i r Poperinghe. Burgerstand der stad Poperinghe Kortrijk, Mijn Moederspraak. De Vastenavond van Antwerpen. Les Marcunvins. I BURGERSTAND. van den 3 tot den 10 Februari 1893 Geboorten. Mannelijk geslacht 7. Vrouwelijk id. 4. HUWELIJKEN. Desodt Pierre, dienstknecht en Quartier Romanie, dienstmeid. Bostyn Pierre, zwijnslachter, en Willems Leonia, dienstmeid. Brouwers Jules, drukkeren Smets Pauli ne, zonder beroep. Pyck Jules, dienstknecht, en Priem Loui se, naaister. D'hayer Amand, meubelmaker en Gryffon Cézarine, kleeimaakster. O verlij dens. Soen Julien, 13 jaren, zonder beroep, Meenestraat. - Rabau Eveline, 30 jaren, winkeldochter, ongehuwd, Arme meisjesstraat. Caenen Julienne, 9 jaren, zonder beroep, St. Nicolaas buiten. Ghysel Barbe, 76 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Lowagie Charles, Wening- straat. Dequeker Charles, 45 jaren, fabrikant, echtgenoot van Verfaillie Julienne, Kalfvaart. Ghekiere Jules, 23 jaren, brikkenbakker, ongehuwd, St. Jans buiten. Obyn Valentine, 20 jaren, kantwerkster ongehuwd, fCartonstraat. Swyngedouw Barbe, 52 jaren kantwerk ster, echtgenoote van Ommeslag Louis, Mee nestraat. Gasteleyn Marie, 68 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Plateelstraat. Dehaene Henri, 21 jaren, meubelmaker, echtgenoot van Santy Marie, Tichelstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 4. N. B. Maandag 13 en Dinsdag 14 Februari zullen de bureelen van het stadhuis gesloten zijn. Alleenlijk zal 't bureel van den burger stand open zijn van 9 tot 11 uren voor de aangiften vanjjgeboorten en sterfgevallen. Hedendaagsche vrijheid in onze verkwezelde streek. Ter gelegenheid der loting hadden eenige jongelingen uit den omtrek van Hel Jagers hof (Crombeke), een dansfeestje ingericht, maar daar de dans in het gebenedijde dorp door den pastoor en vervolgens door den burgemeester verboden is, hadden zij beslo ten dit in de herberg De Bankenlinde op het grondgebied Poperinghe te houden. Zij wisten nog niet dat de vrijheid reeds in de stad Poperinghe verkracht is net zooals in een verkwezeld boerennest. Nauwelijks was het muziek (een accordeon II) aangevan gen of daar treed de politie binnen om den huisbaas een proces op te maken, en den ar men duivel die dacht dezen avond eenige stuiverkens te verdienen ligt er nog met on kosten op den hoop 1! Ziedaar een staaltje der hedendaagsche vrijheiddie herberg ligt op omtrent een uur afstand der stad, was het noodig op een lotingsdag aldaar een dansbeurtje te belet ten <j Er bestaat eigentlijk geene wet die zulks beschrijft, maar onze stadsbestuurders hebben zoo een reglement opgemaakt dat men eenvoudig belachelijk en kleingeestig mag noemen. Onze bevolking was vroeger gewoon zich overal en op vrije wijze te mo gen vermaken, maar heden heeft ons kaloten bestuur noodig gedacht haar deze vrijheid te ontnemen, niet om onlusten of kwaad te ver mijden, want vroeger geschiedde zulks min dan nu, advokaten en processen zij i talrijker dan ooit Op den lotingsdag was het immers hetzelf de in de stadvroeger was er door de politie op zulke dagen wat door de vingers gezien. Maar dit jaar is het anders gegaan, niet min dan vier politie agenten werden belast de verachterde kalanten uit de herberg te drij ven. intusschen hadden de dieven het veld vrij maar de herbergiers die reeds zoo danig van den slechten tijd te klagen hebben werden wat meer in hunnen handel bescha digd Nu 't wordt lang genoeg bewezen dat, hoe meer een volk zich onder het kalotenjuk buigt hoe min vrijheid en voorspoed het ge niet. De Dooibarrieren zijn sedert Maan dag middag officieel open. Nu terwijl onze gansche politie Maandag avond de jacht deed aan de lotelingen die de herbergiers op het laat nog een stuiverke deden verdienen, wapperde nog immer de roode vlag die de sluiting der wegen aankondigt op den kerk toren. Zij was daar vergeten en werd slechts Dinsdagomtrent middag ingetrokken I alzoo zijn onze stieldoeners en voerlieden twee dagen langer zonder winst gebleven. Deze verwaarloosheid heeft in alle geval meer nadeel veroorzaakt in stad dan de nachtstoring die misschien eenige lustige jongelingen hadden kunnen plegen. Tooneelwedstrijd. Verleden Zon dag was het eene worsteling op tooneel en letterkundig gebied tusschen lieeren liefheb bers der steden Mechelen en Loo Beide kanten hebben veel goede hoedanigheden be wezen en oprechte artiesten vooruitgezet; zekere nummers werden meesterlijk afge geven. Geen enkele afwezigheid was dit maal te bestatigen en de reeks optredingen was slechts rond middernacht afgeloopen. St Sebastiaansdag. Het feest welke wij over acht dagen aankondigden is aller best geschied. De puike schuttersgilde was bijna gansch tegenwoordig in den stoet voor de inhaling van den heer hoofdman. Deze werd in zijne woning door den heer kapitein J. Decool geluk gewenscht, die in eene aandoenlijke en welgepaste rede zich als vertolker van de gildebroeders stelde. De heer hoofdman E. Valcke scheen door het hulpbewijs zijner medebroeders zeer aan gedaan, hij antwoordde echter op de fat soenlijke en welsprekende wijze welke hem sedert lang gekend is, alzoo deed hij klaar en blijkend den voorspoed der maatschappij St Sebastiaan uitschijnen, zoowel op de kunst dan op stoffelijk gebied, hij wist be vallig, eigenaardig van ieder volgens ver diensten met lof te spreken, zoo werd bij zonderlijk zijne rede toegejuicht wanneer hij den meesterslag van d'heer Henri AUard aanhaalde, die ia de laatste groote schieting den eervogel met vaste hand beeft afgescho ten. Na dit werd de heer hoofdman stoetsgewijze naar het lokaal geleid, wij be merkten nevens hem d'heer K. Del/osse ko ning der maatschappij die prachtig opgezet met honderden medaliës versierd, op den ganschen doortocht veel bewonderd werd en veel succes bekwam. Het banket vereerd door de tegenwoor digheid van den eere-voorzitter d'heer Van Merris, was buitengewoon wel samengesteld en opgediend. Aan de zorgen van vrouw Schmidt-Verleene toevertrouwd het heeft de algemeene goedkeuring verworven. Bij het nagerecht werd een heildronk aan de heeren Eere-Voorzitter en Hoofdman door deD baljuw der maatschappij d'heer E. Priem voorgesteld en met algemeene geest drift onthaald. D'heer Van Merris ant woordde op welgepasten zin en wist veel lof van den bloei der maatschappij te spreken, bloei dien zij bijzonderlijk aan 't kundig be stuur van den heer hoofdman Valcke te dan ken heeft. Daarna werd nog een heildronk aan de commissie voorgesteld door d'heer M. Laliaye in naam der jongste gildebroe ders. Eindelijk het banket afgeloopen werden eenige vrolijke muziek- en zangstuk ken uitgevoerd die smaakvol door iedereen genoten zijn geweest. Dus, zeer prachtig feest dat alleen den voorspoed en het vermogen der knappe maatschappij bevestigt. van den 2 tot den 9 dozer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Richard Truwant, timmerman, en Elvire Maertens, modewerkster, beide te Poperin ghe. Catteeuw Jules, schoenmaker te Poperin ghe, en Marie Deschodt, werkster te Rosen- dael. GEBOORTEN. Mannelijk 4 Vrouwelijk 2 STERFGEVALLEN. Matton Melanie, oud 7S jaren, spinster, weduwe van Carolus De Bandt en echtge noote van Franciscus Bellein, wijk A. Allaeys Emile, ongehuwd, oud 35 jaren, zonder beroep, Yperstraat. Einders heneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 2. Broerkensonderwijs. Wij lezen in VooruitEen kind, A. G. genaamd, werd hier in eene papenschool zoo wreed mishandeld, dat de ooren van het kind schier afhingen en de ouders verplicht waren het t' huis te houden. Uit vrees in hunnen handel benadeeld te worden door die zwarte rakkers, durfden de ouders geene klacht indienen bij 't gerecht. Laat de kinderkens tot mij komen.... om hun ooren af te trekken of de zedeleer te onderwijzen. 't Was in 1890 datjPeter Benoit die parel van een melodie schreef, op het Platduitsch gedicht van Klaus Groth, dat door Julius Sabbe vervlaamscbt werd ten behoeve der genen, die niet te best het Platduitsch ver staan. 't Was vooral Hendrik Fontaine, leer ling van Benoit en thans professor aan de Vlaamsche Muziekschool van Antwerpen, die de heerlijke melodie van Mijn moeder spraak in allle streken deed waardeeren, zoowel in Frankrijk als in Nederland, Enge land en Duitschland. Zijne kunstreizen gele ken op enkele plaatsen aan echte triomftoch ten, dank het lied van Benoit, dat hij zoo gevoelvol wist te vertolken. Over Benoit en Fontaine sprekende, schreef het Fransch blad V Union bretonne onder meer.- Tou- tes ses ceuvres sont empreintes de ce mys- ticisme patriotique, dont nous avons pu applaudir la suave simplicité dans Ma langue maternelle, que M. Fontaine a chantée en flamand En bij Pol de Mout luidt het nagenoeg dat Benoit's liederen als een krans van parelen zijn, waarin zoo me nig juweel van de hoogste waarde, gelijk de ze verrukkelijk-teedere melodie Mijn moe derspraak, voorkomt, liederen die overal, waar en zoolang als ei' Nederlandsch zal ge zongen worden aller bewondering zullen op wekken. Geen lied is daarom ook beter ge schikt dan Mijn moederspraak, om. in eens, de meest antipathieken aan onze Vlaamsche kunst te veroveren en dus, met zich zelf, tevens onze Vlaamsche muziek overal te doen binnendringen. Er is ook te genwoordig geen echt kunstminnaar, of hij bezit eenige van Benoit's liederen en vooral dezes melodie op Klaus Groth's gedicht; gee ne enkele piano of kwarttetkapel in Vlaan deren, in wier repertorium ze niet voorkomt. Dit lied, met Nederlandschen en Platduit- schen tekst, alsmede de begeleiding voor klavier en strijkkwartsttet, is verkrijgbaar aan den spotprijs van 1.50 fr. Hij nadert met snelle schreden de carna val! Zotte dagen.... gelukkig vergeten der gewone kommer en zorgen. Het gul vermaak vervangt de handelsbe kommeringen. Antwerpen, de Handelstad, schijnt met die dagen als herschapen. Men ziet in de straten geen zwaar beladen vrachtwagens, er is geen Beurs, van zaken is er geen spraak. Van af's zaturdags avonds llden februari tot Aschdag morgend voert zijne Hoogheid Carnaval alleen heerschappij over de stad! Een luisterlijke vastenavondstoet, bestaan de uit 56 groepen te voet, 6 groepen te paard, 26 praalwagens en 10 muziekkoi psen door kruist 's maandags 13den en dinsdag 14den fe bruari de grootste straten der oude vlaam sche Scheldestad. Dezen stoet door de Gemeenteoverheid en den bond Antwerpen Vooruit" ondersteund is het lokaas der gansche bevolking. De echt vlaamscheuitgelatene vreugd viert vrijen teugel. De winkels bestaan niet meer, men ziet hoegenaamd geene uitstallingen van koop waren! want groepen van verkleede in bon te toeisels gewikkelde kinderen, nemen de vitrinen in. De vensters, de balkons en de gevels zijn met bloemenkransen, linten, vlaggen en draperijen versierd. En de menigte langs alle straten verspreid beoordeelt met luider stem en lach deze zon derlinge uitstalling- van kinderen welke zich in hunne prachtige kleederen trots en statig houden. 's Avonds verandert alles plotseling! Over al dominos, pierrots en pieretten, maskers en kostumen van allen aard! Hoeveel volks, wat geschreeuw, gezang en vreugd! De koffiehuizen worden bestormdgemas kerde groepen met allerhande muziekinstru menten maken een overdoovend geschal. Overal is er bal en er wordt gedanst dat het stuift. In de Variétés waar plaats is voor 4 a 5 duizend personen wil men met 10 duizend binnendringen. In de Scala, in de Cirk schouwburg, in het Paleis voor Nijverheid, in de El Bardo, in de Eldorado, in het Rubens Paleis, de Thalia, overal in een woord waar een mu ziekkorps of een orgel plaats vindt wordt gedanst en krioelt het van gemaskerden en verkleedden en de groepen gaan van de eene zaal naar de andere den ganschen nacht door. Antwerpen is bekend als eene statige rus tige stad, maar gaat eens zien met Carnaval en gij zult er van verwonderd zijn wat le ven men er dan leidt. Een bijzondere trein van Parijs zal in onze Noorderstad eenige honderden goede burgers voeren, welke ervan terug zullen keeren. voldaan over hunnen uitstap en met eene herinnering, waarover zij zich later dikwijls zullen onderhouden. La vaillante association de propagande libérale que nous avons si souvent et si vainement donnée en exemple a des milliers de libéraux en- gourdis, vient de publier le rapport rédigé par son secrétaire sur Ia dix-huitième année sociale. Nous constatons, tout d'abord, avec joie, que nous n'avons pas vainement battu le rappel, puis- que le document, dont nous parions, signale dés son débutl'augmentation extraordinaire et anor- male des recettes et de l'effectif des membres Lan dernier, acette époque, il y avait cinq cent vingt-quatre Marqunvins; aujourd'hui, il y en a six cent soixante-dix-liuit. En route pour le milliéme sociétaire Sous l'impulsion de notre dévoué ami Eugene Brülé, le président des Marqunvins; qui consacre tout son temps a cette institution si détestée par les clericaux. parce qu'elle rend d'innombrables services a la cause libérale, un tel succes ótait as- suré. Et le fait est que les Marqunvins ont donné du coton comme on dit, en ces dernières années. Tandis que le nombre des membres, et partant celui des cotisations, suivait une ligne ascéndante et rapide, le nombre des boites subissait une mar- che parallèle. II y a deux ans, la recette des boites n'était en core que de 845 francs; l'année d'après, elle atteig- nait 2,496 francs, et cette année, 4,305 francs. Comme on levoit, le nerf de la guerre ne manque pas A nos vaillants camarades. Mais ils n'en ont ja mais.assez. Plus ils reqoivent, plus ils veulent dé- penser, et ils ne dépensent jamais un maravédis in- inutilement, je vous prie de le croire. Pendant l'exercice écoulé, quarante bourses d'é- tudes ont été accordées, dont le service a nécessité une dépense de fr. 1,927.72, y compris le minerval des élèves, les fournitures classiques et les livrets de caisse d'épargne accordés en récompenses. Inutile de dire que les boursiers ne sont point placés chez los petits-frères et, qu'avant tous, les protégés des Marqunvins reqoivent une instruction professionnelle. Au chapitre Dépenses de bienfaisance nous voyons figurer des secours aux victimes de la ca tastrophe d'Anderlues, des secours en vêtements a des écoliers, sans compter le concours des Mar qunvins au grand cortège de charité organisé l'an née passée par Bruxelles-Attractions au pro- lit des victimes des accidents du travail. Le chapitre de l'instruction, maintenant. L'écoledeGrand-Voir est entretenueavec les seu- es ressources de la Société, et des subsides impor tants sont accordés des écoles de Binche, Dour- bes, Meerhout, Menin, Nederbrakel, Ninove, Roux- lez-Fosses et Tamines. Sans compter la villa scolaire d'Hastière, créóë 1 an passé, et don^t nous avons raconté l'inaugura- tion. Pour la réalisation de cette reuvre, U a fallu beaucoup dargent; mais le comité de la Villa sco laire a apporté un reliquat de dix-sept mille francs qui dormait depuis treize ans, et de généreux sous- cripteurs en tête desquels ligure M. Raoul Wa- roqué, qui répond toujours a l'appel lorsqu'il est question d une bonne action. ont suivi eet exem- ple. Si bienque l'existance de l'oenvre est assuróe. Mais il ne faut pas croire que les Marqunvins vont s'endormir sur leurs lauriers. lis ne s,arrê- tent pas en si beau chemin et espèrent que de nou- veaux membres viendront so joindre A eux, afin de pouvoir étendrc do plus en plus leur sphere d'aclion. Nous l'espérons aussi, et de grand cceur, paree qu'il est trés peu, dans notre parti, destitution aussi utiles que les Marqunvins. NOËL.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 3