Groote prijskamp in den Yper- sohen Rattenvangersklub. Hoe liet komt dat wij van besmet telijke ziekten bevrijd zijn. De beschermers der Ypersche nijverheid. Algeineene prijskamp van 't middel baar onderwijs van ln graad. Maatschappij der Oud-Pompiers Wie zijn hier de meesters? Poperinghe. Allerhande nieuws. missie voor hen moeten schoon spreken. Van daar onzen twijfel en onze ongeloovig- heid. Maar wat ons nog zonderling voorkomt, is dat twee persouen doodsbedreigingen uitbraken tegen éénen mensen en dat zij alle twee van dien éénen mensch benauwd zijn. Was die mensch dan een reus, een held, die een schrikverwekkend uitzicht heeft, of was het den dwerg dien wij kennen Wat het besproken fluitjen betreft, waar van het Journal spreekt, wij durven stellig verzekeren dat zulk tuig niet bij de liberalen in gebruik is, men vindt het slechts bij de kaloten die reeds meermalen gewapender hand uitgingen om de vreedzame liberale jongelingen aan te vallen en te mishandelen. Meer dans eens hebben wij van die laffe aan randingen hooren spreken en telkens waren het kaloten die er zich plichtig aan gemaakt hadden. Maar aangezien het Journal aan 't liegen was en onwaarschijnlijke feiten uitkraamde, waarom heeft hel niet gezegd dat de Oud- Pompiers zijnen vriend vermoord hebben Dan zou die vriend als een ongelukkig slachtoffer beklaagd zijn geweest en men zou die Oud-Pompiers op denzelfden rang gesteld hebben als de vuige politieke moordenaars van Oostende die den ongelukkigen Rau om brachten. Doch die leugen ware te grof geweest, want die vriend leefde 's anderendaags en was in volle gezondheid. Daarom heeft het Journal zich bepaalt bij de beschuldiging van doodsbedreigingen, die nooit maar bestaan hebben in de zwakke hersenpan van den opsteller van het Journal of van zijnen belangwekkenden vriend. Wat nu de bijnamen betreft uit het Week blad genomen, wij gelooven dat al wie een mensch wil beleedigen, slechts hoeft te zoe ken in de kolommen van het Journal en het Nieuwsbladwelkers opstellers het mo- nopolium der onbeschoftheid in den hoogsten graad bezitten. Wij zeggen dus en wij houden staan dat geheel deze historie maar een slecht aaneen- geweven, verdichsel is, en daarom zegden wij hooger Gelooft dat en drinkt pompewater. Wij vernemen dat de Ypersche Ratten vangersklub, onlangs hier tot stand geko men, op Zondag 18 September aanstaande in den Café du Boulevard, bij de statie, om 2 ure zeer juist, een grooten prijskamp voor hondenrattenvangers geven zal. De maatschappij geeft voor dien prijskamp 195 frs. prijzen, in drie uategorien verdeeld. Daarenboven 3 zilveren eermetalen, 12 prach tige diploma's en een gulden eermetaal zul len den overwinnaren ter hand gesteld wor den. Wij hebben de voldoening onzen lezers te mogen aankondigen dat een groot getal in schrijvingen reeds gedaan zijn, zoowel uit ons land als uit den vreemde en dat den vol- ledigsten bijval dat f;est bekronen zal. D^ luimige opsteller van het Journal d'Ypres vertelt dat de Ypersche Ratten vangers-Club, gevestigd in het Café du Boulevard bij de staiie, Zondag aanstaande een grooten prijskamp geeft voor honden rattenvangers. Hij zegt dat er honderden franks prijzen, gouden en zilveren medailliën zijn en dat de prijskamp belooft zeer belang rijk te wezen, zoowel als de vernieling van ratten. Maar dat ontwerp staat hem niet aan, hij beweert dat wij te veel dankbaarheid aan de ratten verschuldigd ziju om hen zoo te laten vermoorden. Om u te overtuigen, lezer, van de waarheid van hetgene wij voorhouden willen wij u de echte vertaling geven van hetgene die grappenmaker in vollen ernst in het Journal d'Ypres schrijft, en zegt na dien of hij niet verdient in een zothuis op gesloten te worden. Ziehier hoe hij zijn beklag maakt Die hekatomben van ratten laten noch- tans niet ons te verontrusten vooral in deze tijden van besmettelijke ziekten. Indien men onze ratten vernielt, wie zal dan onze riolen kuischen? Want men moet het wel zeggen, igit overleden bestuur heeft er zoo wel ingelukt zijne riolen zeer slecht te bouwen, dat deze alle oogenblik- keu zouden verstopt zijn, ware 't niet van die uitmuntende ratten, die zich dag en nacht, met eenen on vermoei baren ijver ge- lasten de begane misslagen te verbeteren. Ja, dag en nacht, zijn die moedige arbei- ders aan het werk om de doorbooring te verrichten van die hoopen modder, welke de gebreken van bouwing en van schikking onzer model riolen beletten weg te spoelen. Ook aarzelen wij niet aan onze riool- ratten de verdienste toe te schrijven onze duurbare stad Yperen behoeden te hebben voor meer dan ééne besmettelijke ziekte van typhus of van pest die, zonder hen, onvermijdelijk over onze stad zou gedaald zijn, dank aan de zorgeloosheid en de on- bekwaamheid van het liberale bestuur. 't Is de dankbaarheid die ons verplicht tranen te storten op die hekatomben van ratten waarmede men ons bedreigt. Het ware misschien beter prijskampen van ratten in te richten met het doei de ver- betering van het ras onzer moedige riool- -• ratten te bewerken. Lezer, hoe vindt gij die saus? kan men op eene luimiger wijze een liberaal bestuur he kelen Moet de beschrijver der rattenzeden niet al zijnen tijd doorbrengen in de modder onzer riolen om te weten wat wij die lieve beestjes verschuldigd zijn? Wij wisten wel dat hij gewoon was in modder en vuilnissen te wroeten, maar wij kenden zijne voorlief de voor de ratten niet. Welnu, voortaan geene rattenvangers meer, geenen oorlog meer gevoerd tegen die belangrijke knagelijntjes, aan wien wij zoo veel verschuldigd zijn, en alles ingespannen om ze te beschermen. Wat hun moedigen verdediger betreft, wij wenschen hem uit ganscher harte de deco ratie van ridder der rattenorde met al de voorrechten die aan deze onderscheiding ge hecht zijn. Iedereen herinnert zich nog de plechtige beloften die de mannen van den nacht van 1" Februari in hunne gazetten, in hunne vlugschriften, in hunne manifesten en in hun programma ten toon spreidden. Iedereen weet nog dat zij hunne politieke tegenstrevers beschuldigden van alle mogelijke en onmo gelijke misslagen, van onverschilligheid voor de belangen der Ypersche neringdoeners, van verwaarloozing voor den bloei van nij verheid en koophandel, kortom van al de grieven die men eenen tegenstrever kan ten laste leggen. Zij zouden het anders te werk leggen, zij zouden fabrieken en nijverheidsgestichten als bij too verslag uit den grond doen rijzende handel en de nijverheid gingen herleven; de talrijke ambachtslieden van allen aard zou den naar Frankrijk niet meer moeten gaan om werk te hebbenzij hadden medelijden met die ongelukkige uitwijkelingen van den arbeid, en Yperen ging een aardsch Paradijs worden waar iedereen, dank aan een wijs katholiek bestuur, in weelde en overvloed leven zou. Men zal ons niet beschuldigen van over drevenheid, het slaat geschreven en ge drukt, hunne papiertjes waren er vol van. Welnu, sedert achttien maanden reeds zijn de zeuraars van ln Februari aan het be wind en zij hebben nog niets gedaan om hunne beloften te verwezenlijken. De fabrie ken en nijverheidsgesticitten laten zich nog altijd wachten en meer werklieden dan ooit verlaten de stad om elders werk te gaan zoeken. Waarbij komt dit Wel, zeer eenvoudiglijk omdat het ver lichte kalotebestuur eene bijzondere manier heeft om werken te verrichten, geld breekt met hamers en zich lie\ er voorziet in vreem de steden dan bij onze stadsgenooten, die nochtans werk verschaffen aan een zeer groot getal Yperlingen, zonder onderscheid van partij of denkwijze. Sedert eenigen tijd is men bezig met de talrijke riolen te veranderen, die in de ne gentig siraten der stad gelegd zijn. Die nieu we riolen zijn zoodanig gemaakt dat zij alle slechte uitwasemingen zullen beletten en eene verzekering voor de openbare gezond heid zullen zijn. Maar in plaats van die ijzeren riolen te doen gieten in Yperen, hebben onze burgervaders verkiesbaar gevonden ze van Gent te doen komen, en dezelve veel duur der te betalen dan zij hier kosten zo den. Waarom de gelegenheid dezer verande ring niet waargenomen om eene schoone be stelling te doen aan onzen stadsgenoot, M. Alfred Valcke, wiens ijzergieterij sedert ettelijke jaren heind en verre gekend is? Alzoo zouden zij ten minste een deel hun ner beloften gehouden hebben, daarbij zou den zij goedkooper gediend zijn geweest, want de vervoerkosten waren onbeduidend geweest. Daarenboven zij zouden getoond hebben dat zij bet goed meenden met de i toestand der Ypersche werklieden, die zoo talrijk bij M. Valcke in 't werk zijn, en zij zouden bemachtigd zijn geweest te zeggen Wij doen al wat wij kunnen om onze be loften na te komen. Maar neen, 't moest van Gent komen? Indien nu M. Valcke, die toch wel 't hoofd buiten het water heeft, aan zijn werkvolk moest zeggen dat hij zijne ijzergieterij zal sluiten, wat zou er die menschen overblijven? Wat zouden de Blauwe koussen, de leden der katholieke voorwacht en van St, Mau- ritsiusgilde, die bij M. Valcke werken, aar dig staan zienZouden zij dan bij de veel- belovers den noodigen onderstand vinden? Men zou M. Valcke beschuldigen van broodrooving en men zou er misschien niet eens aan denken te zeggen dat de eerst brood- roovers. de eenige oorzaken van alle ramp de kortzichtige stadhuismannen zijn, die den voorkeur geven aaa vreemde nijveraars, ten nadeele hunner eigene ingezetenen. In den prijskamp van natuurwetenschap pen tusschen de leerlingen van de 36 der he- dendaagsche Humaniora heeft de leerling IIookelbeke Theoph. van het stadscollegie van Yperen. het 6e accessiet met 73 punten op 100 en den 10" rang op 158 mededingers behaald. Wij hadden reeds het genoegen te melden dat hij ook eene onderscheiding behaalde in de wiskunde. Wij hernieuwen onze beste lieilwenscben aan den jongen bekroonde. van Yperen. BBRIOHT. De Harmonie der Maatschappij zal z:ch op Donderdag 22 September naar Duinkerke be geven. De ledenen hun huisgezin, begeeren- de aan dat uitstapje deel te nemen, worden verzocht zich te doen inschrijven bij den Hr Ach. Thiebault, Rijseistraat. Zij, die verlan gen te noenmalen met de heeren muziekan ten, moeten zulks verklaren als ze zich doen inschrijve i voor het uitstapje. Het vertrek uit Yperen zal om 6 ure 55 piaats hebben. Vergadering in den Café de Commerce, Hondstraat, 22, om 6 ure. Aankomst te Duinkerke om 9 ure 32. Vertrek uit Duinkerke om 6 ure 33 's a- vonds. Aankomst te Yperen om 9 ure 30. De reiskosten weg en weer bedragen 5 fr. 05 in 2° klas en 3 fr. 40 in 3e klas. De prijs van het noenmaal is 2 frs. per hoofd. De lijsten zullen onwederroepplijk gesloten worden den Zondag 18 dezer maand. 't Schijnt dat onze leeuwen van 't schepen- kollegie nogal af te rekenen hebben met som mige der mannen die zij op in februari heb ben uitgekocht. Niet een werk wordt onder nomen, niet eene verandering wordt verzind, of er komen mannen op die zich opdringen en met kracht en geweld eischen in het werk te treden. Onlangs, wanneer men aan de verplaat sing der openbare weegschool begonnen was, ging een uitgekochte kiezer aan M. Colaert zeggen dat bij wilde werk hebben. Deze had schoon te doen opmerken dat het voor alsnu onmogelijk was, niets kon baten en de werk man wilde niet vertrekken, beweerende dat men hem beloofd had werk te geven en hem te laten leven. En hij had overschot van gelijk. Een uur later was hij reeds aan den arbeid. Een andere begaf zich ten huize van den schepen van openbare werken en vroeg ins gelijks om werk te bekomen. Daar ook trachtte men hem met zoete woorden aan de deur te zetten, maar 't was verloren moeite. Indien gij mij geen werk geeft, riep hij uit, zal ik u op straten en wegen, ja zelfs te midden der markt verwijten dat gij een be drieger zijt. Gij hebt alles beloofd om mijne stem te hebben, en nu weigert gij mij werk. Welnu, ik zal u vervolgen tot gij aan uwe belofte volkomt. Hij ook werd aanveerd. Daaraan kan men zien hoeveel achting, hoeveel eerbied de zeuraars inboezemen. Zij hebben voor geene middels geweken om kie zers uit te koopen en stemmen te winnen; zij hebben alles beloofd met het inzicht niets te doen, en nu zitten zij gedurig met die man nen op de hielen; zij moeten ge ïoorzamen en gedwee het hoofd bukken, en daarom vra gen wij wie hier de ware meesters zijn? sTK,iJ-r>F£3>TxsrxisrG}-. N. B Wij hebben reeds meermalen ge zegd dat pcrsoneele kwestien niet zullen overgenome! worden. Onnoodig dus zul ke correspoudentiën te zenden. Het Comiteit. BURGERSTAND. van den 9 tot den 1G September 1892 Gelïooriein. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id, 3. Iluwelijiieii. Vanuxem Jules, meubelmaker, en Duha- meeuw Celine, strijkster. O vei-lij «lens. Ryckewaert Virgina, 66 jaren zonder be roep, weduwe van Gombeir Karei, Boter- straat. Gommers Maria, 65 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Meenestraat. Degryse Frederic, 71 jaren, land bewerker echtgenoot van Goethals Rosalie, S' Jacobs buiten. Vanlatum René, 46 jaren, rechterlijke be lasting ontvanger, echtgenoot van Goethals Romanie, Rijke klarenstraat. Joos Honoré, "2 jaren, ongehuwd. S' Ja- cobstraat. Kinderen beneden de 7 jaar Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 1. Den hoppepluk Zekere weldenken de nieuwsbladen deelden over acht dagen het nieuws mede dat nog nooit in Poperin ghe den hoppepluk zoo stil en vreedzaam was afgeloopen dan dit jaar, de politie had weinig of bijna geene aanhoudingen te doen, de vreemde plukkers gedroegen zich op lof waardige manier, enz., in een woord men had een voorbeeldige pluktijd doorgaan. Pronkend schreven zij dit toe aan de ver standige ordeschikkingen door de stadsover heid genomen, aan de goede inrichting en de loffelijke handelwijze onzer politie, aan hen was men al het verdienstelijke dezer buitengewonen toestand verscbuldigt. Welnu, wij vragen ons af wat de Pope- ringsche lezers over die welingerichten bla den moeten denken, vooral wanneer zij Zon dag den eenen zatlap of misdoener achter den anderen over de markt door de politie zagen binnen kofferen. Stellig is het dat het stadspensioen uit de Schaalstraat nooit zoo druk werd bezet dan Zondag laatstop zekere stonden kwam men er met twee ke rels te gelijk toegeluopen. Wat meer is dezelfde dag kwam eene verschrikkelijke drama de siad in opschudding brengen. In eene herberg der Ommegang,straat had er twist ontstaan tusschen twee mannen bezig met de kaart te spelen. De herbergier ver zocht hun buiten te gaan, doch een der twisters had een dolkmes uit zijnen zak ge haald, sprong naar zijnen tegenstrever en bracht hem eenen steek in den rug toe. Het slachtoffer slaakte een kreet en viel ten gronde, badend in zijn bloed. Men snelde hem ter hulp, doch do ongelukkige gaf byna geen tea ken van leven meer. Men bracht hem naar bet gasthuis, waar hij 's nachts overleden is. De moordenaar is door de gendarmen aan gehouden. Hewelhebben we nu ne gezagenden pluk tijd of niet? Zijn de nieuwstijdingen der klerikale bladen genoeg gelogenstraft, en zien ze er niet lief uit de ordescfaikkingen Vijf volksgezinde jussers. 0,40 Totdat ik burger worde in mijn land derfik weekelijks twee pintjes. 0.20 Solo-slim joué Lundi dernier a la ville de Tliourout pat' R.... ditJakke. 0.55 Pour que Jakke ne suive plus l'exemple de Jules, le schartelaar, du club des infatiga- bles en refusant de payer une tournée. 0.50 Omdat H. gelogen heeft, en niet meer zou zeggen dat hij heeft moeten roepen in andere venditiën voor Valére Gilon, om zijn brood te benemen. 0.10 Pieren let op, 't gebuurte is nu gezuiverd laat de menschen gerust zoo niet zult gij met moeder Justitie te doen hebben. 0.50 Voor het nieuw uitsteekbord Café des Com- mères, etc.... Omdat Carcason het adres zou vragen aan den secretaris der rattenclub voor het ver beteringsras, tot het kuischen der Yper sche rioolen. 0.10 Indien hij geene voldoende inlichtingen be komen kan, zullen wij hem er zelf in ste ken om ze te kuischen, want met eenige zulke mannen is de cholera voorzeker in Yperen. 0.10 En dan nadien, in de caqe steken wij zijn ze ker dat de honden er greep zullen aan hebben. 0.10 Uit spijt van geene voituur te mogen leveren heelt J. zijren zoon L. verboden met het hoekje te schieten, maar wel met S' Joris, 't is proper. 0.10 Terwijl J. B. uit de Rijseistraat, aan 't pra ten was me! de hollebeeksche boerinnen, waren de boeren bezig met hem te kl zijne velo was gebroken en moest er mede op zijnen rug naar huis komen, t Zal hem leeren zijne pomp vergeten. 0.10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2