STADSNIEUWS. De huichelaars Liberale Vereeniging. Franscb tooneel. Toon Eel. Een familiefeest. Stemrechtbond van Ieperen. OPENBARE MEETING Vlaamsche Ster. Fransch Tooneel. Yiaamscbe School. Vertrek naar den Congo. de oefening van dit alles; er zijn, er kunnen, er mogen geene andere zijn. Deze die goed doet is godsdienstig, deze die het meeste goed doet is de godsdienstigste, 't is gelijk hoe, waar en in wiens naam zij handelen. Indien Jezus de zoon van God is genoemd geweest, 't is dat hij onder de menschen de vleesch- wording der weldaad was. Doet mij vasten indien uit mijnen vasten de maaltijd van den ar ne moet spruiten; vraagt mij mijne klee deren op voorwaarde dat hetgene gij mij af doet de naaktheid mijns broeders zal dekken; zamelt aalmoesen in, maar dat mijne gift de soep des armen betale en zijn kouden haard verwarme. Anderszins, waarom zou ik vas ten? Waarom zou ik koude lijden? Waarom zou ik mij ontblooten? Met het eenig doel aan genaam te zijn aan Gol? Kan God willen dat ik lijd? Is mijn lichaam zijn werk niet, zoo als gij het zelf zegt? Waarom de verzwak king, de ziekte, de nuttelooze vernieling van dat lichaam door de onthouding, zouden zij hem meer bevallen dan zijne verzwakking, zijne ziekte, zijne vernieling door de gulzig heid, de weekheid, de ontucht? Oneindige deelen van een onmeetbaar geheel, onze on betwistbare plicht is; aan de grootheid, aan de schoonheid van alles te zamen alles toe te eigen wat wij door ons hoofd en en door onze handen, door ons gedacht en door onze spieren kunnen: er iets van afdoen, ons vrij - williglijk berooven van eene kracht, is God verraden. Bewijst het tegenovergestelde, werpt dien oorsprong van goddelijke zuinig heid neêr, ik daag er u toe uit, vette, goed gehuisveste, welgekleede priesters, graven, hertogen, prinsen, met purper en goud be kleed, die in de zijde uwer rijtuigen met vier paarden durft gelooven dat gij de ministers zijl van den armen zoon eens schrijnwerkers! Gij weigert gebeden aan den ongelukkige die zich doodt, en gij verklaart den domme rik, die zich kastijdt, heilig! Gij zijt boos en belachelijk; gij hebt noch ingewanden noch hoofd; gij zijt wanschepsels en geene men schen. STRxüriDFEisrjsriisro-. Zooals wij verleden week melden heeft er hier eene maatschappij met medehulp van Stad eenen wedstrijd uitgeschreven van orde en netheid voor alle werkersgezinnen zonder onderscheid, wat men hier door on derscheid verstaat zegt men niet, misschien dat die papen hier bedoelen zonder onder scheid van politieke denkwijze of geweten, in dit geval doen ze wel het te zeggen want zulks is hunne gewoonte niet. Wij willen op die flesschentrekkerij eens terug kieren. Wij zeggen flesschentrekkerij en zoo is het, want dit is nog eens een van die sociale wetten die niets dan vernederend en ondoel treffend zijn voor den werkman. Dat men, alvorens wedstrijden uit te schrij ven voor de properste en met meest smaak opgepoetste woningen, de oorzaken bestrijdt waarom de meeste werkerswoningen in orde en netheid te wenschen laten, dat zal veel praktijker zijn. De meeste der werklieden wonen in kleine ongezonde huizen, waar in vele het water langs de muren loopt, daarbij lage loouen waardoor zij zich in alles moeten te kort laten hoe wil men dan dat men in zulke gezinnen een net en proper schoon opge poetste keuken heeft zoo koddig en aange naam als de toilettekamer van een juffer tje, wanneer men in die zelfde keuken moet eten, wasschen, slapen en werken hebben wij dan ongelijk wanneer wij zeg gen dat die wedstrijd een opflesschentrek- kerij is Wat hier nog het meest in het oog sprin gend is, dat is dat juist den voorzitter van die grap de heer Boucqué-Vandromme eigenaar is van huizen waar de gemakken in huis komen en dat die zelfde die deel maakt van de maatschappij (spionneering liever (Vincentius k Paulo eens hulp wei gerde aan een gezin omdat het huis te goed in orde en te wel opgeschikt was, hetgeen voor dien gewezen hongerlijder een bewijs was van welstand. Dat de werklieden zich dus wel wachten van zich te laten inschrijven op dien wed strijd, want het bijzonderste deel dier man nen is hier om in hunne huizen te kunnen binnensluipen, om er eene controle te ma ken, om te zien welke gazetten en boeken men leest, of men O. L. V. beeldekens en crucifixen in buis hangeu heeft, enz. in een woord om meester te komen maken in hun ne gezinnen, de vrouwen tegen de mannen op te hitsen en slechte menagiën te maken. Dat men wedstrijden uitschrijve voor die gene welke de netste, gezondste en goed koopste werkershuizen laat bouwen, maar dit zal men niet doen, dit zou geen renten opbrengen, kleine ongezonde huizen brengen meer rente op dan rijkmans buizen en daar om zal men daaraan nooit beginnen, want diegene die overal aan het hoofd zijn, zijn juist allen grondeigenaars. Daarom werklie den, met ons mede gewerkt tot het bekomen van Algemeen Stemrecht om bij middel van dit recht alles te zuiveren van die schijnhei lige volksbedriegers en mannen van uwen stand in hunne plaats te stellen, die gezonde woonsten zouden doen bouwen waar gij zoudt kunnen alles in orde en netheid hou den. Zondag 11. heeft alhier eene algemeene vergadering plaats gehad van de Liberale Vereeniging. Meer dan twee honderd kiezers waren er tegenwoordig. Er werd besloten. 1° De liberale partij ernstiglijk herinte richten. 2° Het reglement in een breedercn en meer demokratischen zin te wijzigen 3° In het Comiteit der vertegenwoordiging van al de deelen der liberale partij aan te nemen. Het nieuwe reglement moet binnen de der tig dagen opgemaakt en aan de goedkeuring der leden onderworpen worden, welke ten dien einde in algemeene vergadering zullen bijeen worden geroepen in den loop der maand November aanstaande. De leden zullen alsdan geroepen worden hunne meening te zeggen op de verschillende kiesstelsels die aan de Constituante onder worpen zijn eene stemming over die ge wichtige kwestie dringt zich op. De groote meerderheid der liberalen, te Yperen, helt opentlijk voor het zuiver en eenvoudig algemeen stemrecht, -- de cnwaar- digen en de onderstand genietende uitslui tende, met de verplichtende stemming. Meer dan vijftig jongelingen hebben zich reeds doen inschrijven om de Jonge Wacht uit te maken. En het Journal d' Ypres noemt dit het overlijden der liberale Vereeniging, maar wie weet of dit overlijden geene levendige slagen aan de Zeuraarspartij zal brengen. Woensdag 11. gaf de troep van den heer Fontenelle hier hare eerste vertooning, zoo als wij het hebben aangekondigd. Deze ver tooning bestond uit een drama in vijf bedrij ven, getiteld, Mar tyre, door de heeren d'Ennery en Elmond Tarbó. Voor alwie de Iwee Weezen, de Sme- clersbaas, enz. heeft zien opvoeren, welke door den heer d'Ennery geschreven zijn ge weest, bestaat niet de minste tw ijfel of Martyre moest een schoon, hartroerend dra ma zijn, dat waardig was van met zijne voorgangers voor het voetlicht te komen. De rollen waren in het algemeen wel ver tolkt en de tooneelisten waren op de hoogte hunner taak. Kortom, men mag zeggen dat het een zeer schoone en aangename vertoo ning zou geweest zijn, ware 't niet dat zekere mannen daar opzettelijk gegaan waren om te spotten en zich te gedragen gelijk kwa jongens die hunne perten willen spelen. Het is betreurenswaardig te zien dat lieden, die eene goede opvoeding genoten hebben, alzoo de eerste regels der welvoegelijkheid vergeten en zich zonder den minsten eerbied voor de damen die hen omringen, veroorlo ven te rooken gelijk de turken, te scuateren en gerucht te maken, derwijze dat zij, die opzettelijk naar het tooneel gegaan waren om het stuk te bewonderen, niets verstaan konden. Het is nochtans algemeen gekend dat een schouwburg geene herberg is, dat wanneer men zich naar eene tooneelzaal begeeft, men verplicht is de voorschriften na te leven die aan den ingang der zaal aangeplakt zijn, na- mentlijk niet te rooken en geene ongepaste betoogingen te doen. Maar die personen waarvan wij spreken willen, houden geene rekening van die voorschriften, zij denken dat alles hun toegelaten is omdat zij betaald hebben, en zij bekommeren zich weinig met de liefhebberij van anderen. Welnu zulkdanig gedrag is echt schandalig en wij vinden geene woorden genoeg om het te laken. Indien men zich in een gezelschap niet ordentelijk gedragen kan, dat men er uit blijve. Niemand wordt er geroepen, dus niemand heeft het recht de vertooning te stooren. Moesten eenvoudige werklieden zich zulke onaangenaamheden toelaten, men zou niet aarzelen hen aan de deur te zetten. Niet dat wij zeggen willen dat de policie haren plicht niet gedaan heeft met die heer tjes te verwittigen, integendeelmaar die melkbaarden luisterden niet naar de ver maningen die hen gegeven werden en zij zonden de policie wandelen. Waren wij in de plaats van dezen die de orde moesten handhaven, wij zouden eene klacht indienen bij wien het behoort en nimmer zouden zich nog zulke kleingeestig heden voordoen. Wij herhalen het, een schouwburg is geene herberg, men gaat er niet om zonder reden te lachen en van den aap te maken; men tracht niet de tooneelis ten te stooren, hetzij dat het hun beroep of hunne liefhebberij zij, en, indien de vertoo ning niet bevall, indien het opgevoerde stuk naar zijnen smaak niet is, verlaat men de zaal zonder iets te gebaren en vooral zonder de andere toeschouwers te stooren. Menigeen heeft geprotesteerd tegen het roekeloos gedrag dezer heeren, zelfs hebben wij meer t^n eens het geroep a la porie gehoord, en wij durven verzekeren dat indien zulks gebeurde in eene openbare ver tooning van 't is gelijk welke tooneelmaat- schappij, men algauw er mede zou gedaan maken Ook heeft de heer Fontenelle die onbe schofte toeschouwers hunne les willen spel len. Hij trad vóór het voetlicht en zegde Mijnheeren, ik zie dat de drama's u niet bevallen, dat gij er op uit zijt te lachen en u te verlustigen, welnu, ik beloof u dat wij, bij onze terugkomst, stukken zullen opvoeren die u reden tot lachen zullen geven. In plaats van ernstige en diep ge- studeerde, zedelijke stukken, zullen wij blijspelen, opéretten, en comedies geven, die uwe lachspieren zullen in beweging brengen, en dan zult gij weten waarom gij lach'. 't Is te hopen dat die les zal vruchten dra gen en dat men voortaan niet meer zal te klagen hebben over mannen die er niet be schaafder uitzagen dan Congolartders. Woensdag avond vierden de kostgangers van het oude-mannengesticht 't Nazareth volop feest. Het was immers de naamdag van hunnen bestuurder, den beer Ed. Barbry en allen hadden het hunne bijgebracht om hem een bewijs van hoogachting en erkente nis te geven. Een der kostgangers, den heer Th. L.... sprak in den naam zijner gezellen eene roe rende redevoering uit, waarin hij al de hoe danigheden van den bestuurder deed uit schijnen en de weldaden opsomde waarmede hij hen overlaadde. Een driedubbel hoera begroette zijne woorden en er ontstond een gejuich en een gejubbel zonder einde. Dan bood men den bestuurder een geschenk aan, dat met veel aaadoerting aanvaard werd. De vreugde was algemeen, men sleet eenige vermakelijke uren, oen goed glas bier werd den mannen aangeboden en 's anderendaags, die eigenlijk de patroondag ■was van den Bestuurder, was het ten volle kermis. Het doet ons genoegen zulke aandoenlijke familiefeestjes te mogen aanstippen, dit be wijst dat zij die aan het hoofd onzer ouder lingen-gestichten geplaatst zijn, op eene vaderlijke wijze met hunne mannen weten om te gaan, dat zij hunne genegenheid ten volle verdienen en dat de oude en gebreke- lijke menschen, die gansch hun leven ge zwoegd en gewroet hebben, dikwijls niets anders dan ontbeeringen en ellende hebben gekend, toch eindelijk, vooraleer van deze wereld te scheiden, eenigen tijd van rust, welvaart, en kommerloosheid mogen ge nieten. Wij bieden den heer Barbry onze gulhar- tigste gelukwenschen aan over de wijze waarop hij de liefde zijner onderhoorigen weet te winnen en wij juichen de ouderlin gen toe, die hunne dankbaarheid op eene zoo aandoenlijke wijze uitdrukken. ZONDAG 16 OCTOBER, om 3 uren namid dag in het Zilveren Hoofd, Rijselstraat. Ken spreker uit Brussel zal het woord voeren. Burgers en werklieden, kiezers en niet kiezers, zijn even gelijk uitgenoodigd. Dagorde POIITIEKEN TOESTAND IN BELGIE INGANG VRIJ. Het is op Zondag 23 October, dat de Maat schappij de Vlaamsche Ster hare eerste ver tooning geeft van het tooneeljaar 1892-93. Het programma bestaat uit de stukken 'S AVONDS IN DE MANE, ZIELEKETENS, EEN LIEDJE VAN MOEDER, De personen die begeren zich te laten in schrijven 't voor persoonlijke of familiekaar- ten, begeven zich bij den heer K. Deweerdt, ontvanger der Maatschappij, alwaar de lijs- en van inschrijving berustende zijn. Op Maandag 3 Oktober aanstaande eenige en luisterlijke vertooning gegeven door Mad. THÉNARD. Men moet zich nog de smaakvolle avond stonden herinneren welke Madame Thénard ons vroeger heeft doen genieten en waarvan men met zooveel kunstverdiensten gesproken heeft; ook durven wij hopen dat de zaal nog eens eivol zal zijn als vroeger, want zulke vertooningen zijn wel der moeite waard en zelden hebben wij het geluk ervan te genie ten. Zoo dus, liefhebbers, wilt gij eene goede plaats, wees op uwe hoede, om 8 ure zal de vertooning beginnen. De laatste aflevering der Vlaamsche School bevat eene prachtige plaat, welke de voor stelling der Iepersche Halle geeft. Deze plaat is veel mooier dan de prachtigste p'uoto- graphie. Wij vestigen eens te meer de aan dacht op dat uitstekend tijdschrift, dat alle geïllustreerde bladen in ons land verre door zijne pracht en zijne kunstwaarde overtreft. De prijs, 10 fr. voor don jaargang is, gelet op de hooge kunstwaarde, een spotprys. Ie dere artevering onder omslag, is beschut door een bordpapier, dat het kreuken van het stevig fijn papier, waarop de VI. Sch. ge drukt is, belet. De plaat, waarvan wij spre ken, is in ons magazijn te zien. We bevelen het uitstekend tijdschrift ten zeerste aan. Men schrijft ons uit Antwerpen: Onze vriend Frans Dechièvre, die nauwe lijks sinds 41/2 maanden uit Leopoldville was teruggekeerd heeft eene nieuwe verbintenis voor drie jaren aangegaan met den Onafhan- keiijken Congostaat. Onze waagzieke gezel krijgt heden den titel van onder-intendent. >BaaB=»4MMBB=8< Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik weekelijks twee pintjes. 0.20 Terwijl wij aan het jassen waren gezeten hebben wij den strijdpenning niet verge ten. 0.40 Omdat t'jeppen den pompier uit de Luik straat het spook uit de ICaaistraat niet moer zou gaan schieten. 0.10 Angloo met zijnen sabel, en zijnen aide de camp, en Breyne met zijne botten en [pit aan, gingen spook gaan pakken en zij keer den met een ei in hunnen broek terug. 0.50 Omdat Pieren die vuile schreven zoude gaan uitvagen naar Zonnebeek, die nog staan bij stinne. 0.10 Parceque les demoiselles E. et C. W. veulent faire croire a leurmère que les patés rap- portós de chez Lapiere viennent de Lille. Oh! les farceuses. 0.10 Opbrengst van Nieuwsblad en Journal d'Y- presp 0.15 Welkeen verandering?? de tartebakker is ezelbaas geworden. 9.10 impossible d'aller a Wervicq, parceque R. D. de Ivemmel avait fait une grande,dépense le samedi'. 0 10 Les eourageux de la société de St Sébastien ont eu tous les succès. 0.10 Waar kunnen wij nog beter zijn dan in sou- cisses sieze. 0.10 Felix van Kemmel kon goed papegaaien van gen. 0.10 Blijspel met zang in één bedrijf door H. Van Peene. Tooneelspel in één bedrijf door Nestor de Tière. Blijspel met zang in één bedrijf door Jan Roeland.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2