VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. STADSNIEUWS. Zevenste jaar. Zaterdag 12" November 1892. Nummer 46. Opening der Wetgevende Kamers. De Troonrede. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Op 11. Dinsdag heeft van rechts wege de opening der wetgevende ka mers plaats gehad, en sinds acht jaren was het, de eerste maal dat de koning de opening door eene troonrede in stelde; maar Z. M. had ons dunkens veel beter gedaan van nog acht jaren te zwijgen dan zulken flauwen zee ver en onwaarheden het Belgische volk te slikken te geven. Wij laten hier de troonrede volgen, dat onze lezers er over oordeelen. De troonrede. De koning zet zich neer en leest de vol gende troonrede met heldere stem Mijne heer en, De Belgische Grondwet is hedendaags de oudste van het vasteland. Zij heeft aan ons geliefd Vaderland eene lange reeks jaren vrede en van vruchtbare ontwikkeling be zorgd; Ik heb er meer dan eens, evenals gij, de wijsheid van verkondigd. Maar de we -ken der menschen hebben slechts eenen tijd; de instellingen moeten toegepast worden aan het midden welke zij beheerschen, en, dank aan den volbrachten vooruitgang, kunnen onze instellingen, zoo vrijheidlievend, vóór eene halve eeuw, thans verbeterd en verjongd worden. 't Is hetgeen u heeft doen beslissen, in ak koord met Mijn Gouvernement, dat het aoo- dig is verschillige punten onzer politieke inrichting ter studie te leggenen, in deze plechtige en bijzondere raadpleging welke onze grondwet voorschrijft, komt het kie zerskorps van heden u het mandaat op te leggen eene breede uitbreiding van het kies recht te verwezenlijken. Andere vraagstuk ken van helze'fJe orde hechten zich aan hetzelve, en ze oplossen zal het hoofdzake lijk voorwerp zijn van den zittijd die gaat geopend worden. Met de herziening der Grondwet te doen afhangen van de stemming eoner buitenge wone meerderheid, hebben onze vaders ge wild dat zij geen partijkwerk kon wezen, 't Is in dien geest. Mijnheeren, dat voorstel len u zullen onderworpen worden door Mijn gouvernement, 't Is in dienzelfJen geest, ik twijfel er niet aan, dat gij ze zult onderzoe ken. En de vaderlandslievende gevoelens welke uwe vergaderingen bezielen, iederen keer dat er een groot nationaal belang in het spel is, zijn een zekere waarborg dat de her ziene Grondwet opnieuw een werk zijn zal van eendracht, wijheid en vooruitgang. Gedurende dezen zittijd welke gaat ge opend worden, zullen de besprekingen van zooeen aanzienlijk belang voor de toekomst van ons Land, grootendeels de werkzaam heid van de nationale Vertegenwoordiging opslorpen en misschien is het overigens be ter aan de toekomstige afgevaardigden van het verbreed kiezerskorps de studie over te laten, van andere vraagstukken die nog hangende zijn. Maar gij zult het nochtans tot eene eer rekenen de beraadslaging te onderbreken van de middelen, geschikt om den toestand der werkende klassen te verbeteren. Bij de opening van den zittijd van 1886, toen ik dit punt aan uwe bezorgdheid aan- bevool, kondigde ik u eene reeks belangrijke maatregelen af betrekkelijk de scheLsrech- tersraden, de regeling van den arbeid der vrouwen en der kinderen, de beteugeling der dronkenschap, de verbetering der werk manswoningen en der voorwaarden om ze aan te koopen, de afschaffing der misbrui ken aangaande de betaling der dagloonen, de ontwikkeling der instellingen van voor ziening, van onderstand, van verzekering en der pensioenen. Sedert dien tijd werd dit programma groo- tenleels verwezenlijkt, andere niet min be langrijke wetten werden gestemd, de hooge- re Werkraad is aan de belangen der werk lieden de inrichting komen geven welke de landbouw en de nijverheil reeJs hadden; en men mag bevestigen dat onze werkmanswet geving voor geene andere moet ten onder doen; maar, in deze stof vooral, moeten de verbeteringen van gisteren tot spoorslag die nen voor de verbeteringen van den volgen den dag; en ik beveehaan uwe welwillende aandacht de wetten welke u zullen worden voorgelegd over het kontrakt van den ar beid, het vormen van ambtelijke groepen, de bescherming der kindschheid, de spaar kassen en de kassen van onderlingen bij stand. In den loop der laatste jaren, hebben be langen van hetzelfde orde merkweerdige instellingen in rechterlijke zaken en betrek kelijk de gevangenen, ingegeven. Ik zal slechts wijzen op de nieuwe inrichting van den openbaren onderstand, de instelling van de invrijheidstelling en de voorwaardelijke veroordeeling, de beteugeling van de bede larij en de landlooperij. Ik twijfel geens zins of de toegenegenheid der wetgeving zal blijven verleend worden aan de nieuwe pogingen welke zullen gedaan worden op dienzelfden weg voor de verbetering onzer wetgeving. Ik wensch dat de Kamers zich weldra ook zullen kunnen bezighouden met de voortzet ting van de herziening van de boetstraffelijke rechtspleging, van het burgerlijk strafwet boek en met het opmaken van een krijgs strafwetboek dat niet min driügend is. De toestand der openbare gezondheid, een oogenblik bedieigd, is bevredigend. De plaatselijke besturen zullen niet verge ten dat het hun eerste plicht is de gezond- heidsvoorwaarden te verzekeren. De regee ring zal alles doen wat van haar afhangt om deze taak te ondersteunen en onze ge neeskundige wetgeving op de hoogte te hou den van den vooruitgang der wetenschap. De landbouw nog altijd zeer beproefd heeft nochtans eenen betrekkelijk overvloedigen oogst gehad. Mijn bestuur zal voortgaan de verbeterin gen in te voeren, die reeds een begin van uitvoering verkregen, namelijk wat het land bouwkundig onderwijs betreft, onder alle vormen, het samenstellen van syndicaten en uitbreiding der vervoerwegen. De nijverheid en handel hebben op hunne beurt zware beproevingen ondergaanaan de bestaande moeilijkheden zijn zich nieuwe komen voegen voortspruitende uit de tol rechten die immer hooger en hooger klim men en onzen uitvoer dwarsboomen. Doch, dank aan wonderen van werkzaamheid en krachtdadigheid zijn onz? voortbrenging en handelsverkeer niet gedaald. Op de landen van uitvoer, die voor ons verloren waren, zijn nieuwe landen opgevolgd die welhaast "voor onzen handel en nijverheid zullen open staan, dank aan de bestendige zorgen van Mijn bestuur. Onze betrekkingen met de overige Staten gaan nog steeds met wederzijdsch betrou wen gepaard. Herhaalde malen hebben we- derlandsche bijeenkomsten op onzen bodem plaats gehad en België heeft immer aan die werken van vooruitgang eene bij uitstek eervolle plaats gehad. Eerstdaags nog, op aanvraag der Vereenigde Staten van Amerika zal Brussel nog de zetelplaats worden van eene Conferentie, gelast de zoo belangrijke zaak der Muntconventie te bestuJoeren. De forten der Maas, welke heden volein digd zijn, zullen het land toelaten zijne plich ten nog beter te vervullen die zijne onaf han- kelijkheid het opleggen en waaraan het vast besloten heeft nooit te falen. De burgerwacht en het leger blijven met den besten geest bezield. Men mag op hun rekenen voor de verdediging der nationale oaafhank'dijkhdd zooals voor het behouden der inwendige orde zonder welke de vrij heid een ijdel woord is. Sedert 1830, heeft België groote kapita len besleed aan de verbetering van zijn eco nomisch stelsel. De uitgaven bereiken het beloop zijner schuld. Maar hoe groot ook deze poging weze men moet ze voortzetten; op dit gebied zooals op andere, is het ver vallen, als men niet vooruitgaat. Ondanks de belangrijke verminderingen en de gelde lijke gevolgen der moeilijkheden op nijver- heidsgebied, blijft de ftnanciëele toestand vol doende. Mijne regeering zal pogen die zoo te behouden. Onder de belangen die Onze bijzondere zorgen vergen; is cr geen enkel belangrijker dan de zedelijke omwikkeling der natie. 't Is door eene grootere uitbreiding van het onderwijs, 't is door den glans der let teren en kunsten dat de staten van 2,len rang hunnen invloed moeten vergrooten. Het onderwijs breidt zicii uit, van hoog tot laag. De wet van 1890, op het afleveren der akademische graden, heeft aan deze die zich vooroereiden tot de studiën der Hoogeschool, het te leveren bewijs van de gelijke bekwaamheid opgelegd en zal aan het hooger onderwijs een practisch karakter bijzetten. De studenten der verschillige faculteiten zullen voortaan tot de toepassingen der we tenschap worden ingewijl. Sedert acht jaren is de bevolking der la gere scholen steeds aangegroeid en de even redigheid der leerlingen die het bekwaam heidsbewijs in de kantonale wedstrijden be kwamen is van 27 tot 66 ten honderd op het getal mededingers gestegen. Hier nog is een groote vooruitgang waar te nemen. Mijne heeren, in hst leven der volkeren zijn geschiedkundigige tijdstippen, op de welke de te nemen besluiten eenen beslissen- den invloed op hunne toekomst uitoefenen. Dit is de tegenwoordige toestand bij ons. In het onderzoek der vragen die u zullen onderworpen worden, zult gij eene ver kleefde liefde tot het Land laten blijken alsook die breede vooruitzichten die de ge stadige beweging der hcdenda'agsche ge dachten vergen. Ik reken dus dat wij duurzaam en nuttig werk zullen verrichten en zoo, met de God delijke hulp, nieuwe grondslagen zullen leg gen voor de welvaart van ons duurbaar vaderland. Onze koning heeft dan eindelijk tot zijn volk gesproken omhoning te strijken aan den mond van zijne ministers. Zou men niet zeggen dat alles om 't beste is in ons ge zegend land. Handel en nijverheid bloeien, de landbouw gaat met rasse schreden voor uit; de onafhankelijkheid des lands is verze kerd door 't bouwen van Maasforten zonder solJalen, welke slechts de bagatel van 100 millioen franken aan 't land hebben gekost. En ten slotte spreekt Zijne Majesteit van den bloei en vooruitgang van 't onder wijs, en vooral van 't lager onderwijs. Wie zou. er ooit aan gedacht hehben der gelijke spotternij uit den mond van Belgies eerste burger te moeten hooren. Welke gedachten van koningstrouw en vaderlandsliefde moeten deze woorden heh ben doen ontslaan, bij de duizenden ongeluk- kigen, welke ofschoon steeds aan koning en wet getrouw gebleven, onmeedoogend van hun ambt beroofd, en hun brood onstolen wierden. Wat lauwerkroon voor die honder den gemeenten welke hunne laatste school afschaften, om des te beter de dorpsjeugd in domheid en fanatismus te kunnen opleid n. Hoe aanmoedigend voor de trouwe dienaren welke thans van alle verboog verstoken zijn, terwijl de verraders van 1879 om hun ver raad met 't ambt van inspecteur beloond worden of overal de beste plaatsen beklee- den. Is dat den vooruitgang van 't onderwijs, deze bron van nationalen voorspoed. Is het zulks dat. door den koning moet opgehemeld worden Vroegere jaren was eene troonrede eene groote plechtigheid, de koning trok door de brusselsche slraten, overal op luide toejui chingen behaald, bemind en geëerd van eenieder, thans schijnen die tijden veran derd, want het is door eene haag bajonnet- ten dat Zijne Majesteit, van aan zijn paleis tot aan de Kameiheeft moeten doortrekken, terwijl het geroep van Leve de Koning vervangen was door: Algemeen Stemrecht. Duizenden papierljes wierden geworpen op den door hem voorbij te treden weg on zelfs zijn eenige pakjes op 's koningshoofd terecht gekomen, op ai deze papiertjes stond den volkseisch Algemeen Stemrecht. De socialisten, de werklieden der steden en centrums houden meeting op meeting, en verklaren in uiterst lievige bewoordingen, zich niet meer met bloote woord bedreigingen te zullen te vreden houden. Allen zweeren in hunne vergaderingen tot het uiterste tóe be reid te zijn, om hun recht van kiezer te ver krijgen. In Gent ontstond daags voorde Kameropening eenen twist lusschen socia listen en poliiietieagenten verscheidene ge kwetsten van beide kanten voor gevolg heb bende. ie weet wat al onlusten ons nog te wachten staan, indien de koppige kamerle den aan den rechtvaardigen volkseisch niet willen toegeven. STRIJDPE XNTJNTXINr O-. HET WEEKBLAD -ZTotdat ik burger worde in mijn land derf ik wekelijks twee pintjes. 0.20 Omhaling gedaan ten voordeele van de Strij l- penning in hot avondmaal gegeven door de Maatschappij De Ware Strijders Zilve ren Hoofd. 3,20 Parcerjue Mademoiselle C. aimc taut a caiiser' avec des cap. a la porto de sa maisoii. 0.10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1