SOIRÉE ~ÜË~FAMILLE Gal en edik. De Taartevisschers. Sterfgeval. Maatschappij Strijd naar Lauweren. Algemeene prijskamp Algemeene prijskamp Examen. Schrikkelijk wielrijders ongeval. Verdronken. DIMANGHE SOIR SERWELL spreken van besparingen, deden daar nutte- looze onkosten om piketten te doen slaan en reepen te spannen, om de landlieden niet in, maar buiten de stad te houden. Inderdaad, zij die van den buiten naar Yperen komen om deel te nemen aan zulkdanigen prijskamp, waren gewoon de stad door te trekken met hunne beesten en maakten nogal verteer. Maar thans, dank aan de nieuwe uitvinding der kaloten, kunnen zij allen ter plaats van den prijskamp komen en dezelve verlaten zonder ééne enkele straat der stad te moe ten doortrekken. 't Is alzoo dat de neering- doeners ondervonden hebben dat die prijs kamp hen niet het minste profijt heeft aan gebracht. Na lang gezocht te hebben welke wel de oorzaak mocht zijn dezer schielijke veran dering, heelt men achterhaald dat men hier slechts de belangen inzag van een grooten brouwer eigenaar die eenige herbergen heeft langs dien kant en welken men wilde vol doen ten nadeele der andere brouwers, her bergiers, bakkers en winkeliers der stad. Wij verstaan dat men aan iedereen iets geve, maar wij kunnen niet begrijpen dat men alles geve aan denzelfden. De Esplanade is ruimschoots medegedeeld geweest tijdens de gemeentekermis. Wij za gen er de schietingen der St. Sebastiaans- gilde, volksvermaken, de oefeningen der On ver moeib ar en, ringsteken, enz., terwijl deVeemarktniet het minste begunstigd werd, zelfs niet met eene kiosk voor het festival. Is Surmont dan de burgervader van al de Yper- lingen niet meer of is het slechts van de rijke eigenaren wier gunsten hij wil winnen. Hebben de neeringdoeners der Veemarkt en omstreken verdiend zoo stiefvaderlijk be handeld te worden, en betalen zij geene las ten zoowel als deze van andere wijken der stad Heeft het verlichte stadsbestuur geld te veel om nuttelooze onkosten te doen, wan neerzij, met de handelen gelijk hunne voor zaten, alles kosteloos konden verrichten Wij hebben het altijd gezegd en de ge beurtenissen bevestigen onze gezegden, het kalorebestuur laat zich zoo weinig gelegen aan de belangen zijner ingezetenen, als een aap om een tinnen knop. Zij willen besparingen doen op het onont beerlijke, en verkwisten geld in nuttelooze nieuwighedenzij willen de eene bevoordee- ligen en zouden de andere in den grond hel pen en dit is het uitwerksel der schoone maar ijdele beloften, die zij vóór de kiezing gedaan hebben om de Yperlingen te foppen. O? die menschenbedriegers De aartsleugenaar van het Journal d' Y- pres kan het over zijn galachtig gemoed niet krijgen dat de kiezingen voor de offi cieren en onderofficieren der burgerwacht zoo radeelig geweest zijn voor de vrienden en sleppedragers van Surmont, die, men herinnert het zich nog, deze instelling ge heel en gansch wilde verkwezelen. Daarom schrijft de rechtzinnige opsteller geheele kolommen van zijn lasterblad vol met leugens en laster, waarvan men hem zou moeten verplichten bewijzen te geven. Volgens hem is de burgerwacht een tuchteloos korps geworden, de officieren en onderofficieren doen schande aan de instelling en zijn niets dan een hoop losbollen, het schuim der sa menleving. O! ware Surmont er in gelukt de burger wacht te ontredderen gelijk hij en Colaert er in gelukt zijn het pompierskorps aan stukken te trekken, dan ware deze instelling eene der defsligste, der eerlijkste, der acht- baarste des lands, gelijk het huidige pom pierskorps. Maar de burgemeester-senateur rekende zinder den waard, zijne plannen werden verijdeld, zijne kandidaten werden aan de deur gezet en vervangen door vrijzinnige burgers, en hij liep eene blauwe scheen die hij niet genezen kon met water en zout. 't Is de eerste maal niet dat Surmont eenen uil vangt, en 't zal zeker nog de laatste maal niet zijn, en moet de galachtige leugenaar van het Journal d' Ypres zich wreken met zijn venijn te spuwen op al wat burgemees ter Surmont niet toelacht, hij zal weldra drooge gespogen zijn, want zijne borst is niet al te kloek. Intusschen ziet de burgemeester zijne plannen in duigen vallen, zijn gezag ver minderen en hij voelt reeds zijnen zetel on der hem waggelen. De liberalen worden machtiger dan ooit en al de lasteringen, de leugens, de verdichtsels van den schaamte- loozen schrijver van het Journal d1 Ypres zullen er niets aan veranderen. Het feest dat de taartevisschers verleden zondag op de kaai gegeven hebben is zeer wel gelukt en heeft eene groote menigte volk uitgelokt. Terwijl de dappere lijnvisschers aan het visschen waren, speelde het muziek verscheidene vroolijke deuntjes en hielp niet weinig mede om het volk te vermaken. Maandag hebben de muzikanten dier maat schappij hunnen eere-voorzitter gaan inha len naar de statie bij zijne terugkomst van Oostende en hem in volle triomf door de straten der stad geleid. Dit geeft den galachtigen leugenaar van het Journal d' Ypres de gelegenheid om uit te vallen tegen het muziek der Oud-Pompiertë, bewerende dat het de liberale harmonie was die de burgerwachten te gemoet waren ge gaan. Die kerel heeft deerlijk miszien, want had hij geene vlieg in zijn oog gehad hij zou ge zien hebben dat de muzikanten in burgers- kleeren waren en niet in hun tenue. Daarbij de Harmonie der Oud-Pompiers zou geene betoogingen inrichten, dan met gegronde redens, terwijl het muziek van de eene of de andere maatschappij wel toegelaten is zijnen voorzitter of eere-voorzitter te verwelkomen. De leugenaar spreekt nog van cacophonie en wangeluid, maar hij slaat den bol mis, 't is op de natte kazakken dat hij het gemunt heeft. Waarachtig die kerel was dronke. Dinsdag jl. is de heer F. Dedeyne, kanto nale schoolopziener, hier, aan eene korts- bondige en smartelijke ziekte bezweken. Donderdag, om 3 ure namiddag, had zijne ter aardbestelling plaats. Eene tallóoze schaar overheidspersonen, schoolopzieners, onder wijzers en vrienden waren toegestroomd om een laatsten blijk van genegenheid en eene laatste hulde te brengen aan den schoolman bij uitmuntendheid. Verscheidene kronen waren den duurbaren aflijvige opgedragen en de hoeken van het baarkleed gehouden door de heeren Brouwers, hoofdschoolopzie ner, Desmarets en Mortier, schoolopzieners, en Verduyn, Bestuurder der Stadsjongen- school. Bij het gapend graf werden twee lijkreden uitgesproken, de eene in 't fransch door den heer Verduyn en de andere in 't Nederlandsch door den h.Brouwers, die beide in eene gloedvolle en dieproerende taal de welvervulde levensbaan des betreurden over ledene schetsten. De heer Dedeyne was een goede echtge noot, eene zorgzame vader, een vrijmoedig en open hart, een rechtschapen burger. Voor de onderwijzers was hij een echte vriend een beste raadsman, en een bereidwillige be schermer. Zij zullen veel aan hem verliezen. Hij had een minzaam en gezellig verkeer en was alom geacht en bemind, hij telde niets dan vrienden. Ook zal hij algemeen en diep betreurd worden. Wij deelen innig in den diepen rouw, die zijne beminde vrouw en kinderen zoo onver wachts en zoo wreedelijk heeft getroffen. Het is morgen 24, om 11 ure 's morgens, in de blauwe zaal op het Stadhuis dat de trekking der tombola, ingericht door deze maatschappij, zal plaats hebben. Iedereen weet welke schoone schilderijen en kunstvoorwerpen er zullen te winnen zijn. De personen die nummers begeeren, kunnen er bekomen ten bureele van dit blad aan 25 centiemen, dus geen tijd te verliezen. VAN HET Middelbaar Onderwijs van den hoogsten graad. Bijzondere prijskamp van nederland- sche taal tusschen de leerlingen van Rhe- torica der huidige humaniora. De heer Deschacht Arthur leerling van het Stadskollegie van Yperen heeft het 1* ACCESSIET behaald met 72 punten op 100. Hij bekleedt de 2e plaats op 39 mededin gers. van het Middelbaar onderwijs van den laagsten graad. KATEQORIE A. leerlingendie hunne drie studiejaren voleind hebben zonder een enkele klas ge- gedubbeld te hebben. (286 ingeschrevene mededingers). De heer Maurits Lemahieu, van Dicke- busch, leerling der middelbare school van Yperen, heeft de 3de eervolle melding be haald met 55 punten op 100. Aan deze twee jonge bekroonde sturen wij onze rechtzinnigste heilwenschen. Die twee nieuwe uitslagen, die wij vast stellen, bewijzen eens te meer dat ons stads kollegie op de hoogte blijft van al de onder wijsgestichten van dien aard. Onze leerlingen hebben dit jaar zich nog onderscheiden in verscheidene vakken van 't onderwijs en hebben aan de verwachting hunner leeraars beantwoord, wier heilzame pogingen met goeden uitslag bekroond werden en al onzen lof volop verdienen. Met genoegen vernemen wij dat M. Valè- re Vandoorne, zijne eerste exaam voor inge nieur met onderscheiding, voor de Jury van Gent komt af te leggen. Wij bieden hem onze beste gelukwen- schen aan. Eeenige dagen geleden had de heer Leo Vroome, echtgenoot van Mejuffer Van Daele, dochter van M. Eug. Van Daele, Ban kier te Yperen, die te Brugge aan het hoofd staat van een belangrijk huis van koloniale waren, eene wandeling per trapwiel in de richting van Oostkamp ondernomen. Hij volgde, langs den steenweg, het eng wegelke in zigzag, door de voetgangers op den boord der gracht gevormd, en dat de wielrijders gewoonlijk volgen bij gebrek aan berijdbare wegen. Die wegelkes, dicht tegen de boomen, heel nevens de gracht getrokken en waarvan de engte en de gestadige kronkelingen eene onverpoosde oplettendheid, eene handigheid en eene zekerheid van oogslag vergen, zijn immer gevaarlijk om volgen, zelfs dan nog, wanneer zij niet oneffen gemaakt zijn, ge lijk het veelal gebeurt, door de zorgen der buurtwegen verzorgers. De heer Vroome was rechtover het kas teel gekomen van den heer Baron de Bie de Westvoorde toen zijn trapwiel door eenige oorzaak, eensklaps afwijkt en de wielrijder is geweldig in den grond der gracht gewor pen. Hij had de ruggraat gebroken en ver scheidene ribben ingediend. Door het lijden geprangd, klaagde hij droevig, en trachtte om hulp te roepen, toen hij door voorbijgangers gezien werd, die zich haastten hem naar het naburig kas teel over te brengen. Zijn toestand is heel onrustbarend. De tij ding van dat ijselijk ongeluk heeft een die pen indruk nagelaten in onze stad waar de heer Vroome talrijke familiebetrekkingen heeft. Vrijdag namiddag heeft men uit de grach ten achter de statie het lijk opgetrokken van den genaamden Benoit Caenen. Men heeft den ongelukkigen naar het gasthuis overgebracht. De nacht er voor was hij in zijn hemd zijne woonst ontvlucht om zich in 't water te gaan werpen. Hij was toe ziener der geschriften in het werkhuis der machienen in onze statie. Hij heeft vroeger veel aan vervolging te lijden gehad en dat in het hoofd gestoken. De ongelukkige laat eene troostelooze we duwe en drie minderjarige kinders achter. CORRESPONDENTIEN. in de bus a 8 1 v heures Salle du Sultan donnée pat* l'lilusionniste américain des FOLIES BERGÈRES PROGRAMME INÉDIT. ENTREE LIBRE. Ziehier wat de dagbladen er over zeggen L'industriel Elbeuvien, Elbeuf. Nombreuse société, hier soir, dans le salon du Grand Hötel, pour applaudir lTllusionniste SERWELL, surnommé le DIABLE, k cause de son merveilleux talent. Nous avons apprécié Ie mérite rare du pro- fesseur Serwell qui a su charmer tout le monde par des expériences vraiment mer- veilleuses, notammentles Trois Règnes de la Nature et I'Eventail nouveau modèle. Cette soirée justitie les articles élogieux que la presse de Paris et les départements ne ménage pas a eet excellent artiste. BURGERSTAND. van den 15 tot den 22 September 1893. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 2. Platevoet Jules, dienstknecht, en Gekiere Marie, dienstmeid. Wydein Alois, landbouwer, en Depuydt Emma, hovenierster. Knockaert Alexandrine, 71 jaar, zonder beroep, weduwe van Vardien Jean, S* Nico- laas-buiten. Versavel Ivon, 68 jaar, bakker, weduwe naar van Swingedouw Julie, Dixmudestraat. On 't appc-lle petit oiseau Ah si Dieu te donnait des ailes, Irais-tu sous un ciel plus beau Montrertes charmantes prunelles, Oü viendrais-tu sous le berceau Me conter des ehoses hien belles J- 0.15 De commandant van 't détachement naar Ostende, zegt dat de schrijver van 't Jour nal d'Ypres, een logenaar is, hij zegt in zijn blad van Woensdag, dat al de garde civieken half dronke waren, welnu hij liegt zij waren allen peerde dronke, en de schrij ver was half vul daar het uit zijn over schot liep. 0-50 Voor de inhaling van den eere-voorzitter der Taartevisschers. 0-10 Voor het verloren sergentje. 0-10 Zij waren verlegen dat hij in dezee verdronken was. 0.10 Het is geen liefhebber vanvande v.... neen van 't zwemmen. 0.10 Daarom hebben zij hem doen uitklinken en bericht gegeven als volgt0.10 Heeft er niemand gevonden een klein sergen tje van de 3de comp. genaamd Markies de V. Ver. Die het vindt en wederom brengt zal er wel voren beloond worden. 0.50 Dat was een gelukkig gedacht: daar het ver loren mannetje seffens gevonden werden den uitklinker nog een half manneke gaf. 0.20 Had het den schrijver van 't Journal geweest die verloren was, men zou hem voorzeker in 't water gevonden hebben. 0,10 Ehwel J. hebben de wafels goed gesmaakt, Zondag in 't Hoekje, 't Is Jammer dat moe- derke niet weet als gij te huis kwam, gij zoudt er nog gekregen hebben met vijf prenten. 0,15 Stephanie was zoo proper met haar jakske van 3 aunespour un franc. 'T was gemaakt a la Marie Louise, ei je't weg. 0.10 Ik geef vijftig centiemen omdat de kaloten zoo furieus zijn ten eerste voor 't muziek, ten tweeden voor de nieuwe zaal en ten derde voor den uitslag der kiezing garde civique. Leest hunne bladjes zij spuwen vuur. 0.50 Zij gingen 't collegie niet afschaffen die valschaards. 0.10 Er zal toch een nieuw komen. 0.20 Omdat M. P., marchand, zoo blijde is, dat hij tweemaal per week met de karre mag rijden naar de campagne van Mijnheer M., dat zal hem deugd doen, dat zal zijne lange beenen rekken. 0.15 Omdat de bakker uit de Rijselstraat zou be ter zorg dragen over zijn brood dat de kan ten zouden kunnen van menschen eten zijn. 0.10 Zoo bakker let op netter te zijn of andera steek ik uwe naam in de bus. 0.10 Omdat den Pastoor van St. P. geen oogjes meer en zou maken naar de jonge meisjes, als hij des Zondags op den trein gaat! 0.10 Groot Nieuws. Deze week is Antechrist, an ders gezegd Klein Kotje, op eenen veloci pede geboren in de Dstraat. Onze beste gelukwenschen aan baas Koornmans. 0.10 Omdat F. beter zou doen 's morgens in 't ho tel te blijven en zijne schoen kuisschen in plaats van achter de jonge meisjes te draaien. 0.10 Houdt u maar koest jongen. 0.10 Van sedert dat P. V. van de Botermarkt papa geworden is kent hij geene menschen meer, als hij over straat gaat. o.lO Hu well j ken. O verlij «lens.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2