VAN IJPEEEN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Achtste jaar. Zaterdag 20" Mei 1893. Nummer 21. IJ ZEEWEGEN. Het liberaal Programma. STADSNIEUWS. Een wonder Ze gaan 'fc moeten pakken. AJbonnemantsprljs voorop b«tfcaLb*ar< 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 ft\ voor den buiten. Per 6 maanden: 1 ft*. 75. Annoncem 15 cent. per drukregel. Rechte Hjke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrydag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. VERTREKUREN. POST-DIENSTEN. Yper-Dixmude, 5.45 4.05 (3 Koningen). Yper-Meessen, 11.13 (ten 12.13 Zaterdag (Li\- veren Hoofd.) BIJZONDERE RIJTUIGEN. den Zaterdag alleenlijk. Het voorstel om een liberaal con gres bijeen te roepen, ten einde de grondslagen van een partijprogram ma vast te stellen, ontmoet nog al talrijke tegenkantingen in de liberale drukpers. Men acht het oogenblik nog niet gekomen. Wij denken inte gendeel, met de Flandre Libérale, dat men, met de raadgevingen eener misplaatste voorzichtigheid te vol gen ernstig gevaar zal loopen te laat te komen en menig voordeel van den toestand te verliezen. Doch, indien men denkt de beraad slagingen van een congres te moeten missen, wel! dan zal het liberaal programma daarom niet achterblij ven. Het zal van zelf uit de werking der gemoederen ontstaan, door de kracht van den weerklank dien alle gedachten, die met de zienswijze der openbare meening in den schoot onzer partij strooken, zullen ontmoeten. Wij zullen het aandurven op enkele der bijzonderste punten te wijzen die, volgens ons, op het liberaal program ma dienen ingeschreven te warden. Aan het hoofd stellen wij de her ziening van het belastingwezen. Het innig verband bestaande tusschen de politieke rechten en de belasting onder het gewezen cijnsstelsel maakt alle hervorming in de grondslagen van ons belastingwezen onmogelijk. Zoodra eene regeering de minste verandering aan de belastingwetten voorstelde, beschuldigde men haar onvermijdelijk uit kiesbelang te han delen en bijna altijd, men moet het wel bekennen, was de beschuldiging maar al te gegrond. Thans staat geen hinderpaal van politieken aard meer in den weg der finantieele hervormingen. Van de omstandigheid dient gebruik te wor den gemaakt om meer rechtvaardig heid te brengen in de verdeeling der lasten. Als het meest practische mid del daartoe biedt zich aan het be ginsel van de progressieve belasting op het inkomen. Men heeft geene ernstige kans zul ke hervorming te bekomen van de klerikale partij, die vooral steunt op den invloed der groote eigenaars en der kloosters, die zich het meest be dreigd zullen gevoelen. Indien de burgerij, die thans meer dan eens overlast wordt, aan iemand haar ver trouwen mag schenken om recht te bekomen, dan zal haar vertrouwen gaan aan de liberale partij, die in de toekomst gelijk in het verleden in de burgerij haren besten steun zal vinden. Ook meer rechtvaardigheid zal worden geëischt in den last, dien de krijgsdienst oplegt. Afschaffing der plaatsvervanging, persoonlijke dienst plichten dringen zich op. En de recht vaardigheid zal hier overeenkomen met het wel begrepen belang van het land. Het kan immers niet worden geloochend dat er voor het land een steeds klimmend gevaar in bestaat het leger uitsluitelijk samengesteld te laten door de elementen der bevol king, die het geringste stoffelijk be lang hebben bij de handhaving der orde en de verdediging van 's lands instellingen. Andere punten, die altijd door het liberalisme werden voorgestaan, doch waarvan de verwezenlijking niet be komen kon worden, dienen thans met meer klem dan ooit geëischt te worden. In eerste plaats noemen wij het verplicht onderwijs. Nu vooral dat het stemrecht aan eenieder wordt vergund, bekwaam of onbekwaam, geletterd of ongelet terd, wordt het meer dan ooit van algemeen belang dat het onderwijs uitgebreid en verplicht worde ge maakt. Wie het recht bezit kan niet euvel nemen dat men hem den plicht oplegge te doen wat dient gedaan te worden om van dat recht een nuttig gebruik te maken. Hoeven wij deze opsomming der hervormingen, die op het liberaal programma eene plaats moeten in nemen, nog verder uit te breiden Zeker niet. Wij hebben, bij het schrij ven dezer regelen, niet het inzicht het liberaal programma zeiven op te maken; wij wenschen enkel te zeggen in welken geest wij het ver staan en de voornaamsie punten aan te stippen die er, volgens ons, moe ten op verschijnen. Overigens het komt er voor een politiek programma weinig op aan volledig te zijn. Het kiezerskorps is onverschillig voor programma's, die meer behelzen dan het op eens slik ken kan. Twee of drie gewichtige hervormingen, die op het voorplan staan, zeggen genoeg om aan eene partij hare ware beteekenis te geven. Wij hebben nu onze zienswijze te kennen gegeven. Wij wenschen dat anderen ons voorbeeld volgen en deze raadpleging in de liberale druk pers algemeen worde. De stad Yperen heeft het onwaardeerbaar geluk in hare muren een artiest te bezitten die al de andere kunstenaars in bekwaam heid overtreft. Voortaan zal men niet meer spreken van muziekmeesters zooals de hh. Wittebroodt, Moerman, Balmakers, en andere bevoegde mannen, die toch wel op de hoogte hunner zaak zijn, maar men zal den roem maken van zekeren artiest Chênebois, baron de Tournel-a-Bosse, zeer gekend om zijne ge daante veranderingen in zake van politiek. 't Schijnt dat die merkwaardige persoon een onbegrensd gezag bezit en het volle ver trouwen heeft onzer stadhuismannen, want hij doet zich doorgaan als opziener der stadsmuziek en belooft werk en plaatsen bij de voere. Het is nog maar eenige weken geleden, dat een Yperling na eene tamelijk lange af wezigheid, in zijne geboortestad terugkwam en den wensch uitdrukte er zich te vestigen. De man was weduwenaar met verscheidene kinderen. Nauwelijks had Chênebois zulks verno men, of hij liep den nieuw aangekomen te gemoet en hield met hem het volgende gesprek Hoe! gij zijt u weêr in Yperen komen ves tigen i Nu gij hebt welgedaan en ik hoop dat gij in de stadsharmonie zult komen en u bij ons aansluiten. 't Is daarmèe niet genoeg, antwoordde de man, het ware al wel van muzikant te zijn, ware ik maar zeker werk te vinden en te kunnen bestaan. Gij moet weten ik heb verscheidene kin deren en men kan ze toch geene muziekno ten doen eten en ook hunnen buik niet vullen met een air varié. Daar moet gij u niet over bekomme ren, wedervoer de artiest; ik verzeker dat, zoo gij bij ons komt, werk in overvloed of zelfs eene bediening zult hebben. De post aan de bascule komt open en gij zijt verze kerd die plaats te hebben. Ik zal er voor zorgen. Gij?... zijt gij dan zoo machtig Ik, antwoordde Chênebois, terwijl hij zijne Tourne-la-Bosse van hoogmoed boven zijn hoofd stak; ik ben opziener van het stadsmuziek en van de muziekscholen der stad. Dus, gij verstaat dat ik iets te zeg gen heb. De familievader stond verbluft over deze verheffing en stamelde Verscbooning!Ik wist niet dat ik meende dat mijnheer Wittebroodt mu ziekmeester was en M. Balmakers onder- muziekmeester. Inderdaad het was zoo over tijd, toen de pompiers nog bestonden, maar nu dat het muziek herschapen is in eene stadsharmonie ben ik opziener geworden en niemand kan aanvaard worden zonder mijne goedkeuring, 't Is waar dat M. Wittebroodt nog de maat slaat, dat M. Balmakers in zijne afwezigheid bestuurt, maar ik, ik ben gelast de nieu welingen aan eene exaam te onderwerpen en volgens mijne schatting worden zij aan vaard of geweigerd. De man wist niet wat gelooven over zoo veel beslag, en hij besloot de kans te wagen, doch hij sprak nog eerst over de beloofde bediening. De plaats is nog wel niet open, bemerkte Tourne-la-Bosse, naar zij zal niet vertoe ven het te worden. De titularis is een be jaard man en dikwijls is hij verplicht zijnen dienst te onderbreken. Dus gij hebt al de kansen om te gelukken. Na genomene inlichtingen vernamen wij uit goede bron dat Chênebois zich overal het aanzien geeft van een muziekopziener, dat hij in cafés en elders mat zijn muzikaal talent stoft en dat de andere muziekmeesters van Yperen, volgens hem op de hoogte zijner Tourne-la-Bosse niet kunnen. Vanitas Vanitatis omnia vanitas; dit wil zeggen Hoe dommer, hoe verwaander; hoe kleiner, hoe trotscher. Het Journal d' Ypres kan het feest van ln Mei niet goedkeuren d it in het Zilveren Hoofd heeft plaats gehad en waarvan wij over veertien dagen een omstandig verslag gaven. Het spijt hem dat wij de namen der genoodigden niet vermeld hebben. Zeker om hen te kunnen- vervolgen Het ware nochtans niet zonder belang geweest, vervolgt het, ten minste de bur- gers te kennen die met de socialisten hebben verbroederd en namentlijk de iden- titeiten van dien M. V. die een heildronk voorgesteld heeft; want vuile tongen ver- zekeren dat het een gemeente Raadslid zou zijn. Hierop zullen wij slechts antwoorden 1° dat de kliek, waarvan het Journal d'Ypres het orgaan is, een geheel leger mouchards HET WEEKBLAD f VAÜ YPER IVAAR: Poperinghe 6,558.529.03 9.43 11.50 2.43 3.43 6.25 8.38 9.41 Van Poperinghe-Razebrouek, 7.13 9.19 12.08—4.01 6.41 Routhem, 5.34 8.00 9.41 10.59 2.29— 7.35 Comen, 5.13 8.00 9.41 10.59 2.29 5.03 —7.35 Comen-Armentiers, 5.13 7.44 8.00 9.41 9.46 10.59 2 29 2.35 5.03 7.35 8.40. Van Comsn naar Rijsel. 6.19 9.05 11.33. 2.53 5.52 9.04 Aankomst te Rtjsel. 7.17 10.03 12.33 3.52 6.55 10.08. Rousselaere, 5.58 7.46 10.23 12.03 2.44 3.53 6.23. Langhemarck-Oostende, 400. (Cortemarck).6.56 9.44 11.57 3.39 6.03. Kortrijk, 5.13 8.00 9.41 10.5 92.9 2— 5.03 7.35. Kortrijk-Brussel, 5.13 9.41 10.59 2. 22— 5.03. Kortrijk-Gent, 5.13 8.00 10.59 2.29 4.53. 7.35 Yper-Meessen-Ploegsteert, 5.10 namiddag. (Zilve ren Hoofd). Yper-Nieuwkerke. 5,45 12.15 (Bronzen Hoofd.) YperWaasten, 12.00 (3 Koningen). Wed. Sengier-Nuytten). Yper-Kemmel, 1.00 (Zilveren Hoofd). (Alois Dochy-Vormeersch. Yper-Belle, 4.00 (Getemde Leeuwen). (Fidéle Courdent). Yper-Passchendaele al Zonnebeke, 12.30 (3 Ko ningen). Yptr-Passchendaele al Roosebeke, 1.00, id.) (Gebroeders Van Elslande.) YPER-VEURNE. 4.40 7.22 9.46 1.00 3.40 6.30. - 10.32 VEURNE-YPER. 4.45 7.26 9.50 1.05 3.45 6.22

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1