BRAND CONCERT Scherreweg STERKE JAN. STADSNIEUWS. 't Wachtwoord is grollen. Liberale Bekwaamheidskiezers Willems-Fonds. Fransch Tooneel. Société Royale des Ex-Sous-Officiers Doch het grootste gevaar loopt de jonkheid van beide kunne op de bals. Als men, verhit en bezweet van het dansen, naar achter of naar buiten gaat, kan men telkens eene ver koudheid of een fieurus opdoen. Men moet zich dus eerst wat laten afkoe len vooraleer men uitgaat, en ook vooraleer men iets kouds wil drinken. Men herinnere zich altoos, dat de sterke gezondheid door onvoorzichtigheid kan on dermijnd worden, en dat da jonkheid het doorgaans aanlegt om den ouderdom ellendig te maken. A. De geestelijken zijn toch overal dezelfde. Eene zekere dame Serrane van Gjnt, had een testament gemaakt, waarbij zij aan de S' Niklaaskerk van Gent al hare juweelen afstond op voorwaarde dat de geestelijkheid dezer kerk 2000 missen zouden lezen voor de rust harer ziel. De juweelen werden geschat op de somme van vier honderd franken. Daar deze som beneden den prijs der missen is, werd de kerkfabriek bemachtigd geene te doen lezen. Maar de minister van Justitie heeft haar wel bemachtigd de 400 franken op te strij ken zonder iets in ruiling te geven. Is dit niet scherreweg spelen gelijk het zijn moet? Hadde de dame hare 400 fr. aan den arme of werkeloozen van Gent geschonken, zij zou er meer verdiensten mede gedaan hebben en hare gift zou ten minste het voordeel ge had hebben de hongerlijdende m3demenschen te troosten, zij zou gezegend geweest zijn door hen die zij ter hulp kwam en de pries ters zouden geen schoon wéér gemaakt heb ben met hare aalmoes. Maar zoo gaat het doorgaans in de we reld men begint met de menschen tot dwee- pers te maken, in de hoop dat er iets of wat van de karre zal vallen ten voordeele van de kerk, en 't zij bij testament of anderzins palmt men sommetjes in, dikwijls ten nadeele der natuurlijke erfgenamen. Maar geven de priesters het voorbeeld dezer menschlievendheid Met woorden ja; met werken nooit! Wanneer een arme drommel het ongeluk heeft te overlijden zonder van een spaarpotje voorzien te zijn, is de eerste vraag die men tot de familie richt deze van te weten wie de begrafeniskosten betalen zal De prijs is bepaald op zeven fr. voor eene lezende mis on het geld moet er liggen vooraleer men het Ijk komt halen. Dit is meer dan eens ge it iurd en onlangs nog was het 't geval met eene arme weduwe, die nog nooit hare hand heeft uitgereikt om eene aalmoes te vragen en nu verplicht was van deur tot deur te gaan om de zeven franks bijeen te scharre len om naar den pastoor te dragen, wilde zij voor haren man eene mis hebben. Moest het gebeuren dat de ongelukkige menschen er niet in gelukken de noodige som te vinden, dan zou men een burgerlijke be graving zien, door de geestelijkheid bewerkt, en de kalotebladen zouden geen woord blaam vinden voor de geldzuchtige priesters, maar den overledene en zijne familie beschuldigen van ongodsdienstigheid. Dit is de zedeleer der dienaren des Heeren. die overal de liefdadigheid aanprijzen bij anderen, en zelve scherreweg spelen. (VERVOLG). Sterke Jan wilde volstrekt weten, wat er in dien put te zien was en sprak tot zijne kameraden: Hoort, jonge.is, we zullen loten om te zien, wie er het eerst zal in gaan; we zullen hem laten zakken in eene mand en als hij wil boven komen, moet hij maar bellen 1 Het was eerst de beurt aan den jager; doch deze kreeg seffens schrik en begon te bellen. De boer liet zich ook aan stonds naar boven trekken, toen hij nog maar eenige meters diep was. Nu is het mijne beurt zegde Jan, die in de mand sprong en zich tot op den grond liet zakken. Daar zag hij eene groote zaal, waar niets dan duivels zaten. Hij vond er ook het klein manneken, dat hij zoo duchtig had afgeran seld. Och, zei het aan de anderen, hij is hit, die mij zoo plat heeft geslagen. Hij zal ons altemaal kapot maken, als we niet doen wak hij eischt 1 - Ze kregen schrik en lietin hem in eene zaal gaan, waar twee koningsdochters zaten. Die zult ge losla- CORRESPONDENTTEN in de bus Alle correspondentiën moeten den Donder dag avond ingezonden worden, zooniet blij ven ze tot 8 dagen later. Telkens er eene belangrijke kwestie in den Gemeenteraad onzer goede slad Yperen moet besproken worden, zijn ai de groote en kleine kaloten uitgenoodigd om op de zitting tegenwoordig te zijn en hunne vrienden van den gemeenteraad door hunne toejuichingen te ondersteunen en de liberalen, door hun gegrol te trachten tot zwijgen ie brengen. 't Is alzoo dat, in de laatste zitting, de heer Polydore Vermeulen in zijne bespreking over de walerkwestie, meer dan eens onder broken werd door het onbetamelijk gegrol der sleppedragers, die in de zaal opeenge hoopt stonden. M. Brunfaut moest den bur gemeester verzoeken die batoogingen te doen eindigen, en bet is de eerste maal niet dat hij zulks vragen moet, eer de burgervader er aan dacht de orde in de vergaderingszaal te doen heerschen. Als onze stadhuisbazen tot zulke ellendige middels hunnen toevlucht moeten nemen om over de rechtvaardige kritieken hunner te genstrevers te zegepralen, 't is wel een be wijs dat zij overtuigd zijn van hunne mach teloosheid en dat er veel op hunne handel wijze te zeggen valt. Beliepen Colaert, die wit en zwart zegt met denzelfden adem en over hetzelfde on derwerp, hij, die vandaag verloochent wat ten! gebood Jan. De twee meisjes gaven hem elk 'nen gouden ring, terwijl Jan met hen in de mand ging zitten en belde om opgetrokken te worden. Toen hij boven was, zegde hij aan zijne kameraden dat hij nogmaals ging zien en zij op hem moesten wachten, hetgeen zij beloofden. Maar als Sterke Jan weder be neden was, wilde de jager niet meer wach ten en stelde aan de koningsdochters voor, hen tot haren vader te leiden. De meisjes namen aan, terwijl boer en jager er met hen van doortrokken. Wanneer Jan nu uit den put wilde gera ken zag hij dat zijne maats verdwenen wa ren. Wat nu gedaan? peisde hij. Doch hij ging naar de duivels terug en sprak Als ge mij hier niet uitlaat, dan sla ik u allegaór dood 1 Op die woorden kregen ze kieken- vleesch en lieten hem buiten. Jan ging recht naar 's konings paleis en vroeg den knecht om dezes meester te mo gen spreken. Maar de dienstbode wilde hem niet binnen laten, zeggende dat de koning geen bezoek ontving, omdat hij veel te ver hij gisteren aanprees, vindt ook zijn voor deel in die manifestatiën, tiij maakt er ge bruik van om zich voor eenen weispreken den redenaar te doen doorgaan en, na een geheelen tijd geraaskald te hebben om niets te zeggen of om alledaagsche gezegden uiteen te doen, laat hij zijne sullen gelooven dat hij den nagel op den kop geslagen en de libera len den mond heeft gestopt. Dit zijn al listen en tooneelschikkingen die onder het liberaal bestuur niet gekend nocb gebruikt waren. Te dien tijde beraadslaagde men met het inzicht nut uit de beraadslagingen te trekken en de aanwezigheid der klakkersbende dag- teekent maar van de aankomst op het stad huis van den zeemzoeten controleur. Hoe menigmaal hebben wij niet gezien dat, wanneer Colaert in de Kk. beloofd had het woord te voeren en het Schepencollegie over deze of gene punten te ondervragen, geheel de katholieke wacht daar op post was om hem door hare toejuicningen te ondersteu nen? Dit spelletje nam weldra een einde, want de toenmalige Voorzitter van den Ge meenteraad wilde het niet dulden: maar nu, integendeel, schijnt de huidige Voorzitter niets beter te vragen, om zijn doel te berei ken en maar altijd meer en meer den blind doek voor de oogen der lichtgeloovigen te spannen. Daarom is het dat wij in al de vergaderin gen van den Gemeenteraad zoovele sleppe dragers vinden en wij weten nu dat de nieuwsgierigheid de eenige oorzaak hunner aanwezigheid niet is; zij zijn er geroepen om een wachtwoord uit te voeren, en dit wacht woord is grollen. Ellendige grappenmakers!,.. Maandag 23 Januari 1893, om 7 ure stipt 's avonds, ALGEMEENE VERGA DERING in het gewone lokaal. DAGORDE Algemeen jaarlijksch verslag, Kiezing der Commissie, Jaarlij ksche rekening, Voorstelling van nieuwe leden, Tombola. De afdeeling van Yperen geeft Zondag aanstaande 22 Januari om 6 1/2 haar 3" Con cert-Voordracht, van 't seizoen. Eene Conferentie zal gegeven worden door den heer Retsin van Brugge Ten 9 ure zal er eene dansfeest aan de ledenen hunne fa milie aangeboden worden. MAATSCHAPPIJ ter bevordering van het onderwijs door aanschouwing, Yperen. Maandag 28 Januari 1893, Voordracht in het fransch metoxyhydrisch licht, in de Schouwburgzaal, (Vandenpeere- boomplaats), s avonds ten 8 ure stipt. Onderwerp der voordracht Het schoone in den mensch, door M. Edmond-Louis DE TAYE, leeraar aan het Koninklijke Instituut van Schoone kunsten te Antwerpen. Namens het bestuur De Secretaris, Eugène Veulemans. Woensdag 25 dezer geeft de tooneeltroep van Gent onder 't bestuur van den heer Fon- heugd was, dat zijne twee dochters terug gevonden waren. Hij voegde er nog bij, dat ze met eenen jager en eenen boer gekoppeld (sic) waien! Ik moet den koning absoluut spreken, antwoordde Jan, want ik ben het, die de twee meisjes gered heb. Hier zijn de beide ringen, welke zij mij gegeven heb ben De knecht ging binnen en kwam weldra terug om te zeggen dat men hem wachtte. De twee dochters erkenden Jan seffens en 'vlogen hem aan den hals. De koning was zoo kwaad op den jager, omdat hij met de meisjes gaan loopen was, dat hij hem door vier paarden deed in stukken trekken! Aan Jan zegde hij dan: «Kies nu eene mijner dochters; ze is voor u en de andere is voor den boer! En als de koning dood was, werd Jan zelf koning. Hij bleef altijd even sterk en was rijk En da kwam veirke mè ne lange snöt En 't vertelske is öt 1 Zóó luidt een sprookje, dat te Mechelen- tenelle eene schoone vertooning bestaande in Les Bons Villageois Comédie par Sardau. Geen twijfel of het zal zooals gewoonte aan plaats ontbreken, wij raden de liefheb bers aan in tijds te zorgen, willen zij eene schoone plaats hebben. Bureel om 7 ure begin om 7 1/2. Men kan voorop kaarten bekomen bij Th. Degroote, Vanden Peereboomplaals. et Fête d'Armes en la Salie de la Bourse19, rue Carton, LE 29 DIONCHE JANVIER 1S93, k 7 i/2 heures du soir, avec le bienveillant concours de Melle Hen- riette Decoene, ler Prix du Conservatoire de Gand, de la Musique des Anciens Pom piers d'Ypres, de la Société: Les Jeunes Infatigables, sous la direction de M. Carlos Dewaele, et de MM. Alph. Delmotte, Eugène Lacasse et Vanderhaegea. De Burgerdecoratie (kruis le klas) is toe gekend aan M. Vanalleynnes, raadsheer in het hof van beroep, zetelende te Gent, in vergoeding van zijne bewezene diensten ge durende een tijdverloop van meer dan 35 jaren. Zijn ontslag als raadsheer in hetzelfde hof, is aanvaard, hem alle rechten gevende tot zijn pensioen. BURGERSTAND. van den 13 tot den 20 Januari 1893. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 7. O verlij (lens. Vanmechelen Amelia, dogloonster, 65 jaar, echtgenoot van Devos Jan, Paradijsstraat. Arts Maria, 41 jaar, zonder beroep, onge huwd, Lange Thouroutstraat. Verhack Isidorius. 33 jaar, dienstknecht, ongehuwd, Meenenstraat. Dejonghe Cecila, 68 jaar, zonder beroep, weduwe van Al'eman Karei, Platteelstraat. Laplace Pieter, 76 jaar, daglooner, wedu- waar van Monteyne Clemence, Meenenstraat. Catry Amelia, 70 jaar, naaister, weduwe van Vuylsteke Karei, Meeenenstraat. Verhoest Constantinus, 33 jdaglooner, echtg. van Legrand Victorine, Meenenstraat. Ilughebaert Henri, 42 jaar, voutards, echt genoot van Salden Wiehelmina, Lange Thou routstraat. Vanbecelaere Adela, 70 jaar, zonder be roep, ongehuwd, Bukkestraat. Duprez Valentina, 11 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Meenenstraat. Kyndt Henri, 24 jaar, landwerker, onge huwd, Meenenstraat. Tanghe Clementina, 24 jaar, huisvrouw, ectgenoote van Duprez Gustaaf Neêrstraat. liinderen beneden de J jaar. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 2. aan-Dijle zeer gekend is en dat op onze vraag, door den heer II. R., in Mechelsch dialekt geschreven werd. Bij nader onder zoek vonden wij in dit maarken eene treffende gelijkenis met Duizendponder ken, dat M. Aug. Gittée opteekende te Burst (dorp tusschen Denderleeuw en Sotteghem) (en in den tweeden jrgg. van Volkskunde bl. 238i verschijnen liet. Beide sprookjes zijn in den grond dezelfde. Duizendponderhen wordt hier Sterke Jan. Mulder en houthakker, uit het eerste, worden boer en jager in het tweede. In beide lezingen zijn de voorvallen ten kas- teele en het nederdalen in den onbekenden kuil gelijk. Over Duizendponderhen 's we dervaren onder de aarde, over zijne redding uit den put en zijne luchtreis, is het vertel sel van Burst echter meer uiteenloopend. Eindelijk zijn er in 't eerste geval drie ko ningsdochters, met elk eenen gouden appel terwijl er in de Mechelsche lezing maar twee koningskinderen, die elk eenen gouden ring bezitten, door den held van 't sprookje ver- 1 ost worden. Le fameux louageur qui marehe toujours dans le sens du vent politique ne se mette plus dans le cas d'être insulté de lache. 0.10 Et ne paie plus de verres au C. d. M. pour être bien venu des sous-officiers. 0.10 Omdat den jongen Asoupetjes opoffert aan Sidonietje, hij ziet ze toch zoo geerne. 0.10 Z(j eet de beste broitjes en den jongen A. zit daar te waterbekken. 0.10 Sidonietje toch zijt wat beminnelijk, hij zal met u trouwen, zijnen broeder is wei met een werkmeisje getrouwd. 0.10 Omdat de chef der blauwe kousen beter zou zijn oogen open doen om te zien met wat voor instrumenten zijne mannen op de markt wandelen. 0.10 Omdat L. D. of la petite noire zulk een ver driet heeft in het pijnelijk verlies van ha ren cher et tendre. 0.10 Omdat zij toch niet zoude sterven van ver driet. Want het is toch nog al vreed peist uw lief kwijt, die cadeautjes al naar de maan zien vliegen en nog zoo jong zijn. 0.15 Pour que les trois volages feraient beaucoup mieux de rester chez eux que de pavaner chaque soir vers six heures sur la Grand' Place. 0.15 Omdat Z. T. zoowel vrijages kan makelen voor haar zuster. Proficiat. 0.10 Omdat M. R. haar geen stuk in haar botten zou drinken omdat zij haar beminden niet gezien had. 0.10 Omdat M. R. als zij bij L. B. den nacht gaat passeeren. haar sieraad niet meer zoude achterlaten. 0.10 Den domestique is dan gedwoDgen het terug te dragen. 0.10 Omdat Louise D. zoo jaloers niet meer zou zijn omdat haar lief is afgedaan van M. 0.10 Omdat de bazinne drank zou geven aan de vrouwen zoowel als aan de mannen en de deur niet sluiten. 0.10 Omdat E. V. wat minder vaagachtig zou zijn als zij naar de Thouroutstraat gaat. 0.20 Omdat den Baron en de Baronnesse jaloers geweest zijn dat A. D. met K. L. van deze week is ijslede uitgegaan zijn. 0.10 Omdat de bazinne van de enz. 0.10 Omdat Irma L. d. niet altijd zou slaan aan A. G. als hij kluchtig is. 0.10 Omdat Cl. E. niet meer zoude gaan 0.10 Omdat de oude botermarkt zoo kontent is. 0.10 Maatschappij 3 N. B. Personen geen deel makende der maat schappij, betalen een inkomgeld van 1 frank. sous le haut patronage du Roi et la présidence d'honneur de M. le Colonel retraité I'arsv. OFFERT A MM. LES MEMBRES PrOTECTEURS

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2