TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. M 13 Achtste jaar. Zaterdag 13" Mei 1893. Nummer 20. IJZER WEGEN. Eene dringende hervorming. STADSNIEUWS. BERICHT. Een echt vriendenfeest. Groot ruiterfeest op het Hooghe. Fransch Tooneel. Kiezingen der Burgerwacht. I Abonnementsprijs voorop betaalbaars 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: i ft*. 75. Annoncem 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 ft», per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere 'bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicüé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgekomen. VERTREKUREN. POST-DIENSTEN. BIJZONDERE RIJTUIGEN. den Zaterdag alleenlijk. Yper-Waasten, 12.00 f3 Koningen). YPÉR-VEURNE. Met ons nieuw kiesstelsel, zuilen de Ka mers grootendeels uit andere dan de tegen woordige elementen zijn samengesteld en zullen er waarschijnlijk nog andere hervor mingen dan die der grondwet tot stand komen. Een der dringendste, in onze oogen, ware het veranderen der miliciewet. Het is een erge misslag bij onze wetgevers, zoowel li beralen als katholieken, geweest, van zich steeds tegen die verandering verzet te heb ben. Een erge misslag, zeggen wij, want wat den socialisten machtigen troef in het spel heeft gegeven en stellig hun veel aan hangers verschafte, was het handhaven van 't geen zij de Bloedwet heetten het is inderdaad iets onrechtvaardigs, dat de zoon van den bemiddelde mits eene greep gouds van den krijgsdienst kan vrij komen, terwijl de werkman aan zijne familie en aan zijnen arbeid ontrukt wordt om de wapens op te nemen. Wij weten niet of het waar is, maar er wordt beweerd, dat de geest van het leger niet opperbest is; een socialistisch blad schreef dezer dagen, dat het gezag op het leger al niet veel meer kon steunen dan op een gebroken stok Wat er ook van zij, onbetwistbaar is het dat, met het oog vooral op binnenlandsche aangelegenheden, het een zonderling begrip is van een leger, grootendeels samengesteld uit niets-bezitters, te doen optreden als eene beschermende macht voor de bezitters. Wil de burgerij zich beschermd zien, dat zij dan ten allerminste zich de moeite getrooste haar aandeel in den last te dragen. In het algemeen belang zou dus de leger- hervorming tot de eerste werkzaamheden van ons vernieuwd parlement dienen te be- hooren. Afschaffing der plaatsvervanging, dienst plichtigheid voor elkeen, zullen strekken tot wering van eene hatelijke onrechtvaar digheid, vooreerst, en vervolgens tot we zenlijke verbetering van het leger, door het ineensmelten van al de standen van de sa menleving, waaruit meerdere beschaafdheid en weerkracht in de gelederen zullen komen, en tevens meer gehechtheid aan het land en zijne instellingen. X. De Stemreehtbond, na de stemming van het nieuw art. 47, heeft in alge- meene vergadering van 23° April beslist den Strijdpenning tijdelijk op te schorsen. De Voorzitter, P. Vermeulen-Decoene. De heer Julius Onraet en zijne beminne lijke gade zijn Zondag 11. op eene aangename wijze door eenige hunner vele vrienden ver rast geworden. Het was het vijf-en-twintig jarig Jubelfeest, der in echttreding van den heer Onraet en te dier gelegenheid, heele- maal buiten de weet van bet gelukkig paar, kwamen een 20tal vrienden, vergezeld door de familieleden, hunne hartelijkste heilwen- schen aan Heer en Vrouw Onraet aanbieden en hen tevens wezentlijk overladen met ge schenken en bloemtuilen, waaronder eene prachtige zoveren Corbeille. Het zoontje van de heer C. Van Nieuwenhuyse, petekind van den heer Onraet, zegde een treffend stukje op, dat te dier gelegenheid gedicht werd. De helden van dat innig feest waren na tuurlijk ten hoogsten verwonderd, zij vielen uit de wolken en waren er des te meer door ontroerd en aangedaan. De heeren P. Vermeulen en Emile Ver- schaeve namen opvolgentlijk het woord om hulde te brengen aan de gelukkige echtelin gen, die gedurende 25 jaren samen gewerkt en lief en leed gedeeld hebben. Heildronken werden hun opgedragen en wenschen gedaan voor hun lang en heilvol leven. Iedereen drukte het vurig verlangen uit bij 25 jaren hen opnieuw te mogen fees ten ter gelegenheid van hunne gulden brui loft. In een woord, waar het hart vol van was, daarvan liep de mond over. Heer en Vrouw Julius Onraet, diep ont roerd over zooveel blijken van rechtzinnige genegenheid, vriendschap en verkleefdheid, bedankten die vele vrienden voor al het goede dat zij hun wenschten en voor al die welsprekende verknochtheidsbetuigingen. Ge wis waren het aandoenlijke stonden voor allen maar dan moeten de harten van dat gelukkig paar overstroomd geweest zijn van heil, vreugde en zalig zielsgenot. Heer en Vrouw Onraet, op hunne beurt hunne erkentenis voor zoovele goede gevoe lens dadelijk willende betuigen, hebben allen ten hunnen huize vergaderd op 11" dezer en op een lekker gastmaal onthaald. Keurige spijzen en lekkere wijnen lieten zich goed smaken en brachten algauw allen in de beste stemming. De heeren P. Vermeulen en Em. Verschaeve namen er nogmaals beur telings het woord om eenen dronk voor te stellen op het heil en hei geluk van den ge lukkigen gastheer en van zijne bevallige gemalin. De gelukkige echtgenooten wisten flink hunnen dank opnieuw te betuigen en al de genoodigden in vervoering te brengen. Men dronk en klonk op hunne gezondheid. Het was, in een woord, een dieproerend, heilvol en zeer aandoenlijk feest waar het aan geen vermaak en genoegen mangelde en dat tot laat in den avond duurde. De ge- buren ook wilden het hunne bijbrengen om die braven te vieren. Heel de wijk was ver licht ter eer der feestelingen. Die gelukkige stonden zullen bij allen een onuitwischbaar en zoet aandenken nalaten en vaak bij hen, die er de helden van waren, eene dier zachte gemoedelijkheden uit het hart doen opwellen, die den mensch z.ooveel zalig genot verschaffen Wij ook wij voegen onze oprechtste heil- wenscheu, bij die der vele vrienden en met volle keel roepen wij: Lang en geluk kig leven Heer en Vrouw Onraet Zondag, 14 dezer, geeft de heer Baron de Vinck in zijn kasteel een schoon ruiter feest, ten voordeele van de armen van Zille- beke. Zooals verleden jaar, met medehulp van de heeren officieren en onder-officieren onzer Rijschool. Dit feest beloofd zeer prach tig te zijn. De ingaüg is vrij. Gedurende het feest zal er eene omhaling gedaan worden ten voordeele van de armen van Ziilebeke. Het feest begint om 2 1/2 ure. Volgens wij in ons laatste nummer aange kondigd hebben is het Maandag aanstaande dat de tooneeltroep van Mad. Noelly, hare luisterlijke vertooning zal geven. Ziehier het programma SCHOUWBURG VAN YPEREN. Mmo Noelly, M. Defrasne, M. Saulien et Roman. Enfin, le theatre va nous donner du neuf, et quoi les plus grands succès de la saison 92 93, la Marche a l'Étoile en 12 tableaux. Voici l'appréciation d'un de nos confrères Un monde de sensations et d'idées et de sentiments sourd de partoutla parole rythmée, une succession rapide de tableaux, un chant expressif, parfois grandiose, se prennent a toutes les puissances de l'ume. Quelle page de Bossuet, de Lamennais ou de Chateaubriand, quelle (Buvre de peintre ou de musicien atteindra le profond et noble effet produit par eet ouvrage que l'on dirait un jeu de l'auteur, a la fois penseur comae Bossuet, poète comme Lamartine, musicien comme Mozart. Dans cette belle representation, oü nous applaudirons les étoiles parisiennes, MmrtS Noëlly et De Frasne, MM. Saulieu et Raman, nous aurons la bonne fortune d'admirer la Serpentine a la Loïe Fuller. Mme Zorah Zuliani, qui pendant quatre mois a fait cou- rir tout Bruxelles a l'Alcazar Royal, qui nous initiera a ces merveilles et nous montrera des costumes féeriques sous le jet des lumiè- oxydriques, dirigées par la maison de Bavay. Les appareils sont ceux de l'Alcazar Royal de Bruxelles et de la maison Clément, de Paris. Inutile de dire que chefs décorateur, machiniste et électricien accompagnent cette tournée; aussi e'est un spectacle de lout premier ordre que nous aurons. Le chef de la inusique est M. C. Aider. Pour tous les détails de cette représen- taiion, qui sera donnée le Lundi 15 Mai consulter Vaffiche. Geen twijfel of de zaal zal te klein zijn wie herinnert zich niet de scboone vertoo ning welke Mad. Noelly op 30 Januari 11. op onzen schouwhurg gaf.De zaal was proppens vol. Dus, liefhebbers, wilt gij eenen schoo- nen avond doorbrengen, begeeft u in tijds naar de zaal, want voorzeker zal het er stroo men, daar Mevr. Noelly van ver en bij ge- gekend is. Het bureel zal geopend worden om 7 3/4 u. en om 8 '/4 juist zal men beginnen. Dinsdag 9 dezer heeft de kiezing plaats gehad voor de grade van Luitenant Adjudant- Major en die van Luitenant Kwartier-Mees ter. De titularissen voor deze graden waren de heeren Albert Ligy en Hendrik Vantholl. Vóór de kiezing heeft de heer Ligy zijn ontslag neêrgelegd. Hebben benoemd geweest Voor de grade van Luiten. Adj.-Majoor le Kandidaat M. Dumon Alfred. 2e M. Godeliere Victoor. 3e M. Fenau Victoor. Voor de grade van Luiten. Kwart-Meest. le KandidaatM. Vantholl Hendrik. 2° M. Hallynck Hendrik. 3e M. Dedeyne Veron. CÖRRESPONIiENTIEN in de Ejmis p\ - t' F 'Y i\ i •f HET WEEKBLAD VAU VPEH MAAR Poperinghe 6,558.529.03 9.43 11.50 2.43 3.43 6.25 8.38 9.41 Van Poperinghe-Bazebrouck7.13 9.19 12.08—4.01 6.41 Routhem, 5.34 8.00 9.41 10.59 2.297.35 Comen, 5.13 8.00 9.41 10.59 2.29 5.03 —7.35 Comen-Armentiers5.13 7.44 8.00 9.41 9.46 10.59 2 29 2.35 5.03 7.35— 8.40. Van Comen naar Rijsel. 6.19 9.05 11.33. 2.53 5.52 9.04 Aankomst te Rijsel. 7.17 10.03 12.33 3.52 6.55 10.08. Rousselaere, 5.58 7.46 10.23 12.03 2.44 3.53 6.23. Langhemarck-Oostende, 400(Cortemarch)6.56 9.44 11.57 3.39 6.03. Kortrijk, 5.13 8.00 9.41 10.59 2.29 5.03 7.35. Kortrijk-Brussel, 5.13 9.41 10.59 2. 22— 5.03. Kortrijk-Gent, 5.13 8.00 10.59 2.29 4.53. 7.35 Y'per-Dixmude, 5.45 4.05 (3 Koningen). Yper-Meessen, 11.13 (ten 12 13 Zaterdag (.Zil veren Hoofd.) Yper-Meessen-Ploegsteert, 5.10 namiddag. (Zilve ren Hoofd). Yper-Nieuwkerke. 5,45 12.15 fronzen Hoofd.) Wed. Sengier-Nuytten). Yper-Kemmel, 1.00 (Zilveren Hoofd). (Alois Dochy-Vermeersch. Yper-Belle, 4.00 (Getemde Leeuwen). (Fidéle Courdent,). Yper-Passchendaele al Zonnebeke12.30 (3 Ko ningen). Yper-Passchendaele al Roosebeke, 1.00, id.) (Gebroeders Van Elslande.) 4.40 7.22 9.46 1.00 3.40 6.30. - 10.32 4.45 - VEURNE YPER. 7.26 9.50 1.05 3.45 6.22 Eene eenige vertooning gegeven door den troep Mma NOELLY, M. DEFRASNE. PROGRAMMA En Itlarciie a l'Étoile, pièce en 12 tableaux. E'ÉIépIiant, grande fantaisie en 1 acte. Eièces diveeseis, inédites et Clian- sons ombrées. En Serpentine a la loïe fuller, dansée par Mme Zorah Zuleani. Entretemps se feront entendre Les Lampes Électrïques ties ■liaisons «Clément tie 8>aris et tie la COMPAGX1E O'ÉLECTitl- CITE tie £lrux.elles, sous la direction deM. BAVAI. Ordre: 1. Éléphant; 2. Chansons; 3. lntermèdes; 4. Marche; 5. A l'étoile6. lntermèdes; 7. La Ser pentine. Omdat de zwarten van Brielen de menschen niet zou laten sterven zonder biechten of berechten als zij een jaar ziek zijn, als hij twee dagen te voren gevraagd is. 0.10 Omdat II. V. hem zou haasten zijn brood in den oven te steken. 0.10 De deure is tegen, M. verwacht hem met ongeduld. 0,10 Beter ter Lombaardstraat dan elders. 0.10 ij n

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1