nab iele. herbergier, oud 61 jaren, weduwaar van Mathilda Veranneman, Yperstraat. Philippus Dewitte. oud 73jaar, landbouwer, weduwaar van Catharina Carton, Wijk K. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk. 1 Vrouwelijk. 0 WESTOUTER. Jan Straal kon niet'nalaten de prachtige feesten, gegeven ter gelegenheid der kermis, te gaan bewonderen. Gevraagd zijnde om bij Basile te dineeren, zoo heeft iij zich van den Zondag voormiddag op weg gezff. Aan de nederplaats gekomen hoort hij een geroffel en getrommel als of er een onweer in de lucht ware. Wat mag dat wel zijn? Het is misschien eene ontploffing van dynamiet. Weldra ziet hij eene beade afkomen met muziek-instrumenten en drapeau. Jan dacht dat het een muziek der cirque was, en curieus zijnde volgt hij de bende welke de plaats op trekt recht naar het huis van Basile. Daar gekomen trekt zij den hof binnen en begint wat gerucht te maken. Basile komt arm en arm met Julie aan 'de deur staan te grim lachen en eindigt met een sprongske te doen. Jan geerne het laatste woord wetende gaat recht naar Klopstokje om inlichtingen en ziehier wat hij daar verneemt Deze bende maakt deel van de katholieke voorwacht, 't is te zeggen van de Congregatie, een deel dier instrumenten hebben vroeger door libe ralen bespeeld geweesthet vaandel is een geschenk gegeven door M. J. van Merris aan het oude liberaal muziek van Westouter het jaar 1860. Jan over deze inlichtingen voldaan bedankt Klopstok, belooit hem binnen kort een nieuw bezoek te brengen en gaat bij Henritje om een glas bier en volledigt zijn artikel. Hoe komt het dat men in de heilige congregatie de instrumenten dier leelijke liberalen wil of mag bespelen en dat het juist aan Basile is, die vurige katholiek en hevige vijand der liberalen, dat men met die instrumenten eene serenade geeft. Hoe belachelijk maken zich die grrroote mannen niet; zij die hevige katholieken, van met een liberaal vaandel over de plaats te gaan en te pronken. Inderdaad dit vaandel werdt door een liberaal gegeven aan eene liberale sociteit, en niet aan de congregatie. Wat de medaillen betreft welke net gekuischt waren, zij zijn door de liberalen gewonnen en niet een der leden heeft ooit van de maatschappij deel gemaakt. Zoodat die heilige bende zich meester maakt van het: goed dat haar niet toebehoort, iets dat strijdt tegen de geboden van God, Basile zou dit wel moeten weten. En kwam dit goed niet van eenen afgrijselij ken liberaal, Jan zou het hun nog kunnen vergeven. Dit vaandel heeft men op de plaats niet genoeg kunnen bewonderen, men moet dit nog tentoonstellen, en waar in de ka tholieke knechtenschool waar de broerkens van Ooien 't is te zeggen de heilige congrega- nisten een concert geven. Eenige Westouternaars denken dat er misschien in dit vaandel nieuwe voering gesteken is, en dat het alzoo verbeterd is, want de voering is dikwijls het slechtste anderen denken dat de motten er het libera- lismus uitgeëten hebben, anderen nog dat men het een wij waterbad gegeven heeft, zij kunnen misschien gelijk hebben, maar zie hier wat Jan denkt het vaandel is en blijft een liberaal vaandel waaraan zij geen het minste recht hebben, hetzelfde dient gezegd te worden van de medaillen, verders denkt hij nog dat de liberalen zoo kwaadaardig, boos en slecht niet zijn zooals Basile ze af schildert, bijzonderlijk als hij er zijn voordeel kan uittrekken en dat men later met de stuk ken van dit vaandel nog relikwien zal maken waarmede men zal zegenen en waarmede mirakels zullen gebeuren. Nu nog een woordeken^ over het muziek. Was het wel muziek dat men maakte? Jan gelooft van neen, en dat zij beter te midden van een korenveld zouden geplaatst zijn om de musschen te verschrikken dan op de plaats. Eerst wat muziek geleerd en dan wat op den neus gezet Met al dat hebben de Westouternaars eens hartelijk gelachen en zelfs de meeste onver- schilligaards hebben de schouders moeten optrekken met dien slimmen trek. De fakkeltocht is tamelijk goed uitgeval len, de orde was gehouden door Basile en Klopstok enkel hebben eenige jongelingen van beide congregatiën wat rare bokkespron- gen gemaakt. Ook naar men zegt zoude er in het bal eenige woorden onverschil geweest zijn tusschen Basile en klopstok voor.... een Margerietje. Jan Straal. Vervolg binnen veertien dagen. De Zwitsersche Pillen, bereid door A. Hertzog, apoteker, 28, rue de Grammont, te r.trijs, zijn voorhanden in alle belgische apoteken. 1 fr. 50 de doos. ^44) De kleine besparingen Wat het plaatsen van het geld betreft dat men van dag tot dag en van maand tot maand op zijde 3>(B>g®ag»g&<Ki

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2