VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Achtste jaar. Zaterdag 14" October 1893. Nummer 42. Bijeenroeping der kamers. Het nieuw stelsel. De kieziügen. Ze zitten te krijschen. De Franscken STADSNIEUWS. Schaamtelooze bedelarij. Abonnementsprijs voorop betaalbaars 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncent 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd® artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij ea onder teel end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De ministers waren vrijdag den 6n October, in raad vergaderd en hebben besloten dat de Kamer en den Senaat in buitengewonen zittijd zullen bij eengeroepen worden voor den dinsdag 17 October, ten einde te beraadslagen over de titels I en III der kieswet, die handelen over de kiezers en de samenstelling der kiezerslijsten. De minister van het inwendig zal aanstaandelijk zijne kolegas kennis geven van zijne wet op de provinciale en gemeentekiezingen. In een vorig artikel hebben wij den tekst gegeven van de nieuwe artikels van de grondwet. Die artikels maken voortaan wezenlijk deel van de keu- re en de Grondwet des lands uit. Doch ofschoon zij ten volle ver plichtend wezen, zijn het meerendeel dier artikels nog voor het oogenblik loutere en bespiegelende bevestigin gen van grondslagen, die hunne re geling afwachten. Zooals zij zijn, zou den zij niet kunnen werkzaam wezen, en een overgroot wetgevend werk is er noodig om hen van het gebied der afgetrokkene polietiek tot dat der werkelijke toepassing te doen over gaan. Zoo is het dat het artikel 47, het voornaamste van het herzienings- werk, en dit op hetwelk al de po gingen der partijen en de vooringe nomenheden der openbare meening zich samengetrokken hebben, niets is zonder de kieswet die het moet nazien. Eene wet is ook noodig om lijf en leven aan artikel 48 te geven, welk voorschrijft dat de samenstel ling der kiescolleges, in elke provin cie, door de Kamers geregeld wordt. Hetzelfde artikel voegt in zijn 2 De stemming is verplichtend en heeft plaats inde gemeentebehou dens de uitzonderingen door de wet te bepalen. Zoovele schikkingen die vragen om ingericht toegepast en be krachtigd te worden. De kiezerslijsten, de omschrijvin gen, verplichting der stemming in de gemeente zullen dus het voorwerp van wettelijke beschikkingen moeten uitmaken. Eene wet zal er ook noodig wezen om de voorwaarden van het senato- riaal kiesrecht te bepalen. Inderdaad het artikel 57 behoudt voor den wet gever de macht om den kiesouder- dom te bepalen tusschen het mini mum van vijf en twintig en het maximum van. vijf en dertig jaren. En wat nog veel in gewikkelder is, is dat de wet de kleinigheden der verkiezingen moet regelen, Op wel ken dag zal het kiezerskorps verga derd worden Hoe lang zal de stem bus open blijven? Zalmen zooals in Frankrijk en in Duitschland te werk gaan Welke voorzorgen zal men ne men om zich van de eigenzelvigheid der kiezers te verzekeren? Zal men de oproepsbrieven in de woonst der kiezers bestellen of moe ten deze zelf hun echtingsbulletijn gaan afhalen? Hoe zal de meervou dige stemming geschieden? Hoe en wraar zal de stemopneming gebeuren? Zal zij dadelijk na de stemming of daags daarna plaats hebben? Zal de stemopneming gemeente voor ge meente geschieden, of zal men de stembussen van verscheidene gemeen ten mengelen? Over al die hoofdzakelijke aange legenheden staat er niets in den tekst der Grondwet. Dit zegt genoeg dat voor het oogenblik en zoolang de wet gevende macht die ontelbare kleinig heden niet zal geregeld hebben geene enkele verkiezing in België moge lijk is. Doch de kieswet die gaat neerge legd worden zal zich bij de regeling der wetgevende verkiezingen niet mogen houden. Met de machten der gemeentebe sturen voor een jaar te verlengen die in de loopende maand October zouden moeten vernieuwd worden, heeft de wetgever stilzwij gender- wijze besloten dat de gemeentewet grondige wijzigingen zou oudergaan. Overigens is het niet te begrijpen dat het algemeene stemrecht tot grond slag diene voor de aanwerving der wetgevers en dat de gemeenteraads leden voortdurend door het beperkt stemrecht zouden gekozen worden. Insgelijks is het gelegen met de provinciale verkiezingen. Hier wordt om zoo te zeggen de omwerking door de Grondwet zelve opgelegd. Inder daad, de provinciale raden worden door het nieuw grondwettelijk stel sel geroepen om 26senators te kiezen. Zeer klaar blijkend moeten zij dus voor de vereeniging der nieuwe Ka mers heringericht wezen, mits zij voor een vierde in de samenstelling van den Senaat moeten tusschen komen. Zoo men ziet, hebben de wetge vers nog al brood op hunne plank en het zal nog morgen niet zijn dat de nieuwe Belgische Grondwet voor vast in voege zal kunnen komen. Wij lezen in een klerikaal blad 't Is met de grootste moeite dat de kie- zingen in november 1894 zullen kunnen plaats hebben. Gelijk men gewoon is tusschen de regels van da mededeelingen dier gazetjes te moeten lezen, zoo vragen wij ons af, of de clericale Kamerheeren misschien voornemens zijn hun eigen mandaat wat te verlengen Zij hebben, ons dunkens, reeds ongrond wettelijk genoeg gehandeld met de manda ten der provincie- en gemeenteraadsheeren te verlengen, zonder dat zé nu uog dien nieuwen aanslag zouden wagen. De Kamers worden van rechtswege ge opend den tweeden dinsdag van november. Vóór dat tijdstip moeten de kiezingen en bal- lotteeringen in 1894 dus geëindigd zijn, om regelmatig te kunnen bijeenkomen. Anders te werk te gaan ware aan het Gouverne ment het recht toekennen naar willekeur de mandaten onbepaald te verlengen en over alle voorschriften der wetten heen te stap pen; het ware hem net recht toekennen het land, zonder herkiezing, te regeeren, zoo lang als het hem belieft. Wij gelooven niet dat het land zulken staats- en partijaansiag zou dulden. De bisschoppelijke Bien Public, van Gent, zit te krijschen snot en kwijl, dat het kle rikaal ministerie nog de zware moeilijkheid moet doorworstelen van eene kieswet te maken die al de partijen kan bevredigen. Dat zijn krokodijletranen, schijnheilig blad, uwe partij zal wel nijpen en krabben, zij moet de liberalen niet vreezen, zij heeft de twee derden der stemmen niet noodig, en de klerikale strijd haantjes zijn talrijk genoeg om de liberalen ,een wetteken rond den hals te draaien en hen alle beweging te belemmeren. Stellig moeten de liberalen vragen en eischen dat de kiezers de volledigste vrijheid moeten genieten en dat aan al de klooster lingen het stemrecht ontnomen worde, zij die aan de wereld vaarwel gezegd hebben. De liberale partij is juist nog niet dood en zal ongetwijfeld nog harde noten te kraken geven aan den krijschenden Bien Public en zijne zwarte partijgenooten, al moesten zij barsten van spijt en gal. leggen het goed aan boord om den laatsten belgischen werkman uit chez-nous te drij ven. Vroeger mocht een werkman van zijn werkboekje voorzien, overal werk zoeken en zich d&ar vestigen waar hij werk vond. Nu moet hij een geboorteakt op zegel voorbrengen, dat 3 05 fr. kost. Dit stuk moet door den franschen zegel be krachtig worden ter hoofdplaats van het kanton; idem2fr. en een dag werkverlet. Indiende werkman gehuwd is, zelfde for maliteit voor het trouwboekje. Heeft het ge zin kinderen, dan hoeft die formaliteit voor ieder kind herhaald te worden. Het trouw boekje en... het werkmansboekje in Belgie afgeleverd kunnen geen dienst bewijzen. Op die wijze vult men de fransche kas en jaagt men de Belgskens den duivel op 't lijf. Hoe dikwijls hebben onze twee papen- dweiltjes niet geboft en gestoft dat zij hunne scholen onderhielden met hunne eigene pen ningen, terwijl de officiëele scholen moesten onderhouden worden met het geld van Jan en alleman. Hoe menigmaal hebben zij de liberalen niet uitgescholden voor gierigaards, die alles op de kosten der lastenbetalers verrichtten en geen duit vonden om hunne instellingen te ondersteunen Daarop hebben wij geantwoord dat die eigene pen ningen, waarvan de kalotegazetten spreken, niets anders zijn dan de opbrengst der aalmoe zen die gedaan worden,, bij middel van om halingen in al de kerken, onder allerhande voorwendsels, zooals: Voor de katholieke scholen, voor de kindsheid, voor de geloo- vige zielen, voor het H. Hart, enz., enz., enz. Dit alles is bijeen verzameld en dient niet alleen voor het katholiek onderwijs, maar zelfs om de kiezingen te ondersteu nen niet alleen om zielen te winnen voor den schoonen hemel, bij middel van een on derwijs met God maar om kiezers te win nen voor den gemeenteraad, bij middel van omkoopingen. De liberalen hebben geene kerken waar zij ten voordeele van hun onderwijs omha lingen doen, zij hebben slechts het werk van den liberalen schoolpenningdat on dersteund wordt door omhalingen in de liberale cafés, en in liberale feesten; in con certs en tooneelvertooningen. Maar het zijn slechts de liberalen die hier in medewerken en nog nooitjheeft een katholiek het durven wagen eene enkele centiem voor den libera len schoolpenning te geven. Niet tevreden met in kerken en kloosters, in paleizen en hutten, in steden en dorpen te gaan bedelen, trachten de kaloten nog de manschelijke domheid te exploiteeren met bij middel van omzendbrieven, schoone be loften en andere verleidende middels het geld uit de beurzen der lichtgeloovige men- schen te kloppen, niet alleen in hun eigen land, maar bij den vreemde en overal waar zij denken hun doel te bereiken. Deze week ontvingen wij een dezer om zendbrieven en wij konden aan den lust niet weerstaan hem aan onze lezers mede te deelen als een bewijs der waarheid van het- gene wij komen te zeggen. Ziehier dit mees terstuk van schaamteloosheid, wij vertalen het letterlijk Werk der Onbevlekte Ontvangenis. Katholieke scholen van Vinsobres, (Dröme, Frankrijk). In den naam van God on van de volks- kinderen, in den naam der zielen van het Vagevuur, komen wij u de hand reiken. In eene parochie meestendeels samenge- ste'd uit protestanten (Vinsobro*, Dröme, omtrent 1500 inwoners, waarvan 700 ka- tholieken) hebben wij gemeend eene ka- tholieke school voor knechtjes te moeten doen bouwen, de oude ontoereikend zijnde. Niettegenstaande Je grootste spaarzaam- heid, blijft er ons eene schuld van 12,000 fr. te betalen. Die schuld, op het onroerend goed ver- pand, is thans eischbaar en wij blijven HET WEEKBLAD v M.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1