EXPOSITION! Nog eene onderscheiding. Nog 200 ballekens Prijsdeelingen Muziek. Maatschappij der Oude-Pompiers ayec TOMBOLA STRIJD NAAR LAUWEREN Poperinghe. Burgerstand der stad Poperinghe. Westoutre. Voormezeele. Reninghelst. las er geld is en de pastoor van Sk Pieters heeft nogeens het spreekwoord bewaarheid 't Geld dat stom is Maakt recht wat krom is. 't Geld is de god der hemeldragonders, voor geld verkoop en zij gebeden, aflaten en zelfs den hemel, waar wie geen geld heett wordt onbermhertiglijk verwezen en naar de eeuwige verdoemenis gezonden. O die kwakzalvers Wij achten ons gelukkig te mogen mede- deelen dat onze jonge stadsgenoot Hendrik Moerman, en de heer Franz Deconink van Brugge, oud-prijs van Rome en muziekover- ste bij het le linieregiment, ten gevolge van eenen prijskamp voor muzikale samenstelling in Franki ijk uitgeschreven, tot de waardig heid van leden van liet Volks-Instituut van Frankrijk komen verheven te worden met het eerdiploma en de gouden medailje van 1° klas. Wij wenschen de twee kunstenaren gul hartig geluk over hunne schitterende zege praal en wij zijn er fler op telkens dat wij het succes van eenen stadsgenoot mogen aanstippen. Legt ze me daarl De tuiters van Wervicq komen alhier een Concert geven is 't niet wel Is het geen geld verkwisten, 2000 voor de gidsen en 200 voor de tuiters van Wer vicq. De blauwe koessen moeten zeer weinig geacht en geschat zijn om op onze kermis door de tuiters van Wervicq vervangen te worden. Beati pauperes spiritu. aan de verschillige onderwijsgestichten on zer stad zijn als volgt vastgesteld: Maandag 8n Oogst voor de Staatsmiddelbare school en het Stadscollegie. Dinsdag 9n voor de betalendes tadsmeisjes- scliool. Woensdag 10n voor de Beroep- en teeken- scholen. Zondag 14" voor de kostelooze stadsjon- gensschool. Dinsdag 16" voor de kostelooze stadsmeis jesschool. Op Zondag 14 en Maandag 15 dezer geeft het muziek der Gidsen twee Concerten op de Markt, om 6 1/2 ure 's avonds en om 11 ure 's voormiddags. In geval van slecht weder zullen de concerten plaats hebben 'in de groote zaal der Halle. Zie hieronder het programma Concert van den Zondag 14 Augusti. Concert van den Maandag. BERICHT. De Harmonie der Maatschappij zal zich naar Blankenberghe begeven den Zondag 21" Augusti. De leden en hun huisgezin, begee- rende aan deze reis deel te nemen, zijn ver zocht zich te doen inschrijven bij den heer Arthur Dalmote, secretaris, De Haernestraat, 19, of de Woensdagen en Donderdagen, om 9 ure 's avonds, in de repetitiezaal, Café de la Bourse, Cartonstraat, 19. De personen wenschende het noenmaal te nemén met de heeren muziekanten, moe ten er kennis van geven bij hunne inschrij ving voor de reis. Het vertrek uit Yperen zal plaats hebben om 7 u. 46. Vergadering in den Café du CommerceHondstraat, 22, om 7 ure. Aankomst te Blankenberghe ten 10 u. 14. Vertrek uit Blankenberghe, om 6 u. 03. Aankomst te Yperen ten 8 u. 07. De prijs der reis, gaan en keeren is 4 fr. in 2e klas et 2 fr. 65 in 3e klas. De prijs van het noenmaal, in het Groot Hotel Victoria, zee dijk, is 2 fr. Do lijsten zullen gesloten worden den Woensdag 17 Augusti, om 10 ure 's avonds. Programma der stukken die zullen gege ven worden door de Maatschappij der Oude Pompiers, Dinsdag 9" Augusti 1892, in den Hof der Citadelle. BURGERSTAND. van den 29 Juli tot den 5 Oogst 1892 «Sefoooi-tois. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id, 3. Huwelij leen. De Bever Achille, beenhouwer, en Heughe- baert Maria, herbergierster. Cornette Karei, wagenmaker, en Vandam- me, Romania, zonder beroep. Vrammout Emile, molenaar, en Planckaert Maria, dienstmeid. O verlij tlens. Lapeere Louis, 77 jaar, klakkenmaker, weduwaar van Beschrijver Floi'e, S^Jacobs- straat. Deconinck Philomena, 12 jaar, zonder be roep, Rijselstraat. Mailliard Livinus. 64 jaar, kleermaker, Weninckstraat. Bergof Sidonia, 54 jaar, zonder beroep, echtgenoote van Louck Hendrik, Lange Thouroutstraat. Carton Karei, 55 jaar, daglooner, echtge noot var. Goethals Rosalia, Aardestraat. Kintleren beneden tie 2 jaar Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 1. N. B. De Bureelen van het Stadhuis zullen den Maandag 8, Dinsdag 9, Woensdag 10 en Donderdag 11 Augusti, om 11 ure's morgens gesloten worden. f Hotel de ville-- Salie de milice. ouverte du 7 au 15 A0UT inclus Carte d'Entrée avec numéro servant pour la tombola 25 cent. N. B. - Le tirage de la tombola aura lieu publiquement le 15 Aoütasix heures du soir au local du cercle. (Estaminet XEtoile porte de la Station, tenue par la Ve Ma- german). Een aandoenlijk familiefeest heeft op 31" Juli de leden der maatschappij De Roeische Barbaristen vergaderd. Ten einde hunre hulde en erkentenis voor bewezen diensten aan hunnen ieverigen voor zitter, den heere R. Reniere te betuigen, hadden de leden besloten hem zijn geschil derd portret aan te bieden. Een prachtige stoet is gevormd geworden om den heer Renière naar het lokaal der maatschappij te brengen waar het familie feest plaats greep. M. Reniere was zeer getroffen door deze blijken van erkentenis; hij heeft echter deze belooning wel verdiend voor de vlijt die hij aan den dag legde sedert 33 jaren voor den bloei en den vooruitgang der maatschappij. Wij voegen onze hartelijkste gelukwen- schen aan den heer en vriend Renièrezulke bewijzen zijn verdient, met zulken voorzitter moet men vooruit. van den 28 tot den 4 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN René Pittillioen, schoenmaker, en Lucie Ooghe, kantwerkster, beide te Poperinghe. GEBOORTEN Mannelijk. 1 Vrouwelijk 0 HUWELIJKEN. Petrus Quaghebeur, koopman te Watou,en Leonie Proot, herbergierster te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Leynaert Maria-Theresia, oud 75 jaren, zonder beroep, weduwe van Franciscus De Puydt, Yperstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk. 1 Vrouwelijk. 0 Den donderdag, om zoo te zeggen de bij zonderste dag der kermis, was er maar wei nig of geen volk ter plaatse. Vroegere jaren was het getal vreemdelingen zeer talrijk; nu zeer schaarsch: weinig volk in de herber- bergen, dus weinig of geen verkoop voor de herbergiers. Welk groot verschil tusschen deze kermis en die van over een tiental ja ren. Hoeveel vreemdelingen zag men er den zondag, zelfs den maandag, dinsdag en don derdag niet, terwijl men er nu slechts enkelen ziet. Hoeveel inwoners der gemeente, welke van de plaats verwijderd zijn, komen deze nog niet eens bezoeken, Wat is hiervan de schuld: slechte tijd zegt menmaar dit is de schuld niet, want in vele gemeenten, zooals te Dickebusch onder andere, is de kermis nog ieder jaar langsom beter. Ziehier de ware reden. Sedert de benoeming van broere, onder het voogdijschap van Basile, zijn alle feestjes af geschaft, al de maatschappijen te niet ge daan, de danspartijen verboden en zelfs de berbergen waar men zingt verdoemd; in een woord alle vermaak is verboden. Eene ker mis zonder feesten of muziek kan onmogelijk veel volk aanlokken en is als eene tafel waar geen eten op is, men kan wel bijzitten maar niet eten. Ziedaar eene der redens waarom de kermis van Westoutre, eertijds zoo bloeiend nu tot eenen niet vervallen is. Dan bestond er eene muziekmaatschappij, vreemde maat schappijen kwamen de kermis opluisteren, er werd gespeeld, gezongen, geklonken, men had vermaak, er was veel volk en iedereen had er zijn voordeel van. Dit alles stond Ba sile niet aan, de maatschappij moest te niet, de vreemde maatschappijen blijven te huis en de kermis was voor goed dood. Zooeven zegde ik dat al de maatschappijen te niet gingen dat is waar, maar er werd eene nieuwe gesticht door Basile, deze is naar zijnen smaak, zij is hem gewillig en onder danig; dit is de congregatie. Deze vervangt al de andere en ziehier hoe zij het aan boord legt om voor de intresten der Westouter- naars te zorgen. Zij geeft gedurende de kermis drie vertoo ningen, den zondag, maandag en donderdag. Eenige vreemdelingen en Westouternaars, waarvan er eenige door schoone woorden naartoe gelokt worden, bet meestendeel er toe gedwongen, wonen die vertooningen bij. Dezebeginnen om 3 ure om ten 7 ure te eindigen; 't is te zeggen juist die tijd waarop iedereen naar de plaatse zou trekken om zich wat te amuseeren en hier en daar een glas bier te drinken, wordt daar versleten. Het concert geëindigd zijnde vertrekken de vreem delingen grootendeels en het grootste getal der landmenschen moeten naar huis om hun werk te verrichten. Ziedaar het voordeel welk de concerts aan de herbergiers doen. Ware men nog tevreden met één concert, neen, er moeten er drie zijn, en dat nog op de drie bijzonderste dagen. Ten wiens voor- deele speelt men? voor de sociëteit van Vin- centius a Paulo, zegt men, maar niemand gelooft dit, daar men weet dat er een groot deel voor een ander doel bestemd is. De kermis van aanstaande jaar belooft nog droeviger te zijn, daar men besloten is het stuk van vijf frank, welke ieder herber gier der plaatse krijgt, in te houden om mis schien aan de nonnen te geven. Alzoo zullen de kleine feestjes, welke de bazen konden geven om nog een weinig volk aan te trek ken, totaal verdwijnen. Allo! herbergiers verblijdt udoet eenen voetval voor Basile, uwe fortuin is gemaakt. Aan wien de schuld van dit alles.- aan de gemeenteraad en aan Basile. Basile werkt voor zijn eigene beurze, en de gemeenteraad aan Basile gehoorzamende, bekommert zich weinig om het welzijn der inwoners. Wie lijdt er het meest door? Het zijn de herber giers en stieldoeners. Inwoners van Westoutre, wilt gij uw lot verbeteren, het hangt maar van u af. Wilt gij Westouter levend, wilt gij de prachtige kermis van vroeger; gij hebt het ia uwe handen. Gij zijt de meester, zij niet. Ver wijdert dan de mannen, die onderdanige die naars en knechten van Basile. van het ge meentebuis, waar zij enkel als modepoppen zetelen; die mannen, welke de belangen der ingezetenen niet weten te verdedigen, en vei- vangt ze door zulken, welke het algemeen welzijn willen behartigen, welke handelen volgens hun geweten. Westouternaars stemt voor vrijzinnigen en uw lot zal ver beteren. JAN Straal. Meester. Donders! mijn goede man, is er dan al weer iets op reep Claai. Hoor ne keer wat er gaande was Zondag laatstik zal 't u al vertellen weet gij dat de oude en de jonge beren op wan delen waren.... Meester. Oh! dit moest schrikkelijk zijn! waarom dan, handelt men niet met meer omzichtigheid, hebben zij ze nog ge makkelijk kunnen overmannen hadden zij nog hunne muilbanden niet verbroken Claai. Zij zijn in den kuil binnen geloo- pen en schenen van geen slechte luim te zijn eensklaps treed de waterduivelin binnen, be gint te streelen aan den staart van den ouden beer, deze door een zonderling gevoelen aan gedaan, strekt zijne zware bere pooten uit, omvat de waterduivelin in zijne armkens, zet zijne klauwen open als of hij ze verscheuren wilde en na dat zonderling wijf kei wat ge draaid en geslingerd te hebben, zette bij haar met de grootste beren-voorzichtigheid een weinig buiten de deur, op de kalsijde neder gelukkig voor haar, want den waterduivel was reeds op gang om zijne gezellin op te zoeken. Meester. Waarlijk ik begrijp u niet; ik heb meermalen van waterdui vels hooren sprekendoch men gaf gewoonlijk dien naam aan eenen zatlap, die maar al te dikwijls in het water plompte in plaats van den weg te houden; men zeide ook van een mensch die de geboden van God te buiten ging: begeert niemands bedgenoot nog niemands goed het zij klein of groot dat is een beer. Beren bestaan er wezentlijk maar waterduivels, dit is iets van de mythologie; of ten ware dat gij hierdoor verstaat een slechte vent, een boosaardig wijf. Claai. Zeg Meester, iemand die aanleg de om non of pater te worden, zouden die ook den Heer een vlassen baard komen aan doen en tocli ook boosaardig worden in dit geval, wil ik maar Jan rechtuit zijn en on bewimpeld, als mensch, mijne plichten kwij ten; want men zal het meest bedrogen zijn bij deze die, op schijnheiligen toon, niets dan van kerk en godsdienst weten te spreken want zoo doende, hopen zij hunne kwade in zichten te verbergenmaar nog eens de kruik gaat te water tot dat zij breekt. Meester. Later zal ik u spreken over gewichtige zaken en ik zal u met eenen be wijzen, dat alle mijne werken geen ander doel hebben, dan het welzijn onzer gemeente geern zou ik zien dat onze kinderen een goed onderwijs ontvangen; dat voorspoed en hui- zelijke vrede overal heerschen en alzoo zullen wij van onze gemeente een aardsch paradijs maken, Clo.ai. Het zal mij verheugen te verne men welke middelen gij werkstellig zult ma ken om tot uw oogwit te geraken; in tus- schentijd, wensch ik u geluk. (Vervolg). Het was kurieus de bedevaart te zien ver trekken uit Reninghelst. Er was geen eenen mensch mede. Het waren al kwezelaars, kwezdaressen, dibaars, dibben, kwilders, kwiieressen en een handvol kinderen, al lezen, zeker om al de duivels uit de hel te roepen, maar zij en hebben niet verhoort ge weest, gelijk in het jaar 1879 op 10" Juli, toen zij ook in bedevaart geweest hadden en als zij terug kwamen, dat al onze schoone vruchten zoo pijnlijk verpletterd waren van de hagelen. Ons braaf eksterke heeft ons vroeger wil len wijs maken dat er rog nooit geen paus geweest is gelijk den dezen die zoo geern de weikmenseben ziet. Mooli het waar zijn, wanneer het kermis is, dat hij ons eene vette koe zendt en het vleesch doet uitdeelën aan de arme menschen en gepijnde boeren en aan elk twee groote vollaars geve; toen zullen wij het gelooven. 1. Ouverture de l'opéraGuillaume-Tell. Rossini. 2. Scènes pittoresques (suite d'orchestre). Masse.net. 3. L'invitation a la valse. Weber. 4. Fantaisie Espagnole. Gevaert. 5. Danses Hongroises (suite d'orchestre). Bralims. 6. Ouverture de Maximilien Robespierre. Litolf. 7. a) Patrouille Turque. Michaélis b) Marche Turque. Mozart. 8. Duo concertant, pour grandes flütes, exécuté par MM. Vandekerkove et Gazon. Röppler. 9. Rhapsodie Ilongroise n° 3. Litz. 1. Ouverture de l'opéra Freyschutz. "Weber. 2. Marche funèbre d'une marionnette. Gounod. 3. Le Carnaval Romain. Berlior. 4. Der Traum, valse. Millöcher. 5. Ouverture de l'opéraTannhaüser. R. Wagner 6. L. Fleurance, polka pour petite flüte exécutée par M. Gazon. Mayeur. 7. Espana. Chabrier. DER STAD YPEREN. lste DEEL. 1) Allegro 2) Le Conquêrant, ouverture, A. Govaert. 3) Ai 'da, hymne-marche-danse Verdi. 4) Menuet 2de DEEL. 5) Marche militaire 6) Lapoupee de Nurenberg, ouvert., Adam. 7) Le grand Mogol, fantaisie Audran. 8) Souvenir d'Ostende, mazurka. P. Justinus. PAR LE CERCLE ARTISTIQUE

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2