Grande FÊTÏ"MILITAIRE Verloren Arbeid. Ruiters feest. De Tuindag j-X aanslagen, wij op onze beurt zullen ver plicht zijn wapens te dragen. Het schijnheilig flambeeuwsnuitertje ge baart zich verontwaardigd en roept uit dat wij onzen toevlucht moeten nemen tot de justicie indien wij aangevallen worden, maar niet moeten denken aan wederwraak. Welnu, het is algemeen gekend dat de eerlijke moordenaarspartij, wanneer zij een of meer slachtoffers gemaakt heeft, de justi cie zoowel weet te misleiden, dat het meest tijds de aangevallenen zijn die als plichtigen beschouwd worden en dat zij er een handje toe heeft om de aanvallers wit te wasschen en te verontschuldigen. En bewijs daarvan is de schaamtelooze taal die de kalote gazetten('t Nieuwsblad er in begrepen) voerden na den moord van den ongelukkigen Alfons Rau van Oostende. Nie mand was onschuldiger dan de betichte, niemand was plichtiger dan het slachtoffer. Welnu, in tegenwoordigheid van derge lijke schaamteloosheid blijven wij bij ons gezegde: tand voor tand, oog voor oog en klop voor klop. Wij zijn het niet die onze vrienden aan raden de kaloten aan te vallen, maar wij raden hen aan zich te verdedigen en niet te dulden dat de bewonderaars en navolgers der Pourbaixpariij, dat de verdedigers der politieke moordenaars, dat de beschuldigers van al wat eerlijk en deftig is ons gedurig het zwaard van Damoclès boven het hoofd zwaaien en ons dreigen bij de eerste de beste gelegenheid te koelen te leggen. Wij hooren de verontwaardigde wijwater- kwispel reeds roepen dat wij lasteren en liegen, maar dat hij zich herinnere wat ver leden winter gebeurd is telkens dat de kalo ten een feest hielden. Zagen wij dan geene vreedzame liberalen, ja zelfs grijsaards aan vallen en mishandelen? Wat gebeurd is kan nog gebeuren, en als die mishandelingen op staanden voet uitbetaald worden met dezelf de munt, zullen de hoofdmannen den tijd niet hebben om met beloften en geld alles uit te koopen. Verstaat gij het Iedereen kent het uithangbord dat zich in de Bollingstraat bevindt boven de herberg den Verloren Arbeidwaar een blanke bezig is met eenen neger te wasschen. Welnu het Nieuwsblad verricht hetzelfde werk, het wil met kracht en geweld de vlegels wit wasschen die, zooals wij gezegd hebben, een onzer treffelijkste burgers lafhertig aan gerand en met een scherp tuig een onver- wachten slag aan het hoofd hebben gebracht. Om zijn doel te bereiken, begint het god vruchtig leugenaarsblad met ons gezegde in twijfel te trekken en te doen gelooven dat onze beschuldiging loutere laster is. Het zou willen dat al de kerkzangers ons te lijve vielen en ons voor den rechtbank daagden, omdat, zegt het schijnheilig orgaantje al de kerkzangers kunnen aanzien worden als laffe aanranders. In 't geheel niet, wij hebben er slechts van drie gesproken en zijn bereid ze te noemen. Wij zouden dit van eersten af gedaen hebben ware 't niet dat wij denken dat de justicie reeds met de zaak bemoeid is en dat wij op eene voor 't gerecht hangende zaak niet te veel willen uitweiden. Alleenlijk zullen wij zeggen dat onder deze edelegodvruchtige, deftige en alleszins eerlij ke flambeeuwlekkers, men een spioen, een uitkooper en een oudveroordeelde kan aan wijzen. Dit is genoeg te zeggen dat dit volkje tot alles bekwaam is en dat het moeilijk zal vallen, voor 't Nieuwsblad, zulke kerels te verdedigen en wit te wasschen. 't Ware Verloren Arbeid. De lieeren officieren en onder-officieren gaven jl. Zondag zooals wij het aangekon digd hebben, een tweede ruitersfeest op het Polygone-veld te Zonnebeke. Onnoodig te zeggen dat het feest nog prachtiger was en nog meer bijval had dan liet eerste. De stadsharmonie luisterde het feest op en speelde er eenige lieve muziek stukken. Het uitgestrekte veld was met eene dichte menigte bezethet krioelde er van volk. Minstens een 200tai rijtuigen, met lieeren en lieve dames opgepropt, reden er rond. In een woord, nooit beleefden wij een krijgsfeest, dat zooveel bijval genoot. De 6 lieeren inrichters hebben weeral en eens te meer laten blijken dat zij er een handje van hebben om ons volk op iets puiks te ontka- len. Alles was er op eene uitmuntende wijze beredderd. De verscheidene wedrennen le verden veel belang op en de prijzen werden door de mededingers hevig betwist. Ziehier den uitslag van eiken wedren Hippodrome de Zonnebeke. Dimanche 24 Juillet 1892. RÉSULTAT. lre Partie. Concours lilppicfiie. Prix des Halles. Prix des Remparts. Prix de la Bulte. Prix de VArsenal. gme pARTiE> Courses. Prix des Chdtelains. Prix de Kemmel. Prix d'Houthulst (haies). Prix d'Adieux. Het was een echt mooi en aantrekkelijk feest, dat op allen een aangenamen indruk teweeggebracht heeft en dat ook door die tallooze volksmenigte met groot belang ge volgd en innige zelfvoldoening genoten werd. Een gul en hartelijk dankwoord aan de Rij school, die op niets gezien heeft om ons nogeens op een schoon en alleszins puik ruiterfeest te vergasten. Eere en dank ook aan lien, die alles geregeld, geschikt en be redderd hebben. Zij kennen het en zij halen eere van hun werk. Een enkel ongeval, echter, heeft zich voor gedaan. In den wedren over de hagen is de heer luitenant Y. van zijn paard gevallen en met den voet blijven vastzitten iu den stijg beugel. Gelukkiglijk bleef het rennend dier gauw stilstaan, anders die heer ware er deerlijk gehavend van afgekomen. Nu even wel heeft hij het niet duur moeten bekoopen hij is er van af geweest met een verwrongen sleutelbeen en eenige lichte schrammen. Hij zal gauw geheel hersteld zijn. Lezers van 't Weekblad, hebt gij het pro gramma van Tuindag gelezen dat wij in 't voorlaatste nummer medegedeeld hebben? Wat zegt gij er van? Vindt gij niet met ons dat onze stadhuisbazen te veel doen om ons te vermaken, dat zij te veel doen voor den handel en de nijverheid? Laat ons eens koelbloediglijk overzien wat op dit programma al aangekondigd wordt: Den eersten dag, hebben wij eerst eenen prijskamp voor blinde vinken, die een groote volksmenigte gaat uitlokken, des te meer dat hij 's mor gens zeer vroeg zal plaats hebben. (Die niet zwijgen wil zegt dat onze stad- huismarmen verplicht geweest zijn dit feest te geven om hunnen welbeminden vriend de Pulle te voldoen). Ten tweede, de processe derflam beeuwlekkers. Als verzet, gij moet het bekennen, beste lezers, is dit nummer van het programma weinig belangrijk en het heeft onze meesters noch moeite noch geld gekost om dit deel der vermakelijkheden in te richten. Alsdan, concert op de Groote Markt en om 1 ure, prijskamp voor den kruisboog en gaaischieting. Die gaaischieting wordt gegeven door de maatschappij van den Rooden Hert, geves tigd te Brielen, op een goed half uur der stadonze burgervaders hebben een hulpgeld van 300 fr. gestemd voor een feest dat vol strekt in niets de Yperlingen zal bevoordee- ligen, maar voor den eigenaar van 't lokaal, voor brouwer Boone zal het eene boooone affaire zijn. 's Avonds, ten 8 ure, groot kattenmuziek. Den tweeden dag. Prijsdeeling aan de leerlingen van het stadskollegie. (Ten tijde van het liberaal bestuur, von den de kaloten dat dit nummer op het pro gramma der gemeentefeesten niet moest ver schijnen). Wat denkt gij er van? medeburgers! 's Middags zullen de Natte Kazakken de schoonste stuüken van hun rijk repertorium uitvoeren, en 's avonds, tentoonstelling met oxhydrisch licht. (Nog eene vertooning die onze burger vaders ten tijde der liberalen hekelden). Den derden dag, zullen wij twee concerts hebben, eene prijs deeling en als 't schoonste van al eene kos- telooze vlaamsche vertooning, gegeven door de tooneelafdeeling der katholieke jon ge wacht. Deze vertooning zal samengesteld worden uit de volgende stukken Hoe men zijne schulden betaalt met het geld van 'een ander Tooneelspel in drie bedrijven, en Wat een ezel al moet doen om zijne decoraties te bekomen. Blijspel met zang in één bedrijf. De stadhuis mannen verleenen 150 fr. om die twee stukken op te voeren. 't Is voor niet! Voor de twee andere dagen hebben onze leeuwen ons met zoovele ver makelijkheden overladen, dat wij er waar lijk den uitleg niet kunnen van geven. Nu hebben wij het tweede deel der open bare feesten, ODze meesters hebben zich over troffen en het schepenkolh'gie van Zoutenaye zou het waarachtig niet beter gedaan hebben. Den Zondag 14 Augusti hebben wij eerst de Prijsdeeling aan de leerlingen der kostelooze knechtjesschool. Ten 11 ure, Concert gegeven door-de Natte Kazakken op den kiosk der Groote Markt. De verlichte kunstbeschermer die de mu- ziekbenden en de..... politieke benden naar de zegepraal leidt, zal door de Blauwe Kou sen de stukken doen uitvoeren waarmede zij zooV'-d bijval te Brugge verwierven. Ten 2 ure, op het Minneplein, Coursen voor wielrijders en paarden, gegeven door eene maatschappij ter dezer gelegenheid in gericht. De club heeft 503 fes. bekomen, dank aan den invloed der volbloeden die er deel van maken. Wij voorzien dat bet uitgestrekte Minne plein te klein zal zijn om de menigte te be vatten die van alle hookea der wereld zal komen toegesneld om die groote vertooning bij te wonen. Komen wij nu aan hel bijzonderste feest van den dag. Groet 1 heeren Blauwe Kousen Knielt u neder! heeren van het stadsmu- muziek en dankt de kaloten van den Ge meenteraad voor de ee die zij u aandoen. Gij zijt tot niets meer goed; uwe scherp- luidende tonen doen de vreemdelingen vluch ten en, om daarin te voorzien, zal het muziek van het le Regiment Gidsen u vervangen en twee concerts komen geven waarvan de kosten ten minste 2.000 fr. zullen beloopen. Leg ze mij daar I 1 000 fr. per concert! Allo! Allo! lasten- betalers, ontsteekt eene keers ter eere van uwe nieuwe meesters die zoo spaarzaam met uw geld weten te handelen. De kaloten beweeren dat die concerts vele vreemdelingen zullen uitlokkenwij geloo ven het niet. Wij kennen het muziek van het le Regi ment Gidsen en wij weten dat al de muzi kanten artisten zijn, maar zullen de liefheb bers van Brussel, Gent, Antwerpen, Bergen, enz., enz hier naar Yperen komen om een muziek te hooren dat zij sedert lang kennen Raadt, zei Kolje Den Maandag 15 Augusti, Grêote Schieting aan de pers, door de Ko ninklijke maatschappij van S'Sebastiaan. Lezers, die trek is goud waard. De Heeren van het stadhuis durven alles. Zonder iemand te raadplegen, kletsen zij op hun officieel programma eene schieting die de stad geenszins aangaat, en maken zich meester van een feest met het doel de hunne op te luisteren. 't Is het toppunt der schaamteloosheid 's Namiddags grooten prijskamp voor het bolspel, ter herberg Het Zuiden, (toe- laag der stad 150 fr. In 1991, korts vóór de gemeentefeesten, vroegen eenige maatschappijen van deDzelf- den aard aan de stad eene geringe toelaag van 50 fr. om hunnen jaarlijkschen prijs kamp te kunnen geven. Onze stadhaismannea hebben hen zonder gerucht aan de deur gezet 't Is waar dat die maatschappijen in geen geur van heiligheid waren bij het nieuwe bestuur. Dit jaar geeft het 150 fr. (3 maal meer dan hetgeen de gelijksoortige maatschappijen over een jaar vroegen) aan de Onvermoei bare bolders der herberg Het Zuiden. 't Is de tijd van Gelijkheid! Wij zijn overtuigd dat die prijskamp geen voordeel noch profijt aan de lastenbetalers der stad zal geven maar het is wederom eene boooone zaak voor denzelfden eigenaar van den Rooden Hert. Spreken wij van het laatste Concert niet dat de schitterende feesten van Tuindag zal opsluiten, want de uitgeputte Yperlingen zullen de n acht niet meer hebben gehoor te geven aan het muziek van den verlichten kunstbeschermer. En nu, medeburgers, indien gij niet vol daan zijt over al wat uwe nieuwe meesters doen voor het welzijn hunner lieve stad, 'tas dat gij moeilijk zijt om bevredigen. Maar nu nog eene vraag: Waarom staat de solemneele processie van 15n Oogst ook op het programma niet, gelijk deze van den 7a Of is 't misschien maar S'-Maartens pro cessie die telt Wij hebben wel de afwezigheid bemerkt van muzieken en magistraten in de processie van S'-Pieters, maar dit had eene reden: de gouverneur was te Langemarck en de mu zieken moesten hem gaan vereeren. De afgod heeft immers bij onze schijnheilige kaloten den voorrang op zijnen goddelijken meester. Maar wat houdt hen nu tegen de processie van Sl-Jacobs op te luiteren of er gewag van te maken? Zouden de schijnheilige paljassen het wellicht ontzien tweemaal in acht dagen hunne hulde te bewijzen aan den God van hemel en aarde BURGERSTAND. van den 22 tot den 29 Juli 1892 Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id, 6. O verlij dens. Logier Louis, 64 jaar, daglooner, echtge noot van Duprez Rosalia, Neerstraat. Beele Maria, 73 jaar, zonder beroep, on gehuwd, S'-Jins Hospi'.aalstraat. Obyn Virginia, 58 jaar. zonder beroep, weduwe van Nevejan Karei, Carionstraat. Mi mieren beneden de 7 jaar Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 0. 1 lr« gmes 3nies Irs 2ra-8 Chevaux d'officiers sautant tous les obstacles (9 obstacles, double claie et riviére"comprises). lr M. Belot, sous-lieutenant au 3me lanciers. 2me M. Osterrieth, sous-lieutenant au 3me lanciers. 3me M. Van Lith deJeude, lieut' au 2me chasseurs. Chevaux d'officiers sautant couplés (8 obst.) M. Ie Cte de Renesse, ss-!ieut' au lr lanciers M. Cumont, sous-lieut'au 3me d'artillerie. M. Smits, lieutenant au lr guides. M. de Quebedo, lieutenant au lr lanciers. M. Belot, sous-lieutenant au 3me lanciers. M. Osterrieth, sous-lieut' au 3m'lanciers. Chevaux appartenant a l'Etat, montés par des sous-officiers et sautant par quatre. M. Demayer, sous-instructeur. M. Kikimenoff, maréchal des logis-chef de la garde du corps du prince de Bulgaria. M. de Trazegnies. mar1 des logis, 3me divis. M. Boon, maréchal des logis, 3,ne division. M. Roohx, sous-instructeur. MBe Roust, id. M. Bernard, id. I M. Delrée, id. Chevaux appartenant a l'Etat, montés par des sous-officiers et sautant une barre a 1 metre, élevée successivement de 5 en 5 centimètres. lr M. Delrée, sous-instructeur. 2me M. Jacminot, id. Pour tous chevaux non de pur sang, apparte nant d, des officiers de l'Ecole d'Equitation et montés par eux. Poids commun 75 kilos. Distance 1.200 mètres. lr M. Smits, lieutenant au lr guides. 2mo M. Belotsous-lieutenant au 3me lanciers. 3me M. Osterrieth, sons-lieuten' au 3me lanciers. Pour tous chevaux appartenant a des officiers de l'Ecole d'Equitation et montés par eux. Poids commun 80 kilos. Distance 1,400 métres. lr M. Lecointesous-lieuten' au lr d'artillerie. 2me M. de Kerchove d'Ousselgliem, sous-lieutenant au 4me lanciers. 3m8 M. Cumont, sous-lieuten' au 3m9 d'artillerie. Pour chevaux appartenant a l'Etat et montés par des sous officiers, détachés d l'Ecole d'Equitation. (6 haies). 1.800 mètres. lr M. Kikimenoff', maréchal des logis-chef de la garde du corps du prince de Bulgaria. 2me M. Boon, maréchal des logis, 3me M. Bernard, sous-instructeur. Grande course de haies pour tous chevaux, ap partenant a des officiers de l'Ecele d'Equitation et montés par eux. 6 haies. 1.900 mètres. lr M. Lecointe, sous-lieuten' au lr d'artillerie. 2me M. Smits, lieutenant au lr guides. 3m8 M. Belot, sous-lieutenant au 3me lanciers.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2