VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Achtste jaar. Zaterdag Tn Januari 1893. Nummer 2. De Revolutievoorstellen der regeeriug. De Herzieningsvoorstellen van M. Beernaert. Eene nieuwe ontbinding. Aan de deur gezet. Bravo Bravo Eenige cijfers. Abonnementsprijs voorop betaalbaart 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: i fr. 75. Annoncen» 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen por nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere beke udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publieüé, Magdalenastraat, Brussel."Men wordt verzooUpytl» fllrtfiliHauude artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De voorstellen der regeering die hier vol gen, zijn de nijdigste oorlogsverklaring, de onbeschaamdste uitdaging tot den burger oorlog die ooit gedaan is. Woeste en Prère, de twee grootste volks vijanden van België, krijgen voldoening, het volk wordt brutaal in 't gezicht gespouwen en de minste toegeving geweigerd. Men werpt de werklieden den handschoen, zij zullen hem opnemen. Alles wel ingezien, zijn de voorstellen der regeering ruim zoo dom als misdadig. Het zijn inderdaad de armsten en de oage- lukkigston die men uitsluiten wil. Er zijn geen werklieden die een klein huis bewonen voor hun plezier. De armen wonen in krotten, slapen onder de pannen, kruipen in stegen, versmachten 's zomers en vervriezen 's winters in hunne varkensstallen, omdat hunne loonen te laag of hun gezin te talrijk is om eene ruimere woning te betrekken. Dit is hunne schuld niet. Niemand zou het durven beweren in dezen oogenblik dat men officieel in alle steden het bestaan vaststelt van duizende werkeloozen, die te vergeefscu om arbeid smeeken. De discipels van Christus, den vriend der arme menschen, willen dus ikzuchtig en laf al die ongelukkigen hun beetje recht ont stelen. Zij verraden hunnen godsdienst in 't be lang hunner voorrechten, van den geldzak, hunnen eenigen en waren god. Dat is eene domheid, want al de armen zullen begrijpen wie hunne vijanden, hunne verdrukkers en hunne beleedigers zijn en het socialisme zal zijne rangen zien verster ken in evenredigheid dat de schelmerijen tegen de werklieden toenemen. De bekwaamheid lijdt aan hetzelfde ge brek, is gekenmerkt door dezelfde onrecht vaardigheid. Wie zijn de ongeleerden De oude werklieden, zij die over dertig jaar in Gent van hun 7, 8 jaar 's morgens medetrokken naar 't fabriek om den spin molen van vader voort te stooten. Zij die op denzelfden ouderdom in de mijnen daalden en de 3/4 der burgerfortuinen hebben gewonnen in België. De scholen waren zelden destijds, de geest der noodzakelijkheid van het onderwijs ont brak aan de ouders, de geest van zelfonder richt aan de kinderen, de openbare besturen deden weinig of niets. En het is voor die misdadige onverschillig heid der grooten en de onwetendheid der armen, dat men die oude, deftige, maar, he laas, ongeleerde arbeiders wil doen boeten. Het rimpelen van hun voorhoofd is het brandmerk hunner onwaardigheid. Schande! Misdaad Belgische werklieden, zuit gij dat dulden? Gaan wij aldus onze klasse onder de voeten laten trapen Indien wij het deden, waren wij nog laffer en slechter dan onze vijanden zelve. Wij zweren neen, duizendmaal neen, men zal ons niet meer staaffeloos verraden. Vredelievend tot het uiterste, maar ook strijd tot het uiterste. Liever alles dan parias, slaven te blijven in ons land. Op dan, werklieden van Vlaanderen Artikel 1. De verdeeling van België in de negen gekende provinciën. De wet mag het land in meer provinciën verdeelen, indien zulks noodig geacht wordt. Art. 4 (nieuw). Da overzeesche koloniën of bezittingen die België zou kunnen beko men zouden door bijzondere wetten beheerd worden. Art. 37. (oud art. 36). Een lid vau een der twee Kamers door de regeeeing tot een ander bezoldigd ambt benoemd, buiten dat van minister, houdt onmiddelijk op te zete len en herneemt maar zijne plaats in de Ka mer ten gevolge eener nieuwe kiezing. Art. 48 (oud art. 47). De afgevaardigden voor de Kamer van volksvertegenwoordigers worden rechtstreeksch gekozen, door de burgers die ten volle 25 jaar oud zijn en ten minste een jaar hun woonverblijf hebben in dezelfde gemeente of agglomeratie (I), waar van de kieswet het stemrecht toekent. De stemming is verplichtend. Zij heeft plaats in de gemeente, behalve in uitzonder lijke gevallen, te bepalen door de wet. Art, 40 (oud art. 47). Kunnen alleen duelmaken van het kiest-rskorps 1. De eigenaars van onroerende goederen van eene waarde van ten minste 2000 fr. 2. Degenen die ten minste sedert een jaar de bijzonderste huurders zijn van een huis of een deel van een huis van eene waarde te bepalen door de wet en die niet zal mogen zijn Lager dan 2,400 fr. of hooger dan 4.800 fr. in de gemeenten van meer dan 20,000 zielen. Lager dan 1800 fr. of hooger dan 3,600 fr. in de gemeenten van 3.000 tot 20 duizend zielen. Lager dan 1200 fr. of hooger dan 2400 fr. in de overige gevallen. 3. De dragers van een diploma van hooger onderwijs of een certificaat van 't verkeer van nen volledigen leergang van humanitei- ten (voorbereidende lee. gangen voor het hooger onderwijs) zonder onderscheid tus- schen de officieele en bijzondere onderwijs gestichten. 4. Zij die na hunne meerderjarigheid geluk ken om een examen te ondergaan, te regelen door de wet en ten minste over lezen, schrij ven en beginnende rekenkunde loopende. De wet regelt de wijze waarop de waarde der eigendommen en der woningen door ver schillenden betrokken en de agglomeratiën zullen bepaald worden. Art. 50 (oud art. 48). De kiezingen ge schieden bij zulke verdeelingen als de wet bepaalt. Art. 54 (oud art. 52). De leden der Ka mer van volksvertegenwoordigers, genieten eene jaarlijksche vergoeding van 4000 fr., wat ook de duur zij van den zittijd. De ver goeding wordt met de helft verminderd, voor hen die de stad of de voorsteden bewo nen, waar de zittingen plaats hebben. Art. 55 (oud artikel 53) De Senaat wordt benoemd door dezelfde kiezers als voor de Kamer, maar zij moeteu ten volle 35 jaar oud zijn. De stemming is verplichtend. Zij heeft plaats in de gemeente, behalve de uitzonder lijke gevallen door de wet vast te stellen. Art. 56 (oud art. 54). De Senaat is sa mengesteld uit een getal leden, ten minste de helft bedragende van het ledental der Kamer en ten hoogste de tweede derden van dit getal. Art. 58 (oud art. 56). Om kiesbaar te zijn voor de Senaat moet men 1. Belg zijn 2. In België woonachtig zijn; 3. Minstens 35 jaar oud zijn 4. Al zijne politieke en burgerrechten ge nieten. 5. Zekere hooge posten bekleed hebben of in een toestand verkeerd hebben bepaald door de wet, of eigenaar zijn van onroerende goederen in België gelegen en van eene mi nimumwaarde van 500 duizend fr. Zullen daarenboven kiesbaar zijn in elke provincie, de meest belaste inwoners in de verhouding van 1 op 400 inwoners. Art. 60 (oud art. 58), Op 18-jarigen ou derdom zijn de vermoedelijke troonopvolger des konings en de andere belgische prinsen, senateurs van rechtswege. Zij hebben maar eene beraadslagende stem op den ouderdom van 25jaar. Art. 62 (oud art. 60). De prins die zou getrouwd zijn zonder de toestemming van 'ziji vader of den chef der koninklijke fami lie, zóu vervallen verklaard worden van zijne rechten op de kroon. Indien de liberalen zich het wurgerstelsel van Woeste en Beernaert niet laten welge vallen dan, zegt Le Patriote zal men in Mei de kamers opnieuw ontbinden en het kie zerskorps laten oordeelen. Het kiezerskorps heeft niets meer te oor deelen, het is in feite dood, door de herzie ning die de bekentenis in zich bevat, dat het huidig kiezerskorps onbekwaam is geworden iets goeds te verrichten. Het gedrag zijner gekozenen, die reeds op 't derde jaar werken om eenige artikelen der Grondwet te herzien, bewijst dat zij de on bekwame spruiten van een onbekwaam kie zerskorps zijn. En al ware het duizendmaal bekwamer, 't is de minderheid en het heeft de meerder heid niet te onderdrukken. De Kamers ontbinden, dat men het wage, maar wij eischen een beroep op de Natie, eene volksstemming voor boer en stedeling, voor arm en rijk. Dat alleen is wettig en kan klaarte in den toestand brengen. Ehwel, Patriote, wij wachten de ontbin ding. Het is niet alleen de meerderheid der werklieden die door het ontwerp Beernaert een stamp krijgen. Ook de middenstand, en zelfs de kleine rijaen, krijgen hun paart. Men kent do instelling van den Senaat, die moet dienen om de demokratische her vormingen, die soms zouien kunnen door de Kamer aangenomen worden, door de groote rijken uit den Senaat te doen verwerpen. Tot heden hebben ze dat nog weinig moe ten doen, omdat wij het ongeluk hadden eene Kamer te bezitten die steeds zoo ach teruitkruipend was als de Senaat. Groot waren dan ook ten allen tijde de klachten tegen eene instelling die in eene goede wetgeving zooveel is als kromme wie len aan een wagen. De socialisten zouden het dan ook veel be ter gevonden hebben die oüwe dutsen ach ter hunnen kachel te laten, terwijl sommige vooruitstrevers, de meesters kennende, zoover niet durfden gaan, en een Senaat met de vertegenwoordiging der belangen voorstelden. Dit kwam onzen grooten papenknecht, (Beernaert) nog veel te gevaarlijk voor. Volgens zijn nieuw ontwerp kunnen alleen deel maken van den Senaat diegenen welke 500.000 fr. bezitten. En om er voor te kiezen moet men 35 jaar oud zijn. Wie heeft er 500,000 fr. De burgers die meenen dat ze wat in te brengen hebben zien nu dat ze al weinig meer geteld worden dan de werklieden. Geleerdheid, talent, deugd e.i eerlijkheid zijn geen titels, een half miüioen. dat is de ware Jacob. Het Gomiteit der Liberale Associatie van Brussel, komt te besluiten, eene groote bur- germanffestatie in te richten. Deze manifestatie zou plaatsgrijpen tijdens de discussien in de Kamer over de herzie ning. Ai de burgers, aanhangers van Algemeen Stemrecht zouden uitgenoodigd worden. De Comiteiten der verschillende associa tion van het arrondissement zullen vergade ren, in het Hotel Continental, om eene de- finiïieve beslissing te nemen en de organisa tie £e beginnen. In zijne zitting van verleden zaterdag heeft de gemeenteraad van Brussel de stads- begrooting voor 1894 gestemd. Te dier ge legenheid heeft M. Lepage eenige aanmer kingen gemaakt die wij hier overnemen. M. Lepage kwam op tegen de bewering, dat de inwoners van Brussel minder belas tingen betalen dan de inwoners der andere hoofdsteden van Europa. Spreker haalde in zijne bewijsvoering eemge zeer belangrijke cijfers aan. Van de vier groote steden des lands telt Brussel het minste getal huizen. Brussel heeft 18,500 huizen. Antwerpen 31,500 id. Gent 31,400 id. Luik 18,800 id. Brussel heeft eene oppervlakte van 896 hectarende oppervlakte van Antwerpen beslaat 1888 hectaren. In rechtstreeksche belastingen, per hoofd van inwoner, betaalt men: te Brussel frs. 19-17; te Antwerpen 12-00; te Gent 9-00; en te Luik 16-00. Te Brussel betaalt men in opcentimen per inwoner 95; te Antwerpen 48; te Gent 40; en ts Luik 60. Het onderwijs kost te Brussel per inwoner 11-35; te Antwerpen 7-75; te Gent 7-07; ea te Luik 7-50. In de hoofdstad bedraagt de openbare schuld per inwoner 53-12 en te Antwerpen 2L-43. J- J-L HET WEEKBLAD (1 j Een agglomeratie noemt men bijv. Gent met Ledeberg, Gentbrugge en St-Amandsberg, of Brus sel met zijne voorsteden. ii i T| Hi in 'in

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1