Hoe men de lasteraars schandvlekt. Lafhartigheid. De Oud-Pompiers. Maatschappij Burgerwacht TUINDAG. Poperinghe. Men herinnert zich nog hoe de liberale heer Rau van Ooslende lafhartiglijk aange vallen werd en eene messteek ontving daags vóór de kiezing van 14 Juni. Iedereen weet dat al de katholieke dagbladen en bijzonder lijk het schaamteloos Nieuwsblad en het niet min schaamteloos Journal d'Ypres, de gebeurtenissen verkeert uitlegden, in de hoop al het hatelijkste dezer daad op het slachtoffer te doen wegen en den moordenaar wit te wasschen. De zachtmoedige christe nen die het Journal de Bruxelles opstellen en alzoo het ordewoord aan al de andere las- terpapiertjes geven, hebben van de weduwe Rau den volgenden boterham ontvangen, dien wij letterlijk overnemen en welke niet weinig op hunne maag zal liggen Oostende, 4 Juli 1892. Mijnheer den Uitgever van het Journal de Bruxelles. In uw nummer van Maandag 27 Juni 11. veroorloft gij u, nopens wijlen mijnen echt genoot, Alfons Rau, het onschuldig slachtof fer van den lafhartigsten der aanslagen, ze kere aanhalingen, die zoo eerloos als valsch zijn. Ik maak gebruik van mijn recht van antwoorden en daag u uit dezen brief in uw blad te lijven op dezelfde plaats waar gij uwe hatelijke aanvallen tegen de nagedach tenis van mijnen beminden echtgenoot ge drukt hebt. Ik protesteer uit al mijne krachten tegen den twijfel dien gij op den moord en op zijnen dader wilt doen wegen. Van het eerste oogenblik af heeft Alfons Rau dezen laatsten aangeduid en heeft van langsom krachtiger zijne beschuldiging bevestigd tegen den be zetene die hem doodelijk getroffen heeft. Mijn ongelukkige echtgenoot was de vreedzaam ste en de zachtmoedigste mensch die ooit bestaan heeft en hij is zekerlijk de uitdager niet van den slag die hem aan mijne liefde en aan de genegenheid mijner acht troostelooze kinderen heeft onttrokken. Indien Alfons zich den 14 Juni naar de stembus heeft doen dragen, 'l is dat hij niet wilde nalaten voor de laatste maal de onnoembare partij te schandvlekken waarvan bij het slachtoffer geworden is. Er heeft dus geene tooneel- schikking plaats gehad, maar het gold hier den vastberaden wil van een moedig mensch. Voor wat de laatste en de venijnigste uwer lasteringen aangaat, ik eisch in den naam der rechtvaardigheid en der eerlijkheid, de ooggetuigen te noemen die, volgens gij bevestigt, mijnen echtgenoot wijn en cham pagnehebban zien drinken, die door de zege pralende liberalen werd aangebracht, opdat men er verslag van geve aan het parket, dat met het onderzoek gelast is. Aanvaard, Mijnheer, enz. Weduwe A. Rau. Dat noemt men kaart op tafel spelen en de schaamtelooze lasteraars in het nauw bren gen. Zoo moet het zijn ook! Geen medelijden met huichelaars die het wapen in de hand hunner handlangers stellen om zich van hun ne tegenstrevers te ontmaken. Nauwelijks eenige weken geleden zegden wij in ons blad dat de kaloten luidop in de herbergen verklaarden dat zij gewapend langs de straat zouden gaan inderdaad moe ten wij aan hunne gezegdens geloof hechten, want Maan iag avond hebben er drie kaloten van 'i roodste bloed, een onzer treffelijkste burgers aangerand en lafhartig met een scherptuig een onverwachten slag aan het hoofd toegebracht. Den geiroff-n kon hem niet verweeren daar liet bloed hem in de oogen liep, ook hebben zij van 't oogenblik gebruik gemaakt om als lafaards het hazepad te kiezen ge- lukkiglijk zijn ze niet onbekend. Wij zullen weldra als in den Congo gewa pend moeten uitgaen. Volgens wij vernomen hebben, zouden het 3 kerkzangers zijn 't is proper 1 Verleden Zondag gaf de Muziekmaatschap pij de Oud-Pompiers een prachtig zoiner- concerl in don h >f der Ciladelle, oud zomer- lokaal der Concorde. Al de leden, groot en klein, oud en j mg, rijk en andere waren er naartoe gestroomd. Meer dan 800 leden wa ren daar tegenwoordig. De uitvoering der stukken was onder alle betrekkingen, volmaakt en nogmaals heeft de muziekafdeeling bewezen dat zij den ou den roem dien zij vroger in het pompiers korps bezat, nog immer wil doen aangroeien en eene der voornaamste muzieken des lands worden zal. De gulhartige broederlijkheid die daar heerschte heeft de leden eenen aangenamen avond doen doorbrengen en eens te meer heeft het doodgehoren kind bewezen dat het vol leven en vol ijver is en geroepen is om meer en meer roem te verwerven, sprijts al de tegenkantingen, al den laster, al de moeie- lijkheden waarmede men het van sedert zijne geboorte overladen beeft. Schieting van Maandag 4 Juli Justice Jean 7 1 9 1 10 28 Bogaert Alph. 5 8 5 7 3 28 Boedt Léon 3 7 6 6 4 26 Vandermeersch E. 1 7 5 2 7 23 Minnekeer Henri 0 6 2 7 5 20 Vantholl Henri 1 7 1 2 8 19 Maandag 11 Juli. Boedt Leon 10 9 8 6 L0 43 Bogaert Alph.* 4 8 6 9 3 30 Vandermeersch E. 2 5 9 8 5 29 Vermeulen Henri 10 8 4 4 0 26 Minnekeer Hedri 4 8 1 3 9 25 Ligy Albert 3 10 1 5 6 25 Froidure Robert 1 2 9 1 7 20 Het Collegie van Burgemeester en Sche penen, gezien de beraadslaging van den Gemeenteraad, van 2 Juli 1892, bepaalt als volgt liet programma der feesten welke plaats zullen hebben ter gelegenheid van de jaarlijksclie kermis, gezegd Tuindag. Zaterdag, 6 Oogst. Ten 6 ure zal de Beiaard het gemeentefeest aankondigen. Ten 8 ure, Concert op de Groote Markt. Zondag, 7 Oogst. Prijskamp voor Vinkengezang. Ten 9 ure, Processie van O. L. V. van Tuine. Ten 11 ure, Opening der Tentoonstelling ingericht door de Maatschappij Strijd naar Lauweren, (kring der Oud-leerlingen van de Academie van schoone kunsten.) 's Middags, Concert, op de Groote Markt. Ten 1 u., groote wederlandsche prijskamp in het schieten met den Kruisboog, inge richt door de Koninklijke Maatschappij Les Francs Arbalètriers, 500 fr. prijzen. Ten 1 ure, Groote Wederlandsche Schie ting met den Handboogingericht door de Maatschappij Den Rooden Hert. Ten 8 ure, Concert, op de Groote Markt. Maandag, 8 Oogst. Ten 10 ure, uitreiking van Prijzen aan de leerlingen van het Stads-Collegie en der Staats-middelbare school. 's Middags, Concert op de Groote Markt. Ten 3 ure, Volksvermahelijklieden op de Esplanade. Ten 8 ure, Concert op de Groote Markt. Ten 9 ure, Vandenpeereboomplaats, Ver tooning van Panoramische Zichten, met Oxyhydrisch licht. Dinsdag, 9 Oogst. 's Middags, Concert op de Groote Markt. Tm 3 ure, uitreiking van prijzen aan de leerlingen der betalende Meisjesstadsschool. Ten 3 ure, Koslelooze Vlaamsche Ver tooning, in de Tooneelzaal. Ten 8 ure, Concert op de Groote Markt. Woensdag, 10 Oogst. Ten 3 ure, Volksvermakelijkheden op het Zaalhof. Ten 8 ure, Concert op de Groote Markt. Donderdag, 11 Oogst. Ten 3 ure, uitreiking van Prijzen aan de leerlingen der Academie van Schoone Kun sten en der Nijverheidsschool. Prijskamp in het Kegelspel, ingericht door de Maatschappij De Ware Kegelbolders ter herberg Au petit Lille. Ten 8 ure, Concert op de Groote Markt. Zondag, 14 Oogst. Ten 10 ure, uitreiking van prijzen aan de leerlingen der lagereJongens stadsschool. Ten 12 ure, Concert op de Groote Markt. Ten 2 ure, op het Minneplein Loopstrijd voor Wielrijders en voor Paarden. Ten 6 1/2 ure, op de Groote Markt, Groot Concert door het Muziek van het le Regi ment Gidsen. In geval van slecht weder, zal het Concert in de Halle plaats hebben. Maandag, 15 Oogst. Ten 111/2 ure. op de Groote Markt, Groot Concert, door hel muziek van het P Regi ment Gidsen. In geval van slecht weder, zal het Concert in de Halle plaais hebben. Groote Schieting met. den II lboog ter Koninklijke Maatschappij, St. Sebasdaan. Groote prijskamp in hel Balspel ingericht door de Maatschappij De Onvermoeibare Bolders, ter herberg Het Zuiden Ten 8 ure Concert op de Gioote Markt. Dinsdag. 16 Oogst. Ten 3 ure, uitreiking van prijzen aan de leerlingen der Kostelooze lagere Meisjes- stadsschool, De opvolgende Zondagen, feesten aan verschillige Gehuchten en Wijken. ALGEMEENE SCHIKKINGEN. Gedurende de kermis, zullen het Mezeum, de Zalen van het Stadhuis en der Halle, geschilderd door MM. Guffens, Swerts, Pau wels en Delbeke, voor het publiek open zijn van 10 ure tot 5 ure. De feesten, prijskampen en volksspelen zullen later door bijzondere omzendbrieven en programma's omstandig bekend gemaakt worden. BURGERSTAND. van den 8 tot den 15 Juli 1892 Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id, 2. Huwelij ken. Tissens Jan, rondleurder en Ceuninck Leonie, rondleurster. verïij dens. Metz Hendrik, 64 j., timmerman, echtg. van Maria Lefever, Elverdinghesiraat. Dunslager Adelaide, 52 j., religieuze, Bo- terstraat. Dufossée Maria, 88 jreligieuze, St. Ja- cobstraat. Desopt Jan, 72 jaren, zonder beroep, wed. van Elizabeth Uzitte en van Van Kemmel Cecilia, Rijselstraat. 5-£.ïndereii beneden de jaar Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 1. DOOR DE KERMIS. Indien iets zijn ouden faam blijft behouden in het diep vervallene Poperinghe is het wel onze kermisommegang die jaarlijks evenveel volk aantrekt en de kroon spant over het omliggende. Dan schijnt onze verkwezelde stad te herleven; den volkstoeloop, den al- gemeenen geestdrift, de teering en neering welke men overal bestatigt, de welgekende gulhartige ontvangst welke vrienden en vreemden hier hekomen, alles geeft voor een tiental dagen den schijn van den vroegeren voorspoed en welvaart aan onze stad. Dit jaar werd de kermis nogmaals goed gevierd, de gansche week buiten een paar dagen uitgezondert is de menigte talrijk op gekomen, de groote markt waar kramen en barakken opgetimmerd waren werd zooals gewoonte druk bezocht, doch, en dit is een bewijs te meer van den pijnlijken toestand onzer burgerij, de foorlieden deden weinig goede zaken en de herbergiers ook kloegen over de verminderde neering. Er was geen gebrek van volk maar vangeld! Zooals naar gewoonte had de stad niet een duit weten te besteden aan openbare vermaken, daarvoor wordt hier nooit een centiem gevonden ofschoon de verpletterende belastingen waarmee het gemeentebestuur ons jaarlijks verrijkt. De Poperingnaars die zich willen vermaken, moeten het ver maak zelf zoeken en betalen; daar is het voordeel van een kadoddersbestuur te bezit ten lijk het onze, de burgers die het lang weten, hadden goede voorzorg genomen, want in geheel de stad waren niet min dan 52 danszalen ingericht. Sedert Stouten Karei zich daarmee in den preekstoel bezigt wordt dit getal jaarlijks grooteri Nog eene opmer king deesaangaandede danszalen zijn bet niet die meest de tegenwoordigheid der po litie noodig en maar wel zekere concertzalen, waar men gedurig een paar agenten vinden kon. Dit voor de kapelhaantjes die den dans verbieden en liever de concertzalen aanprijzen; verder, wie zou durven tegen houden, dat er niet duizendmaal meer ge vaar is van zedebederf in het aanhooren der krappige liedjes door jufferljes gezongen in halve ldeedij (sic) dan in een dansbeurtje? want menige dier couplee/jes zou meer dan een congr eganist doen blozen Nadere bijzonderheden over de Kermis. Den 1" Zondag werd meest onder bloedverwanten gevierd, buiten de trottoirs die gebeel de Yperstraat door openlagen is er niets bijzonders te melden Den Maandag morgen had de tweeja rige prijsdeeling plaats voor de leerlingen onzer teekenschool. 's Namiddags was het concert voor beide muzieken. In de Philharmonie was het een echt uitgelezen muziekfeest welk door talrijk pu bliek bijgewoond werd. De plaats ontbreekt om daarover een breedvoerig verslag te ge ven, wij moeten ons genoegen te laten weten dat de verschillige muziekstukken uitmun tend werden uitgevoerd en dapper toege juicht Het bal der Philharmonie is insgelijks in volle geestdrift afgeloopen. Den Dinsdag waren de buitenlieden bui tengewoon talrijk opgekomen. Des na middags had in de Philharmonie eene schoone plechtigheid plaats, namentlijk de aflevering van het kruis van 50 jaren werkenden dienst aan den achtbaren Voorzitter d'heer Julius Van Merris. Daarna werd aan ons uitmuntend muziek eene prijsschieting aangeboden bij de statie door de heeren Van Merris en Dhont. Het volksconcert welk aldaar ten slotte werd ge geven had ook een puik publiek aangelokt. Woensdag. Tombola-schieting aan de verschillige gaaipersen der stad, en betoo ging ingericht door de Maatschappijen Vic- torinen en St. Anna ter eere van d'heer R. Alleman we.lk een 2de prijs in den tooneel- wedstrijd van Rousselare had bekomen. Het liefhebbers muziek onzer stad, onder het bestuur van den heer Justin Depuydt, luis terde het feest door zijne medewerking op en bekwam op gansch deD doortocht veel bijval. 2n Zondag Groote sehieting aan de pers dor Maatschappij Sint Sebastiaan, 238 liefhebbers hebben er aan deel genomen. De eerevogel werd afgeschoten door den heer Hendrik Allaert, lid der maatschappij St. Sebastiaan. Onze innigste gezukwenschen aan de flinken wipboogschutter. Ter gelegenheid der schieting had een puik publiek zich in massa naar den omtrek der pers begeven, jammer genoeg dat daar een weinig muziek ontbrak om de schieting wat te vergeestigen. Met Pamellje die zooals gewoonte al de bazen en bazinnen heeft te been gebracht is de kermisweek afgeloopen en keert Poperinghe onder den slaapmantel terug waaronder het sedert zoo lange jaren tot zijn nadeel ligt te kwijnen, dank aan de plichtige werkeloos heid zijner bestuurders die niets weten in te richten om het leven in stad te ón ierhouden en het door welgepaste feesten soms te ver nieuwen. Te veel ijver, Kort gerokte po litie agenten Vele personen hebben de handelwijze ouzer politie streng beoor deelt, die op zekeren avond in eene herberg der groote Markt wat al te brutaal te werk ging. Omdat eenige jongelingen door te veel losgelaten^ vreugde misschien wat de zangeressen stoorden, is het geene l eden om ze onbeschoftelijk te wille: kornetten. Zulks gaat eerst en vooral den herbergier aan, en in dergelijke omstandigheden zou de politie wal beter doen wat min vlijt voor den dag te brengen en wat meer integendeel wanneer dieven of misdaders moeten aange houden worden. Zonderling was ook het gedrag van zekere vrouwspersonen, echtgenooten volgens het schijnt van onze weitiandhavers die zich al te luidkeels daarmee wilden bemoeien en het ambt hunnt-r man aantrekken (sic). Jubelfeest. Met genoegen vernemen wij dat de Boldersgilde gevestigd in de her bergen Den Kalkzak en Antwerpen zich bereidt om in 't kort bet vijf-er -twintigja rig jubbelfeest te vieren van haren achtbaren ondervoorzitter d'heer Fredëru Baes, j Voorzeker zuhen deze welverdiende feesten veel bijval bekomen, wanniemand maakt zich gedienstiger voor deze werklieden maat je schappij dan d'heer Frederic Baes.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2