JEUNES FILLES Burgerstand der stad Poperinghe. van den 25 Oogst tot den 2 September Eene school van Sodomieters. Yoormezeele. Locre. VERSCHILLENDE TIJDINGEN. 00 BURGERSTAND. van den 26 Oogst tot den 2 September 1892 Geboorten. Mannelijk geslacht 6. - Vrouwelijk id. 5. Overlijtlens. Isebaert Amelia, 80 jaar, zonder beroep, wed. van Duthoo Eduardus, Rijselstraat. Vandevelde Karei, 82 jaar, onderpastoor, Boterstraat. t Padie Jan, 39 jaar, daglooner, ongeauwd, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk. 7 Vrouwelijk. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN Baeteman Basilius, soldaat en Anna Scar- reez, herbergierster, beide te Brussel. Tally René, werkman en Sergier Mane, werkster te Poperinghe. GEBOORTEN Mannelijk. 2 Vrouwelijk. 4 STERFGEVALLEN Delplace Virginie, ongehuwd, oud 43 jaar, landgebruikster. wijk D. Kinderen beneden de 7 .i»»»* Mannelijk geslacht 1. - Vrouwelijk id. 3. ANTWERPENAanbebevelingswaar- drg is het hotel-restaurant De Gouden Roos Torfbrug, 3, tusschen Kaasrui en Hoofd kerk gehouden door Etn. Devos, bochhou- der der gekende Stokerij JMeêus. Middagmalen. Bifstukken. Logement. (Adres goed noteeren of uitsnijden). De lange reeks van heiligen ofte priesters- sodomieters komt eene nieuwe en geene kleine aanwinst te doen. Brugge, Ronse, Maltebrugge zijn verre overtroffen door de geestelijke leeraars of zwijns van het- kloos ter seminarie van Lanciano (Italië). Reeds langentijd duurden deze smeerpoet- serijen ofte priesterzonden voort en zouden wellicht nooit aan het daglicht gekomen zijn ware het niet dat binst de vacantielijd de leerlingen, jongens van 10 tot 20 jaren, de ongehoorde feiten aan hunne ouders en vrien- denbekend maakten.'Ofschoon 't in onze ver lichte negentiende eeuw, haast moeilijk om gelooven is, toch ging dë verblindheid en het fanatismus der ouders zooverre, dat zij alle mogelijke pogingen aanwenden om alles geheim te houden. Gelukkig en ter eere van 't menschdom, had moeder juslitia lont ge roken en stak hare neus in deze vuile zaak. Het onderzoek heeft tot nu toe reeds be wezen dat er drie en twintig jongelingen geschonden werden door die gezalfden des heeren! De vuilste onder die gewijde vuillappen is priester Vencenzo Mauzoni. Het was dien rekel reeds gelukt te vluchten, hij hoopte in 't een of't ander klooster, onder eenen kloos ternaam rustig le kunnen leven en zijn on der wijs(?!) te kunnen voortzetten. Gelukkig voor de schuldelooze kinders, aan papenhanden toevertrouwd, heeft de so- domieter mis gerekend, ofschoon reeds tot in Friesland (Holland) doorgedrongen, heeft bet gerecht, door de zorgen van den Italiaan- schen konsul in den Haag, hem aangehouden en achter de grendels gedraaid. Op bevel der bevoegde overheid is het se minarie ia kwetie gesbten. Ouders, ziedaar nogmaals een staaltje van geestelijke opvoeding, ziedaar aan welk ge vaar ge uw kroost blootstelt, door het aan zulke dienaars Christi toe te vertrouwen. Ziedaar de natuurlijke gevolgen van den on- natuurlijken eed door de toogdragers afge legd. Ouders, dat u zulks tot lesse strekke. De vergadering heeft plaats bij Stephanie en in bijwezen van Pe voorzitter der klief hamers. Pe. Wel nu, goede Stephauie, wat zegt gij zooal van onze kermis? is zij niet ten uiterste geestes geweest? is alles niet aller best afgeloopen? heeft eenieder zich niet har telijk kunnen vermaken? Wat dunkt gij van dien buitengewonen toeloop van volk? heb ben de blauwe koussen niet zielroerend hun ne stukken uitgevoerd Stephanie. Gij vraagt mij zooveel op eens, dat ik wanhoop u op elk een uwer vragen te zullen kunnen antwoorden. Gij spreekt van onze kermis, dat zij geestig was; bij sommigen, dit kan zijn; doch het op de plaats niet en nog min bij de neringdoeners immers hoe zou het geestig kunnen zijn op eene gemeente die, gelijk de onze, steen dood is, en waar de minste gelegenheid tot uit spatting oogenblikkelijk gedempt wordt; gij spreekt van buitengewoon toeloop van volk, van vermaken van muziek, enz.; gij zegt dit op spotsgewijze; want ten eerste: de blauwe koussen of de groene koussen, heb ben den dorpeling geen centiem profijt ge daan; er waren geen twintig menschen rond dekioske! waar blijft dan die geestigheid, dien toeloop, die aantrekkelijkheid? op de plaats niet; ook in de kerk niet en nog veel min in de herbergenvraag eens den her bergier, liij die zich op de kermis verlaat, (want zijne pachten en lasten moeten toch betaald zijn) hoeveel tonnen bij verkocht. Ik geloot dat het grootste deel der nering doeners denken, dat zij in den goeden ouden tijd levendan wanneer de gemeente door edelmoedige meesters bestuurd was; wan neer de werkman vol hoop en blijgemoed, met zijn talrijk kroost zich ter plaatse begaf om zich te vermaken en een goed glas bier te drinken. Dan was onze gemeente, even als de gemeente Dickebusch in bloei en wel vaart! nu, integendeel, is ons alle eerlijk verzet verboden of moat met geld uitgebort wordenwie heeft ooit gehoord, dat op eene doode en verlaten gemeente, vijftien frank per dag geheischt wordt aan al wie een orgel laat spelen Penoit. Wie stelt zulks voor? het is onzen baas niet, hij is veel te veel den werk man genegen, hij duld den dans en ziet niet ter wereld liever, dan dat herbergier, win kelier, bakker en beenhouwer goede zaken maken! ja, hij ziet zooveel op honderd bal len 's jaars als een jongen om een knikker, als 't in voordeel is van het algemeen. Hebt gij dan onzen herder, Zondag laatst, niet hooren zeggen: hij en wij moeten onze naasten beminnen en hen trachten goed te doen. Diste. Dit is, jandomme gemakkelijk om zeggen! Leven Petorre en deszelfs gelij ken eten de beste brokken en drinken de fijnste wijnen, spelen op de piano en men danst allen ondereen; terwijl den armen sukkel niets te eten heeft dan een patat en een stuk brood, om zijn dorst te laven, een dronk water en om zich van zijnen pijne- lijken arbeid uit te rusten, werpt hij zich op een handvol strooi. Pe. Deze zullen aangeteekend staan in het boek des levenswant den Heer heeft gezeid: vreesten veracht de rijkdommen, volgt mij in alles na en daaraan alleen zal ik zien, dat gij mijne discipelen zijtterwijl de rijkaarts eerder door de oog eener naald zouten kruipen, dan mijn rijk in te gaan! dan zullen zij geene paleizen of kasteelen meer bewoonen die den lastbetaalder dui zenden franken kostte. Diste. Bahzij zullen die oog groot ge noeg maken, en alzoo zullen zij nog, tot in den zevensten hemel geraken. Pe. Uwe reden geven te verstaan dat gij spijtig zijt, dat men uw swissenambt afnam ware gij bij mij gekomen, ik bad u een valschen baard opgezet, ik had u leeren van den huichelaar spelen, en gij ware den ge liefden liansworts van allen geweest; daaren boven hadt gij nog, van vader Leo, eene andere bediening er bij gekregen: gij hadt hem, des winters, toen het glad was, op eene ijsslede ter kerk mogen stooten en alzoo vele doodzonden vermeden ofschoon zulks bij den rijken weinig geacht is. Diste. Ja, wij moeten nog maar eene dagelijksche zonde bedrijven, en, in een, twee, drie, verklaard men proces. Zij bre ken de potten en wij moeten de stukken betalen. Pe. A propos! heb ik niet hooren zeg gen dat ons lief swisken een proces verklaard heeft aan Edouard, omdat men aan het dan sen was; en heeft Henri, van 't molenken, van het zelfde laken geen broek gekregen? geeft dan rijstpap aan zulke mannen. Diste. Hebben, is hebben, en krijgen is de kunst! onze goede gebuurvrouw heeft liet beter gedaan: 's morgens nog om vier ure, danste zij een ferme polka-mazurka en dit nog al in haar onderste wit gewaad; jammer dat den dansmeester daar niet bij was want hij ook is bijzonderen amateur van zulke lieve dansen. Stephanie. Gij zijt toch allen vijse mannen; gij kunt maar niet verdragen dat de zon in het water schijnt! Zie, daar komt onzen goeden vader Leo, wij zullen nu maar van dit alles zwijgen; later zal ik u spreken betrekkelijk de zaak V. C. H. en C. A. Door plaatsgebrek moet een artikel uit Reninghelst tot binnen acht dagen verscho ven worden. Op eenen donderdag tegen den avond op wandel zijnde ontmoette ik Louis met peerd en voituur. Daar hij een goede vriend van mij is en wij van dezelfde gemeente zijn, vroeg ik hem waar hij zoolaat naartoe reed. Hij antwooordde mij dat hij de vrouw van baas timmerman! van Wyngen, welke bombuik was komen bezoeken, en de meid van gezeg den bombuik welke in congé was, naar de Statie van Ieperen voerde. Na hem eene goe de reis gewenscht te hebben, keerde ik terug naar Locre, onder weg dacht ik eens na wie in de afwezigheid van de meid nu het eten en het bed van bombuik zou gereed maken. Om mijne nieuwsgierigheid te voldoen ben ik eens een glas bier gaan drinken bij moeder silvie en zie hier hoe wij over het een en an der gepraat hebben. Jan. Goeden avond Silvie, een glas bier als bet u belieft. Silvie. Goeden avond Jan, seffens ga ik u bestellen. en wat nieuws is er zoo al Jan. Niets bijzonders. Ik heb eene klei ne wandeling gedaan; maar raad eens wie ik ontmoet heb. Silvie. Wel, misschien Therese de meid van bombuik welke in Congé gaat. Jan. Juist dezelfde! maar waar zou zij nu zoo laat naartoe gaan? Silvie. Men Zegt dat ze naar Wyngen mee is met de vrouw van baas timmerman, maar onder ons gezegd en gezwegen, mis schien is ze wel naar 't moederhuis gaan zien. Jan. 'T is mogelijk men kan niet weten wat er al kan gebeuren. Maar zeg, wie zou er nu de meid gaan spelen bij bombuik, hij heeft toch iemand uoodig. Silvie. Wie beter of Eudoxie, zij is het huis best gewoon, en met bombuik is zij in goede kennis. Ge zoudt eens moeten weten hoe slim zij het aan boord leggen om in va ders huis bij malkander te komen; d'eene maal vraagt bombuik aan den eenen of ande ren jongen of hij Louis niet heeft zien van huis gaan, iedermaal zendt Eudoxie een kind om te zeggen dat er belet isof nog beter: als de eene gordijn van het venster open en de ander toe is, dan is 't open jacht; zijn alle twee de gordijnen toe, dan: passage défendu. Jan. Als het zoo is kan hij niemand beter hebben om hem te bezorgen. Maar nu van iets anders gesproken, hebt gij nog niet hoo ren zeggen dat er bier 's avonds iets verkeert op de plaats Silvie. Neen, het is het eerste dat ik hoor. Jan. Hewel, 's avonds als het donker is. ziet men soms eene zwarte gedaante de plaats opkomen, aan de deur van denhof van Bom buik gekomen, verdwijnt zij al met eens en men weet niet waar. Silvie. Het is misschien de vriendin van bombuik, die komt hem s'avond nog al eens bezoeken. Jan. 't Is mogelijkin alle geval daar ik niet bang ben van spoken wil ik mij eens verzekeren wat er daaronder schuilt. Zoo Silvie, goeden avond, tot wederziens. Silvie Goeden avond, Jan, en tracht het eens goed te weten. Hierop vertrok en zette mij neer niet ver van de deur van bombuik. Na een kwartier wachtens zie ik eene schaduw zachtjes nade ren, gekomen aan de deur waar ik post ge vat had, herkende ik Eudoxie zij zag eens rond, opent de deur en springt binnen, ik opende insgelijks de deur en zie eenige stap pen voor mij bombuik en Eudoxie arm en arm het huis binnen gaan. Ik volg ze op de hielen en trek recht den zolder op. Aan de l5te stagie gekomen wil ik eens zien hoeveel beddens er wel gebruikt waren allen waren ledig, Ik klom den trap op naar boven naar de 2e stagie, maar al met eens stoot ik mij hevig den kopik voel wat liet is, en zie liet is eene valdeur welke den trap afsluit. Ik wil ze opheffen, maar het is onmogelijk, Ik luisterde dan en hoor wat gevezei en go- kraak van planken. Ik hernam denzelfden weg langs waar ik gekomen was onderweg denkende dat bombuik misschien bezig is met aan Eudozie zijne schuld te betalen van per voituur te rijden. Iedereen zal zonder twijfel bekennen dat het alzoo gemakkelijk en aangenaam is van gevoerd te worden. Als gij Zwitsersche Pillen koopt, eischt wel dat zij van Parijs komen, uit het fabriek van A. Hertzog, apoteker. Neemt er geene andere(54) Zij verdient meer roem. De St. Ja cobs Olie heeft hare vermaardheid overtrof fen. Men spreekt er veel lof van, maar nog zooveel niet als zij wel verdient. Gij zult ge makkelijk mijne geestdrift goedkeuren wan neer gij de diensten zult begrepen hebben die zij mij bewezen beeft. Eene hevige pijn van rhumatism, verge zeld van jicht, maakte zich van mijn lichaam meester gelijk de vijand in een overmeesterd land. Omtrent Januari leed ik veel pijn in de rechter handwortel en in de scheenenhet handgewricht was gezwollen, en belette mij den arbeid voort te zetten. Mijn geneesheer heeft mij een aantal ge neesmiddelen voorgeschreven om als inwen dig gebruik, en evenveel om onder vorm van inwrijvingen, toe te dienen. Daar hij zag dat dezelve slechts eenige tijdelijke verzach ting bijbrachten, bevool hij de St. Jacobs Olie. Een apotheker van Joigny bezorgde er mij eene flesch van. De werking der St. Ja cobs Olie zou aan bovennatuurlijke wonde ren doen denken, want bij de derde inwrij ving was alle pijn verdwenen. Ik was zooda nig tevreden van deszelfs verdwijning, dat uit vrees van terugkeer, ik de instrijkingen voortzette, maar ik heb den strijd opgegeven bij gebrek aan strijder; de pijnen keerden niet terug. Gelief St. Jacobs Olie te doen kennen aan al degenen die lijden. PAUL LESOURD, Eigenaar, St. Aubin (Yonne). Prijs: 3 fr. 50 de flesch in alle apotheken. Verzending tegen postmandaat dezer som gezonden aan de Engelsche Apotheek van Charles Delaere, Brussel. Zomernacht. H Si h* P3 Pi H W P3 S3 00 B s 2 Chcoolat Baron Antwerpen is overal gevraagd. Pens4 de i'Éc. Moyenne de YÊtat a Pecq-lez-Tournai. Soins maternels. Études complètes. Langue frangaise apprise tres rapidément. P°" 440 frs. Dce Mme Grenez-Mayeur. - - JlC-: g£S3" OZZ Het guitig maantje lachelt door de twijgen Van tusschen wolkjes, blank als lammervacht, Wijl, in de stilts van den zomernacht, De bloempjes slapen of de vooglen zwijgen. En streelend doet de wind, met geur bevracht, De rozelaren zacht ter aarde nijgen, En dauw, ais tranen, langs de knopjes zijgen, Die nedervalt in 't gras, onhoorbaar zacht, In zulken nacht wou ik een vogel wezen En naar het huisje mijner liefste vliegen, Om, door het raampje, waar de ranken wiegen, Op haar gerust gelaat te kunnen lezen, Of er geen lachje speelt om hare lippen, Die suizend laten mijnen naam ontglippen N O 00 3 &c 3 t- W wJ Ob rH U <U O A-» O-t <x> w co o S .7? <1) -4J O 33 O o M O o to O Ob a o o o CD O CO CQ O O O O O o 04 O O rH O O Xh O O O IQ CO. lO lO HO O O L— O O - O O -t co lO CO O Ob ifi O (M II r—t II O r-H Oi co O O O O O O O) 0 O O O O O Cb 01 "C* -rH r-H LQ U- TH r—I CM CM U <D &D -tf fcXD O cö jl< <D m cu 05 s- <X) O ÊH -ï-3 o a o lO (Ni Cb ■"C5

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 3