Fransch Tooneel. Société des Anciens Pompiers Samenspraak. Burgerstand der stad Poperinghe Waarde Gildebroeder (Deken en koning), Da gevierde, diep ontroerd, bedankte in eenige woorden, die uit liet hart kwamen, zijne gildebroeders voir zooveel genegen- lieidl Weeral salvo's die de zaal dreunen de den. Na een ander gerecht stond j;de heer K. Daweerdt nogmaals recht en richtte tot den heer Ondervoorzitter Aug, Brunfaut ook Ju bilaris, de volgende fransche aanspraak, ter wijl ook hem een mooi geschenk in zilver ovei handigd werd: Monsieur le Vice-Président, Als uit eenen mond herhaalden allen: Leve de lieer on lervoorzitter Brunfaut! aan dat vreugdegeroep scheen geen ei ide te komen, 'i'oen er wat stilte heerschte bedankte de lieer ondervoorzitter op zijne beurt voor dien blijk van vertrouwen en verkleefdheid en zegde dat de gilde immer op hem zal mogen rekenen, in alle omstandigheden, hoe moei lijk, die zich ook zouden kunnen voordoen en dn hel hem immer veel genoegen doen zal iets voor den bloei der maatschappij te kun nen bijbrengen. Hij wees er op dat eene gil de, aan wier hoofd eenen schranderen man staat als de heer voorzitter, moet in welstand, voorspoed en bloei verkeeren. Weeral ge juich en gejubel zonder einde. De tongen waren losgeraakt, gezellig ge klap, zang en kluchten verschaften aan allen veel vermaak en hartelijk genot. Het was een aandoenlijk en tevens genoeglijk feest; dat tot laat in dea avond voortduurde. Le vendigheid, geestdrift, en jolige vreugde heerschten er onverpoosd. Jammer genoeg dat die vreugdevolle stonden zoo gauw vervlo gen waren. Toen het scheidensuur daar was ging iedereen heen met het hart overstelpt van zooveel genot, een zoet aandenken er van bewarende dat onuitwischbaar blijven zal. Wij mogen ook niet nalaten de inrichters van zulk een mooi feest hartelijk te bedan ken zij hebben er een handje van, nog eens dank! Woensdag 28 dezer geeft de tooneeltroep M. Fontenelle. eene puike vertooning be staande in Le voyage de M. Perrichon, Comédie en 4 actes par La Biche. Les deux Timides, Comédie en 1 acte, par La Biche. Opening om 7 ure. Begin om 7 1/2juist. Dus liefhebbers indien gij eene schoone plaats hebben, denkt er aan in tijds er naar toe te trekken DE LA VIILLE D'YPRES. Pour rappel, Jeudi prochain, 29 c\ a 8 heures, Concert-Répétition, au Café de la Bourse, Rue Carton. PROGRAMME. 1' PARTJE. N. B. Les membres de Ia Société sont seuls admis aux fètes. in antwoord eener andere samen spraak. Karei. Hewel, vrienden, hoe hebt gij het Nieuwsblad gevonden van over acht dagen? Jan. Welzeer weldaar zat peper in en wie ervan snuiven wilde kon niezen. Karei. Niet waar, dat er daar schoone waarheden te berde kwamen en dat de ke rels die wij daar afgeschilderd zagen maar een vies gezicht zullen trekken. Jan. Ik heb gelachen dat ik schudde en ik zei bij mij zeiven zij hebben maar wat zij verdienen. Karei. En gij, Tone, gij zegt er niets op. Tone. Zeker neen, want ik vind dat men veel beter zou doen al die dwaasheden niet te schrijven en geene personaliteiten aan te halen. Jan. Gij zijt gij van 't goed jaar, en waarom doen het de liberalen? Tone, Dit is eene kale verschooning; want nooit vindt men in de liberale gazetten zulke laffe aanrandingen als deze die wij in het Nieuwsblad aantreffen. Karei. Zou Tone wel geus worden, dan? Tone. Zoo mm als gij. Maar ia kan niet verstaan dat men met laffe aanvallen iets ten voordeele der partij kan winnen. Integendeel. Karei. Leg ons dat eens uit. Tone. Volgaarne. Gij spreekt daar van drie personen die niets in bestuurzaken te zien hebben; gij randt ze aan in hunne eer en wat nog slechter is, gij vergeet den eer bied dien men den dooden moet toedragen. Karei. Maar ik ben het niet die het ar tikel geschreven heb. Tone. Nu tot daar, gij of een ander het komt op 't zelfde uit, want gij keurt den schaamteloozen opsteller goed en gij lacht met zijne eerlooze aanrandingen. Karei. Mij dunkt dat gij wat groote woorden gebruikt. Schaamtelooze eu eerloo ze dingen zijn in het Ni 'uwsblad nooit te vinden geweest. Tone. Ik zal u het tegenstrijd!®! bewij zen indien gij mij toelaat de samenspraak van t Nieuwsbla .1die gij zoo schoon vindt, te ontleden. Jan. Ik zou dat wel willen hooren. Tone. Ten andere, wij zijn hier onder ons en niemand zal iets over ons gesprek weten. Daarom wil ik openhartig met u zijn. Karei. Het zij zoo, zeg maar op. Tone. Ten eerste, de schrijver schildert een treffelijk burger, de heer Myle af', als een persoon die niet het minste besef van eigen waarde heeft. Hij spot met de decoraties die hij draagt en hij denkt niet eens dat er onder onze vrienden verscheidene mannen zijn die met hunne borst vol decoraties loopen en dezelve misschien nog min verdiend hebben dan dezen van wien hij spreekt. Deze aan randing is niet alleen lafhartig, maar zij is onbehendig, want z» doet denken aan de ge kochte eereteekens die zekere onzer vrienden hebben en er mede pronken gelijk eene kat die eene einde worst gestolen heeft. Jan. 't Is waar, ik had nog zoo verre niet gedacht. Tone. Ten tweede, de lasteraar van 't Nieuwsblad schertst met met den heer Cop- pin, omdat hij ongelukken gehad heeft en dat de fortuin hem niet gunstig is. Zou iemand openbaarlijk durven beweren dat die heer een mensch is die zijne zaken verwaar loosd heeft en wetens en willens zijn eigen ondergang bewerkt heeft Ik geloof het niet, want hij is te wel gekend en daarbij hij heeft nooit iets gedaan waarover hij blo zen moet. Jan. Ik heb er ten minste nooit iets van gehoord. Tone. Daarbij dit is nog eene onbehen digheid, want de naam van den heer Coppin herinnert een onzer vrienden, dien wij steeds genegen waren om de diensten die hij aan de partij bewezen heeft. Hij was immers een der ieverigste kiesdravers der jonge katho lieke wacht en nu zit hij achter de grendels voor zes maanden en eenen dag, omdat hij oneerlijk heeft gehandeld met de maatschap pij die hij vertegenwoordigde. Kan men zul ke dingen aan de heer Coppin-Degrave ver wijten. Karei. Dit is niet gedaan geweest ook, maar het is toch wel toegelaten te zeggen dat hij een gat in de maan gemaakt heeft. Tone. En weet gij niet dat er onder onze vrienden, want ik bedoel slechts de katholieken als er eene vergelijking te doen is dat er onder onze vrienden, zeg ik, mannen zijn die meer dan vijftig gaten in de maan hebben gemaakt en zich niet tevreden houden met hun eigen fortuin te verbeuren en te verbrassen maar nog het fortuin van anderen opsmeeren. Het is niet noodig hem te noemeD, gij weet wel wie ik bedoel. Zeg nu eens rechtzinnig wie van beide meest te beklagen is: deze die door onge lukken ten ondere komt, die met onver poosden iever tegen het noodlot worstelt, of deze die brast en smeert, den rijken uit hangt en niet alleen zijn eigen bestaan, maar het bestaan van anderen aan zijne verkwis tingen opoffert Karei. Gij neemt liet wai hoog op. Tone. Ik zeg de zaak zooals zij is, zon der te overdrijvenik wil u nog meer zeg gen. Jan. Laat hooren wat gij nog weet. Tone. De schrijver van 't Nieuwsblad mag als een lafaard aanzien worden. Hij spreekt van den heer Tuiebault die sinds geruimen tijd overleden is en de volle ach ting bezat van al z jne medeburgers. Waarom doet hij zulks? Om zicli te wre ken over den heer A. Tui biult die den schrijver van het Journal d'Ypres bij de lurven genomen heeft omdat hij hem in zijne eerlijkheid gekrenkt had. De opsteller van 't Nieuwsblad durft het niet wagen zich rechtstreeks tot den heer Thiebault Le wen den, hij randt zijnen overleden vader aan, die nochtans veel eerlijker is dan sommige onzer vrienden. Dit is eene lafheid, die nie mand vergeven kan en die men in de liberale bladen toch nooit te vinden kreeg. Moesten zij zoo boos zijn als de lijkschenner waarvan wij spreken, zij zouden gemakkelijk kunnen vragen hebben welken barbier do aandeel houders van de katholieke fabriek l' Yprois geschoren heeft zonder zeep. Hel feit heelt gerucht genoeg gemaakt en sinds het afster ven van dien baardscheerder is er niet meer van gesproken geweest, ten minste voor het- - geen hem betrof. Ziet ge nu dat het Nieuwsblad ongelijk gehad heeft zulke samenspraak uit te geven en dat gij, die er mede lacht en er vermaak in schept, twee dommeriks zijt die niet ver der ziet dan uwen neus lang is. jan. Inderdaad, ik moet bekennen dat uwe redeneering juist is. Karei. Ik kan den schrijver geen ongelijk geven het gedaan te hebben, hij moet de mannen ontmaskeren en aanvallen die ons in den weg loopen. Tone. En hij moet genieten wat er van komt, gelijk Carcasson die meende de maan te pakken met zijne tanden en zelf gepakt werd. Wie weet welk gevolg dit hebben zal. Nu, dat ik mijnen zeg gezeid heb, saluten de kost 1 CORRESPON DENTIEN in de - BURGERSTAND. van den 16 tot den 23 December 1892. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 5. BBii welijj ken. Bendel Frangois, daglooaer, en Dejaegher Thérèse, kantwerkster. Vandenbilcke Théophile, daglooner, en Schaeferin Fóiicia dagloonster. O verlij dtens. Hessel Pierre, 70 jaren, schoenmrker, we duwe van Werrebrouck Mélanie, Tempel straat. Maertens Romanie, 42 jaren, kloosterlin ge, ongehuwd, Weningstraat. Derbaudringhien Rosalie, 38 jaren, huis houdster, echtgenoote van Deruttere August Groote markt. Balloeg Charles, 46 jaren, landbouwer, ongehuwd, Lange Tbouroutstraat Kinders beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 5. N. B. Maandag 26 December zal het bu reel van den Burgerstand- alleen open zijn van 9 tot 10 ure 's morgens voor de aange vingen van geboorten en sterfgevallen. van den 15 tot den 22 dezer maand GEBOORTEN Mannelijk 3 Vrouwelijk 5 HUWELIJK. Henri Beck, landbouwer te Boeschepe, en Sidome Olivier, landbouwster, te Poperin- ghe. STERFGEVALLEN. Baeke hranciscus, oud 70 jaren werkman, echtgenoot van Virginie Bruneel, wijk G. Hinderen bonedyn de T> jaar. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 3. Het is voor ons allen, leden der Koninklijke Maatschappij de Kruisboogschutters, eene innige voldoening U op heden, ter gelegenheid der 25" verjaring van uw lidmaatschap, onze gevoelens van genegenheid en broederlijke vriendschap te mogen betuigen. Als lid aanvaard op 7 October 18Ö7, zijt gij voort durend een werkzaam lid gebleven, irnmer op de bres waar hot de belangen gold onzer Gilde. Haren bloei en vooruitgang iagen u nauw aan het hart en door uw gezellig verkeer wist gij ieders vriend schap en achting te winnen. Een goed schutter zijnde en neerstig de bijeen komsten volgende waart gij een waar toonbeeld voor de jongeren. Gij wist door uw voorbeeld hun nen naijver op te wekken en ze aan te prikkelen tot volharding in de schietoefeningen. Wij allen zijn tier en trofsch op onzen Deken, waardigheid, die gij sinds 14 October 1HS9 bekleedt, omdat gij onverpoosd het goede voorbeeld weet te gevenen omdat Gij met lijf en ziel verkleefd zijt aan onze maatschappij. Dat gij nog een dapper, kloek en goed geoefiend schutter zijt, blijkt eens te meer uit het koning schap dat gij op 10 Oetober laatstleden nog ver- overdet voor den neus van een gansch legioen knappe schutters. Laat ons dus onzen nieuwen Koning en tevens uw Jubeieum van 25 jarig lidmaatschap volop vieren. Als een blik onzer gehechtheid, wil dit geschenk aanvaarden, dat U immer als een herdenken zal bijblijven van gildebroeders die U hartelijk lief hebben, U hoogachten en overgelukkig zijn U hun ne rechtzinnige hulde te mogen aanbieden. Moget gij nog talrijke jaren in ons midden ver toeven en door uw gezellig karakter onze bijeen komsten opluisteren en vermaak bijzetten om hand in hand samen te werken voor het welzijn onzer schoone maatschappij en ufttroepen Eendracht maakt macht en haren bloei is ver zekerd. Leve lang dus onzen deken M. Lambert Pintelon. Yperen, den 19 December 1892. Permettez moi d'etre l'organe de notre Socióté tout entière et de Vous exprimer, en son nom, nos sentiments d'attaehement et de sincère confrater- nité, a l'occasion du 25me anniversaire de votre affiliation comme membre de notre Société. Durant ces 25 années Vous n'avez pas cessé un instant de Vous dé/ouer entièrement a sa prospéri- tó, sa bonne marche et au but qu'elle poursuit avec un réel succes grace a 'la sage direction que des coeurs nobles, génóreux et dévoué comme le votre lui ont assurée. Nommé membre a l'unamité des vjix, le 14 Décembre, 1867, vous vous êtes distin- gué pir votre zéle, vos bons conseils et une sage intervention chaque fois que des circonstances difficiles avaient surgi. Vos Confrères Vous con- naissaient bientöt un talent et un mérite supérieurs pour donner une heureuse impulsion aux amuse- rn -nts et travaux de la Société Royale des Francs Arbalétriers, et ils étaient tout heureux de Vous appeler au poste de commissaire le 22 Novem- b e 1886. Mais la joie était a son comble quand, le 17 -bre dernier. Vous nous avez fait l'insigne lion- "accepter la vhe Présidence. .ndément touchés de cette marque de bien- nce et de dévouement sans bornes, nous éprou- ,s le besoin de venir protester, en vous offrant ce cadeau, faible gage d'une vive reconnaissance et d'un attachement bien sincère, des bons sentiments dont la société tout entière n'a cessé d'étre animé 4 votre égard. En daignant Vous associer de cceur a notre gilde, Vous nous avez constamment donné une double marque d'estime et de bienveillance. Ce nous est, en mèine temps, un témoignage ftafteur et un encouragement 4 perséverer dans la bonne voie que Vous nous avez ouverte avec tant de confraternité. j Recevez doncj ^'"".leau. que nous vors offrons spontarf j' ^*de grand cceur, notre hommage et nos re. [iments et croyez, Monsieur le Vice-Président qu'iu-jpartent du fond du cceur. Espérant pouvoir encore vous garder pendant de longues années a la téte de notre société, nous ré- pétons en chceur. Vive notre Vice-Président, M. Aug. Brunfaut. 1) Allegro Militaire. 2) Faust, fantaisie. 3) Gavotte Watteau. 4) Fantaisie sur la Muette de portici. 5) Menuet. 2me PARTIE. 6) Marche Russe. 7) Ouverture de Concours, 8j Grande Valse. Avis aux médecins: une demoiselle désire se faire vacciner contre la petite vérule 0.10 S'adressez chez M D. 0.10 De teekening van den drapeau van 't liberaal muziek is schoon, door A. M. ik geef. 0.25 Een gekeerde liberaal is toch eene stomme kaloot; hij geeft 25 fr. en eene haale prut om de trokatie van een vosdepeerd over een baaide effen te laten. 0.10 Omdat madame die fiere kat scherreweg is met de meubels van haren man 0,10 Omdat A. naar de hondstraat niet meer kan gaan vrijen. 0.10 Omdat baas V. de treffelijke menschen buiten steekt. 0.10 Voor de rechtzinnigheid der schepenheeren in de zaak Griffon: 0.50 De werkman zal het in 't geheugen houden. 0.25 Een kemmelschen rentenier verkocht tien groote konijnen voor 5 fr. om dood te doen noch n'en nieuwen marchand, 0.10 Omdat C. den nieuwen gardenconvoie geene vette boterhammen meer zou aanbieden aan F. binst dat zijnen scheonbroer er bij is. 0.20 Omdat C. en de meid op de rampaarden niet meer zouden gaan wandelen, en de men schen niet meer zou opkloppen. 0.20 Omdat hij een sous gekregen heeft om weer te keeren om den parapluie te haien. 0.10 Marietje van den gekeerden koolmarchand mag alle dage naar de mis gaan om licht te kunnen trouwen, maar...., gij moet u zoo gemeen niet meer houden van te spuwen achter een treffelijk en eerlijk meisje Amen. 0.20 Omdat den nieuwen koolmarchand Henri Van Leene van op de Sterhoek zulke goede en schoone kolen verkoopt, aan geringe prijzen. 0.10 irnann-BraBgy wimwmnn Tmnwi i n u mwn mnwint

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2