TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. STADSNIEUWS. Zaterdag 10!1 December 1892. Nummer 50. Groote manifestatie voor Algemeen Stemrecht te Antwerpen. STRxj-iDE'Eisrisrxisro. Een schandaal. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte Hike eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr.- per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Püblicité, Magdalenastraat, Brussfi. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij eo onderteekend toe te zenden. -- Artikelen ongeteekend of personnaiiteiten bevattende worden niet opgenomen. De personen die een abonnement nemen aan liet Weekblad zullen het blad kosteloos ontvangen van heden tot 31" December. Abonnementsprijs per jaar 2 50 fr. per post 3 fr Elk abonnent heeft recht aan eene kostelooze aankondiging. Het Laatste Nieuws had maandag avond een bezonderen dienst ingericht?om nog den zelfden avond het verslag te kunnen druk ken der manifestatie. Wij deden ons alles per telegram sturen en in plaats van de depechen om 11 u. 's avonds te ontvangen, werden ons die slechts besteld te Brussel, om 12 ure S3 Wij kunnen de telegraafbedienden geenen lof betuigen voor de traagheid «waarmede zij te werk gingen. Daar wij om 11 1/2 ure moesten ter pers gaan konden wij dus in onze Antwerpsche editie het verslag niet meer lat»n verschij nen, daar wij in de statie der Groenlei ten laatste om 12 1/2 ure onze 15,000 nummers voor Antwerpen moeten bestellen. Ziehier thans de telegrammen welke wij ontvingen Per telegram om 10 ure 35, uit Ant werpen De stoet De Antwerpsche bevolking heeft Maandag avond een krachtdadigen eisch aan de re geering doen kennen. De manifestatie was grootsch en indrukwekkend. Tien duizend personen bevonden zich reeds voor 8 ure op de Gemeenteplaats, Handels- en Kunstleien. Om 8 1/2 ure zet de stoet zich in beweging, vooraan gaan de afgevaardigden der ver- schillige politieke korpsen gevolgd door het muziek der Ware Vrienden. Wij merken meer dan 250 vlaggen, opschriften en trans paranten, waartusschenVoor Algemeen Stemrecht en zelfregeeringDe Liberale Maatschappij Help u Zelve eischt het Algemeen Stemrecht-, het Stemrecht kun nen en zullen wij nemen wij Belgen eischen Algemeen Stemrecht-, zonder Al gemeen Stemrecht geen vooruitgang wij willen wat is Recht en winnen als wij willende Socialistische Arbeiderspartij eischt Hel Algemeen Stemrecht, enz. Twee talrijke groepen studenten hebben zich bij de betooging aangesloten. De dokwerkers zingen een stemrechtlied. Wanneer de betooging voorbij het gou- vernementshotel gaat, houden de muziek korpsen op te spelen. Op liet stadhuis worden de afgevaardigden ontvangen door den heer burgemeester Jan Van Rijswijck. Verschillige gemeenteraadsleden bevinden zich aan zijne zijde, zooals M.M. Cupórus, Van Kuyck, Van de Walle enz. M. Calle- waert neemt vervolgens het woord, en na eenige hartelijke woorden tot den lieer bur gemeester gericht te hebben, verklaart hij dat de schrijver lezing zal geven, der petitie welke hij den burgemeester verzoekt aan de wetgevende kamers te laten geworden. In dit verzoekschriit protesteert de Antwerpsche bevolking, tegen het besluit der XXI en ver klaart dat alleen het algemeen stemrecht een einde zal kunnen stellen aan de crisis welke in ons land woedt. Hij vraagt dat de heer burgemeester dit verzoek aan de regeering zou doen kennen, aangezien de gouverneur der provincie, baron Osy, geweigerd heeft zich hiermee te gelasten. In hartelijke woorden, zooals hij alleen dit kan, antwoordt M. de Burgemeester en zegt: dat hij gelukkig is den plicht wel ken hem door de Antwerpsche bevolking wordt opgedragen, te vervuilen, alhoewel in dit geval het niet geheel tot zijne ambts bezigheden behoort. De betooging is grootsch en indrukwek kend, zegt hij verder, en ik leg hier de verklaring af, dat de wensch welken de Antwerpsche bevolking op zoo krachtdadige wijze komt uit te drukken, ook die is van den raad. De woorden van M. den Burgemeester worden op luide toejuiching onthaald, waar op zich de stoet opnieuw in beweging zet naar het Rubenspaleis. De défilé duurt onge veer een uur. In het Rubenspaleis. Het bureel was samengesteld als volgt de linn. Paul Janson, Lambiotte, Hanrez en Robert uit Brussel; de hhn. Jeanne uit Ber gen, Broquet uit Doornik, allen volksverte genwoordigers, MM. Cupérus, Gittens, Max Rooses, Groesser, De Baume, Willekens, Van de Walle, Dyckmans, afgevaardigde van den Landelijken katholieken Bond, ge meente- en provinciale raadsheeren, in een woord, de kern der politieke mannen onzer Scheldestad. Toen de hhn. Volksvertegen woordigers binnentraden bracht men hun eene schitterende ovatie. De hr. Caltewaert zit voor. M. Callewaert bespreekt het groote belang der manifestatie, die schitterend ge lukt is. Het volk zal zegepralen. Wij werden op uiterst vriendelijke wijze door onzen geliefden burgemeester ontvan gen. Geroep Leve onze Jan). IJij zal onzen wensch aan de Kamer overbrengen. Hij ver klaarde zich persoonlijk voor het Algemeen Stemrecht even als liet grootste deei der leden des gemeenleraads. Wij hebben eene teleurstelling opgeloopen bij M. Osy, (Hoe Roehij heeft ons vlak weg wandelen gezonden. Hij zegde uw ver toogschrift naar de Kamer en niet naar den Koning te kunnen zenden. HoeHoe!). Wij hadden gedacht op hem te mogen rekenen. De Bond voor Algemeen stemrecht van Amsterdam, heeft ons een wensch van toe treding laten geworden. De hr. Magermans stelt voor eene depeche aan den hr. Gerrit van Amsterdam te zenden om te zeggen dat de Zuid-Neder landers, hunne broeders van gene zijde van den Moerdijk, de broederlijkste gevoelens toedragen. M. Goetschalck. De hr. burgemeester heeft gezegd dat hij zich betrouwde op de manifestanten, orn de rust te handhaven Wij hebben woord gehouden, doch, zal er vrede blijven heerschen, indien men het volk blijft tarten? De natie vraagt Algemeen Stemrecht! Het moet dit hebben! Wij zul len alle wettelijke middelen beproeven. Vroe ger waren er maar enkele volksvertegen woordigers die voor alleman kiezer durf den vooruitkomen. Nu zijn er 31. Dat geeft ons hoop. Laat ons blijven ma nifesteeren, tot wij volkomen voldoening zullen verkrijgen. Hij vraagt zich af wat de cijns verricht heeft wat de cijns niet kan! mogen wij van Het Algemeen Stem recht verwachten. De hr. Callewaert (voorzitter) bedankt de aanwezige Kamerleden. M. Robert wenscht de Antwerpenaars geluk met liunne betooging. Wij zullen aan hunne verwachtingen beantwoorden. De reactie zal het uiterste wagen, uit egoïsme, uit schrik De vooruitstrevers zijn de ware verdedigers van rust en vooruitgang. Het privilegie van den cijns is dood. Het moet vervangen worden door een beginsel van gelijkheid. Spreker onderzoekt de voorgebrachte stel sels. Alle achteruitkruipers spannen samen. Men heeft ons vroeger als af brekers der grondwet doen doorgaanwij zijn hare beste verdedigers, daar wij willen verbeieren wat er slecht in is om ze volmaakt te maken I (Het slot zijner redevoering wordt vooral luidruchtig toegejuicht). Karei Willekens. Waren de minis ters en hunne trawanten aanwezig, zij zou den ondervinden dat al de standen het alge meen stemrecht eischen. Wij zijn geene icvoiulionnairen, wij hebben het bewezen. De tegenwerking der jappers en alle achter uitkruipers voorspelt niets goeds. Wat ons betreft, wij zullen hardnekkig voortgaan. Gaat de herziening naar onzen wensch, dan komt daarvan de eer toe aan de kamerleden, die in den vollen zin des woords, volksver tegenwoordigers zijn. Wij moeten alle par- tijdschap ter zij stellen. De rechtvaardigheid moet ons geleiden. Lange toejuichingen.) M. Callewaert. Ik ga het woord verieenen aan den heer Dyckmans, afge vaardigde van den katholieken Bond. M. Dyckmans. lk spreek als katho liek. W ij moeien ook de rechtvaardigheid voorstaan, de katholieken hebben zich tot nu toe vijandig getoond aan het Algemeen Stemrecht. Ik heb er aan gehouden dat een katholieke stem zich hier late hooren. Gelijk de heer Robert zegde, het previlegie is dood, het zal niet herleven. De heer Dyckmans Hoopt zijne partijgeuooten voor het Alge meen Stemrecht te winnen. M. Eugeen Van de Walle. [Ovatie). Er is genoeg gebabbeld er moet gehandeld worden. De leus van den diepbetreui'den Aug. Michiels, moet in praktijk gesteld wor den. Wij vinden tegenstanders in de HH. Frère en Woeste. Door onze werking zullen wij die dwarsboomen. De heer Van de Walie hoopt dat alle volkskrachten zich zullen vereenigen. Het Aigemeen Stemrecht zal rechtvaardige rechten doen ontstaan. M. Paul Janson. Lange ovatie.) Men zingt (leve onze Paul). Het Algemeen Stemrecht is eene kwestie van nationaal be lang. Hoe is het mogelijk dat dit zoo lang miskend werd, juist door diegenen, die zeg gen het politiek doorzicht in pacht te heb ben Ondanks alle hinderpalen, gaat het rechtvaardigheidsbeginsel zijn zegepraal te gemoet. Geen enkel Staatsbestuur kan aan den wil des volks weerstaan. Sinds twee-en- zeslig jaren werd de meerderheid der natie miskend; Zijt gij onwaardigen? Zijl gij dom mer dan de franschen, dan de duitschers, dan de afrikanen? Zijn er hier personen die zich te dom ach tea om kiezer te zijn? In de Kamer vinden wij tegenstrevers, links en rechts, maar wij vreezen niet voor de toe komst. Onze tegenwoordige Kamers werden door 58,000 kiezers aangesteld, om groot moedig afstand van een schandig voorrecht te doen. De Kamer dient rekenschap te hou den van den wensch dezer vergadering en van de drukpers. Bestaat er bier verschil tusschen vreemdelingen en de personen die geen kiesrecht genieten? Neen! Al!e Belgen zijn niet gelijk voor de wet! Zoolang wij het Algemeen Stemrecht niet hebben, mag men zeggen wie geen rechten geniet moet ook geene plichten vervullen. De betooging van heden bewijst dat de Sinjoren het wil len. Ik wenschte eene vergadering bij te wonen van personen die geen Algemeen Stemrecht verlangen. Art. 47 mag door geen ander voorrecht vervangen worden. (Gedu rende ruim tien minuten wordt de groote volkstribun toegejuicht.) De heer Callewaert geeft lezing van den wensch welke door tusschenkomst des bur gemeesters aan de Kamer zal gezonden worden. Scaldis. CORRESPONDENTTEN In de bus. De afstelling van M. Gryffón van plaats van fonteinmeester de'r stad is echt schandaal. zijne eéa HET WEEKBLAD 'I Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik wekelijks twee pintjes. 0.20 Vier volksgezinde jassers. 0,00 Omhaling gedaan in 't banket van de Oude Pompiers, in hun lokaal üe Beurze. 6.75 Voor het schoon Lied van Tom ter eere -van 't algemeen stemrecht, ia het lokaal van den Stemrechtbond. 1.50 Voor het lied van Constantinopel door eenen jongenlief hebber. 1,60. Pilige gij kunt goed hondjes leeren maar gij kunt nog beter congregatie-meisjes leeren. 0.10 Charlouitje gij mag geen zooveel beloven cn Marietje.... 0.10 Omdat Leentje L. Zondag H.D.gekust heeft. Kh, duitje wat zegt ge daarvan 0.10 C.... zeg ja, als ik zeg R..., neen blijft neen. 0.10 Ach wat spijt, ach wat spijt. 0.05 P. M. dit reusje, met zijn stomme snevel ne casse plus son spaarpotje et en retire un, demi-franc pour aller au thóatre. 0.10 De fiere katte uit de herberg de S. D. V. zou beter doen hare zaken wel op te passen, dan zich bezig te houden met anderen. 0.10 Pour les amours d'Alfred... L. dit "le gros» et de la belle G. 0.10 M. C. let wel op als gij geern een.meisje ziet dat zij u niet altijd voorbij passeert, zonder dat gij ze ziet. 0.10 Omdat Lintje in het vervolg meer De Toe komst zou eerbiedigen. 0.10 Zij kon niet zien dat Carcasson in verbeelding met kasse er op stond. 0.10 Het zou beter zijn indien gij de liberalen meer respecteerdet want gij zijt door deze partij in het straatje langs het Gouden Hoofd op gevoed geworden. 0.10 Omdat Blikken Waarden eerst de stap zou leeren, voor hij nog uit gaat, dan zalhij geen zeven maal moeten changer le pas 7> doen. - 0.1Ö F. M. gedacht van Sooten te kmaar gij zijt mis, Sooten zou wel F. M. bij den buk kunnen steken, dus schrijf bet niet meer of anders... 0.01 Omdat Mlid van Vincentius a Paulo zijne pinten in de kotjes zou betalen. 010 Omdat hij dan niet half dood zou geslagen zijn van de veilen. 0.10 En hij dan niet zou moeten doen zeggen bij zijnen baas, dat hij zijnen voet omgeslagen 0.10 heeft.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1