VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Aan het Belgische Volk, Het algemeen Stemrecht is. Achtste jaar. Zaterdag 28n Januari 1893. Nummer 5. Groot Oosten van België. Meeting van 22 Januari. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd® artikels uiterlijk, tegen Vrijdag middag vrij ea onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekenö. of personnaliteiten bevattende worden niet ont nomen. De Vrijmetselarij gegrond op de Vrijheid, de Gelijkheid en de verdraagzaamheid, tracht deze beginselen, de gansche wereld door, meer en meer te doen,dringen in de zeden, de wetten en de instellingen. Zij kon dus niet onverschillig blijven s.an de grondwettelijke herziening, welke voor doel en voor gevolg moet hebben aan het land eene grondwet te scheuken, geheel door gronden van den geest harer eigene beginse len Gelijkheid{en Broederschap. Eene aigemeene vergadering dèr Belgische Vrijmetselaren, belegd door het Groot Oos ten van België en gehouden op 30 Maart 1891, heeft behoudens allen eerbied voor oprechte overtuigingen, uitspraak gedaan, met overgroots meerderheid van stemmen, ten voordeele van het algemeen Stemrecht, terwijl de voorwaarden van ouderdom en in woning, alsook de gevallen van onwaardig heid, voorstiet overige zouden bepaald wor den door de wet. De aanneming dezer hervorming is de noodzakelijke en onverbiddelijke gevolgtrek king van de hoofdzakelijke beginselen der Grondwet, welke overigens dezelfde zijn die de Vrijmetselarij in alle tijden en in alle landen als de hare heeft verkondigd. Dit stelsel is het eenige, dat strookt met recht en billijkheid het eenige, dat een ein de kan stellen aan eenen twist, waarvan de toekomst en de grootheid des Vaderlands en de openbare vrede afhangen het eenige dat bestemd is om den eerbied en de gerechtheid van het Belgische Volk aan zijne vrije in stellingen te bevestigen en te versterken. Het Groot Oosten van België heeft bijge volg besloten, zonder rust noch duur te strij den voor de afschaffing van het kiesvoor- recht, hetwelk de klinkende logenstraffing is van degelijkheid der burgers en de broe derlijkheid tusschen de kinderen van een zelfde Vaderland. Op het oogenbhk dat de openbare denk wijze, die in de vrije landen eenen wetti gen en beslissenden invloed moet uitoefenen op de besluiten der Regeering, geroepen is zich te uiten, is het de plicht van het Groot Oosten te verklaren dat de eenige bil lijke en rechtvaardige oplossing van het vraagstuk, hetwelk door de Kamers moet opgelost worden in overleg met den koning, Moge deze beslissing, ingegeven door edel moedige en volstrekt onbaatzuchtige inzich ten, de onwederstaanbare beweging der openbare denkwijze nog versterken, die el- ken dag dringender wordt ten voordeele eener hervorming, waarvan het uur heeft geslagen De Meeting, Zondag 11. door het Bondge nootschap der oemokratieke kringen onzer stad ingericht, beeft een zeer grooten bijval bekomen De g.oote zaal der Beurs was proppens vol en, mee vermaak, bestatigde men er de tegenwoordigheid van een groot j getal katholieken onzer stad. De vergadering was voorgezeten door den heer Polydore Vermeulen. Om 2 1/2 ure opent M. Vermeulen de zit ting. Spreker drukt zich iu het vlaamsch uit. Hij legt het doel der vergadering uit. Hij bedankt de redenaars die aan den oproep beantwoord hebben en die in eene zoo natio nale kwestie als deze van het algemeen stemrecht, in deze omstandigheid bewijs ge ven van eene wonderbare welwillendheid en zelfverloochening. Hij doet een oproep aan de verdraagzaamheid der vergadering. De Meeting is ingericht geweest buiten allen partijgeest. (Langdurige toejuichingen). Krans RETSIN (toejuichingen) van den Liberalen Vlaamschen Bond van Brugge. De redenaar spreekt in 't vlaamsch. Hij verdedigt het algemeen stemrecht, die de eenige billijke hervorming is. Sedert lang vraagt het volk zijne rechten. Het vraagt ze door al de wettelijke middels die ter zijner beschikking gesteld zijn; door de inrichiing van meetingen, bij middel van het referen dum. Maar ondanks alles blijven de verte genwoordigers van 't land doof voor die eischen. De kwestie van het algemeen stemrecht heeft nochtans een grooten stap vooruit ge daan De tegenwoordigheid van sprekers van verschillende denkwijzen, op deze Meeting, bewijzen het ten volle (Toejuichingen). Spreker bestrijdt het cijnsstelsel, hij ver werpt het bewoning en het bekwaamheids stelsel! Wij willende afschaffing der voor rechten, zegt hij. Men mag de ongeleerden noch de armen uitsluiten Indien er nog on geleerden bestaan, 't is de schuld van het gouvernement wiens plicht het was sedert lang het verplichtend onderwijs uit te roe pen! Wat de armen betreft, het ware on rechtvaardig hen uit te sluiten. Zij hebben er het grootste belang bij deel te nemen aan het maken der wetten, aangezien zij er de eerste slachtoffers van zijn 1 In eenen Staat heeft iedereen zijne belangen en moet het recht hebben zijne stem te laten hooren. Het is van toen af het algemeen stemrecht! Waarom weigert men het? Omdat de partij geest in alles den voorrang heelt. Wij, wij willen het algemeen stemrecht omdat het eene rechtvaardige zaak is Toe juichingen Spreker verdedigt alsdan de geëvenredigde vertegenwoordiging! Het algemeen stem recht is niet voldoende, het is noodig dat al dezen die stemmen, de zekerheid hebben dat zij zullen vertegenwoordigd zijnDe geëven redigde vertegenwoordiging zal de ontwa king der politieke denkwijze in de Vlaanderen opwekkenHet huidige stelsel is vol onrecht vaardigheden't is alzoo dat in 1888 de ka tholieken 2400 stemmen en 44 zetels be kwamen, en de libert len 2300 stemmen en 2 zetels. Het volk wordt ongeiuldig! Men zegt van dezen die meetingen houdenhet zijn grap penmakers Dat men zich de fransche Om wenteling hennnere! liopen wij echter dat de wettige middels zullen voldoende zijn. Langdurige toejuichingen). LEPOUTRE (Volksvertegenwoordiger.) Spreker betreurt liet zich in het vlaamsch, in de volkstaal niet te kunnen uitdrukken. In Je Kamer is eene groep tot stand geko men voor het algemeen stemrecht. Die groep heeft mij bij u afgevaardigd. In uw arron dissement geboren, ben ik gelukkig geweest deze te aanvaarden om deze zoo belangrijke kwestie van het algemeen stemrecht met u te bespreken. Het stemrecht is geene partij kwestie: 't is een vraagstuk van billijkheid. Daarom is het dat gij hier afgevaardigden van al de partijen ziet! Indien het alge meen stemrecht zulke groote moeilijkheden in de Kamers ontmoet, 't is omdat de man nen die er zich mede bezighouden, het be lang hunner partij inzien, zonder dat ware de herziening van morgen af gedaan. Toe juichingen Het is nochtans zeer eenvoudig te doen wat wij hier doen. Hier behouden wij allen de ongeschondenheid onzer overtuigingen, morgen zullen wij zijn wat wij vandaag zijn. Maar heden, in tegenwoordigheid eener nationale kwestie, geven wij allen'onze goed keuring. Toejuichingen). Links en rechts vraagt men zich afwat zal het algemeen stemrecht te weeg bren gen Zal het onze maatregelen niet wijzigen Ziedaar wat ons tegenhoudt Spreker bestrijdt de politieke meerderja righeid van 25 jaar. Men vindt het zeer een voudig, zegt]hij,dat een mensch op 21 jarigen ouderdom;:de belangrijkste burgerlijke akten kan volbrengen, maar als het er op aan- kaait een goraeepteraa Islid te kiezen, moet men andere kennissen bezitten, 't Is eene echte onregelmatigheid. Spreker verwerpt de uitsluiting der onge leerden. Onder hetjregiem van het algemeen stemrecht, zal men zich tot al de menschen moeten wendende politieke opvoeding zal natuurlijk geschieden door het inrichten van meetingen Dezen die zich willen onderwij zen zullen het vermogen hebben dezelve bij te wonen. Ten andere, indien iedereen in België thans het lager onderwijs niet bezit, is het de schuld van 't Gouvernement, dat het verplichtend onderwijs moest uitroepen Toejuichingen Spreker maakt eene vergelijkenis tusschen de Belgen en de Franschen Aan den eenen kant der Leie is iedereen kiezer, aan den anderen kant, niemand! Aan den eenen kant is het volk alles, aan den anderen, nietsDe Belgen zijn vreemdelingen in hun vaderland En nochtans zijt gij niet zoo bekwaam als de Franschen. Gij kent ze, gij zijt gedurig in betrekking met hen. Gij, gij zijt maar goed om te betalen en te dienen, maar rechten, gij hebt er zelfs geene! Het volk vraagt zijne plaats, kunnen wij zeggen neen! Indien wij hetdedeo, ware het geen aanslag op de Natie I Het ware alsof er in ons land twee klassen \an menschen wa ren de eene slaven en de andere vrij. Om het kort te maken, zal ik mij verge noegen met eene opwerping te beantwoor den: Indien gij aan allen het stemrecht geeft, zult gij België in den afgrond niet storten Wat het tegenstrijdige bewijst, is hetgene in een naburig land gebeurt. Men spreekt van waarborgen tegen den kiezer, maar 't is tegen den gekozene dat men er moet nemen, maar daar spreekt men niet van Lang durige toejuichingen De rechtvaardigste oplossing, volgens mij, is het algemeen stemrecht, dat al de groote vraagstukken zal oplossende militaire kwes tie, de kwestie der belastingen en vooral het dreigende vraagstuk, de maatschappelijke kwestieToejuichingen Het algemeen stemrecht is een grondwet telijk recht en de staat der geesten in Belgie eischt er de onmiddelijke oplossing van. Op dit oogenblik juicht men het toe te Verviers. Binnen eenige dagen zal de brusselsche be volking bij middel van het referendum spre ken. Langdurige toejuichingen De heer Vermeulen geeft lezing van eenen brief van don heer De Goninck van Merckem, Senator van Diksmuide, die zich verontschul digt de vergadering niet te kunnen bijwonen. M. Vermeulen doet opmerken dat de Senator en de Volksvertegenwoordigers van het ar rondissement Yperen uitgenoodigd zijn ge weest en dat zij zelfs niet gewaardigd hebben op deze uitiioodiging te antwoorden. ANSEELE, hoofdman der Gentsche Wer kerspartij. [in 't vlaamsch). De belangrijk heid dezer meeting moet geschat worden, niet volgens het getal personen die hier aan wezig zijn, maar volgens de denkwijzen die er vertegenwoordigd zijn. Wij zijn in strijd met den cijns. Wij, de cijnskiezers, wij zijn het wettig land en wij zullen zien wie het recht heeft zich wettig land te noemen Dit wettig land heeft gesproken 60.000 cijnskiezers hebben tegen het algemeen stem recht gestemd, 30.000 voor In het cijnskorps hebben wij reeds meer dan een derde voorstanders van het algemeen stemrecht, zonder de afhankelijke kiezers te tellen, die er tegen gestemd hebben. Bij dit derde moet men die legioenen werk lieden voegen die zich door het referendum, door meetingen, enz., enz., geuit hebben. Het leger der aanhangers van het alge meen stemrecht telt dagelijks nieuwe rekru ten zooals de heeren Nothomb, He'.leputte, generaal Brialmont en Ninauve, hier tegen woordig. [Toejuichingen). De tegenstrevers van het algemeen stemrecht zijn gebleven wat zij waren. Wie heeft het recht te spreken? Ik vraag het Het is het werkend land dat zijne stem moet doen hooren. Maar indien men de dom heid begaat mot te volharden in onze rech ten te weigeren, wij zullen zien wat er ons te.doen blijft 1 Indien men ons tot de revo lutie dwingt, wij zijn gereed. Spreker bestrijdt het bewoningstelselhij toont er het belachelijke van. Wie een huis van 2000 fr. bezit, is kiezer. Deze die er een van 1,800 fr. bezit, is het niet. Hij stelt er een standbeeld in van 350 fr. hij wordt kiezer,- een onweder werpt het standbeeld omver, dat in stukken valt, en hij is geen kiezer meer. Ik heb een huis van 2.000 fr. Ik ben kie zer. Men beslist de afschetsing van een bou- levatd, men eigent zich mijn huis toe voor eene waarde van 4.000 fr.ik koop stads- loten voor die som en ik ben geen kiezer meer. Zulkdanig stelsel is niet verstaanbaar. Een woord om de onrechtvaardigheden van het bewoningsstelsel te bewijzen. Al de werklieden zijn uitgesloten. Te Yperen betalen de werklieden gemid deld eene huishuur van 1 fr. 60 te week, welnu om kiezer dezer stad te worden, zou men 2 fr. 40 moeten betalen. Dezelfde toe stand biedt zich,aan te Gent, Aalst, Kor- trijk, enz., enz. De heer Anseele haalt nog andere voor beelden aan, om de onrechtvaardigheden van het stelsel te bewijzen. 't Is omdat het stelsel van M. Beernaert onrechtvaardig is dat het moet verworpen worden [Toejuichingen). Spreker bestrijdt het bekwaamheidsstel- HET WEEKBLAD Bij veroi Jening "an het Groot Oosten van België. A. HOUZEAU DE LEHAIE.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1