VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Triomf van het Stemrecht STADSNIEUWS. Het Arbeidfeest Achtste jaar. Zaterdag 29" April 1893. Nummer 18. De liberale partij. 18,000 zwarte stemmen. De denkwijze van M. Woeste. Eene kluchtige wet. Eene strafwaardige pooging. Burgerwacht. Koninklijke Kruisboogschutters. Ketelmuziek. Moordenaar. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncem 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen loor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd® artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen ODgeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Toe maar, wij zullen nu het algemeen stemrecht en nog wel het dubbel stemrecht er bij krijgen. Wij hebben het altijd gedacht dat het alzoo zou eindigendat de klerikale partij met de radikalen zou samenspannen om het vaderland een pastoorshoedje op te passen onder welke het zou versmacht worden. Niets zal er bij veranderen, zingen de libe ralen reeds lang in de Vlaanderen. Inderdaad we zijn zwart van het hoofd tot de teeën. Brugge, IJperen, Veurne, Thourout, Nieuport, Meenen, zijn niet meer gelijk weleer. Onze vroeger zoo liberale provincie telt nog enkel een senator en twee representanten van de liberale partijterwijl er ook nog slechts drij liberale leden in den provincieraad zetelen. Waar naartoe met dat blind paard? Bn nu krijgen wij er bij een nog blinderen muilezel om er nevens te spannen in dat dubbel stem recht en de kiezingen in de gemeenten. Het voorstel-Nyssens is eene gift van de hoogeschool van Leuven en als zulks kan hetzelve niet vei dacht worden van libera- lismus, of iets dat voordeelig zijn kan voor de burgerlijke onafhankelijkheid en vrijheid. Dan zullen wij later bitter ondervinden, hoewel velen viDkenierenNiets zal er bij veranderen. Sedert de radikalen in 1884 de schoolwet en de liberale partij verraden hebben voor eene kwestie van eenige stuivers, is er zeker veel veranderd in de steden en gemeenten van Vlaanderen, doch over een tiental jaren kon men nog altijd hoop en verwachting koesteren dat de liberale partij zou herleven. Van 1870 tot 1878 was de liberale partij bij elke kiezing op het punt te zegepralen en in 1878 behaalde zij eene grootsche triomf, die haar zes jaren de regeering in handen gaf, welke toestand wellicht zeker nog zou'voortgeduurd hebben, zonder die goede radikale vrienden. En nu zien wij Janson en Feron buigen voor de heeren Nyssens en Beernaert.... Of omgekeerd zoo ge wilt, maar 't zal altijd het beroemd houten paard van Troyen zijn dat Belgie daar nu ontvangen heeft. Niemand weet nog eenigzins juist te zeg gen welke gevolgen de kieswet-Nyssens voor het land hebben zal. Doch van nu af weten wij reeds dat er in onze 2600 gemeenten meer dan 6000 pas toors en kapelanen zijn. En die zes duizend geestelijken zullen elk over drij stemmen te beschikken hebben dus achttien duizend stemmen. Zeg-me men liefken, wat wilt-ge nog meer? Na de kleine revolutie van dinsdag 18 april die de Kamer aan de kieswet toegebracht heeft, welke gevolgen moet men er van ver wachten De capucijneregeering Ziehier wat M. Woeste er van denkt, hij die het dubbel stemrecht bestreden en zich bij de stemming onthouden heeft. Hij zegt Het zou stout zijn den profeet te willen spelen. Maar ten slot van rekening, aan gezien het stemrecht moest uitgebreid wor den, geloof ik dat het nieuw systeem ons voordeelig zal zijn. Ik betrouw dat de eerste kiezingen voor ons gunstig zullen uitvallen. Voor de toekomst, is onze inrichting geheel en al gereed en wij zullen dapper en werk zaam de handen uit de mouwen steken. Onze partij is gereed en zal eensgezind blijven. Allo! zeerloopers van progressisten hebje verstaan? M. Woeste lacht u uit, windt er geen doekjes aan om er eene muts op te stel len als 'nen capucijn. Hij heeft geen ongelijk. Ziehier hoe H. Rochefort over het voor stel-Nyssens spreekt Indien die heer Nyssens, die eene bijna algemeene werkstaking komt uit te dooven, gelijk men een solferstekje uitdooft, geen aartsbedrieger is, hij is ten minste de vroo- lijkste onzer grappenmakers. Dit gedacht van meer kiezers te maken dan er inwoners in een land zijn, met hen elk twee en zelfs drie stemmen te geven, stelt eene uitvinding daar van eene uitmuntende zonderlingheid. Terwijl hij toch bezig was, waarom heeft hij aan de kiezers die getrouwd en eigenaars zijn geen vijftien stemmen gege ven, in plaats van drie? De zedelijke toestand van Belgie zou van zooveel vergroot zijn geweest en, vóór het getal uitgedrukte stem men in de naaste kiezingen, zou iedereen kunnen geloofd hebben dat koning Leopold riet over zes miljoenen, maar wel over vijf tig miljoenen onderdanen heerschte. Dit ongehoord stelsel van vermenigvul diging der kiesbulletijns, dat een der mira kels herinnert waaraan Christus een groot deel zijner onbetwistbare bekendheid ver schuldigd is, is de ofïiciëele bekrachtiging van die politieke ongelijkheid welke de werkstakers wilden afschaffen. De Kamers en het belgisch gouvernement kónden hen, op zijn ergst genomen, dezen schijnbare be wijsreden voorhouden Wij weigeren u het stemrecht omdat wij u niet genoeg geleerd noch verstandig achten om het uit te oefenen. 't Is hetgene men aan de Franschen zei onder de regeering van Lodewijk-Pbilip. Maar het is onverstaanbaar dat een Parle ment durve zeggen tot de burgers Wij erkennen dat gij al de noodige be kwaamheden hebt om kiezer te zijn, doch aangezien gij van eene lagere klas zijt, zult gij maar eenmaal kiezen, terwijl uwen eigenaar, die tot de verhevene klas behoort, tweemaal en misschien driemaal zal stem men. Dit zal gaan gelijk aan de algemeene tafels, waar de grooten twee en drie portien in hunne telloor nemen en maar eene over laten, die de andere genoodigden onder hen moeten verdeelen. De vaders hebben twee stemmen omdat zij kinderen hebben; in dat geval zouden de kinderen ook twee stemmen moeten hebben omdat zij eenen vader bezitten. De bedrogene echtgenooten zouden er zelfs drie mogen hebben twee voor hen en eene voor den minnaar hunner vrouw De rekening der klerikalen is overigens won derbaar van jezuietism. Het kiezerskorps van Belgie, samengesteld zijnde uit omtrent twaalf honderd duizend kiezers, zal men het zoo weten te schikken dat de werklieden maar eene stem per hoofd zullen hebben, en dat de patronen, kooplieden en ambtenaren er drie bezitten; hetgene de verplettering der demokratische meerderheid door de te genwerkende minderheid zal zijn. De uitslag zal dezelfde zijn als bij ons, waar de afgevaardigden dagelijks hun wit bulietijn door een blauw vernietigen. Ditmaal zal het nog radikaler zijn, aan gezien men twee briefjes in de bus zal steken om er één te vernietigen. Gedenkenis aan en de zullen gevierd worden op Eersten Mei ten 7 uren en half 's avonds in het ZILVEREN HOOFD door een DEM0KRATISCH BANKET. Degene die believen er deel aan te nemen moeten zich laten aangeven aan de dragers der inschrijvingslijs- ten of in het lokaal Zilveren Hoofd vóór Zaterdag avond ten 9 uren. Verledene week heeft men gepoogd de tent van de schijfschieting der burgerwacht in brand te steken. Een kwaadwillige kerel had al de stoelen verzameld die zich in die tent bevondenal het papier dat hij vinden kon bad h;j bijeengescharreld en tusschen de stoelen opgehoopt; hij hadeenen langen band lijnwaad aan de stoelen vastgemaakt, derwijze dat hij meer of min met het papier in verband was, en hij had het uiteinde van dat lijnwaad in brand gesteken, in de hoop dat het vuur zou inwinnen tot aan het pa pier en alzoo voortgaan aan de stoelen en dan geheel de tent zou doen afbranden. En toen is die deugniet vertrokken, den uitslag zijner pooging afwachtende. Gelukkiglijk is zijne pooging mislukt, want zijne lont is halverwege uitgedoofd, en de tent met haren inhoud is gered. Het moet een zeer slimme kwast zijn, die zich met zulke strafbare daad bezig hield, ook moet hij met genoegen slapen gegaan zijn, want dommeriks, zooals die jonge brandstichters, hebben geen geweten en sla pen altijd goed. Nu vraagt men zich af welke de beweeg reden dezer misdaad mag zijn. Wij hopen dat een onderzoek zal ingesteld worden en dat men den dader zal kunnen verplichten zich desaangaande te verklaren. Donderdag 11. had er eene vergaderimg plaats voor de heeren officieren der Burger wacht ten einde over te gaan tot de kieziug van eenen groot-majoor, in vervanging van den heer Dussillon overleden. Den uitslag gaf: 16 Officieren tegenwoordig 14 voor den heer Ed. Toussaert. 1 voor den heer Ligy Alb. 1 wit. Dus, was de heer Toussaert met algemee ne stemmen tot groot-majoor, der Burger wacht uitgeroepen. Bravo! dat is eene goede keus. Zooveel te meer dat de nieuwe groot-majoor niets dan vrienden telt, en 't recht zal doen gelden zoowel voor den klei nen of voor den grooten. Zijne 25 jaren dienst zijn voorzeker eene schoone waarborg. Maatschappij Schieting van Woensdag 26 April 1893 Hoog getal Yandenheynde L. Laag gelal: Mahieu L. Te St-Jan, op een paar kilometers onzer stad, had een boer een beetje buiten de schree- ve geloopen. De geburen, die zulks niet lij den kunnen hebben dien kerel een paar avonden op ketelmuziek onthaald datde stuk ken in de geburen vlogen. De gendarmerie kwam er zaterdag avond tusschen en de haremutsen moesten een gevecht in regel leveren tegen die huilende en tierende boe ren. De pandoren hadden bunne handen vol werks om er wat orde in te brengen. Velen der charivarimakers zullen een leelijk ei met moeder Themis te pellen hebben. Het was donderdag 27 dezer dat de ge naamde E. Roose. de moordenaar der We V. te Komen (Frankrijk), en die in de bossclien van Zandvoorde onze harenmutson zoolang en zooveel spel leverde voor het assisenhof van Brugge verschijnt. Men weet nog dat een boerenknecht hem op eenen hooizolder in slaap vond en den veldwachter van Ko- men-ten-Brielen da it lij k verwittigde, die zoo zonder moeite den vluchteling bij den kraag vatten kon om hom in de gariool te duwen» HET WEEKBLAD iin I i T 'T >1 1 1 Wanneer in bange droeve nachten, De slaap uw oog niet sluiten wil, Ge weggevoerd zijt in gedachten, Het alles eenzaam is en stil O denk dan eens aan het verleden, Dat u zoo geestig zag en blij, En vergelijk dan 't droevig heden En denk dan ook nog eens aan mij 1 Wanneer in vreugdevolle dagen, Het al rond u én leeft én zingt, Ge uw boezem van genot voelt jagen En liefde in uw gemoed zacht dringt O denk dan nog hoe wij eens minden, Hoe ik mij spiegelde in uw oog, En daar mijn welzijn kon in vinden, Dat mij het diepst der ziel bewoog Wanneer u bitter wee komt prangen, Gij hoop verliest en tevens moed, Wen tranen rollen op uw wangen En gij bij niemand vreugde ontmoet Denk dan hoe dikwijls ik uw smarte Door minnewoorden heb gesust, Hoe 'k troost u sprak in 't lijdend harte, Uw tranen soms hebt afgekust En wen, geknield voor Gods altaren, Een zoet gebed uw mond ontvalt, Ge 't kwaad beweent van vroeger jaren, Dat boeten slechts u nog bevalt Zal dan mijn naam niet eens meer vloeien Van uwe lip, en zielepijn U zoo aan 't bovenaardsche boeien, Dat ik zal gansch vergeten zijn?...

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1