VAK IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. iili^TüQÏaiNG. STAÜST Zevenste jaar. Zaterdag 23" Juli 1892. Nummer 30. Uitjde Kamers. Kiezing te Oostende. Dynamitards. De partij dar geuzerij. Geene Herziening!? Beloften en... rotte appelen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncem 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekf udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Onze volksvertegenwoordigers leggen het maar tieel zonderling aan boord, om do her ziening der grondwet te bewerkstelligen. Het ministerie, dat als verantwoordelijk lichaam, aan 't hoofd zou moeten staan, en voorstellen doen, trekt zich eenvoudig uit den slag en tracht zoo 'lang mogelijk de her ziening uit testellen: en intusschen voorts te blijven regeeren, om overal zijne creaturen in te dringen Slechts een stelsel is tot nog toe vooruit gezet; dit van den heer Janson of heialge- meen stemrecht, zooals het aan ware jesui- ten betaamt, durft neuzius Bernaert hierover ook niet zijn gedacht doen kennen. Alleen de oude doctrinaire pruik,, Frère Orban, ver klaart zich vijandig aan dit stelsel cn wil mordicus zijn versleten stelsel van bekwaam heid doen doorgaan. Ten laatste besliste De kamer, rechterzij de tegen linker, eene commissie te benoemen welke stelsels zal ontvangen en onderzoeken, en daarmede gaan de vermoeide mannen tot aanstaanden Dinsdag uiteen! 'T is gemakke lijk alzoo zijne 400 ballen op te strijken! Niettegenstaande al het gewaai en geblaai der klerikalen heeft de kamer van volks vertegenwoordigers toch de kiezing van Oostende moeten goedkeuren. De Oostend- sclie afvaardiging blijft dus gansch liberaal en de klerikalen zitten steeds met den laffen moord van d'heer Rau op hun geweten. Voortaan hebben zij bij elke kiezing op eenen eeretitel meer recht, 't zijn moordenaars. 'T brandmerk zal hun lang bijblijven en tot schande aan 't nageslacht dienep. De Luiksche dynamitards staan thans voor 't gerecht, en trachten de schuld op mal kaars nekke te leggen. Algemeen bekennen zij, dat het de toene mende ellende des volks is, welke hun de pariij der anarchisten heeft doen toetreden, en ze slechts met dynamietkardoezen ge werkt hebben om de burgers vrees aau te jagen. In liunne getuigenissen leggen zij veel verwaandheid aan den dag, en beginnen (NOV EfLLE) o (oe Vervolg). Ik kwam dus naar Antwerpen terug. Het j was op eenen regenachtigen, treurigen avond, juist als heden. De overvaart der laatste dagen was verschrikkelijk geweest. De wind liet een woedend geraas hooren en zweepte ons kletterende regenbuien toe. Zoo haast wij aan wal gestapt waren, vloog ik als een uitzinnige naar het huis van Jan Rigaud Ik werd in een rijk gemeubeld spreekver trek geleid, waar ik mijnen ouden makker in eenen sjei-lijken kamerrok, met rijk loof werk doorweven, gewikkeld vond. Zijt gij bet, Machiel? zegde hij mij met meerder verwondering dan tevredenheid. Ik zelf M. Rigaud. Ik, wien eene on weerstaanbare drijfveer naar mijn vaderland eerst gewoonlijk met anarchiste geloofsbe lijdenissen af te leggen. Op eene vraag aan een dezer vieze gasten gedaan, waarom hij met eene boulin leefde, antwoordde hijdat men, volgens de anarchiste leefregels niet trouwde, en geene kindeis erkende. Dat is nog al gemakkelijk en gansch op de wijze der pastoors. Welke treffende overeenkomst Men heeft kunnen bestatigen dat, gedu rende de kiesperiode de katholieke dagbla den de liberale partij aanduidden onder d6 benaming van partij der geuzerij, (en daar onder verslaan zij de partij der schelmerij, der deugnieterij, enz.) De geuzerij, 't is wij, 't is het volk, 't is de werker, 't is de ongelukkige! Wat zijn de katholieken toch brave men- schen! Wat zijn zij toch eerlijk! maar ook wat zijn zij toch schijnheilig! Aanhoort hun ne redevoeringen, hunne sermoenen, luis tert hoe zij de ongelukkigen beklagen! Vol gens hen, al wat zij doen is om den arme te verlichten en te helpen, maar leg hunne woorden nevens hunne daden en vergelijkt. De liberalen en progressisten vragen met kracht en geweld het verplichtend onder wijs de katholieken antwoordennooithet onderwijs is voor den rijke, de onwetend heid is voor de geuzeujongens, 't is te zeggen voor de volkskinderen. De liberalen en progressisten willen den persoonlijken en verplichtenden soldaten dienst voor allen, geene gunsten, geene voor rechten meer; de katholieken antwoorden nooit! aan ons de voorrechten; wij, rijken, wij willen onze kinderen kunnen vrijkoo- koopen; de soldatendienst, de verbeesting van het kazerneleven is goed voor de geuzen- jongens, 't is te zeggen voor de volkskin deren De liberalen en progressisten, op weinige uitzonderingen na, vragen het stemrecht voor allende katholieken antwoorden nooit! wij zijn de pariij der rijken, wij wil len de boter bij de visch, om onze vrienden met plaatsen en geld te kunnen overladen; de geuzen, 'tis te zeggende arme werklieden, hebben er niets in te zien; onze pastoors zullen hen in hunne sermoenen eenige schoo ns woorden en beloften uitdeelen en, indien heeft teruggestuwd. Ik sprak hem kortbondigd over hetgeen ik in den vreemde gedaan had, over den goe den uitslag mijner ondernemingen. Mijne uilboezemingen, die hem zichtbaar hinderden, omhaalde hij met koele beleefd heid. Had ik wel den man vóór mij wiens eer ik gered had met de mijne op te offeren. Toen ik al liet zonderlinge dier bejegening begon te vatten, voelde ik plotseling mijne zinnen verbijsteren, mijn hart klopte gewel dig, mijn hoofd draaide als ware ik dronken geweest. Jan Rigaud, sprak ik met klem, ik moet u alles zeggen. Zoo ik teruggekeerd benis 't alleen omdat ik Mejuffer Angela, uwe doch ter, bemin, omdat ik die liefde jaren lang verzwegen heb, dat ik als een martelaar ge leden heb en dat ik het niet langer meer kan uithouden. Ik weet dat Angela nog onge huwd is; spreek, ik smeek er u om, zeg mij of ik hopen mag.... Op zijn gelaat teekende zij niet tevreden zijn, zullen onze goede pas toors hen zeggen dat Jesus-Christus ook een geus, een arme man was, aangezien hij in de schuren sliep. Wij zouden daarover nog lang kunnen uitweiden, die enkele aahalingen zijn vol doende. Ahja, die goede katholieken zijn vol maakte bewaarders, in het volle betrek van 't woord, want zij willen de plaatsen, de rechten, de eerambten, de beurs voor zich zeiven bewaren, eD zij willen voor de armen, voor de werkers, hunne hoedanigheid van bastaarden en van verstootelingen, hunne ellende, hune lasten, hunne armoede bewa ren 't Is schelmachtig, zult gij zeggen; 't is waar, maar 't is katholiek En weldra, wanneer die verstootelingen ook iets zullen te zeggen hebben, zal die schaamtelooze bewarende partij hen komen vleien en streelenmaar dat de geuzen, de armen, de werkers zich dan herinneren wat zij door haar geleden hebben. Hst heilig k. k. Academielid van het Gan- zenbiad schrijft heden Wij roepen de aandacht in op het ver slag der Kamer, waarin men duidelijk zal zien dat de linkerzijde stokken in het wiel steekt, en geene herziening wil. De Antwerpsche bedsprei van het vatikaan moet wel groote snullen van lezers bezitten om ze zulke dikke kwakkels te doen slikken. 't Zijn juist de klerikalen die den weg po gen te versperren, die ons naar het Alge meen Stemrecht leidt. Ze zouden gaarne in de Constitutie zoo'n nieuw artikeltje willen die ze voor altijd zoude meester maken in het land Laat dus... die liberale stokken gerust, want uwe wielen vallen in duigen STRXÖTID£>jBJNrJSrXTsrC3-. zich een glimlach die mij vaa angst deed verstijven. Mijn goede heer Machiel, sprak hij ter wijl luj in eenen zetel zich nedervlijde, mijne dochter is inderdaad niet gehuwd. Uw aanzoek vereert mij, maar ik moet u ver klaren dat het niet ingewilligd kan worden. Zij mint eenen andere? Ach mijn God Neen dat niet. Maar zie, ik wil u de ganscbe waarheid zonder omwegen doen kennen. Belooi mij dat gij u over mijne woorden niet verstoren zultals eerlijk man ben ik verplicht u in volle rechtzinnigheid te spreken. Een dei' gebroeders „Schobach is gestorven. Heden ben ik de handelsgenoot van den overlevende. Nu, wat mij betreft zou ik er u wel ia toestemmen de heugnis uit te wisschen van liet ongeval dat u eertijds inde wisselbank overkwam, maar mijn ven noot en de wereld zullen liet wellicht zoo gauw niet vergelen zijn. Ik stond als verstond. In die voorwaarden, hernam hij Tuindag. Wie herinnert zich niet al het gezwets onzer gebenedijde jappers, die voor de laat ste gemeentekiezingen met karrevrachten beloften voor den dag kwamen. Ze gingen jan en alleman rijk maken. Handel en nijver heid gingen bloeien, fabrieken gingen te allen kante als paddestoelen uit den grond op rij zen. Irdereen ging werk en bijgevolg brood in overvloed hebben. De neringsdoeners gingen niet rap genoeg Maar plotseling hield hij op. Ik moest er ver schrikkelijk uilzien, want hij sprong recht en tuurde mij met beangstheid aan. Ik verzeker u, ging hij voort, dat zon der deze droevige omstandigheid... Maar dit maal durfde hij evenmin uitspreken. Zoo, riep ik eindelijk uit, ik de besto lene, ben onwaardig in de oogen van den dief. De ellendeling deed zich geweld aan om er gerust uit te zien, en de schouders opha lende. zeide hijIk begrijp niet, lieve Ma chiel, wat gij zeggen wilt. Het is toch mijne schuld niet, dat gij vroeger met het gerecht een eitje te pellen gehad hebt. Bij die woorden schoten mijne oogen vol bloed. Van gramschap dol sprong ik op Jan Rigaud toe, greep hem bij de keel, wierp hem uitgestrekt op den vloer en spuwde hem in het aangezicht. Wordt voortgezet.) HET WEEKBLAD Tien franken als premie uitgesteken door de Maatschappij (Prince Royal) en toegewe zen door de Bronze 0.10 Is Pol niet in staat eene programma aaneen te knoopen. 0.10 Maar iiij kon toch de zijnen onder de hiel houden. o. 10 Met een weinig goeden wil kan hij velen voerdeelig zijn, die hij nochtans (als cliënt) nadeelig is. o. 10 Hoe kan toch een sociaal-demokraat zich bezighouden met dat geslip van een Aristo- kraat. 0.10 Omdat de schilderare hem zou wasschen vooraleer vuil te maken en eens twee jaren naar de school gaan om namen te leeren in het Weekblad. 0.10 Nog eens wat kloekte nemen vooraleer hij spreekt van eene poedering te geven. 0.10 Voor de solo van den dikken, vetten, grooten groeten pastoor in het muziek van Thielt. 1.00 -T was proper eene dikken vetten grooten herder des heeren, omring van een groot, zwaar koperen speeltuig. 1.00 Is het zoo dat zij van de vermaken der we reld afzien. 0.50 'T geloop springt op krukken. 0.50 Voor de solo van pulletje, met een kork in zijne embouchure. 0.05 Had hij niet moeten krisschen en schoone spreken, hij moest te Brugge blijven van den chef. 0.05 Wanneer krijgt hij zijne diploma van be kwaamheid in 't muziek en in't glas. 0.05 Voor den verloren schacko der blauwe kous- sen. 0.05 Voor de poedcring dat de blauwe koussen gekregen hebben te Brugge. 0.50 De blauwe gingen om hunne boekjes, om in den donkereu eenen pas redoublé te spelen, niet ziende speelden ze niet. 0.50 Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik weekelijks twee pintjes. 0.20 Vier volksgezinde jassers. 0.60 De door de cijnskiezers gekozene luiaards hebben nu twee gedurende drie uren van de constituante gesproken en ze hebben daar op moeten acht dagen vacancië nemen. 0.10 Wanneer er zullen werklieden in de kamers zijn, zal het uit zijn met die luie machte loosheid. 0.10 Er zal dan wel goed werk verricht worden. 0.10 Pour que les matadors clericaux dorment plus aise sur le triomphe assuré des cléri- caux. 0.20 l in ii nu iiii

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1