Ongeluk. Viaamsche Sier. Oude Pompiers. Willemsfonds-Afdeeling Ieperen. Schrikkelijke moord te Poperinghe. Burgerstand der stad Poperinghe Sluiting der jacht. VERSCHILLENDE TIJDINGEN. jonge paartjes huppelen, wemelen, draaien en springen, met eene levendigheid en eene bevalligheid die iedereen verrukten. Tusschen de twee deelen van het bal werd er eene tombola gedaan voor de damen, en een dertigtal schoone prijken werden onder haar verlot. Daarna hernam het dansfeest en men ver maakte zich tot rond één uur na midder nacht. Talrijke ververschingen werden ter be schikking der leden gesteld en iedereen at en dronk smakelijk zooveel het hem lustte. De commissie had al de noodige voorzor gen genomen om het feest goed te doen geluk ken, en wij mogen zeggen dat zij ten volle haar doel bereikt heeft. Zij ontvange er onze hartelijksten dank voor. Iets dat u verdriet aangemerkt worden, is men in alle liberale feesten veel vermaak vindt dat nooit gestoord wordt door krakeel of ruzie, en dat de leden zich weten te ge dragen zooals de welvoegelijkheid het ver- eischt. Nooit hoort men de minste klacht, iedereen is voldaan en welgemoed en de eenige wensch dien wij hooren uiten is wel dra nog een zoo schoon feest te mogen bij wonen. In den nacht van Woensdag en Donderdag heeft de koopwarentrein van Yperop Oosten de, eene botsing gedaan die erge gevolgen kon hebben. Langs den steenweg van Yper op Brielen, niet ver afgelegen van Yper-Hoekje, had de bareelwachter zich verslapen en bijgevolg waren de bareelen, om den doortocht te be letten open gebleven. Toen den koopwaren- trein, ten 4 1/2 ure 's morgens uit Yper ver trekkende, juist op gemelde plaats aange- stoomd kwam, was er juist eenen voerinans wagen, bespannen met twee paarden en ge laden met pannen-latten, die de riggels van den ijzerenweg voorbij trok. Het locomotief botste tegen het achterste van dan wagen, de voerman werd in eenen dijk geworpen, den wagen gansch verbrijzeld en de paarden van hunne kleeding ontmaakt stonden daar ongehinderd stil langs de bareelen. Men mag zeggen dat men nooit zulk geval ontmoet heeft. Geene andere schade is er veroorzaakt dan den wagen verbrijzeld en eene kleinigheid aan 't macliien. Ziedaar nog eens een bewijs dat zulke be dienden niet genoeg betaald zijn voor hun nen lastigen arbeid en verantwoordelijkheid. Van 's morgens ten 4 1/2 tot 's avonds ten 10 ure aan 't werk voor eene onbeduidende daguur, te veel om te sterven en te weinig om te leven. Wagen en peerden behooren aan den heer Camiel Vanderschelden, van Oostvleteren. De tweede vertooning van het abonnement 1892-1893 heeft plaats morgen Zondag 20n dezer en bestaat uit do volgende stukken Den Baas uit den Rooden Ezel, Het Blinde Kind, De Visseliers van Blankenberghe, Morgen Zondag 20 dezer zal het muziek der oude pompiers, ter gelegenheid van S' Cecilia, een wandelingsken rond stad doen, van 12 tot 1 ure. Vergadering ten 111/2 ure, in het hof van Commerce, Hondstraat. Dinsdag 22 dezer geeft dezelfde maatschap pij, om 7 1/2 ure 's avonds, in de groote zaal van het lokaal de Beurs een monsterachtig Concert gevolgd van dansfeesl. Den Zondag, 27 November, zal in onze Afdeeling eene Concert-Voordracht gehou den worden, waarin de Heer Julius Mac Leod, leeraar aan de Gentsche Hoogeschooi, optreden en spreken zal over den Microscoop. De spreker weet dat onderwerp, endanks zijn wetenschappelijken aard, uiterst boeiend, beiatii wekkend en leerzaam te maken voor zijn publiek, zoodat de leden op iets puiks mogen rekenen. Viaamsche School. Deze week ver scheen eene nieuwe aflev. der Viaamsche School met o. a. twee platen, voorstellende, de eene, de Vleeschhal, de andere een drietal huizen van de Beestenmarkt. Men zal zich herinneren, wat bijval de eerste plaat, de Halle, gevonden heeft. Het publiek heeft deze prachtige phototypie in ons magazijn kunnen bewonderen. Vele personen hebben gevraagd om het nr te koo- pen. Dat kan ongelukkig niet: de Viaam sche School drukt weinig meer dan het getal platen voor hare abonnenten bestemd. Een nr als dit met de Halle, afzonderlijk te koop stellen, zou bet vervaardigen eener nieuwe plaat noodzakelijk maken, en die kosten zijn bijzonder hoog. Een exemplaar kost thans aan den uitge ver zelf 1.30 fr. De platen kunnen dus bui ten inschrijving niet bekomen worden. Maar men bedenke, dat men bewuste platen in photographie voor geene 100 fr. zou krij gen men bedenke, dat de jaargang, op stevig papier, met portretten van kunste naars, schilders, beeldhouwers enz., met eene sterkwater ets, ieder maand, slechts 10 fr. kost; dan zal men gemakkelijk inzien, dat de ééne plaat der Halle veel meer dan den abonnementsprijs waard is. Geene pho tographie kan zoo schoon zijn. De twee nieuwe platen nu, zijn even prachtig. Deze ook kad men in ons magazijn bewonderen. STIP. 1ST ISTIiDTa-.. Correspondentiën. Maatschappij Burgerwacht Schilling van DonderJ. 17 Novemb. Gewoonen cibel. Froidure Eugèno 20 25 25 25 25 120 Ligy Albert 25 20 25 Legon Emile Boedt Léon 25 25 25 25 Vermeulen Henri 20 25 Justice Jean 20 20 25 25 25 25 25 25 120 25 20 120 25 20 120 25 20 115 110 Vantholl Henri 20 25 20 25 20 110 B U K GIERST AND vaa den 11 tot den 18 November Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 5' Huwelij ken. Mortier Emile, behanger, en Degroote Ma rie, zonder beroep. överlij tiens. Potteeuw Rosalie, 54 jaren, kloosterlinge, ongehuwd, Rijselstraat. Bondue Virginie, 70 jaren, dagloonster. weduwe van Vankemmel Leopold, Thourout- straat. Leconte Clemence, 77 jaren, zonder beroep echtgenoot van Herman Boddaert, Hout marktstraat. Kinderen beneden do "3 Jaar. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. Bij ministerieel besluit van 7 novem ber is beslist dat er postzegels vad 2fr. en van 15 centiemen zuilen ingevoerd worden. Per express-brief van onzen correspon dent; Gansch de stad is in opschudding gebracht door eene wreede moord welke gepleegd werd op M. J. Vandromme. Ziehier eenige inlichtingen De boldersgilde van 7 Zwijnland vier de haren feestdag, daar die maatschappij over geene bijzondere zaal beschikt, is zij verplicht hare feesten in de benedenzaal te houden. Terwijl men volop aan 't feest was, ge reed om eene lekkere smulpartij te doen, kwam een zekere F. Merlevede met zijne knechten in dronken toestand binnen. De voorzitter M. J. Vandromme deed hun op merken dat de herberg voor dien avond niet vrij was, en verzocht hun beleefd henen te gaan; de hinnengekomenen weigerden, er ontstond eene worsteling en de pachter met zijne knechten werden buitengedreven. Oogenblikkelijk keerden de boeren terug gewapend met zware stokken, stampten de deuren in splinters en drongen onder gehuil en geschreeuw binnen; een gevecht begon, de ruziemakers werden opnieuw buiten ge dreven, doch juist op bet oogenblik dat Van dromme de deur wilde sluiten werd hem een messteek toegebracht, en viel hij badend in zijn bloed achterover. De wonde was ver schrikkelijk om zien, de ingewanden hingen hem uit den buik! Men liep een genëtesheer en de gendarmerie halen die oogenblikkelijk ter plaatse waren. Dokter Devos verzorgde den ongelukkige terwijl de gendarmen alle moeite hadden om die kerels aan te houden. Daar zij hevigen tegenstand boden, en met een mes gewapend waren, zijn de gendar men verplicht geweest gebruik hunner wa pens te maken. De daders zijn aangehouden. Vandromme is nog niet dood, maar daar hij gekwetst is evenals de heer Rau van Oostende, en nog erger, zal hij volgens ver klaren van den geneesheer zijne wonden niet overleven. Onnoodig er bij te voegen dat deze boeren- lummels fanatieke vlegels zijn, door merg en been. Bij het ter pers leggen vernamen wij dat het slachtoffer, vrijdag avond, tengevolge zijner wonden overleden is. van den 10 taf: den 17 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN Alphonse Vaneecke, werkman te West- vleteren, en Lucie Christiaen, kantwerkster, te Poperinghe. Haezebrouck René, werkman te Poperin ghe, en Silvie Stamper, kantwerkster te Dickebusch. GEBOORTEN Mannelijk. 3 Vrouwelijk. 1 STERFGEVALLEN. Citteiren Fideel, oud 80 jaren, handschoen maker, weduwenaar, van Virginie Schabal- lie, Pottestraat. Kinders beneden de 7 jaren. Mannelijk 2 Vrouwelijk 4 Uit bet Slaaisblad van 10 November 1.1. De schikkingen der ministeriëele besluiten der wet op de jacht en betrekkelijk de insectenvretende vogels verbieden te koop te stellen, te verkoopen, te koopen of rond te venten 1° Na den 18" November, de grijze patrij zen 2° Na den 3" dezer maand, alle soorten van wilde vogels, uitgezonderd de fezanten, kwakkels, liazelhoenders, rithoenders of kwakkelkoningen, korhanen, de watervo gels, alsook deze die vermeld zijn in liet reglement betrekkelijk de insectenvretende vogels; nochtans wordt er uitzondering ge maakt voor de raaf en de boschduif, in het gedeelte van het rijk aangeduid in het ko ninklijk besluit van 28 April 1891, waar dit besluit, tot nadere schikking, verbiedt deze tw ee vogels van den ln December tot den 14" September te vernietigen, te ver koopen en te vervoeren 3° Na den 3n Januari 1893, de bazen, fe zanten, kwakkels, hazolhoenders, riethoen- ders of kwakkelkoningen en korhane. 4° Na den 3n Februari daaropvolgende, de reebokken, herten en damherten 5° Na den 18" April 1893. de watervogels, zooals wilde eendvogels, kieviten, water sneppen, lappers, pluviers, enz. Het vervoeren van en het handeldrijven in zekere soorten van wild die in het land niet voortgebracht worden en die de kooplieden uit den vreemde doen komen zijn ten allen tijde toegelaten; onder dit wild moeten onder andere gerekend worden: het rendier, de witte haas van Rusland, de boschsnep, het sneeuwhoen of witte patrijs, het groote korhoen, het Schotsche boschhoen, de roode patrijs, de patrijs van Virginie, de Ameri- kaansche collin, alsook de uitheemsche vo gels voor kooien en verzamelingen, zooals de fezant Lady Amherst, de vergulde en verzilverde en al de andere vogels die, in België niet in wilden toestand leven. Tot den 31 December de loopende honden voor de jacht met het geweer gebruiken na dien datum is het gebruik dier honden slechts nog toegelaten voor de jacht met windhon den, in troepen, en zonder vuurwapens. Dof eener ziekezusisr. Ik kom u verzoeken aan het publiek een wonderlijk feit te willen mededeelen dat vooral van be lang is aan hen die aan rhumatism onderhe vig zijn. M. Purost, grondeigenaar te Parijs, leed sedert meer dan een jaar van rhuma tism in de voeten, hetgeen hem gedwongen had zijne bezigheden te onderbreken. Ik heb hem "aangeraden de St. Jacobs Olie te be proeven. Hedendaags is hij gansch genezen en kan zijnen arbeid hernemen. ZUSTER EUPHRASIE, Onderwijzeres, Cusey (Haute-Marne). Prijs: 3 fr. 50 de fiesch ia alle apotheken. Verzending tegen postmandaat dezer som gezonden aan de Engelsche Apotheek van Charles Delaere, Brussel. (16) Om gedroogde erwten zacht te maken, zoodat zij na gekookt te zijn ge makkelijk kunnen verteerd worden, ga men op de volgende wijze te werkDe erwten worden eerst 12-15 uren ir, koud water ge weekt en daarna afgegoten. Nog vochtig worden ze in een met eon doek bedekte schaal op een tamelijk warme plaats neer gezet, waar men ze tweemaal 24 uren laat staan. In dien tijd beginnen ze te kiemen en wordt er suikerstof ontwikkeld, waardoor de erwten reeds tamelijk week worden. Worden deze erwten dan op de gewone wijze gekookt, dan worden ze gauw zacht, beter verteerbaar en de smaak veel aange namer, juist alsof men verscb gepeulde erwten at. Op dezelfde wijze kan men ook te werk gaan met boonen en dergelijke gruters waren. Voortreffelijk vlekkenwater. Men neme 1 deel terpentijn en voege er 1/10 deel zwavelaether bijbij dit mengsel voege men een weinig kurkuma, om goed te kleuren waarna men bet filtreert. Wil men een vlek doen verdwijnen, dan bevoebtige men een lapje met dit vlekken water, en wrijve daarmeae op de vlek, die dan spoedig verdwijnt. Karaffen en flLesschen schoonma ken kan men op de volgende eenvoudige manierMen neemt een weinig zaagsel, dat men met wat warm water in het te reinigen voorwerp doet. Na eenigen tijd goed geschut te hebben, spoelt men de karaf of fiesch met wat koud water na, en men zal zien dat het glas volkomen helder is. Wanneer de voorwerpen erg vuil zijn, doordat zij in geen langen tijd werden gereinigd, dan moet men deze zelfde bewerking een paar malen te herhalen. Kanten gordijnen geett men gewoon lijk een crème kleur door het gebruik van zoogenaamde crème-stijfsel, ofwel door ze door te halen in een oplossing van water en koffie of oker. Tegen den invloed van het licht is deze kieur echter niet lang bestand. Wil men ze duurzaam kleuren, dan ga men als volgt te werk: Men vult twee emmers met water en doet in den eenen zwavelzuur ijzer (groene vitriool) en in den ander soda, van beide zooveel als er op een punt van een mes kan. Nu haalt men de gordijnen eerst door de zwavelzuur-oplossing en daarna door de soda en laat ze drogen, als wanneer zij een fraaie crèmekleur zullen ht iben. Lampenglazen, hoe zwart ook, reinigt men het best met boter; met vloei of zacht papier het laatst nawrijven. Om bouillon lekker van smaak te hou den, uoet men ze in een zuivere fiesch en stopt den hals met katoen dicht. Zij verliest Blijspel met zang in twee bedrijven door Willems. Tooncelspal in één bedrijf door vrouw A. Slim- broeck-Depeuter; Blijspel met zang in één bedrijf door Sleeekx, Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik wekelijks twee pintjes. Vier volksgezinde jassers. Omdat de schoone dalia uit de Torrepoort de menschen tuin werk niet zou willen bene men voor 0.40 centiemen in 't oud hout. Omdat S. B. van de Botermarkt, enz. Yous prions beaucoup ce Monsieur. Iw tie Sjstas. H. L. en zusters, ge mocht 's avonds zooveel door de venster niet meer liggen om de mannekens te bewonderen, en eindjes nog na verscheidene uren tijdverdrijf zitten te treuren, omdat er geene zijn die het ge dacht hebben hun een oogslag te werpen. II. V. uit de Tempelstraat, zoo dikwijls niet meer zou dronke loopen en beter zou doen meer paternosters af te bijten dan al zin gen langs de straat te loopen (het betaamd niet voor zoo een flambeeuwiekker). Krommen B. en zijn maat V. L. beter zou doen de meisjes stille te laten in de Too- neelwedstrijd der Kalotewacht. De meisjes mogen wel van die heeren gerespecteerd worden. Felixje jongen, indien gij te veel geëten, en in de voituur eenen pispost noodig hebt om langs den weg te br.... per naaste koopt er een en laat dezen van den Kemmelberg daar aan wie ze beliooren. Habt gij het nog gevraagd dan hadden wij u eene koeiblaze aan den mond gebonden want ik geloof -dat gij eene linde worm hebt. 0.20 0,40 0.10 0.10 1 0.10 0.20 0.1E C.15 0.15 0.15 20 GeSboortesi.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2