VAN IJP1REN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annonoenblad. Nationale Betooging. OPROEP STADSNIEUWS. Zevenste jaar. Zaterdag 3n December 1892. Nummer 49. Üe katholieken ophitsend tot koningsmoord. Het koningdom en de katholieken, ii. Üe werktuigelijke Stemming. Abonnementsprijs voorop betaalbaars 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncerts 15 cent. per drukregel. Rechte l' ke eerherstellingen- 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekeudmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij ea onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De personen die een abonnement nemen aan Het Weekblad zullen het blad kosteloos ontvangen van heden tot 31" December. Abonnementsprijs per jaar 2 50 fr. per post 3 fr. Elk abonnent heeft recht aan eene kostelooze aankondiging. Gij zult wellicht meenen, lezers, dat de katholieke bladen op den koning verbitterd waren, omdat hij de schoolwet had getee- kendDan hoefden zij hem maar alléén aan te vallen. Maar ziehier iets over 't bijzonder leven; ziehier onthullingen, die nooit in een socialistisch blad zijn verschenen. Leest dit, het is een bewijs van de zede lijkheid der katholieke pers en hoe schijn heilig hare liefde voor den koning en zijne familie is. Ter gelegenheid der inhuldiging van het gedenkteeken van Leopold I, te Laeken, legt Ridder Geeraard, een katholiek blad van Geeraardsbergen, Leopold II eene redevoe ring in den mond, waarin hij zich zei ven geluk wenschte dat zijn vader 30 millioen heeft gewonnen rnet zijne onderdanen uit te buiten. En verder zegt hetzelfde blad Hij (de Koning) had eene goede.zaak ge daan met tegen goede bosschen in het Lu- xemburgsche den grond te Laeken te ver wisselen, waar het gedenkteeken van Leo pold I is opgericht. En eindigende, legt De Ridder de vol gende woorden in den mond van Leopold II Ik bedank de dommerikken die voor dit gedenkteeken aan mijnen vader ingeschre ven hebben, want ik beken het rechtuit, van mijnen kant zou ik er geen centiem voor ge geven hebben. De koning was dan voorgesteld als op het graf van zijnen vader spekuleerende. Maai de redevoering gaat voort, en ziet hier wat het priesterorgaan nog in den mond van den koning legt: Als zoon en als koning herinner ik mij zeer wel, dat, op de trappen van het paleis, een zweepslag aan Mme Meyer, het lief van mijnen doorluchtigen vader, gegeven heb bende, ik verplicht was voor 2 jaar naar China te gaan in gezelschap eener actrice uit den Muntschouwburg, en dat geduren de dien tijd, mijne vrouw heeft moe ten koe keloeren voor dezen chinee- schen muurmet wie?Dat weet ik niet De koningin is hier gelasterd in hare eer als echtgenoote. Denkt gij dat het voldoende is? Allo dan Bij den trouw van prinses Ste- fanie met prins Rodolf, valt Ridder Gee raard hen op de grofste wijze aan. Ziehier er het einde van Prins Rodolf is een geestige kwast, dat leest men op zijn aangezicht, en heeft Prin ses Stefame op den schoot liarer moeder niet eene modelopvoeding ontvangen? Ziedaar de koningin, zooeven gelasterd als echtgenoote, nu voorgesteld als eene moeder die aan hare dochter eene slechte opvoeding gegeven heeft. Verder zegt het blad, sprekende over het beroepshof van Gent, dat de straf van een vriend van den Ridder met drie maanden gevang had vermeederd Wij zullen de namen en voornamen doen kennen dezer rechters wij zullen zelfs aan het volk doen kennen met welke personen zij zich vermaken en betrekkingen heb ben, Iedereen zal dan weten dat de magistratuur in Belgie onder den slets eener publieke vrouw gebogen ligt. De katholieken zegevieren in den kiesstrijd De schoolwet van 1879 wordt vernietigd, meent gij nu dat zij te vreden zijn of de aan vallen gaan staken? Gij zijt er wel mede. Wij lezen in Union du Centre, na de weg zending der ministers Jacobs en Woeste: Bravo, koning der geuzen Gij zijt behendig en gij zijt dapper! Nu hebben Jan Volders en De Paepe eenen knecht, eenen slaaf: hij die zich koning der Belgen noemt, maar die, gezien zijne daden, het niet is, aangezien hij niets anders is dan de koning der geuzen. Gij zijt moedig, Sire Omdat men geroepen heeft: Weg met Coburg! koning van Carton! enz., strijkt gij schandelijk de vlag. Onnoozelen beelden zich nog in dat de koningen eene grootmoedige ziel hebben en dat wat vuil is niet tot hen doordringt. Zij bedriegen zich zoodanig, dat men nu zich afvraag of gij ridderbloed hebt, en of gij van een edel ras voorkomt, 't is te zeg gen, of gij nog een weinig dapperheid, hoog moed en eer bezit. Omdat uw boezemvriend Bara van het gezag verjaagd is. Omdat dieven en moordenaars 100,000 christenen hebben bestolen en geslagen, die u kwamen toejuichen. Omdat gij, zoo het schijnt, het dom en wreedaardig kanailje der groote steden be mint. Omdat gij, laffe burger, zooals uw grootvader, vrees hebt voor uwe vensters en misschien voor uwe burgerlijst. Hebt gij ze afgedankt, verlaten, verloo chend, deze mannen, (1) die uwe borstweer waren tegen den opstandsgeest en die zoo dapper en bemind waren, als gij vreesachtig en onbemind. In der waarheid, gij maakt geen onder scheid tusschen de Belgen Gij houdt te veel aan de vijanden der kerk, aan de republikeinen, aan de socialisten, aan al uwe lasteraars, aan degenen die u uit Belgie bullen verjagen!!! Dal het u wel hekome: blijf in hunne ran gen! Maar onthoud wel het deze, o koning der geuzen, o dienaar van het gespuis, o ge kroonde janklasse der logiën, de dag waarop gij eene derde maal zult herbegin- nenr zal het de allerlaatste maal zijn! Get.Een koningsgezinde. De katholieke bladen hebben dus niet al leenlijk den koning uitgemaakt voor al wat slecht was, maar de koningin bloedig belee- digd, hunne dochter doen uitschijnen als eenkind en liun schoonzoon als een kwast Daarbij hebben zij den koningsmoord ge predikt, heimelijk en in 't openbaar. En zij werden gerust gelaten! Eene nationale betooging zal plaats heb ben te Brussel zoodra de gekozenen van het klein hoopje cijnskiezers zullen het recht van burger aan elk eerlijken meerderjarigen Belg niet zullen toegestaan hebben. aan alle voorstaanders van het algemeen stemrecht tot welke partij en tot welken stand ze ook mogen behooren Aan alle burgers, landbouwers, werklie den, kiezers en niet kiezers die het wel mee nen met de rust, de voorspoed en de voor uitgang van het vaderland Waar onrecht heersch, kan geen vrede, geen geluk bestaan Om ter dier gelegenheid eene reis naar Brussel te doen is er eene spaarkas gesticht. Men kan zich laten inschrijven eiken Zon dag van twaalf tot één ure in Hel Zilveren Hoofd, Bijselstraat, Yperen. Ziehier wat wij lezen in het Journal d' Ypres van 23 November het blad dat 21 opstellers telt De Annalen komen ons eene goede - oh! maar eene zeer goede te zenden Wij lezen er inderdaad in dat de liberale Yereeniging van Yperen de Kamer verzoekt namelijk de verplichtendeen.... werktuigelijke kiezing te stemme® De werktuigelijke stemming, saperlotte! Maar alsdan kan er geene kwestie meer zijn van zijne toevlucht te nemen tot al die groo te en kleine bedriegelijke kiesmiddeis, van omslagen, geteekende briefjes, vertoonde briefjes, enz. Juist. Het heilig blad slaat den nagel op den kop, 't Is om al het klerikaal bedrog te beletten, waarmede de zeuraars van P Fe bruari 1891 aan het bewind gekomen zijn, dat de liberale vereening aan de Wetgeving vraagt dat er een einde zou aan gesteld wor den, en zij dringt aan opdat die hervorming spoedig en volkomentlijk zoude gedaan wor den, omdat zij er alle belang bij heeft de kon- kelfoeserijen en het schandalige bedrog van ln februari niette hernieuwen. Vragen de kaloten hetzelfde? Voegen zij zich bij de liberale Vereeniging om die zoo billijke en zoo eerlijke hervorming te beko men Het ware net alsof een dief zou vragen zich dooreenen gendarm te doen vergezellen. Neen, duizendmaal neen, zij zullen het niet doen, onze goede kalotjes, en om de zeer eenvoudige reden dat zulks hunne maatrege len zou hinderen en hen voor immer in den afgrond zou storten. De liberale vragen de verplichtende stem ming en de werktuigelijke stemming, omdat zij alles te winnen hebben wanneer de zaken geschieden zooals zij moeten geschieden, zon der bedrog, zonder valsche builetijns; eer lijk en vrij. Met de verplichtende stemming te vragen, zal de kleine kiezer, de kiezer die maar te dikwijls den invloed der klerikale dwinge landen ondergaat, in het vervolg niet meer verplicht zijn te huis en verre van de kiesbus te blijven, wanneer hij, verdacht van libera lism, aan zijnen meester ofaan zijnen pastoor al de wenschelijke waarborg niet geeft. De werktuigelijke stemming! Welk beter middel om een einde te stellen aan de bedil ling, en deze alleen vragen liet die in de be dilling de voorwaarde hunner zegepraal niet vinden. De werktuigelijke stemming is de dood der kontrol. En het Journal d' Ypres heeft schoon te spotten met zijn Museum wij spreken van het onze niet, dat afwisselend en onbetwistbaar is dat wij verzocht heb ben aan zijn winkelraam ten toon ie stellen, iets waarvan het zich wel wacht en om re den, er is niet een eerste communiekant noch eene toekomende kwezel die niet weet welke rol de rozenkleurige papiertjes en de overeenstemmende bandekens gespeeld hebben. De liberale Vereeniging beeft ook buiten de vertegenwoordiging der minderheden het algemeen stemrecht gevraagd, gematigd door de uitzonderingen die de wet zou te be palen hebben, 't Is aan de wet te maken dat het stemrecht, ofschoon het een recht blijft voor al dezen die er waardig van zijn, ge weigerd worde aan dezen die door zijn ge drag of eene onbekwaamheid, die niet moe!- lijk is vast te stellen, van de stembus ver wijderd zijn.Yullen deklerikalen, die schoon- sprekers, die vrienden van den kleinen, zich bij de liberalen voegen en zoovele eerlijke, werkzame en ten onrechte als onwaardig beschouwde lieden in het algemeen welzijn te betrekken? Zoolang zij kunnen, zullen zij hen als verstootelingen behandelen, alhoe wel zij hun met hunne vleierijen zullen om ringen, wanneer die kiezers, ondanks de ka- loten, het terrein zullen verooverd hebben dat men hen nu zoo karig betwist. En wan neer het oogenblik zal gekomen zijn, zullen die gedwongene opportunisten de laatste pauzelijke Encykliek inroepen om te bewij zen dat zij de verlossers van het volk zijn. En zie nu de rechtzinnigheid van al die klerikale redenering: de hoofden van het Ypersch liberalism, zegt het Journal d'Ypres, - hebben stellig eenen afkeer van de politiek en geven aan de radicalën, die hen op de hielen zitten, al de mogelijke en onmogelijke vergunningen om zooveel te ze kerder te zijn zich voor immer onder hunne tent te mogen uitrusten! Wel! wel! schrander Journal, indien de vergunningen veronderstellen wij dat er vergunningen zijn hen voor altijd onder hunne tent zullen doen rusten, gaat er maar op los, verhaast hunnen eindelijken val, te beter voor u, wat wiit gij nog meer? (Progrès STRIJDPENNING. BORRESPONDENTIEN In de Iris. HET WEEKBLAD Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik wekelijks twee pintjes. 0.20 Terwijl wij aan het jassen waren gezeten hebben wij den strijdpenning niet verge ten. 0.40 Les Sans peur en banquet 1.50 Omhaling in de St6 Ceciliafeest (Lyre ouvrière) 1,15 Pour la chanson, aïe maman! aïe Papa! et le monologue (accouchement Zol, par un jeu ne premier. 0.87 Wat schilt er met den candidaet 0.10 Als er een zal noodig zijn. 0,10 Omdat do schoone Dalia uit de Torrepoort

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1