COURSES MILITAIRES Eene kale verschooning. Maatschappij de Taartevisschers. Hippodrome de Zonnebeke. DIMANCHE 9 iUILLET a 2 1/2 heures Poperinghe. Burgerstand der stad Poperinghe Reninghelst. lie, wij willen evenzoo de onafhankelijkheid eerbiedigen der vaders van liberale familiën. Hen daarin aanranden ware verdrukking en wij willen geen verdrukkers zijn. Wij willen vrijhei! voor ons, ook de vrijheid van onze tegenstrevers moet ons heilig zijn! De vrijheid, wij zullen ze heroveren, om ze te schenken aan allen, aan onze vrienden en aan onze tegenstrevers. Men ziet hoe die leugenaars en bedriegers van het kiezerskorps de vrijheid voor allen verstaan. Geen wonder dus dat de betooging zeer indrukwekkend is geweest. Het laatste woord in die zaak is gegeel zeker nog niet gezegd. De kaloten zeggen, om zich te verschoonen en het hatelijke van hunnen aanslag op het onderwijs te verbergen Indien gij ons vol komen vrij laat, indien gij ons het kollegie laat afschaffen, de stad zal niet aangeslagen worden. Zij liegen, ja, zij liegen dat zij zweeten De kleine som van 8.000 franken is niets nevens de overgroots som van 800,000 die zij zouden willen hebben; zij ware vol strekt ontoereikend om den intrest dezer ontworpene leening te betalen, zoo dus dat, indien de Yperlingen niet wederstaan, zij niet alleen hun Collegie zullen verliezen maar ook nog de lasten zullen moeten afdragen. En bij de werklieden voeren zij eene an dere taal: zij stellen de waterkwestie nevens deze van 't onderwijs, en trachten alzoo het volk te bedriegenzij geven boekjes op boek jes uit, zij maken blankenbergsche rekenin gen, zij liegen putten en de steenen om de bespreking eene andere wending te geven, om ze te vervalschen in den blinddoek voor de oogen der Yperlingen te spannen. De kwestie der wateren, de gezondhiid des volks gelijk deze van 't onderwijs, dat het kapitaal is van den arme, moeten niet afgescheiden worden. Zij zijn beiden even volksgezind en demokratisch. Dezelve af scheiden is noch rechtzinnig noch eerlijk. In dien zij waarlijk de vrienden van 't volk waren, zouden zij aan andere maatregelen denken in plaats van de kosten van het wa ter des volks door het onderwijs van het volk te doen betalen, in plaats van langs den eenen kant het volk te beschadigen om het lar gs den anderen kant te voldoen. Maarzij zouden zich hooger moeten wen den, in verhevener sferen geld zoeken, zij zouden moeten opklimmende lasten leggen op het overtollige, op de pracht. Maar daar voor zijn1 zij te ikzuchtig en beminnen het volk niet genoeg. De juiste waarheid is deze De pastoors hebben hun gezegd het einde wettigt de middelen. En, de valschheid en de kwade trouw in 't werk stellende, welke spruiten uit de klerikale school, brengen zij, aangaande de bedreigde onderwijsgestichten, valsche re keningen voor den dag die belachelijk en kluchtig zoudm zijn ware 't niet dat zij ha telijk en walgelijk zijn Ziehier nogmaals den waren toestand voor wat het kollegie betreft De Staat komt in de kosten voor 12,000 de stad voor 8000. Het personneel van 't kollegie laat zijne jaarwedde in de stad de afschaffing van dit gesticht zou de ouders der leerlingen ver plichten bij den vreemde uitgaven te doen die zij verplicht zijn hier te doen. Zoodat, voorde kleine som van 8.000 fr. die zoowel geplaatst zijn, die verraders der geestelijke en stoffelijke belangen hunner medeburgers, zouden willen in eenen slag aan de beweging der stad die reeds zoo groot niet is, jaar in jaar uit de som van 40,000 fr. ontnemen. Dweepzucht? of zinneloosheid? Wat is het van beiden Zondag 2n en Maandag 3n om 4 ure geeft deze maatschappij eene hoeveelheid schoone feesten ter gelegenheid van S' Pietersdag; is het weder voordeelig, daar zal het voor zeker aan geen volk ontbreken. Ziehier heDprogramma Zondag. Om 4 ure vergaderii g. Om 5 ure prijs kamp voor het visschen. Maandag. Om 2 ure maaltijd. Om 5 ure koning- visschen. Om 6 ure concei t. Om 6 1/2 opstijging van den luchtbal. Om 7 ure groot feest op het water. om 8 ure avond maal gevolgd van dansfeest en prijsbolling. Om 9 ure verlichting en vuurwerk op het water. Gedurende de feesten zal 't muziek ver scheidene stukken van hun repertorium spelen. CORRESPONDENTIEN in de bus Monteberg. GRANDES organisés par MM. les Officiers et Sous-Offi ciers de l'École d'Èquitation 1° Prix d'ouverture (Tally-Ho). Dis tance 1800 mètres. Course pour officiers. 2° Prix des débutants. Distance 1200 mètres. Course pour Sous-officiers. 3° Prix des maïtres d'école. Distance 1400 mètres. Chevaux pur sang. Officiers. 4° Prix de la butte. Distance 1400 mè tres. Chevaux pur sang. Officiers. 5° Prix de 1'Arsenal (Flaies). Distance 1800 mètres. Sous-officiers. 6° Prix du Polygene (Haies). Distance 1800 mètres. Chevaux d'armes. Officiers. GEBOORTEN. Mannelijk 3 Vrouwelijk 2 STERFGEVALLEN. Hondeghem Regina, oud 65 jaren, onge huwd, zonder beroep, Wijk G. Kinders beneden de 7 jaren. Mannelijk 3. Vrouwelijk 1, La musique deZonnobeke sous la direction de M. E. IWEiNS se fera entendre pendant les courses. ENTREE LIBRE. THtY^DAG. VOOR RIJWIELEN OP ZONDAG 6 AUGUSTI 1893, om 3 ure namiddag, 1200 franken prijs. Programma der Koersen. 1° Championnat d'Ypres, voor de Yperlin gen alleen 1650 meters. 6 prijzen 100 frs. 2° Internationale pour vétérans: 3500 me ters. 4 prijzen: 100 fr. 3° Internationale de vitesse2000 meters. 5 prijzen 200 fr. 4° Nationale: 2500 meters. 5 prijzen 105 fr. 5° Grande course internationale de fond 20000 meters. 8 prijzen 500 fr. 6° Consolation 2500 meiers. 5 prijzen 100 frs. 7° Course d'houneur, voor deze alleen die in de voorgaande koersen prijs behaal 1 heb ben, 1650 meters. 3 prijzen 95 fr. De inschrijvingen moeten genomen zijn bij den schrijver FOL-DE BREYNE te Yper, voor den 3den Augusti 1893. BURGERSTAND. van don 23 tot den 30 Juni 1893 Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 6. Huwelijken. Roscamp Karei, daglooner, en Durnez Maria, kantwerkster. Deconinck Julien, daglooner, en Cnockaert Emerence, kantwerkster. Overiij «teil». Moerman Clemence, 38 jaar, zonder beroep ongehuwd, Elverdiughestraat. Breyne Karei, 63 jaar, muziek professoor, ongehuwd, Vleeschhouwerstraat. Deconinck Karei, 71 jaar. smid, echtge noot van d'Ozeel Barbe, St. Pieters-buiten. Courtequisse Alixe, 17 jaar, dienstmeid, ongehuwd, St. Jacobs-buiten. Jubelfeest. De Vereenigde Werklieden vierden zondag het 25jarig jubelfeest van M. Frederik Baas, als voorzitter der maatschap pij. Zijn portret en schoone bloemtuilen wer den hem opgedragen, hartelijke redevoerin gen uitgesproken. M. Baas noodigde de Vereenigde Werklie den uit op een lekker avondmaal en in alle broederlijkheid werd menig glas op zijne ge zondheid geledigd. Onweer. Het nieuw zwartroksken heeft zondag gedonderd en gebliksemd op de slechte gazetten en de slechte romans. Dat hij liever briesche op zekere paraplu- marchands. Amen. van den 22 tot den 22 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Gustave Inoor, schoenmaker, en Irma De- creus, kleermaakster, beide te Poperinghe, Als Piitje de dood onzen gewezen licht- bewaarder van ons huis. de wereld der doo- den verliet om de wereld van de levende te gaan bewoonen, stond Né sedert vele jaren aan de deur te wachten achter dit postje. De week nadien benoemde baas kerkvlad- der Ne voorloopig en hij moeste by den kleer maker gaan om de maat te doen nemen voor zijue robe. Neke niet groot zijnde vereischte hem maar zes en dertig ellen stoffe voor de robe en vijf ellen paan voor de peerlarine die op zijne schouders ging liggen. Onder- tusschen dat de robe gemaakt is, doet men alles gereed voor zijne benoemiDg. Den dag is bepaald en Neke wordt ver wittigd door kerkvladder dat hij op zulk eenen nuchtcn moet te biechten en te com munie gaan om alzoo in Godsnaam zuiver de bediening te mogen binnentreden. Neke zet hem op zijn pierlaflinsche en ga te biechten. Baas. Maakt een kruis en biecht. Ne. Eerwaarden baas, ik heb sedert mijne laatste biecht veertig keeren in slechte bekoringen gevallen. Baas. Wat, wat veertig keeren in slech te bekoringen gevallen. Doet het mij ne keer uiteen, hoe gij u daarin heeft laten wikke len. Ne. Litje uit de flinkflouterstraat waar mede ik niet en mag trouwen, die mij zoo geetne ziet en ik ook, elkenkeer wij elkan der ontmoeten flinkt zulk een schoon oogske op mij en spreekt mij zoo bevallig aan en zegt: Neke mijnen braven jongen, mijn hert je brand van liefde als ik u zie, sla toch een bermhertig oogsken op mij, wij kunnen zoo gelukkig zijn, ons broodje ware gebakken voor ons leven. Het huwelijk is zoo schoon en het stroomt van deugden. Mijne zinnen gaan weg, mijn oogskens beginnen te zak ken en mijn hertje bezwijkt schier onder deze schoone woorden en, ik was bekoord. Baas. Hebt gij in uwe bekoringen nooit de begeerte gehad om over te gaan tot wer ken. Ne. Ja baas, bij eiken val was ik ge dwongen om.... Baas. Wat zeide zij daar op. Ne. Dat ik moeste wachten tot dat wij getrouwd waren. Baas. Ziet mijn kind was het niet van... gij kon gemakkelijk groote zonden uitmeten. Kost wat kost, moet gij u daarvan onthou den, als zij u nog ontmoet en u aanvalt, houi u stuur en kloek en antwoord niet meer, want dat zou geheel gemakkelijk kunnen gebeuren. Vooraleer gij dit postje aanveerd, moet gij de belofte van zuiverheid zweren. Ne. Ik zweer van mij voortaan nooit meer te laten bekooren. i Baas.Goed jongen, ik ontsla u van al uwe zonden, in den naam des Vaders en dos Zoons en des H. Geest. Kunt gij lezen in boeken? Ne. Niet wel baas. Baas. Voor uwe penetentie zult gij vijf maal den kruisweg gaan, bij elke statie vijfmaal den ouzen vader en vijfmaal den weesgegroet lezen en daarbij een akte van berouw verwekken. Verwekt uit den grond van u herte een akte van berouw.... en pro ficiat. Eene groote mis wordt er gezongen ter zijner eer. Ne placeert hem binnen de san- torium waar alreeds twee schoone zetels hem wachtten, voor hem te knielen en te zitten. Op elk eenen kant van hem is er eenen kan delaar met een kesje in die brand vóór de eerleden, zijn er twee van de snelste poesjes uit het huis van schoon levenken gezeten, nevens de kandelaren. Aan de nutting gekomen ga Ne hem gaan knielen aan den voet van den altaar en ont vangt onzen Lieven Heere. De mis wordt gedaan, baas doet zijne klee deren af en keert weder. Ondertusschen werd er eene kuip met wa ter gevuld met een bankje er voor, en hij moest daarop knielen, en zij gaan over tot den doop Ne knielt u en buigt uw hoofd, baas grijpt hem tusschen de nek en de kruin van zijn hoofd bij het haar (O jé Jesus Maria gij zult al mijn haar uit trekken dat ik geen meer en hebbe) duwt hem driemaal tot over de kop in liet water. (Zoo hard niet baas het water loopt mijne ooren in gij zult mij verdrinken) zeggende: ik doopu in den naam dei vaders, en des Zoons en des H. Geest, Amen. Zuster lachbakje, neemt de spontie en droogt hem schoon af, en wascht zijne handen ik zal hem wierooken dat hij zoo wit worde als sneeuw. De waardigheid vqn ons H. huis benaamt u als lichtbewaarder. Stroopt nu uwe robe aan en gij mijn ekster geeft hem den staf in de linkerhand. Nu zult gij den grondwettelijken eed afleggen. Steekt uwen Si jamais vous n'avez senti que d'une femme Le regard dans votre ame allumaitune autre ame Vous n'avez point aimé, vous n'avez point [souffert. 0.50 3" Vervolg. Commeren voor het leste Als gij ons vinden wilt Ik raad u voor het beste Gij eerst uwe tonge stelt En laat al uw gezellen Waar gij meent vriend te zijn Zij komen mij zelf vertellen Al uw bondig venijn Cherchez par-ci, eherchez par-lA On ne me trouvera pas. Satutl 0.15 't Jeppen chaque son Boone van de blauwe heeft verteld wat de natte kazakken leeren aan hunnen Chef Superlatifze bla zen nu met de wind van achter, het moet goed rieken op den Theater. Proficiat aan den halven chef. 0.10 Moeten die blinkende- instrumenten die van verre komen goed zijn of niet om er mede te kunnen blazen met den wind; Zij heb ben liet einrleling gevonden wanneer het voor hun sterke muzikantenn best gaat. 0.10 't Jeppen durft ook nog zeggen dat er bij hun 125 instrumentiesten zijn waaronder 13 re delijke de overige moeten dan onredelijk zijn. Deze onredelijke onnooze-iaars zullen God zien 't Jeppen past op van het Vis- scherken. 0.10 Omdat P. V. uit de Rijselstraat zoude beter Zondag 't huis blijven van de processie want hij doet nooit anders of rond gapen achter een zeker jonge meid. 0.10 Omdat P. V. uit de Rijselstraat enz. 0.10 Omdat de lange zoo kontent is van hare haren muts, hij staat den 13 op de lijst. 0.10 Omdat het zwijnslaehtertje enz. 0.20 Omdat P. V. niet meer zou weenen, omdat hij den zak gehad heeft van M. buiten de Rijselpoort. 0.10 Omdat hij niet meer zou vragen aan een zij ner kameraden een woordje te doen voor hem, want 't is jammer van dien armen sul. 0.10 Omdat O. S. liever met zijn drinkgeld een drogen haring zou koopen, in plaats van eenen gouden ring voor cadeau. 0.10 Omdat er geene bakkers meer zijn die goed brood bakken voor Mad. Koesteert, daar de schoone dalia zelf kneed en bakt. 0.15 De hutsepot zal nu in eene bakkerij econo- mique veranderen en den wildeman zal liet volk bij tuiten. 0.10 Omdat Mijnheer Sbeter zoude doen met zijne eigen zaken te bemoeien dan met stove buizen in een anders huis. 0.10 Protje heeft liever naar Hondstraat te loopen, om baehten de deur te moeten kruipen, Prostje was schoon op zijn nest gevangen, gaat nu om vergiffenis te vragen, Prostje zal het voor de tweede maal niet ris- keeren, hij was den eersten maal te verle gen, nu, enfin, 't zal beter gaan. O.'.O Omdat L. D. voor dat zij iets te zeggen heeft haar beter zou moeien in de Patei straat. 0.10 Omdat L. D. zoogeern het beest gaat bezoeken. 0.10 Omdat F. alzoo niet meer zou zitten te treu ren als zij haren dikken minnaar in vreug de en plezier ziet met L. P. 0.15 Omdat Oom Kotje en zijnen secretaris hunne leugens water beter zouden schrijven moest Lena mij op het bed laten zitten zij zoude voorzeker mij niet buiten smijten. 0-20 Moest ik nog meisjes vandoen hebben ik zou er krijgen zooveel als ik wil, maar zulke soort, gelijk die welke gij met vier te samen in u huis gelogeerd hebt, zou ik nooit bezien. °-30 Omdat hij eens zou zeggen, hoeveel der vier hij getroost heeft door beloften. 0,10 Omdat zij van hem niet kontent waren hebben zij naar Dranouter kermis niet gekomen. 0,10 Voor het te doen wasschen zijner zwarte gordijnen. 0.19 Voor het inrichten eener groote jachtpartij achter de spinnen in zijn huis en kamer. 0.10 Omdat hij zoo aandachtig luisterde in d'Hoog- mis te Dranouter op het sermoen over dronkenschap en onkuischheid. 0.20 Tot Zondag. 0.10 Omdat Charellouis den vliegeklopper van Rijsel kwam, zijne pen was gekrundt, dat hij geene brieven meer schrijven kan zon der kladeren, wat het porte monnaie kuis- schen aangaat is hij nu gediplomeert. 0.25 Als Charellouitje gumt in den zwarten molen loopt het vrouwtje het bosch in. 0.25 OngelukV iglijk was hij in Frankrijk niet meer gaan om de porte monnaies te kuis- sehen of hij zou wel zijn bestaan vinden. 0.20 Nu laat ik Charlouitje met het last om ante- krist te ontvangen want hij kent er de knepe van. 0.20 Zie dochter als gij nog danst met den vliege klopper staat gij in de bus. 0.20 Ol* HET MINNEPLEIT. Geboorten.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2