VAK IJPEREN EN HIT ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. LIEFDE en DWEEPZUCHT STADSNIEUWS. 3W Zevenste jaar. Zaterdag Tn October 1892. Nummer 41. Herziening der Grondwet STK,xJ'iDi:>i3isrjNrxisra-. Twee voorbeelden van klerikale verdraagzaamheid. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100.Alle bez ichkn van verkoopingen of andere bek*udmakkigen ten bur6ele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De Volksvertegenwoordigers willen voor de Senateurs niet ten achteren blijven, en hunne commissie is insgelijks in vergadering geweest om na eene lange en verwarde rede kaveling tot 11" October uiteen te gaan. Dit volgens loffelijke gewoonte, na een drie tal uren werken, vergunnen zij zich acht dagen rust: Het volk zal 't toch betalen. De heer Janson is met een gansch en vol ledig kiesstelsel voor den dag gekomen het geen nagenoeg op 't volgende neerkomt Algemeen stemrecht op 21 jarigen ouder dom na*eenjaar verblijf met uitsluiting der onwaardigen. Kostelooze herziening der kie zerslijsten. Dit stelsel is dat der vooruitstrevende partij en moet en zal vroeg of laat aange nomen worden. De Senaatcommissie heeft ook weer eene vergadering belegd en de discuties zijn die der eerste vergadering in duisterheid en on verstaanbaar nabij geweest. Een lid nochtans, 't schijnt de heer Croq, heeft een stelsel van Senaatkiezing in 't licht gebracht, waardoor de Senateurs niet meer door hetzelfde kiezerskorps als de kamer zouden gekozen worden, maar door de ver schillende beroepen en nijverheden van landhetgeen zou maken dat het Senaat de vertegenwoordiging zou zijn der intresten. Het getal Senators zou verdriedubbeld worden. Zulk stelsel indien het kan toege past worden, mag als eenen grooten voor uitgang beschouwd worden, en hierdoor 't zou het wel kunnen gebeuren dat de partij haat welke thans in 't Senaat het hooge woord voert, plaats make voor de ware be langen des lands. Walter Hervormer. De gemeenteschool bevond zich nu zonder onderwijzer en op bevel van den pastoor weigerde de gemeenteraad er eenen anderen te benoemen. De schoolopziener stelde dade lijk Hendrik Yandaele, een jongeling van vier en twintig jaren aan. De nieuw benoem de onderwijzer was reeds vijfjaren als hulp onderwijzer in eene stadsschool werkzaam geweest. Hij trad seffens in bediening. De herder en de kwezels der parochie hadden hem zoo zwart bij het volk geschetst dat geen enkel leerling zijne lessen kwam bijwo nen. Niemand op het dorp groette hem, nie mand wilde hem aan zijnen disch aanvaar den, de kwezels wezen hem met de vingeren na en het woord geus weerklonk waar hij voorbijtrok. De wakkere jongeling verloor den moed niet, hij trad in kennis met eenige inwoners die van 's pastoors beste vrienden niet waren, sprak hun over onderwijs en zij zonden hem weldra hunne kinderen toe. Het getal leerlingen vermeerderde spoedig, vooral als de winter naderde. Volgens vele ouders waren de kindei en beter m school dan met koude en sneeuw in de velden. De commissie van 't Senaat, heeft het staatsbestuur verzocht haar een tableau ter hand te stellen, bevattende het getal kiezers volgens het woonstelsel. Dien tengevolge worden al de gemeentebesturen bij hoog dringendheid verzocht, het getal Belgische burgers te laten kennen, die ten minste 25 jaren oud zijn en sedert een jaar of meer, als voornaamste bewoner, een zelfde huis, of een zelfde gedeelte van een huis bewonen, waarvan het kadastraal inkomen ten min sten 30 franks bedraagt. Dit stelsel zou het onrechtvaardigste en jesuïtische zijn dat onze klerikale meesters kunnen uitvinden, en moest het aangenomen worden voor langen tijd de klerikale dwin gelandij verzekeren. Want het komt eenvou dig neer opal de boeren kiezers, wijl zij meest allen een huis bewonen en zelden of nooit van woonstede veranderen, terwijl de arbeiders der steden, met vier, vijf te gaar wonen en dikwijls van kamer veranderen. Al de zoons, die met hunne ouders wonen, insgelijks kiezer af al mochten zij ook 40, 50 jaar zijn. Een stelsel, dat tot zulke stommi teiten aanleiding geeft veroordeelt zich zelf. De pastoor moesteen ander middel vinden er diende eene katholieke school ingericht te worden, doch het geld ontbrak. De kerk zou eene kleine toelaag geven, dank aan de omhalingen die in iedere mis gedaan werden, doch dit geld was nauwe lijks toereikend om eenige banken te koopen. Ondertusschen stierf pachter Verboven een oude jonkman, een van 's pastoors beste vrienden en bij testament schonk hij de kerk fabriek zijne schuur. Het vuil, vochtig gebouw werd een wei nig opgekuischt, er werden banken in ge plaatst en de oude gemeente-onderwijzer opende er eene vrije school. Doch de leerlin gen die bij den heer Vandaele op school wa ren vertrokken niet allen naar het nieuw gesticht. Vele ouders hadden den jongen werker hunne achting en hun vertrouwen geschonken. Dit hitste echter den haat des priesters nog meer tegen den jongeling op. De biecht en de communie werden hem ge weigerd evenals aan al degenen die hunne kinderen naar zijne school durfden zenden. De inwoners waren weldra in twee kampen verdeeld, de eenen aanhangers van den pas toor, de andere vrienden van Vandaele. Hoe heviger de pastoor uitviel tegen de slechte school, hoemeer propaganda hij er scheen voor te maken, wanr, het getal leerlingen nam nog steeds toe. Den onderwijzer cp het dorp niet meer kunnende schaden, besloot de pastoor hem in zijne heiligste gevoelens te treffen. Hij Tn ons laatste nummer hebben wij verteld dat de Maatschappij der Oud-Pompiers den zelfden dag der inhuldiging van het stand beeld van Alfons Vaudenpeereboom eene prachtige kroon zijn gaan neerleggen op de voetzuil, als eene hulde van dankbaarheid, hunnen oud-bevelhebber aangeboden. Het schijnt dat dit huldbewijs in den smaak niet viel der kaloten in het algemeen en van Burgmeester Surmont in het bijzonder. Het rechtzinnig Journal d'Ypres is met zijne gewone hoffelijkheid regen deze betooging uitgevallen en haar afgeschilderd als eene uitdaging van de ergste soort. Burgemees ter Surmont heeft de kroon doen wegnemen door de politie en dezelve in het politie bu- had vernomen dat Hendrik met Wantje Vermeulen uit het nabijgelegen dorp Meer- sche verkeerde en die lieide zou hij nu tegen werken. Pachter Vermeulen, alhoewel een hevig katholiek had zich in liet begin tegen een huwelijk van zijn eenig kind met Van daele niet verzet, doch de priester hield vol, hij streelde, vleide, gebruikte allerlei in vloeden en gaf zijne bevelen. De vader verbood zijne dochter den jonge ling nog aan te spreken. De onderwijzer weet wie hem dien slag heeft toegebracht, hij is bij Vermeulen gegaan maar deze heeft hem de deur gewezen, zonder hem den tijd te la ten een woord te zijner verdediging in te brengen. Het meisje is gedwongen haar vader te ge hoorzamen, zij lijdt, en zoo er geene veran dering in den toestand komt, zal zij door eene kwijnziekte vroegtijdig naar het graf gesleept worden. Bah Bah baas, men sterft zoo spoe dig niet van liefde, het meisje zal den jonge ling vergeten en den eenen of anderen boe renzoon huwen. Vergeten 1 zij zou hem niet kunnen ver geten, zij is te ernstig van gedacht. Nu is zij vier en twintig jaar, vroeger hebben drie of vier boerenjongens naar hare hand gedongen doch het meisje dat eeu teergevoelig hart bezit, ondervond weldra dat zij nimmer, voor wat het karakter betrof, met hen zou kun nen overeenkomen. Den onderwijzer, die een man vol gevoel en beschaafde manieren reel doen neèrleggen. Wij vragen ons af of de heer Surmont, hoe groote burgemeester hij wezen moge, het recht heeft zich meester te maken van een huldbewijs dat men aan zijne bescherming toevertrouwt en of hij slechts hoeft zijnen politieken haat te raadplegen om door zijne onverdraagzaam heid de drij vierden der Ypersche bevolking te tergen. Dat hij protesteere tegen de be tooging Vandenpeereboom, met in groote kleedij zijn vaandel in te trekken gelijk een bezetene, dat gaat hem aan, 't is zijn vaandel en hij doet er mede wat hij wil maar dat hij de kroon der Oud-Pompiers, die alleszins waardig was vóór het standbeeld te prijken, doe wegnemen, dat gaat over zijn hout en wij betwisten hem dit recht. Aangemoedigd door het voorbeeld van den verdraagzamen burgemeester Surmont, liep zekere E.... Dtoen hij het muziek der Oud-Pompiers hoorde opkomen naar boven en hij verhaastte zich ook het vaandel in te trekken dat hij misschien tegen wil en dank had uitgesteken, denkende alzoo de liberale Maatschappij en hare leden te hoonen. Maar dat die ellendige weerhaan, wel wete dat zijne handelwijze niet op de hoogte van ons misprijzen komt; wij weten wie hij is (een vuige sleppedrager der kaloten) en wij herinneren ons wat hij tijdens zijn verblijf te Meesen, waar hij op den doortocht dei- processie, niet zijn vaandel uitstak, maar een voorwerp dat alle treffelijke lieden met de meeste zorg verbergen. Alzoo drukt de verwaande gek zijne gevoelens op twee ver schillende wijzen uit, eerst tegen den gods dienst en dan tegen de liberalen, en zulke mannen zijn de kaloten fier in hunne gelede ren te tellen. O 1 die klerikale verdraagzaamheid 1 is, heeft zij weten te waardeeren en nu zij reeds eenige maanden met hem in betrek king is geweest, heeft zij hem gansch hare liefde geschonken. Over veertien dagen had men zelfs den dag van het huwelijk vastge steld; aldus is onze herder alles te wete ge komen en aanstonds is hij met zijne collega van Meersche die liefdebetrekkingen gaan dwarsboomen. Hoe kan de vader dusdanig verblind wezen en aldus het geluk zijns kinds tegen werken. Op eene buitengemeente en vooral nog te Meersche is de pastoor almachtig, mijn heer, wat hij wil moet geschieden en nie mand zou hem durven weerstand bieden. Wie zoo vermetel ware, zou al zijne kalan ten zien wegblijven, zou zijn land ontnomen worden en zou door al de inwoners der ge meente met verachting en haat overladen worden. Ik keerde naar de stad terug. Onderweg overdacht ik wat baas Jan mij verteld had. Wat is het te bejammeren dat partijschap zulken hsvigen haat, zoo noodlottige gevol gen na zich sleept. Zij die de leer van Chris tus zouden moeten prediken, willen den domper zetten op al wat tot volksverlichting en vooruitgang der wetenschap strekt. Piester, gij die klaagt dat de godsdienstzin bij het volk verdwijnt, wien is zulas te wij ten U, uwer overheerschingszucht, uwer dweeperij, uwen dorst naar geld 1 Te vervolgen. HET WEEKBLAD DOOR (2e VERVOLG). Vijf volksgezinde jassers. 0,40 Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik weekelijks twee pintjes. 0.20 Terwijl wij aan het jassen waren gezeten hebben wij den strijdpenning niet verge ten; zes jassers. 0.80 Bravo, omdat de propagande zal hernomen wordeD, om de slekken die te Brussél aan de Grondwet zitten te konkelfoezen op de ooren te tikken. 0.10 z'Hebben, tegen hun goesting, de Grondwet moeten herzien en ze zullen hem degelijk moeten herzien. 0.10 Sedert 't huwelijk van Ons Heer komt hij met kommandant en kletskop niet meer overeen en hij gaat den bosch in naar Rij- sel. Zijne hielen blinken. 0.10 Omdat E. V. geen zoo dikwijls meer naar den Café zou gaan om den bakker te zien. 0.10 Omdat de belle marquise welhaast trouwen zal enz. 0.10 Omdat de kalote li. C. V. en J. D. zoo dik wijls niet meer zou gaan om appels en pe ren te koopen bij de kromme. 0.10 Omdat Z. enz. 0.10 Omdat Marietje 0.10 Omdat C. V. 0.10 Den Vioken sloeg op Jules van Kemmel zijn kletsekop dat het kletste. 0.05 Jultje kletsekop zou wel 5 centiemen geven in den strijdpenning om te spreken over bobons, maar !?1 0.10 Omdat de oliekader de olieplekke zou doen uitschaven in Olaustrum. 0.10 Voor het nieuw plan van koetsier, ijverzucht en schoone kunsten. 0.10 Omdat Pieren bij Surmont heeft gaan weenen om de overschotten voort te krijgen. 0.10 Omdat den schoonen commissionnaris enz, 0.10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1