4 Prijsdeelingen. Nieuwe huurhouders. Uitstapje der Oude Pompiers naar Rijsel. Burger Decoratie. Posterijen. Peerden koersen. De Franschen komen. Maatschappij Burgerwacht Poperinghe. gaarne, daar hebben wij telkenmale genoeg lijke stonden beleefd. Boden de tentoonstel lingen der vorige jaren veel merkwaardigs aan, deze maal, evenwel, overtreft alles verre wat vroeger te zien was. Ongeveer 200 num mers alle heel puik en vele echte kunstju weeltjes, vertoonen zich daar aan ons oog en verrukken ons om al het schoone, dat wij er te bewonderen hebben. Om elk num mer, ieder kunststuk van nabij te beschou wen, van alles het schoone, kunstige soms eigenaardige en oorspronkelijke of ook al het verkeerd opgevatte of het als uitvoering mislukte te doen uitschijnen, is hier voor ons onmogelijk; wij beschikken daarvoor noch over den noodigen tijd, noch over plaats genoeg. Wij moeten ons bepalen bij een vluchtig overzicht van het meest merk waardige; doch wat wij onbesproken voor bijgaan is daarom door ons niet afgekeurd, noch aanzien als van alle waarde ontbloot. Bijlange niet. De heer Berthier, Brugge, met zijne Ver boden vrucht en Een kunstenaar van 't eerste broekje, en de heer Bucholtz, Kor- trijk, met zijne drie zeezichten bewijzen dat zij juist opmerken, een goed oog hebben en opperbest weergeven kunnen. De heer Th. Ceriez, Yperen 's gekende kunstenaar munt uit met zijne voorstellingen van Pransche hovelingen; nu, dat is zijn vak ook. Zijne smis maakt een diepingrijpend uitwerksel door de keurige afbeelding van het licht, dat op den werkbank valt. Ook zijne Markt dag is een heel merkwaardig doek oin zijne oorspronkelijkheid en om zijne vernuftige uitvoering, 't Is echter jammer dat alles niet wat meer naar de natuur gemaald is, in plaats van do vrucht der inbeelding te zijn. 't ongeoefendste oog ziet seffens dat de Markt dag in het werkhuis en niet op de markt geschetst werd. De heer Cogen A., Gent, biedt ons drie fraai geborstelde zichten van ons zeestrand. De heer Cogen F., Brussel, heeft, twee mooie tafereeltjes: De Armen (Hol land) en Overweging (Hollandsche visscher). Het eerste is vooral een waar perelke op kunstgebied. Mej. Dehem, Yperen, heeft vier stukjes tentoongesteld, die echte meester stukjes heeten mogenalles is er zoo licht zoo natuurlijk en kundig geborsteld, dal men het wegblazen en aangrijpen zou. De heer Dekeghel, Gent, is een uitgelezen bloemen schilder. Zijne Azalia broeikas en zijne Mag nolias zijn zooversch en zoo lief dat men ze stelen zou. De heer Dewespelare, Brugge, heeft eene doode natuur, die vele goede hoe danigheden heeften den heer Dirickx, Brus sel, vertoont een Loge, die bewijst dat hij op da hoogte der kunst is. De heer Dupon Ant werpen, verrukt iedereen met zijne twee zichten der haven te Antwerpen, die de Rust en den Arbeid voorstellen. De heeren Duyve- waardt, Rouselaere, en Gellinck, Meenen, verdienen ook eene bijzondere melding. De heer Coemars, Gent, is een kunstenaar in den vollen zin des woords. Zijn schip, vooral, is een puik kunststukje. De Bulhond en ook de twee andere schilderijtjes van Mej. Leotard, Brussel, hebben veel waarde. Hoek eener hoeve, van Mayolez, Schaer- beek, en Mijmering, van Michel, Gent, zijn wel degelijk naar de natuur geschetst. De Bloemen, drie tafereeltjes door Mortelmans, Antwerpen, zijn breed en flink geborsteld. Het portret van M. Comein, door den heer Monteyne, Brussel, is goed bewerkt. De heer Poupart, Yperen, heeft twee lieve zichten van onze stad knap voorgesteld en keurig geborsteld. De heeren Rommelaere, Brugge, met een hoekje uit het Gasthuis, Strijbol, S' Niklaas, met Eenzaamheid, en Soenen. Roeselaere, met zijne winter- en zeezichten geven ook getuigenis van hunnen kunst smaak, goede opvatting en keurige uitvoe ring. De heer Tueunissen, Antwerpen, met 2 stukjes, eene Beek voorstellende, weet veel dichterlijks weer te geven. Twee Tafe- reelen door Van Caillie, Antwerpen, vooral zijnen zonnenondergang, zijn kunsijuweelen, waar er niets dan goeds kan van gezegd worden. Zicht van Coxyde, door Vandamme, Brussel, Te moeilijk en Overweging beide door Van Havermaat, Antwerpen, zijn vol kunst en goede hoedanigheden. De heer Van Leemputten, Schaerbeek, heeft 2 stukjes, die keurige gewrochten zijn en de heer Van Leemputten, Antwerpen, verwekt bewonde ring met zijn doek Verwachting en Hoek eener pachthoeve door denzelfden is aller- aanlokkelijkst. De heer Van Luppen, Brus sel, heeft drie heel mooie landschappen, die van vernuft getuigen en de heer Vansever- donck, Brussel, stelt ook drie stukken ten toon, die onder de beste, wat de schilder kunst voortbrengen kan, mogen gerangschikt worden. Landschap, door Verongstraete, Kortrijk, Schotdeur, door Vergote, Brussel, en Bloemen, door Mej. Vermeulen, Roese laere, zijn bijlange niet van alle waarde ont bloot, doch de beer Vierin, Kortrijk, heeft 4 landschappen, die van meer aanleg getuigen. Zijne werken ademen de vrije, opene natuur en zijn zooveel prachtige bladzijden uit den van bij afgekekenen buiten, die met eene meesterhand gemaald zijn. De werken door de werkende leden van Slrijd naar Lauweren ingezonden, zijn ook voor het meerendeel heel zeker het zien waard en bewijzen eens te meer dat zij allen met moed en volharding er zich op toeleg gen om stilaan, maar zeker vooruit te ko men op den weg der schoone kunsten. Onder de beste melden wij Coffyn G. met vier heel mooie schilderijtjes: Coutrez A, met twee zichten nabij Yperen; Declein met nog al goed gemaakte bloemen; Haverland, met knap geborstelde zeezichten; Lahousse G. met twee landschappen, die flink weergege ven zijn en van schranderen aanleg getui gen Bendel, met 2 portretten en 2 studiën, die fijn voorgesteld zijn; en verder niette versmaden stukjes door Dethoor, Le Roy, Thiebakx, Tremery en anderen. De ingezonden pastels, waterverfschilde ringen, teekeningen, gravuren enz. wekken ook veel belang en zijn wel een oogenbük onze aandacht waard. Onder de belangrijk ste en de beste noemen wij volgaarne Ben del, Dupon, Duvvewaardt, Maegerman, Feys, Rodenbach, Soenen, Soete, Vanacker, Val- laeys, Souxdorf, Vanhulle en de jufvrouwen Vermeulen en De Bo. De afdeeling der beeldhouwkunst is ook aller aantrekkelijkst. De werken der heeren Lagae, Dupon, Van Beurden, Lefever, Bag- gen, Clément, Corneillie.Goethals, Kesteleyn, Vanden Voorden, Verhack, Watson en Woets zijn prachtige brokjes, die van veel eigen aardige kunst, veel degelijke opvatting en vernuftige uitvoering bewijzen geven. De tentoonstelling is heel puik, prachtig, belangwekkend en overtreft verre alwat men te Yperen had kunnen verwachten. Een gul en hartelijk bravovoor de heeren inrichters en kunstenaren, die niets spaarden om ons iets aantrekkelijks, vol echte kunst aan te bieden.Aan hen allen, namens de vele bezoe kers, onzen besten dank. D. Heel de reeks prijsdeelingen zijn voorbij en zij waren weeral zoovele bewijzen van de goede orde, de uitmuntende opvoeding en het degelijk onderwijs, welke de offlciëele scholen onzer kinderen aanbieden. Een har telijk bravo! voor de heeren leeraars, onder wijzers en de dames onderwijzeressen. Wij bestatigen nog eens echter dat onze overheden en kopstukken zooveel onver schilligheid aan den dag leggen, wanneer het de prijsdeeling geldt van een onzer kos- telooze scholen. In de prijsdeelingen van't stadscollegie, de staatsmiddelbare school en de betalende meisjesschool krioelde het van overheidspersoonen, die de plechtigheid voor zaten. Dat is opbeurend voor de leerlingen en vereerend voor de ouders. Maar heel anders was het gesteld in de prijsuitreikingen der kostelooze scholen. Daar zag men alleen een zestal liberale en een drietal klerikale overheidspersoonen. Waar bleven de anderen? En waarom die onthoudingen? Dat de jappers, uie onze ge meentescholen in 'thart niet dragen, weg blijven, dat is hunne rol; maar gij liberalen, weet gij dan niet dat die ouders ook kiezers zullen zijn en veelal met dubbele stem? Moes ten zij eens op een kiezingsdag voor u dezelf de onverschilligheid aan den dag leggen en u met dezelfde munt betalen, hoe zoudt gij dan niet opkijken? En nochtans gij zoudt gee- ne reden tot klagen hebben. Daarom, heeren liberalen, en gij vooral, heeren leiders, wat minder onverschillig heid en wat meer genegenheid voor onze scholen, voor de leerlingen en voor dezer ouders aan den dag gelegd en wij allen zullen er ons wel bij bevinden. Wat ons deugd deed aan het hart, 't is dat Mevr. D'Haeseleire, de knappe bestuur sters der kostelooze meisjesschool eene door en door Vlaamsche prijsdeeling gehouden heeft. Vlaamsche naamafroeping, Vlaamsch programma, Vlaamsche koren, Vlaamsch tooneeltje, alles Vlaamsch dus van naald tot draad. Dat is zeker nog de eerste maal dat wij zulks beleven en dat mag eene heugelijke ge beurtenis heeten in het fransch-dolle midden waartegen wij hier onverpoosd te worstelen hebben. Dat is echt vaderlandsch gehandeld en dat ook verdient een gul en luid bravo! Ook is de prijsdeeling er te aantrekkelijker om ge weest en te beter om gelukt. Moge dat voor beeld nog vele navolgers vinden. Is zulks toch niet belachelijk, en verdient zulks niet bekend gemaakt te worden: dins dag 11. moester een koppeltje naar de statie gehaald, om naar Brielen gevoerd te worden waar zij moesten trouwen: de familje hier in Yperen wonende had voor eene voiture ge zorgd, en ze moest dinsdag morgend aan de statie zijn. De huurhouder J. B. geene paar den meer te huis hebbende ging óp zoek om er te vinden, mits betalen wel te verstaan, en vond er welhaast om statiewaars te trek ken. Daar komende, hoe groot was de ver wondering van den koetsier toen hij het koppeltje met de familje in de voituur van M. Surmont zag binnentrekken en en route naar Brielen, hij stond daar nu gelijk eenen hond in een kegelspel, zeggende: is Surmont nu huurhouder!! ik dacht dat hij brikkekui- scher of metselaar geworden was en hij trok al lekende er van door, met een gezicht gelijk een hond die mostaard gelekt heeft, wat zal mijnen meester J. B. er nu van zeg gen, de kaloten zijne matjes gingen ons allen rijk maken. Is zulks niet belachelijk? het is niet meer genoeg dat men ze in alle begravingen den huurhouder ziet spelen voor 5 fr. en dat ten nadeele van gepatenteerde huurhouders ze beginnen nu al de huwelijken te voeren, be taald uwe knechten beteren loon, dan zullen zij om te kunnen bestaan, geene concurrentie moeten doen aan onze gepatenteerde mannen. 't Is morgen 27 dezer dat deze maatschap pij een luis terlij k concert, in het Park Vau- ban gaat geven. 387 leden zijn reeds inge schreven om 't muziek naar Rijsel te verge zellen. Vergadering in de café de commerce hondstraat om 10 ure juist om stoetsgewijze naar de statie te gaan en 10 3/4 naar Rijsel te vertrekken. Wij wenschen hun goede reis en schoon weder. De medaiije van 2a klas is toe gestaan geweest, aan M. Louis Dumoulin, schrijn werker voor 25 jaren getrouwen dienst bij Mevr. Wed. Vergracht te IJperen. In Septembre e. k. worden bij den Post dienst wedstrijden uitgeschreven voor hon derd plaatsen van bulpklerk bij helft te verdeelen tusschen de Vlaamsche en de niet Vlaamsche candidaten. De jonge lieden, die de voorwaarden van dezen wedstrijd wenschen te kennen worden verzocht zich tot de postkantoren te wenden. De aanvragen worden ontvangen tot 5 September. Ter gelegenheid der groote peerden koer sen van Zondag toekomende, 27 Augustus, zal er een pleziertrarn met 5% afslag van IJperen naar Oostende ingericht worden, met stilstand aan alle statiën van IJperen tot Veurne. De reiskaarten kunnen genomen worden in de statiën en zullen vrijeningang geven in het koersenplein. De groote manoeuvers der fransche troepen zoo schrijft men ons, zullen dit jaar plaats hebben bij den Kaasberg te Boescheepe, onder Poperinghe, van 17 tot 22 September. CORRESPONDENTIEN. isi de bus Schieting van rtlaandag H Augustus A. Masschelin 6 6 9 5 8 34 Deweerdt Ch. 7 1 5 9 9 31 Van Tholl H. 7 1 8 7 5 28 Legou Emile. 2 10 3 7 5 27 Vermeulen H. 7 5 5 0 5 22 BURGERSTAND. van den 18 tot den 25 Augusti 1893 Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 4. SIu welij ben. Libotte Alphonse, apotheker en Hollevoet Hélène, zonder beroep. Speybrouck Julien, bakkeren De Groote Marie onderwijzeres. Le Brun Henri, schrijnwerker en Verbeke Emmma, dienstmeid. Laureys Edmond, onder-Luitenant bij 4' reg. Artillerie en Murville Berthe, zonder beroep. överllj (lens. Messire van Rode Karei, 66 jaren, zonder beroep, ongehuwd. Lange Thouroutstraat. Demey Jacques, 76 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Claeys Nathalie, Meenen- straat. Kinderen beneden de 7 jaren Manenlijk geslacht 1. j Vrouwelijk id. 1. Allerhande nieuws. Nachtstooring. Het schijnt dat het politie reglement op ons stadsmuziek niet toepasselijk is, want bij hunne terugkomst van Yper na het festival den 13sten dezer de den onze congreganisten eene zegevierende intrede in stad en het was omtrent de 11 uren s nachts. Trommen en trompetten mieken een gerucht van alle duivels, zooda nig dat de dibben en pilaarbijters uit de ver- schillige straten er door ontwaakten en velen dachten dat het laatste oordeel gekomen was. Op reis was het gedrag der weldenkende muziekanten niet min deftig, menigen onder hen gaven bewijs dat ze te diep in 't glas ge zien hadden, 't was lijk een bende Clerken- naars die den trein in bezit genomen hadden. Nu dit bewijst eens te meer hoe de kleri kale jeugd zich goed weet te gedragen, doch zulke kerels worden door de geestelijken als toonbeelden aangehaald en dat kunnen wij niet dulden. L'aurore sur sa joue avait semé ses roses, Et l'on voyait flotter sur ses lèvres écloses Un sourire suave, un sourire d'amour. Son regard était pur comme une vive étoile, La grace embellissait son front qu'un leger voile Montrait et couvrait tour d tour. Souvent quand du Zéphyr la printannière haleine Se jouait mollement dans ses tresses d'ébène, Elle cueillait des fleurs qui faisaient son trésor Ou, suspendant parfois sa course trop volage, Elle allait sommeiller sous un dais de feuillage Et la, sculptait des rèves d'or. Je connus cebonheur, cette extace nouvelle Oü r&rne par l'amour k l'&me se révèle. k J. Omdat al de Yperlingfen zouden komen zien naar den wonderbaren molen op de Kalf- vaart. 0.10 Omdat Jultje geen commissaris van 't festi val heeft mogen zijn, en waarom? 0.10 En den dobbelen rosten ook niet, alhoewel hij geene moeite gespaard heeft en gaan krisschen bij Henritje. 0.10 't Is nochtans een personaadje, representant van de Melkorij van Kemmel, hij had moeten commissaris zijn van dat fameus muziek. 0.15 Brikkenkuischer of metselaar worden is te lastig zegt Surmont ik zal liever huurhou der worden. Jultje stond daar aan de statie met zijne voiture maar Surmonts voiture was reeds weg met het huwelijk naar buiten. 0.25 Wat zegt Jultje nu van zulke kaloten, zijne matjes, gij moest nochtans het gehuurd peerd betalen. 0.25 Hoe menigmaal hebben zij er den baard niet afgedaan in begraving en met 5 fr. ze zijn er van af. 0.20 Papa, comment trouvez vous mon petit cha- peau il est beau n'est ce pas, c'est un cadeau de ma tante de Bruxelles. 0.15 II est superbe, ma chére petite marie, moi aussi j'ai re?u un petit cadeau, la note de la modiste, s'élevant a 27,35 centimes, ta bleau 1(Père avait recu la note de la ser- vante). 0.15 Ik geef 10 centiemen omdat de gazetschrij vers eens om inlichtingen zouden gaan, om eens aan :t volk te laten weten wat zij al uiikramen in den stoel van waarheid 111 0.40 Omdat Henritje in plaats van ten 8 ure op post te zijn te 9 opkwam maar helas H. was met Emile vertrokken. 0.10 Voor het schoon sermoen van den Pastoor van S' Pieters wegens de hoppeplukkers. 0.10 Het slechtste vrouwmensch van de wereld zou roode kaken gekregen hebben, ten anderen een klaar bewijs. Eene moeder is er met hare dochter van door getrokken. 0.10 De hoppeplukkers van S' Pieters spreken er schande over. 0.10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2