STADSNIEUWS. Groot Turnfeest. Muziek- en Nachtfeest- Festival. Burgerstand der stad Poperinghe VERSCHILLENDE TIJDINGEN. Den 1 September rukken de troepen nay Brussel en leveren te Sterre'oeek eenen grco- ten veldslag aan de bezetting der hoofdstad. Het leger zal te Auderghem gekantonneerd zijn. Den 2 September, intreden der troepen te Brussel en wapenschouw. Jl. dinsdag genoten wij een der prachtig ste en best gelukte feesten bij, die op het armzalig tuindagprogramma voorkwamen, namelijk het Turnfeest door de Infatigables ingericht op het kazernplein. Dat was ten minste iets nieuws voor onze bevolking. Ook was het plein met eene dicht opeengeperste menigte bezet, die daar een der prettigste en genoeglijkste namiddagen sleet. Daar zagen wij lieve gezichtjes, mooie kleedsels, fris- schen opschik. De plaats zelve was eenvou dig, doch sierlijk opgesmukt. Het geheel bood dus een blij, lachend, echt feestelijk uitzicht. Ü8 stoet der deelnemende maatschappijen, heel belangrijk bont en eigenaardig, had veel bijval. De Turnoefeningen werden ge opend door de inrichtende Maatschappij, onze knappe Infatigables .T>aa.rowvo\gden de oefeningen door de Turnmaatschappijen en kringen uit Komen, Rijsel, Kortrijk. Hou- plines, Meesen en Tourcoing, die alle den meesten bijval genoten en daverende salvo's losbersten deden. De gezamentlijke oefenin gen voldeden zelf de moeilijksten en allen waren verrukt over de wonderbare handig heid en ongelooflijke gezwindheid in het uitvoeren der moeilijkste toeren. Heel de volksmassa was door zooveel kundigheid en spierkracht als betooverd en men bracht dan ook eene welverdiende ovatie aan die wak kere, kloeke en knappe Turners. De Stadsharmonie, onder het kundig be stuur des heeren Wittebroodt luisterde het feest op door het uitvoeren van eenige stuk jes uit haar repertorium. De premie van 30 fr. werd behaald door de Courtraisienne van Kortrijk, deze van 20 fr. door de Jeune Garde de la Lys van Komen en die van 10 fr. door Progrès par li Travail van Meesen. Mogen de Infatigables immer zooveel welverdienden bijvul genieten ais dinsdag 11. Onze beste golukweuschen aan de heeren inrichters, die het kennen om alles in zuike feesten te beredderen. Een gul bravo voor Carlos Dewaele en al de heeren bestuur ders der vreemde kringen, die medehielpen tot het wellukken van het feest. Zij hebben alle verwachting verre overtroffen. De jonge Turnkring Les Infatigables is de goede baan ingeslagen en zal noch tal van verma kelijke stonden verschaffen aan de lustige Ypersche jeugd en ook welaan geheel de bevolking. Het was een feest dat op de eerste plaats komt van alle vermakelijkheden, die onze kermis ons voorbehouden kon, en dat ia de jaarboeken der Infatigables met gulden letters prijken mag. De vereenigde muzikanten der Oud-Pom piers boden verleden dinsdag ten hove der Cüaielle onze bevolking een luisterlijk concert aangevolgd van een prachtig dans feest. Eene tallooze menigte verdrong er zich. Die uitmuntende muziekanten, onder do kundige leiding des heeren P. Deliège, brach ten vooral allen in vervoering en oogsten ook de luidruchtigste toejuichingen in. Ook mogen wij verzekeren dat die bravo's nooit beter verdiend en meer gerechtveerdigd waren. Namens heel die aanwezige menigte sturen wij onze beste dankbetuigingen aan den heer F. Deliège en aan zijne wakkere schaar muziekanten, die, onder zijne vernuf tige leiding, zich zoo gauw tot een der beste en kundigste muzieken des lands wisten te verheffen. Het dansfeest, dat er op volgde, zooals men het aan zijnen elleboog voelen kan, is ook opperbest gelukt. Men flikkerde om u het water in den mond te doen komen. Over al gulle vreugde, echt vermaak en niets dan hartelijke broederlijkheid, ware vriendschap en voldoende pret. Bij de prachtige verlich ting door papieren lampjes, veneliaansche lantaarnen en bengaaLche vieren, hebben de lieve paarkes er dapper en lustig geflikkerd, gedraaid en dooreen gewemeld tot laat in den nacht. Wat ons echter aangenaam voorkomt, is dat al de feesten der Oud-Pompiers zooveel volk uitlokken, dat er bijna altijd gebrek is aan plaats. Dinsdag was dit weèr het geval en wij mogen zeggen dat wij een schoon en aangenaam feest hebben bijgewoond. Volk was er in overvloed, het weder was aange naam, niet het minste stof, geen windje, alles scheen mede te werken om het bal te doen gelukken. Wij kunnen niet nalaten onze beste ge- lukwenschen te sturen aan de heeren die het initiatief hebben opgevat van dit feest, en alles in 't werk hebben gesteld om hunne inteekenaren een vermakelijken avond te doen doorbrengen. De iever dien zij aan den dag gelegd hebben strekt hun tot eere, en, in den naam van al dezen die het feest heb ben bijgewoond, bedanken wij hen voor de moeite die zij zich gegeven hebben. Leven de Oud-PompiersLeve de feest commissie Zondag heeft er alhier een festival plaats gehad, met een zestigtal maatschappijen. Ten tijde der liberale administratie, lokten de festivals honderd sociëteiten uit. Van de zestig aangekondigde maatschappijen zijn zekereen lOtal die vergeten hebben te komen en als men wist, dat het meestal koorzanger waren van den buiten, in plaats van spelende muzieken, kan men wel begrijpen dat het een mager beestje was. Dit alles gaf de maat van de populariteit onzer klerikale bazen Een jaar geleden werd dit festival met grooten tralala aange kondigd nu vier weken geleden, waren er nog maar 19 sociëteiten ingeschreven en men heeft moeten in de liberale bladen van andere steden, betaalde annoncen doen plaatsen, om aan dat politiek boeltje eenige ruchtbaar heid te geven Daarmêe hielp het nog niet veel en eindelijk zijn de kaloten links en rechts geloopen en hebben aan verschiilige vreemde maatschappijen meer dan den prijs der reiskosten voor op uitgekeerd. Zoo kwam eene gekende maatschappij, welke wij niet noemen willen, naar ons festival, ten prijze van 500 frank. De andere van kleinere soort kregen 50 en 100 fr. volgens hun ledental. Op die wijze is het niet moeilijk 60 maat schappijen bijeen te vergaren, als men ze vooraf betaald heeftDe kaloten hebben daarvan een handje 1 Uitslag van 't Festival. wijlele: D'YPIIES. FESTIVAL DUGOUT 1893. Médailles spéciales. 1. Tenue militaire (tnusiques): Harmonie municipale d'Halluin. 2. Tenue civile (tnusiques)Fanfare, Ka tholieke Buigersgitde, de Bruges. 3. Eloigueinent(tnusiques): Ducale Fanfare de Frameries. 4. Nombre (musiques)Harmonie Royale de Roulers. 5. Tenue (soc. chorales): Orphéonistes Crick-Sictts, de Tourcoing. 6. Eloigueinent (soc. chorales): De Een dracht, de Ledeberg. 7. Nombre (soc. chorales) Orphéonistes Crick-Sicks, de Tourcoing. Primes. 500 francsOrhéon des travailleurs de Tour coing. 400 Fanfare l'CJnion, de Wevelghem. 300 Fanfare Communale d'iseghem. 2u0 Harmonie l'union, de Comines. 100 francs chacune: Les Amis réunis (chor.) de Wervicq-sudFanfare Sl* Cécile d'Hoog- lede; Vlaandrens zonen tchor.) deüand; Harmonie de Becelare Harmonie de lieckem; Fanfare de Passchendaele. 75 francs chacune: Harmonie de Gheluwe Fanfare de KemmelHarmonie du Com merce, de Lille; Fanfare Amis réunies, de Wytschaete. 50 francs chacune: Fanfare l'Union de Dot- tignies; Adriaen Willaerts Kring (chor.) de Roulers, Philharmonie d'lngelmunster Harmonie des Sapeurs pompiers de Pope- ringhe. (Communiqué). CORRESPONIJENTIEN. iaa de Jbus soms slechts ziekelijke planten voortbren gen; óf er werd, te gelijk met het zaad der oogstplant welke men kweeken wilde, dat gene van zoo vele onkruiden rondgestrooid, dat deze reeds bij het opkomen de goede struiken uit den weg dringen en het voedsel verteeren dat dezelve spijzen moest. Naar W. C. IIStaring. BURGERSTAND. van den 11 tot den 18 Augusti 1893 Geboorten. Mannelijk geslacnt 4. Vrouwelijk id. 0. Huwelij ken. De Jode Charles, verwer eu Stecken Eini- lie, verwsier. Verhelst Charles, daglooner en Bertier Céliue kantwerkster. Pinte Hector, schilder en Cornptaer Flo rence, kantwerkster. Desagher Arihur, schoenmaker, en Ver- weider Stephanie, dienstmeid. Debuigne Charles, schrijnwerker en Car ton Emma, dienstmeid. Duhaineeuw Louis, daglooner, en Degrae- ve Marie, naaister. VVeckesser Rodolphe, bediende en Roose Marie zonder beroep. O verlij dens. VanEennaeme Pelagie, 48jaren, herber gierster, ^eclugenoote van Bauwens Joseph, Beestemarkt. Dumoulin Polydore, 31 jaren, drukkers- gast, ongehuwd, Meenestraat. Kinderen beneden de 7 jaren Manenlijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 2. van den 10 tot den 17 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Arthur Laheye, bijzonderen en Justina Lebbe bijzondere beide te Poperinghe. GEBOORTEN. Mannelijk 1 Vrouwelijk 7 STERFGEVALLEN. Catrycke Sidonie oud 41 jaren, winkelier ster, echigenoote van Justin Reniere, Noord straat. Waeyenburg Sophia, ongehuwd, oud 78 jaar, rentenierster, Kleine Markt. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk 1. Vrouwelijk 2. Middel om goed hooi te bekomen. Klaver hooi. Sommige landbouwers worden nog gevonden die de behandeling- van klaverhooi slecht jop vatten. In plaats van, als hetzelve een paar dagen afgedaan is, de pekkelingen met de droog ste zijden tegen elkander te stellen en alzoo recht te laten tot dat het hooi bekwaam zij om ingehaald te worden, blij ft men voortgaan met de klaver open te spreiden en dezelve weg en weder omtekeeren en te schudden tot dat alles droog zij. Zoo doende houdt men geene rekening van het slecht weder dat men omtrent dit tijdstip dikwijls ontmoet, alsook van het groot verlies met die bewerking veroor zaakt daar de bladeren er door afvallen en dus het beste voedsel verloren gaat, waar door het hooi slechts eene halve weerde bezit en nogtans bijna dubbel in arbeid gekost heeft. Zoo een ei, zoo een kieken. Slechte oogsten zijn maar al te dikwijls het gevolg van slecht zaaizaad en dit moet men bijna altijd aan zijne eigene schuld toe- wijten; want óf er bestaat eene soort van tarwe, rogge, gerst, enz., welke beter is dan degene welke men kweektof men heeft niet het beste graan van zijnen oogst tot graaizaan uitgezocht, maar daaronder vele korrels gelaten die soms niet ontkiemen, Verdrijving van insecten. Aan het toeval is het te danken, dat een grondeigenaar in Zuid-Amerika eene zeer gewichtige ontdekking gedaan heeft. Hij legde namelijk rondom den stam van eenige perzikboomen, tomaatbladeren, om deze te gen de zon te beschutten. Hoe verbaasd was hij echter toen hij den volgenden dag be merkte, dat alle insecten, waarvan die hoo rnen veel te lijden hadden, verdwenen waren. Gebruik makende van de opgedane onder vinding, behandelde.de grondeigenaar eene geheele reeks van door insecten aangetaste hoornen op gelijke wijze. De uitslag was zeer gunstig; na eenige dagen was er geen insect meer te zien. Maar de uitvinder ging nog verder. Hij nam nu eene proef, door met een uittreksel van versche tomaatbladeren, perzik-, oranje- en rozenboomen te besproeien, en na verloop van twee dagen hadden ook bij die bloemen alle insecten het veld geruimd. Wellicht zou men ook de insecten kunnen weren door tusschen de vruchtboomen tomaatplanten aan te leggen. Indien deze ontdekking proef houdend mocht blijken te zijn, achten wij ze van zeer veel gewicht. Wie ondervinding op dit punt mocht bezitten, zal het publiek zelfs verplichten met de mededeeling daarvan. Een levenden olifant opgevischt. Zaterdag had een zeldzaam geval plaats te Oosteade op het Weststrand, voor het ko ninklijk paviljoen. De cirk Sam Lockhart, voor eenige dagen uit Antwerpen te Oostende aangekomen, doet alle morgenden stoet-wandelingen, waaraan de afgerichte olifanten deelnemen. Na de voornaamste straten der stad door- loopen te hebben, trekt den stoet naar het strand, waar, te midden van eenen grooten volkstoeloop, de olifanten een bad in zee nemen. De dikhuiden worden niet ver in zee ge bracht, doch opdat zij door het water geheel zouden worden besproeid, jdoet men hen op den buik liggen ep het zand, de tromp in de hoogte, en aan de opkomede tij laat men de zorg over, hen stilaan te overstroomen. Die bewerking was de eerste dagen goed gelukt, doch verleden Vrijdag bemerkte men dat de zwaarste der olifanten stilaan in het water zakte, waarop hij rustte. Men wilde het dier doen rechtstaan, doch tevergeefs. Het zware dier gelmkte er niet in, eene beweging te maken. Inmiddels klom gedurig de tij, en het gevaar werd dreigend. De bestuurder Sam Lockhart snelde geheel gekleed in het water, gevolgd door muzikan ten en bedienden van den cirk, met roode frakken, en na veel moeite gelukte men erin den olifant vast te maken met twee sterke koorden, waaraan een vijftigtal personen trokken. Op die wijze gelukte men er in, het dier op vasteren grond te krijgen, in alle geval vast genoeg, om het dier toe te laten te been te geraken. Levend verbrand. Woensdag is het tweejarig kind van Bernard Leasseas, vaa Répouse a J. Vous feignez toujours mèmesfeux; J'ai feint de vous croire sincere: Mais nous avons tous deux beau faire, Ne nous trompons point tous deux, Cher J.... quel dessein est le nötie Levons enfin le masque et sans plus déguiser Demeurons d'accord l'un et l'autre; Vous de ne plus m'aimer, moi de vous mépriser. 0.15 Omdat den ondermeester vierooge niet meer zou leeren lezen en in kwestie komen met J. L. voor het zeggen van le nom de Dieu. Van 10 Februari tot 10 Augusti is zes maan den huwelijk, en een klein Jultje komt reeds ten voorschijn. Volgens de kristelijke leering moet het toch negen maanden zijn niet waar Ware het nu niet moment, van de briefjes uit te geven, welke hij over tijd uitgaf van Ca che* vous Tricheurs, nu zou het ten minste waarheid zeggen, is 't niet waar Jultje. 'T is al crapual die hier woont zei Madame Xoesteert, die sclioone dalia. Ja, ja, ant woorden de gebuurs van crapuul verweten is gauw vergeten. Nu de wildeman heeft gaan reclameeren voor den roeper van 't Weekblad, zou hij nu niet gaan omdat Madame Ivoesteert de ge- beurs uitmaakt voor crapuul. Omdat Mad. Ivoesteert het overschot van t konijneten, zelf met den kordewagen naar huis brengt. Omdat M. Koesteert hare kinderen rond zend met den zak op den rug langs de publieke wegen om konijn eten te zoeken. 'T zal de wildeman nu gecne centjes meer kosten om konijntjes te freten. 't muziek van Frameries gaf Maandag de braban^onne voor den burgemeesters huis, hoe was het onthaal Binnengevraagd en een glas porto Ofwel champagne ofWaterI !i Gij zijt er wel medemet groote moeite de deur half open en eenige woorden en daar mede de deur uit. de deur uit! en Sunnont binnen. De muzikanten in plaats van verheugd en al spelende te vertrekken, gingen aL leeken er van door, met een goed gedacht van zuiken vetten burgemeester. Maar ook zijnen wijnkelder is te Voorme- zeele, vraag het eens aan de Voormezeel- naars. 't Is n'cn vetten als hij in de olie zal hangen. Omdat F. beter manieren zou gebruiken enz. Omdat F. en M. toch zoo tristig waren, enz. Nu M. schept moed 't zal beteren. 0.10 0.20 0.20 0,25 0.20 0.10 0.10 0,20 0.20 0.10 0.10 0.10 0.10 0,25 0.20 0.20 0.10 0.10 0.10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2