VAR IJPEREN EN HIT ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. ■Pi Achtste jaar. Zaterdag 26" Augustus 1893. Nummer 35. De onzijdige School hier en in Frankrijk. DE BALLING. Eene nieuwe wet. ijd Naar Lauweren. Abonnementsprijs voorop betaalbf» ari 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: i fr. 75. Annoncoiit 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fir. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor bet buitenland worden ontvangen ioor den Office do Püblicité, Magdalenastraat, Brussel.Men wordt verzocht allo hoegenaamd® artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of persênaaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De klerikale gazetten spartelen van woede als de liberalen met on weerlegbare feiten bewijzen dat de leer der Kerk zeer verschilt volgens het land waar ze toegepast wordt, dat de onzijdige school in Amerika bijvoorbeeld door den Paus aanvaard wordt, terwijl Leo XIII die school in België veroordeeldt. Een onzer confraters der hoofdstad deelt diesaangaande eene nadere ver gelijking mede; er is spraak van het verschil van zienswijze tusschen de geestelijkheid van ons land en die van Frankrijk. Ziehier het bedoeld artikel Reeds meermalen hebben wij aangetoond hoe de eene en onveran derlijke Roomsche Kerk zich weet te schikken naar de omstandigheden van tijd en plaats, hoe zij hier ver oordeeldt wat zij elders goedvindt. Wij hebben de aandacht getrok ken op het gedrag van den Paus, die de Belgische schoolwet van 1879, as- solumento secreto, met heilige razer nij bestreedt en die voor eenige weken niet aarzelde, zelfs tegen den wil van eenige fanatieke bisschoppen, zijne volle goedkeuring te verleenen aan de onzijdige scholen der Veree- nigde Staten van Amerika. Dat nieuws baarde veel opschud ding in de katholieke wereldmaar wat niet min indruk maakt is de Wat is dat? riep de heer Schneider, ver schrikt ontwakende, terwijl hij haastig zijne legerstede verliet en het venster opende, dat uitzicht op het lort had. Mijn God! Wat beteekent dat geraas? herhaalde hij. Het geschreeuw der strijders en het gebulder vau het geschut beant woordden deze vragen. Het fort, zeide hij, wordt aan twee zijden aangevallen en zoover ik kan nagaan, is de vijand reeds ver in den aanval gevorderd. Hoe is dat mogelijk, in dien zij niet eerst de stad zijn doorgekomen! Deze vraag verontrustte mevrouw Schnei der ten hoogste maar door een gevoel van plicht en oprechtheid gedreven, antwoordde zij: Ik ben de oorzaak van dit ongeval. Gij? vroeg Schneider verwonderd. Ja, ik ben er de oorzaak van. Ik begrijp nu alles. Die snoodaard! Wie? De Bellerive. Hij! hebt gij hem wedergezienGisteren; hij was hier een gedeelte van den dag en den nacht ver borgen maar ik zweer voor God, die mij hoort, dat medelijden voor denmensch mijne eenige misdaad is. Zij verhaalde kortelijk wat er had plaats gehad, en zeide: Marcel, verklaring van Mg.. Decot, den nieuwen aartsbisschop van Bor deaux. Aan een opsteller van het ka tholiek Parijzer blad Le Figaro, die hem gaan ondervragen was, heeft hij gezegd de Fransche schoolwet voorloopig te aanveerden-, en men weet dat die wet de onzijdigheid der school uitroept en alle godsdienstig onderwijs, uit de school verbant. Die verklaring verscheen in Le Figa ro, en Mgr. Decot, wellicht het gevaar inziende, van alle te groote rechtzinnigheid, liet in een bladje van Bordeaux eene terechtwijzing, of liever eene verzachting van zijne uitdrukkingen afkondigen. Be katholieke opsteller van den katholieken Figaro heeft daarmee geen vrede en komt op de zaak terug. Hij houdt niet alleen de nauwkeurig heid van zijn verhaal staan, maar hij voegt er de volgende woorden bij die wij letterlijk vertalen en die een zonderling daglicht werpen op de geveinsdheid en de schijnheiligheid der katholieke prelaten Ziehier, ten andere, een uitge- geven deel van dit onderhoud, dat denken wij, het geheugen Zijner Eminentie ophelderen zal. Mg. Decot had ons juist gezegd dat men de schoolwet slechts voor- loopig mocht aanveerden. En zich, om zoo te zeggen, hernemende, voegde hij er aanstonds bij Och! Mijn God! misschien ik roep God tot getuige, dat al wat ik u heb verhaald, waarheid is gelooft gij mij niet dood mij danDe toon, waarop zij dit zei de, deed alle wantrouwen bij Schneider ont wijken: Ik twijfel niet aan uwe trouw, zeide hij, en tot bewijs er zan vergeef ik u zelfs de gevolgen van uwe onbsradene han delwijze. Ik zal mij intusschen kleeden en trachten te doen wat mogelijk is, om den vijand te weren. Blijf hier Charlotte, kom vooral niet aan het venster. Hierop verliet Schneider met een geweer gewapend, zijne woning. Toen mevrouw Schneider alleen was, bevond zij zich in een toestand, die moeilijk te beschrijven is; van alle kanten weergalmde het geraas van een hardnekkig gevecht, en het geschut van het fort bulder- boven haar hoofd. Na verloop van twintig minuten keerde Schneider, zwart van het kruit, terug, Het gaat niet te best, sprak hij. Aan deze zijde is het ons gelukt, den vijand terug te slaan, maar aan den anderen kant is zulks het ge val niet. Da Pruissen zijn er ongelukkig in geslaagd, om de valdeuren te openen: zij hebben de buitenwerken vernield en den grooten huttenv.'al bereikt. Hebt gij het ge raas niet gehoord? Zij trachten thans de poort van den grooten ingang open te bre ken, Als hun dat gelukt... Zij zijn er in ge slaagd! Onze soldaten vuren in het wilde zou men zq zelf bepaaldelijk kun- nen aanveerden op voorwaarde echter den priester op gestelde uren in de school toe te laten, De aanraking van den priester is de hoofdzaak voor het kind. Dat alléén is de hoofdzaakl En bij het klaar en duidelijk uitspreken dier woorden haaide Zijne Eminentie, die bij een venster recht stond, de schouders op en hield beteekenis- vol de oogen naar de zoldering ge- richt. Misschien, zegde wij alsdan, zou het voorzichtig weezen Emi- nentie, dat niet te drukken En na een korte aarzeling ant- j» woordde Mgr. Decot Ja, gij hebt gelijk, het is beter daarvan niet te spreken. Onthoud alleen het onderscheid tusschen hetgeen men bepaaldelijk aanveerden en hetgeen men slechts voorloopig aanveerden mag. Zoo dus, de aartsbisschop van Bordeaux verklaart de Fransche wet bepaaldelijk te aanveerden, indien zij op gestelde uren de school opent voor den priester; welnu de Fransche wet aldus gewijzigd, komt juist over een met de Belgische schoolwet van 1879 waartegen de Paus en onze bisschoppen zoo getempeest en vuur en vlam gespuwd hebben, en die oorzaak was dat duizenden onder wijzers en ouders in den ban werden geslagen. Wat kluchtspel, niet waar En men heeft gelijk van de Room- op hen van de wallen, maar de kogels treffen niet. De nacht is duister en de dag zal nog in geen drie uren aanbreken. Als de zon thans opkwam, zou alles nog gered zijn. Hij liep met groote schreden de kamer op en neder, aan de hevigste gemoedsbeweging overgegeven vervolgens de hand aan het voorhoofd brengende en eensklaps voor Charlotte blijvende staan, sprak hij: Als mijn land in gevaar is, zijt gij er de oorzaak van. Het is uw schuld, en alle schuld moet gestraft worden. Laat ons daarom ons Zeiven kastijden en. Geef mij de lantaarn. Achter het huislag een kleinen tuin, die naar den kant om het fort opliep en naar •welks einde de pakhuizen van den heer Schneider stonden. Mevrouw Schneider begreep de be doeling van haar echtgenoot niet, en verloor zich in allerlei gissingen. Zij had aan het venster staande, Schneider met de lantaarn door den tuin naar de zijde der pakhuizen zien gaan. En op de uitkomst lettende, ont waarde zij eenige oogenblikken daarna, een rooden gloed en uit het dak vaneen der pak huizen fel opstijgende vlammen. Een ont zettende brand verlichte geheel en al de verdedingswerken de stelling des vijands werden bekend. De belegerden werden daar door met nieuwen moed bezield. De Prui sen waren genoodzaakt de belegering op te sche leerstelsel te zeggen M, Lejeune, minister van justitie, is, naar verzekerd wordt, ieverig be zig met de verandering der wet van 18 juni 1850 op het opsluiten der krankzinnigen, De wet van 1850, of schoon gemaakt in een lofwaardig inzicht, heeft tot ernstige misbruiken aanleiding gegeven. De hervorming heeft bijzonder voor doel de persoon lijk vrijheid der ongelukkige krank zinnigen met meer waarborgen te omringen, De minister zal aan de Kamer in- gelijks wijzigingen voorstellen aan artikel 95 der Gemeentewet, welke aan de burgemeesters het recht geeft een persoon te doen opsluiten, mits dit bevel van opsluiting binnen de 5 dagen door het schepencollege te doen goedkeuren en mits het bevel mee te deelen aan den procureur des konings. De hersenaandoeningen zijn tegen woordig zeer talrijk en de dadelijke opsluiting der aldus aangedane per sonen is dikwijls zeer gevaarlijk en verergert den toestand der zieken. Sinds een drietal weken hebben wij ver scheidene bezoeken in de kmnsttentoonstel- ling, door Strijd naar Lauweren op touw gezet, afgelegd en, wij bekennen het breken en af te trekken. Velen sneuvelden, eenigen werden gevangen genomen, enke len ontkwamen. Onder de laatste was de Bellerive. Onverwacht stond hij voor den heer Schneider, dia juist gereed stond om de puin- hoopen van het door hem in brand gestoken pakhuis, hetwelk aanzienlijke sommen in goederen had bevat, te verlaten. Verschrikt deinsde de Bellerive voor den man terug, die zulk een blijk van grootmoedigheid had ge geven, zoo eenig en zoo onnavolgbaar. Als een misdadiger stond hij voor den edelen man, dubbel misdadig door eene verbodene liefde en verraad aan zijn vaderland. Vrees niet, sprak Schneider, daar gij mijn ergste vijand zijt, is dit de reden waarom ik u wil redden. Gij verdiend duizend dooden te sterven. Maar omdat gij zulk een ellendig wezen zijt, wil ik u de gelegenheid geven, om u te beteren. Gij kunt in uwe schuil plaatsterug keeren, ik zal u niet verradden. Ik zal geen kwaad mei kwaad verge zellen. De balling bleef eenige dagen in het huis van den koopman verborgen. Twee jaren nadat hij in zijne geboorte plaats was teruggekeerd, ontving Schneider een brief, welke hem den dood van den bal ling berichtte. Hij was in den strijd voor zijn vaderland, op het veld van eer gesneuveld. 1 1 WEEKBLAD (2e VERVOLG.) n Waarheid aan deze zijde, Leugens aan de overzijde

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1