Ste Barbara bij de Oud-Pompiers. Werkerslier. Voordracht. Vlaamsch Tooneel. Fransch Tooneel. Vlaamsche Ster. Maatschappij Bargericacht Schieting van Donderd. 1 Decemb. Poperinghe. Den 29 October, ontrangt M. Gryffon eenen brief van den tweeden, die dienst doet van eersten, den zachtraoedigen en vriendelijken Colaert, welken wij hier laten volgen. Yperen, 29 October 1892. Mijnheer, A heb de eer u te verwittigen dat gij, 'e rekenen van Maandag aanstaande, 31n dezer maand, ontheven zijt van den dienst aan de stadswateren. bid u aan het Bestuur de rekening toe te zenden van hetgene u verschuldigd is voor gedane werken en de gereedschap- pen of werktuigen weder te sturen welke aan de stad toebehooren en die zouden kunnen in uw bezit zijn. Vr den Burgemeester, (get.) R. Colaert. Den heero Arthur Gryffon, Thourout- straat, t/s. In de voorlaatste geheime zitting van den Gemeenteraad heeft M. Brunfaut aan den Burgemeester uitleggingen gevraagd over dit ontslag. Men moet gelooven dat het Journal cC Ypres toegang heeft in die ge heime zittingen aangezien het over 't inci dent spreekt en zegt dat M. Brunfaut zich voldaan heeft verklaard over de uitleggin gen die gegeven werden 1 Welnu, M. Brun faut is zoodanig weinig voldaan dat hij op deze zaak is wedergekeerd in de openhare zitting van Zaterdag laatst. Hij heeft zelfs gezegd dat het een schandalige daad was den heer Gryffon af te stellen, zonder andere beweegredens dan deze der volbrenging eener kiesbelofte. De burgemeester heeft de stout heid gehad tegen dit woord schandalig te protesteeren. Welke andere benaming zou men aan het gedrag onzer meesters kunnen geven Er is zeker wel eene ergere, maar wij houden ons met deze tevreden. Men zet alzoo niet af en men schrijft geen zulke brie ven, aan een ouden dienaar die, gedurende twaalf jaren, zijnen lastigen dienst ter alge- meene voldoening heeft gekweten en nooit de minste bemerking van wege zijne over sten verdiend heeft. Maar de haat, de kleri kale wraak overtreft alles, zelfde erkente lijkheid voor de bewezene diensten. In de zelfde zitting van Zaterdag heeft M. Boone, brouwer en Gemeenteraalslid, niet een enkel woord gevonden om zich bij de woorden van M. Brunfaut aan te sluiten; hij moet nochtans het verschil kennen dat bestaat tusschen de erkentenis en de ondankbaar heid. O christelijke liefdadigheid III De heer Gryffon, die afgezet was, wensch- te natuurlijk de redens dezer afzetting te kennen. Den 11 November schrijft hij dus eenen brief aan den burgemeester om hem die redens te vragen. De burgemeester heeft zelfs niet gewaardigd dien brief te beant woorden! En toen M. Brunfaut in de zitting van Zaterdag die onbeleefdheid verwijt, verklaart hij dat hij nooit geen gevolg geeft aan desmaadbrieven. Welnu, ziehier tot stichting van al dezen die weten of niet weten waartoe onze mees ters bekwaam zijn, den smaadbrief waar van M. Surmont gewag maakt. Yperen, 11 November 1892. Mjjnheer de Burgemeester, Ik neem eerbiediglijk de vrijheid u eene vraag toe te sturen. Ik heb eene mededee- - ling ontvangen waarbij ik vernam dat de waterdienst mij afgenomen was. Kwaad- willige personen schrijven mij redenen toe die niet overeenstemmen met mijne eer en mijne eerlijkheid van werkman. Gij verstaat, Mijnheer de Burgemeester, dat het al droevig genoeg is uit eenen openbaren dienst gebannen te worden waarin ik gedurende twaalf jaren met iever en zelfverloochening gewerkt heb. Ik verdien Diet in mijne eerlijkheid aange- rand te worden. Wees zco goed, Mijnheer de Burgemees- ter, mij de oorzaak mijner afzetting van dezen dienst te laten kennen en aanvaard - de verzekering mijner rechtzinnigste hoog- - achting. (Get.) A. Gryffon. Waar is nu de smaad, waar is de onbe schoftheid, tenzij in de gezegden van M. Surmont Ziedaar dus een eerlijken werkman die z^ch in zijne eerlijkheid aangevallen ziet, die aan den burgemeester vraagt hem tegen die aanvallen te willen verdedigen en die, verre van voldoening te verkrijgen, integen deel beschuldigd is door dezen, dien Colaert in zjjne vleierijen den Vader der stad noemde, eenen smaadvollen brief geschreven te hebben! Alle onpartijdig mensch zal het gedrag van dien burgemeester, van dien vader der stad waardeeren. Wat ons be treft, het is geoordeeld Maar gelijk men altijd aan Cesar moet geven wat aan Cesar toekomt, zullen wij ook Surmont, Colaert en lutti quanti af stellen. Die afstelling zal verschillen van deze van den heer Gryffon, in dien zin dat zij breedvoerigzeer breedvoerig zal ge motiveerd worden. Wij zullen ten minste den moed hebben te zeggen waarom. Bij de naaste kiezing zullen wij Surmont naar zijne brijken, Colaert naar zijne studie en de an deren naar hunne eigene zaken terugzenden, die zij, voor het geluk onzer duurbare stad Yperen, nooit zouden moeten verlaten heb ben. M. Boone zal ook de beweegredens zijner afstelling vinden, ofschoon hij, alhoe wel gemeenteraadslid, zijne brouwerij niet verwaarloosd beeft. Ten bewijze daarvan hebben wij de schieting aan de pers die plaats heeft gehad met het geld der Yper- lingen, tijdens het gemeentefeest van Yperen, in den Rooden Hert, herberg die hem toe behoort en gelegen is op het grondgebied van BrieleD, verre van alle huizen op eenen afstand van twee kilometers en half. Ten bewijze nog de twee tonnen bier die Zondag geleverd werden voor de maaltijd van de muzikanten der stadsharmonie en van de Pompiers. De Oud-Pompiers vierden Zondag laatst het St0 Barbarafeest. Een banket vergader de hen allen in de zaal van het Café de BeursEenige beschermleden hadden het uitmuntend gedacht opgevat zich bij hen te voegen. Ten I 1/2 ure trad de Commissie de feestzaal binnen en werd begroet met de warmste toejuichingen der 130 genoodigden. De Oud-Officieren moesten zich bewogen gevoelen bij het zicht dezer grootsche betoo ging die hen gedaan werd, alsook aan hunne kollega's van het Bestuur, door deze oude wapenbroeders, door deze gezellen die in hen veeleer vrienden dan oversten gevonden hadden. De bereiding der spijzen was toever trouwd aan den heer P. Bouckenooghe, die al onze gelukwenschen verdient; het banket was wonderlijk wel opgediend, en de berei ding der spijzen voldeed ten volle aan allen. Bij het nagerecht stelde M. Thiebault ee nen heildronk voor aan M. Brunfaut, wiens pogingen immer strekten om de maatschap pij sterker en sterker te maken en van langs om meer te doen aangroeien. M. Brunfaut bedankt M. Tiebaul:, zijne oud-officieren en de leden van het bestuur voorden steun dien zij hem willen geven. Hij is gelukkig en fier te zien dat zoovele muzikanten en Pompiers hunne officieren in hunne verwijdering gevolgd hebben, zich in het midden van vrienden weer te vinden van oud-onderhoorigen die getoond hebban welke genegenheid zij hunne oversten toe droegen met, gelijk zij, hun ontslag te geven en met hun te protesteeren tegen de schaam teloosheid, tegen de lafhertigheid van het klerikaal bestuur, dat hen onthoofd heeft voor hunne politieke denkwijze. Werpen wij den steen niet, zegt hij op dezen die ons niet ge volgd hebban, velen onder hen liggen onder da roede van het stadsbestuur; drinken wij op de gezondheid der vrienden van gisteren, die deze van morgen zullen worden. Groeten wij den eerlijken en moedigen werkman, den heer A. Gryffon, hier tegen woordig. De twaalf jaren goeden en eerlijktn dienst die hij in de hoedanigheid van fontein- meester der stad bewezen beeft, hebben geene genade gevonden voor de klerikale on verdraagzaamheid. Brengen wij ook een be wijs van bewondering en dankbaarheid aan onzen uitmuntenden muziekoverste, M. De- liège, die onze harmonie gemaakt heeft. Bedanken wij de heeren Igodten Jolyt voor al de dienstwilligheid die zij de maatschappij toedragen. Bij het eindigen van zijnen heil dronk brengt M. Brunfaut hulde aan de hee ren Edouard Degroote, gewezen wachtmees ter en Pieter Fache, muzikant, die dit jaar de herinneringsmedailje zouden moeten ont vangen hebben, de eene voor 30 jaren dienst de andere voor 20 jaren. Hij hoopt hen de zelve te kunnen overhandigen wanneer onze vrienden weder het stadhuis zullen vero verd hebben. Daverende toejuichingen be groeten den heildronk van den voorzitter. M. Deliège bedankt den voorzitter om de vleiende woorden die hij hem toegestuurd heeft. Hij zal, gelyk in het verledene voort gaan zich geheel en gansch aan de maat schappij toe te wijden. M. Brunfaut kondigt nog aan dat bet Be stuur beslist heeft dat een Concert, gevolgd van Bal zal gegeven worden aan de leden der Maatschappij den Zaterdag 31 December. Hij raadt de Oud-Pompiers aan kalm te blijven, bij het verlaten der feestzaal, allen twist te vermijden en de aanvallen te misprij zen die niet zullen nalaten gedaan te worden van wege tegenstrevers die jaloersch zijn over de lauweren der Oud-Pompiers. Ten 7 1/2 ure scheidde men uiteen, na zich lustig vermaakt te hebben met gezang en spel. Verleden Zondag bood de Werkerslier haren leden en hun huisgezin een heel puik muziek- en zangfeest aan. De leden waren talrijk opgekomener was veel en schoon volk. De begoeden waren er talrijk verte genwoordigd. Ook was het programma aller- aanlokkelijkst en elk nummer er van heeft den meesten bijval genoten. Zangers en mu zikanten hebben zich meesterlijk van hunne taak gekweten en allen deden een donder van toejuichingen losbersten. Men heeft er genoeglijke, genotvolle uren gesleten 1 die helaas 1 veel te gauw voorbij waren. Iedereen ging heel voldaan heen met de overtuiging in het hart dat de Werkerslier in lang geen mooier, vermakelijker en beter gelukt feestje gegeven had. Een gul en hartelijk dankwoord aan de inrichtingsraad en aan hen allen, die bij droegen om ons op die plezierige stonden te vergasten. Het dansfeest ook is niet minder welge- lukt en heeft even wel bevallen. De zaal De zaal was te klein, zoo talrijk waren de jonge en ook de oude liefhebbers van een flinken flikker daar aanwezig. Aan bevallige dames en minnelijke juffers ontbrak het ook niet en de tallooze paartjes zwierden, wemel den en flikkerbeenden al onder een, dat het u goed aan het hart deed. Dat opperbest ge lukt dansfeest duurde tot laat in den nacht en immer bleef de grootste begeestering, de gulste vreugde en de innigste broederlijke vriendschap onder al de aanwezigen heer- schen. Het was ook een feestje, dat bij allen een zoet aandenken en den besten der in drukken nagelaten heeft. Wo3nsdag 11. gaf de jonge en zoo bloeien de maatschappij ter bevordering van onder wijs door aanschouwing hare tweede voor dracht met zichten, voor onderwerp hebben de: De Rijnboorden en hunne legenden. De tooneelzaal was opgepropt met bet puik onzer bevolking. Er waren er wel veertig met de kinderen medegereekend zou 't eer- lijk?? Journal zeggen. Iedereen heeft zich opperbest vermaakt en eens te meer de over tuiging opgedaan dat er onschatbaar veel goeds en leerrijks in dergelijke voordrachten steekt, niet alleen voor de studeerende jeugd, maar nog voor de ouderen. Een vijftigtal mooie gekleurde zichten van die overheerlij ke Rijnstreken werden ons voor het oogge- tooverd. Vele waren echte tafereelen door meesterhanden gemaald. Daarbij de heer Y. DeDeyne maakte dat alles nog aantrekkelij ker door eenige gepaste en duidelijke, nu eeDs historische, dan weer legendarische bij zonderheden. Menigmaal werd hij door da verend handgeklap onderbroken. Het was eene heel puike voordracht, die zeer in den smaak viel van dat uitgelezen en talrijk pu bliek. Maandag 12" dezer komt de Vlaamsche Tooneeltroep, onder 't bestuur van den heer Van Doeselaere, van den Nederlandschen schouwburg van Antwerpen, op ons tooneel het beroemd drama DE TWEE WEE ZEN van Ad. D'Ennery opvoeren. Iedereen die den wijd vermaarden roman gelezen heeft of het stuk eens zag vertolken zal die schoo- ne gelegenheid willen le baat nemen om van dat puik drama te genieten. Er zal plaats te kort zijn. Woensdag aanstaande 14 December geeft de troep Fontenelle eene luisterlijke vertoo ning in stadsschouwburg. Het stuk dat zal opgevoerd worden is IA-VMS FJCtlXZ, comedie. Bureel open om 7 ure. Begin om 7 1/2 u. De derde vertooning van het abonnement 1892-1893 zal plaats hebben op Zondag 18n December en zal bestaan uit drie blijspelen met zang, te weten Ogarita of de wilde Vrouw. Pompier en Riffelman. De Belgische Vrijschutter. Gewoonen cibel. Legon Emile 25 20 20 25 25 115 Vermeulen H. 25 25 20 20 25 115 Froidure Robert 20 20 20 25 15 110 Justice Jean 20 20 20 25 25 110 Ligy Albert 20 20 25 20 25 110 Butaye Arthur 20 25 20 20 25 110 Vanlholl Henri 25 20 20 20 25 110 Froidure Eug. 25 20 20 20 25 110 Masschelein A. 20 25 20 25 20 110 BoedtLéon 20 25 25 20 20 110 Minnekeer Ange 25 25 20 20 20 110 BURGERSTAND. van den 2 tot den 9 December 1892, Geboorten. Mannelijk geslacht 10. Vrouwelijk id. 4. Huwelijken. Larnout Pierre, daglooner en Callewaert Rosalie, daglooner. Pannekoucke Polydore, stoeldraaier en Six Marie, dagloonster. Six Polydore, daglooner en Libberecht Clémentine. O verlïj «lens. Duthoo Sophie, 46 jaren, dienstmeid on gehuwd, Thouroutstraat. libaux Justine, 86 jaren, ongehuwd, Mondstraat. Lamote Séraphine, 74 jaren, dagloonster, echtgenoote van Deruyter Jan, Meenestraat. Dumoulein Pierre, 72 jaren daglooner, echtgenoot van Beernaert Rosalie, Meene straat. Goudezeune Sophia, 59 jaren, kantwerk ster, ongehuwd, Thouroutstraat. Hinderen beneden de jaar. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 2. Sint Cecilia Feesten. Zij hebben weinig verandering aangeboden in vergelijking bij andere jaren. Het k. k. muziek gaf zooals gewoonte een concert po pulair des Zondags in de 9 ure mis I Is het geen concert populaire 't is toch altijd een zonderling middel om de geloovigen tot god vruchtigheid te wekken, want niet een der aanhoorders kan onder zulk geweld en ge- dtuis betamelijk misse hooren,5ze moeten een weigeladen geweten hebben de k. k. muzikanten indien ze verantwoordelijk zijn voor de verstrooidheden die zij in deze mis veroorzaken; gelukkig dat ze allen van de weldenkende soort zijn, alzoo zyn zij zeker gemakkelijk vergiffenis te bekomen, want er is zoo weinig kwaad dat aan hunne soort niet toegelaten wordt II Wel is waar is hunne tuiterïj wat verbeterd en werden onze ooren niet gekweld zooals andere jaren, maar dit belet niet dat de kerk de plaats niet is om volksconcerten te geven des te meer dat de muziekstukken die zij uitgevoerd hebben uit opera's en theatermuziek voort komen. Zegt Stouten Karei en anderen niet dat theaters of schouwburgen slechte plaat sen zijn, scholen van zedebederf? dan na tuurlijk moet het muziek ook slecht zijn meestendeels wordt het door ketters gekom- poneerd en nog wel door veel slechtere ket ters dan deze die in Het Weekblad schrij ven! - Welnu zulke muizekstukken werden door ons k. k. muziek in de kerk gespeelt is het niet eene heiligschenderij Waar blijft dan Stouten Karei, hij die zich de ruzie geeft alle veertien dagen tegen Het Weekblad en andere slechte geschriften II te donderen boe durft hij toelaten dat men slecht muziek in de kerk uitvoere Deze opmerkingen gedaan, laat ons verko pen dat het k. k. muziek, gezien het wat verbeterd is, en bet zicb eindelijk betamelijk joor t publiek iaat hooren, voortaan meer diensten aan de stad zal bewijzen, want ver geten wij niet dat het ook lietstadsmuziek is en dat wy voor zijn onderhoud van acht tot tien duizend franken 'sjaars moeten bèta- tón. tSchijnt ons dat voor zulken prijs, het

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2