De Liberale Associatie 'S avonds in de Mane. Wat tegenspoed Nog eene daad van zelfopoffering. De Liberale Vereeniging Fransch tooneel. Liberale Bekwaamlieidskiezers. Troep Fontenelle. Vlaamsche Ster. Poperinghe. heeft zondag 11. om 6 ure 's avonds, in de groote zaal der Beui s, bijeen gekomen om de wijzigingen aan baar reglement toege bracht, te bespreken en te stemmen. Al de tinten onzer partij zijn het hier nu volkomen eens over het invoeren, door de Grondwet- makende wetgeving, van iiet algemeen stem recht en de evenredige vertegenwoordiging. Ook zal de bestuurratd der Liberale Ver- eeniging derwijze samengesteld worden, dat al de verschillende scliakeeringen der ""Livinnige partij er in vertegenwoordigd zijn. Dat hee,> minste tAeorie en praktiek volkomen overeen doen stemmen. Alles laat dus verhopen dat wij hier nooit meer die be- weenlijke scheuringen beleven zullen, die in 1S87 kadodder Colaert op 't stadhuis brach ten en de eerste en ergste oorzaak waren van de aankomst der pijpekoppen in onze stad. Doch om niet goeden uitslag den algemee- nen vijand, het klerikalism, te bestrijden, hoeft er veel goede en degelijke propaganda gemaakt te worden, veel afdoende en doel matige middelen in 't werk gesteld te wor den en daarom moet er zaad in 't baksken zijn. Iedereen, hoe weinig hij ook bezitte, zal dus willen het zijne bijdragen om de Liberale Vereeniging in staat te stellen aan de alle s o nkoopende en dwingende japperskliek het hoofd te bieden. Te dien einde, schaffe alwie een ziertje li beraal bloed in de aders heeft, zich een toe gangskaart aan tot de bijeenkomsten der Li berale Vereeniging. Die toegangskaarten zijn geldig voor een heel jaar en kosten maar één frank, dat is nog geen cent per week. Zelf de armste werkman kan zich zoo'n kaart aanschaffen, zooals men ziet. Allen dus de handen uit de mouwen en duchtig af tegen valschebelovers, uitkoopers, dwingelanden, volksverdrukkers en volksbe driegers, en de zege zal aan ons zijn. Dat gaapt lijk een oven, want: eendracht baart u affit. Eerst en vooral willen wij onze lezers waarschuwen dat hier geen gewag is van het Blijspel dat de Vlaamsche Sier onlangs in de tooneelzaal opvoerde, maar van het Café De Maan, op de Groole Markt te Yperen. In De Maan dus, zaten de gewone ver bruikers vreedzaam hun pintje te drinken en onder elkander te praten van politiek, dui- venmelkerij en wat weet ik nog, toen eens klaps de deur geopend werd en een oud- onderwijzer van het bisschoppelijk kollegie, verscheen in eenen staat die aanduidde dat hij neerstig in den wijngaard des Heeren gewrocht had. Ja, Tjeppen was dronke, want het was hij zoo dronke als een zwitser. Niet dat daarin juist meer kwaad gelegen is dan de ■wet op de dronkenschap het voorhoudt, want het bier is toch voor de ganzen niet gebrouwd maar Tjeppen bad de onvoor zichtigheid iedereen te gaan vervelen met zijn dommen .prietpraat, en het duurde niet laDg of zijne partijgenooten beloofden hem eens het stof uit de vest te borstelen en eindigden met hem aan de deur te zetten. Zoo dat Tjeppen van De Maan op de groote markt vloog. Hij drendelde voort, verontwaardigd over de handelwijze z.ijner vrienden en kwam te recht in de Rijsel- straat, niet verre van 't Paradijs. Daar meende hij in den zevenden hemel te zijn en begon allerhande galanterien uit te steken en het ging zoo verre dat men hem dreigde te besproeien om zijn vuur te verkoelen. Toen hij nogmaals hetzelfde spelletje begon kwam hij er nog slechter van af. Men be loofde hem niets meer, maar hij kreeg een vive I'amour dat hij, na de maan gezien ie hebben, wel honderd duizend sterren zag en met zijn wafelijzer terecht kwam op eenen hoop kloefen, hetgene hem aanspoorde het hazenpad te kiezen. Wij zouden zeker over deze zaak niet spreken, ware 't niet dat wij willen toonen van welke mannen onze jappers zich bedie nen om hun vuil kieswerk te verrichten. Zij hebben eene gansche collectie zulke slep- pedragers, waarover een eerlijk man blozen zou en welke zij weten te gebruiken om te bespieden, over te dragen en te verklikken. Met wien ge verkeert, zegt het spreek woord, wordt gij vereerd, en soort zoekt soort. Maak nu uwe rekening. Dinsdag II. moest alhier het huwelijk plaats hebben van een troetelkind der kalo- ten, dat voor de tweede maal het waagde'het huwelijksbootje in te stappen. Alles was be schikt de huwelijksakten waren geschrei?», de getuigen waren gedaffra«''u, de bruid en de h/j/i'cfegom verlangden naar het zalig uur hunner vereeniging, toen eensklaps genield werd dai het Schepenkollegie afwezig was. De Burgemeester en eerste schepen wareh te Brusselde officier van den burgerstand wasGod weet waar, en allen liepen overhoop om eene oplossing aan dien moei lijken toestand te geven. Men stelde voor de burgerlijke plechtigheid eenen dag uit te pet ten, maar de bruidegom wilde daar Biets van hooren. Hij wilde en moest getrouwd zijn, al ware het door een der messagiers van 't stadhuis. Wat gedaan? men liep naar het oudste raadslid, dat afwezig was, van daar naar een ander, dat op reis was, en alzoo van Cayphas naar Pilatus, tot men ein delijk een aantrof die bereidwillig de plech tigheid ging voorzitten. Dit is nog nooit gebeurd in al den tijd dat de liberalen op het stadhuis waren. Moesten Burgemeester of schepenen uitgaan, alles was voorzien, de maatregelen waren geno men en nog nooit beeft men moeten verlegen zijn iets te zien m:slukken. Maar nu dat de godgewijde Pijpekoppen op het stadhuis nestelen, mag men zich aan alles verwachten. Er gebeuren niets dan flikken en daarover wordt er niet gesproken, Die kerels zijn daar op hunne honderdduizend gemakken, zij bekreunen zich niel om de belangen hunner onderhoorigen en zij zou den willen dat iedereen zich schikke naar hunne grillen. Wat het toch is als men Vliegende paarden aan den stadswagen spant! Hij rolt, hij rolt en hij snelt naar den afgron 1. In den loop der verledene week tusschen 6 c-n 7 ure 's avonds, verl et een bakker zijn rijtuig en paard om ergens een zijner kalan ten te bedienen vaar hij brood dragen moest. Gedurende zijne afwezigheid, die wellicht wat te langduurde, werd het paard onge duldig en vertrok zonder de komst zijns meesters af le wachten. Voelende dat het vrij was, verdapperde het den stap en ging einde lijk op hol. Met groote moeite werd het in de Cartonstraat opgehouden door den heer Mau rice Cailliez, die zich een eind wegs liet medeslepen, vooraleer er in te gelukken zich meester van het gespan le maken. Die moe dige jongeling bracht het paard tot bedaren en vatte bet gedacht op te zien of er niets in het rijtuig was dat het paard kon ver schrikt hebben. Hoe groot was zijne ver wondering toen hij in die broodkar een kindje vond tusschen 6 en 7 jaren, dat half dood van angst, geen schreeuw kon uiten om ter hulp te roepen. Het kind vertelde dat de kar stilgehouden had op de Hout markt omtrent de Kaaistraat en dat het niet wist hoe het paard aan 't loopen was gegaan. Vele personen waren reeds toegesneld, en menigeen was getuige dat de heer Cailliez niet alleen een paard had tegengehouden, maar een kind van eene gewisse dood gered had. Wij zijn gelukkig zulke moedige daden aan le slippen en wij twijfelen niet of die koene redder zal voor zijne zelfopoffering beloond worden. Het ware wel verdiend ook. heeft Maandag 7en dezer, in dezaal der Beurs Cartonstraat, voorberci iende leergangen geopend voor bet bekomen van een be kwaamheid kiezersdiploma. Al de vrijzinnige jongelingen, die nog geen b 'kwaamlieidskiezer zijn,zullen dan ook niet nalaten zich daar te doen inschrijven om met vlijt, moed, aanhoudendheid en regelmatig heid die leergangen bij te wonen, en zoo met goeden uitslag in Maart e. k. hun kiesexaam te kunnen afleggen. Men zegge niet: het al gemeen stemrecht zullen wij krijgen en dan strekt het kiezersdiploma tot niets meer. Dat is mis, deerlijk mis! Het kiezersdiploma is en blijft immers een afdoende bewijs dat men nog al een ontwik keld en dus bekwaam mensch is en dat kan iedereen menigwerf te stade komen. Verder de jap heeft eene heel groote meerderheid in de kamers en men kan soms niet weten wat eenige verstokte doctrinaire pruiken met de pagadders in 't schild voeren om toch maar, gelijk hoe, het algemeen stemrecht, door het aannemen der versmelting van een drietal chineezerijen, te kunnen verdagen. Daarom allen zonder aarzeling op de bres tot het veroveren van een kiozersdiploma. Een weinig goeden wil, wat politiek door zicht en een greintje eigenliefde zullen wel voldoende zijn om velen tot den besten uit slag te brengen. Donderdag avond gaf de troep van M. A. Millaud eene kunst rerfooning in den echten zin des woords. Die uitgelezen artisten voer den het mooi drama Thérèse Raquin, van Emiel Zola op. Het is een keurig stuk met eene door en door zedelijke strekking. Het is een afgrijselijke straf van de echischennis gevolgd van moord. Zeker was 't een ingrij pend, dieproerend tooneel, waar de zoo wreede vrees, de doodende wroegingen, der twee moordenaars van de oude lamme, on beweeglijke en bleeke moeder afgeschetst worden. Al de rollen werden met de meest mogelij ke volmaaktheid vertolkt en sinds lange ja ren zagen w ij hier zulk geene goede troep meer. Toch moeten wij eene heel bijzondere hulde brengen aan de talenten van Mevr. Desnayer, met de rol van moeder Raquin, van den heer Venkens, met de rol van Lau rent. Die waren onovertrefbaar in hunne moeilijke en lastige rollen. Om het treurige van het Drama wat te verdrijven, zong Mevr. Noelly, een zestal oude nieuwe en fin cle siècle liederen. Wat eene lieve stem en een onwaardeerbaar talent. Het was eene meesterlijke onbetaalbare vertooning. En toch was er maar weinig volk. De afwezigen hebben er veel bij ver loren. Velen lieten zich voor het drama, dat als afzichtelijk aangekondigd w-erd, anderen bleven om andere redens weg en allen heb ben groot ongelijk gehad. Wij vernemen echter met genoegen, dat die uitmuntende troep bij een tiental dagen terug komt en ons dan op een puik zangspel vergasten zal. Geheel Yperen zal er dan naartoe willen en allen zullen groot gelijk hebben ook. Morgen, 13 November 1892, om 7 ure stipt 's avonds, zal de Maatschappij der Li berale B ;kwaamheidskiezers hare leden en eereleden een prachtig Concert aanbieden, dat zal gevolgd worden van een dansfeest. Tusschen de twee deelen van het bal zal er eene groote tombola plaats hebben voor de Dames. Wij hopen dat dit feest zooveel vermaak zal opleveren als de vorige jaren. Wij vernemen uit goede bron dat M. Fon tenelle met zijne uitgelezene troep, welke veertien dagen geleden alhier La Fille ter rible gaf, toekomende Woensdag, 16 dezer, nog eens eene vertooning komt geven. Geen twijfel of deze vertooning zal de an dere overtreffen want het programma is met smaak opgesteld en bestaat uit Le Député de Bombignac, comédie en 3aclesdu Théatre Francais, par Ai Bisson. Men zal beginnen met Gringoire, comédie en 1 acle du Théatre Francais par Beauville. Bureel om 7 ure, begin om 7 u. en half. De tweede vertooning van het abonnement 1892-1893 zal plaats hebben op Zondag 20" dezer en zal bestaan uit de volgende stukken: De Visschers van Blankenberghe, Den Baas uit den Rooden Ezel, BURGERSTAND. van den 4 tot den 11 November 1892 Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 5. Hu welij ken Dupont Louis, koopman, en Berten Marie, kantwerkster. Ovei-lijtlens. Demey Zenobia, 23 jaar, naaister, onge huwd, Meenenstraat. Doucby Clementina, 80 jaar, zonder be roep, ongehuwd, Beestenmarkt. Vanhoutte Lucia, 76 jaar, zonder beroep, Houtmarkt. Maertens Isabella, 68 jaar, kantwerkster, ongehuwd, Weninckstraat. Kintleeen beneden tie 7 jaar. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. Een zonderling bestuur. De hoppekeuring in onze stad is voorzeker wel het zonderlingste en eigenaardigste be stuur welke men zich inbeelden kan. Niet dat het zonder belang is voor ons, integen deel geene besturen hebben eene zoo gewich tige zaak te vervullen. Het is onbetwist baar dat de voorspoed en grootendeels het bestaan in Poperinghe van den hoppekweek afbangen; de oude faam onzer hoppe moeten wij blijven behouden en dit vinden wij het ware doel der hoppekeuring, de ware reden van haar bestaan. Deze groote verant woordelijkheid welk dit bestuur op zich heeft maakt dat het voor Poperinghe en om streken het grootste belang oplevert, diens volgens kan het niet te goed ingericht wor den. De bediening van hoppekeurder eischt bekwaamheid en veel ervarenheid in de zaak en tot haar zouden slechts mogen geroepen worden de bekwaamste mannen der stad zonder onderscheid van politieke denkwijze,- maar is het juist niet het tegenovergestelde dat wij heden bestatigen De kadodders hebben van dit bestuur dat door den gemeenteraad benoemd wordt, eene groote melkkoei voor de K. K. Kring en de kalote partij gemaakt. In plaats dit aan de bekwaamsten der stad te vertrouwen, heb ben zij slechts pilaarbijters en flambeeuw dragers aangenomen, iemand die niet in geur van heiligheid in het klerikale kamp staat kan het ambt van hoppenkenrder niet bekomen, hoe bekwaam hij er ook toe wezel Welnu is het niet echt schandelijk op zulke wijze het belangrijkste bestuur der stad samen te stellen daarvan gebruik ma ken om partijgenooten in vetbetaalde postjes te plaatsen, is het niet de duurbaarste inte resten van den landbouw in gevaar brengen. Ennogtans hier is zulks het geval. Dergelijke samenstelling is nog zooveel te gevaarlijker daar de keurraad geene kontrol buiten deze van de stadsoverheid te vreezen beeft, en wat kan overigens de stadstoezicht baten dewijl het toch al mannen zijn van dezelfde soort die in beide administraties zit- ten Verder de besluiten door de hoppe- keurders genomen, zijn wetten die men moet aannemen zonder middel van in beroep te gaaneens zij ja of neen zelfs ten onrechte zeggen, kan niemand er aan veranderen. Nochtans zijn zij niet meer dan anderen on feilbaar, integendeel, de kennissen van me- nigen onder hen vallen sterk te betwijfelen in deze zaken. Zonder te beweeren dat ze partijdig of onrechtvaardig handelen is het maar al le zeker dat hunne handelwijze dik wijls klachten veroorzaakt, dagelijks maken zij misnoegden die niet al het ongelijk voor hun hebben. Om eenige staalt jes daarover aan te iialeD, boe dik wijls geschied het niet bijvoorbeeld dat zij het iood aan een gedeelte hop eerst weigeren en eenigen tijd daarna toch geven. Dit kan den boer groot ver lies veroorzaken. Zijn de lioppekeurders in zulk geval niet rechtstreeks de oorzaak Omdat O. M. bijgenaamd smoffij geen moeite ontziet oin halve nachten door het venster te liggen om de geburen te verraden. 6.10 Omdat zij zoo gaarne gezien is van de gebu ren, dat men haar van liefde lut harte zou instampen. 0.10 Omdat zij welhaast zal varen gelijk in de Meersch met het blekken muziek enz. 0.10 Omdat de kleine reus uit de Thouroutstraat geen pannekoeken meer zoude bakken om naar Irmatje te dragen. 0.10 Omdat Sander d'helle gezien heeft. 0.10 Ja 'k heb het gezien zegt Servaas, de vooie van uwen hoed is verbrand. 0.10 Omdat Guslen de pachter, zijne huisduif, wat min zou op reis gaan zoo zal zij in de duis ternis niet verdoolen, 't is jammer van het beest. 0.10 Omdat M. haar zoo goed amuseerd heeft met eenen arlequin aan haren bloeling te bin den, omdat het volk hem zou zien. 0.10 Omdat M. zegt dat zij 75 c. op den kilo ver liest sedeit P. C. alles te doen heeft. 0.10 Omdat M. zegt enz. 0.10 Spijt, o wat spijt, dat den langen muziek- speelder der pompiers voor den derden maal de harmonie der stad eer aandoet: proficiat baas carillon. 0.10 Omdat Mr Plakkebaert eenige verzachtingen zou brengen aan zijne VIII artikelen van zijne Dij. 0.10 Ga zien in de Boterstraat, alle artikelen van S' Maartens en S' Nicolaasdag. O! la la? 0,10 Paree que nous prions ce Monsieur etc. 0.05 Omdat 't klein Pulletje zoo mooi omzag toen een deftig veeltje in de Boterstraat voorbij ging. 0.10 Omdat de Smieter zou oppassen. 0.10 Neuze omdat zij enz... 0.05 Blijspel met zang in ééa bedrijf door Sleeckx. Het Blinde Kind, Tooneelspel in één bedrijf door vrouw A. Slim- broeek-Depeuter. Blijspel met zang in twee bedrijven door Willems.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2