VAK IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. OE ONNOOZELE. Achtste jaar. Zaterdag 28n October 1893. Nummer 44. Kieswet. Kiesomkooperij. STADSNIEUWS. Een moeilijk ie verteren boterham. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: i fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd» artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij eu onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. r. In eene afgelegene laan, die tegenwoor dig in eene der levendigste straten van Man chester herschapen is, stond reeds vele jaren geleden een zeer fraai huisje, met een schil derachtig uitzicht. Het dicht met mos be dekte dak, de breede kroonlijst, die de tee- dere wijngaardranken beschutte, welke tegen de uitgehouwen muren opschoten, de oude tralievensters, het groote breede voor portaal, alles scheen te wedijveren om het geheel een bekoorlijk en landelijk uitzicht te geven. Een enkele blik was voldoende om zich te overtuigen, dat in deze woning de liefde en het geluk hunnen intrek hadden genomen. Alles was even eenvoudig, maar overal her kende men den smaak en de hand der liefde. Het tal en de kleur der bloemen, die het eenige sieraad uitmaakte van de eene ka mer, de weinige schoone en uitgelezen ver sierselen, die men in deze woning vond, toon den aan dat de bewoners wet rijker, doch geen gelukkigen dagen hadden gekendzelfs in de nette plooien der sneeuwitte gordijnen, die de ramen bedekten, alsof zij 't geluk dat Maandag is de bijzondere commis sie, met het onderzoek der nieuwe kieswet gelast, bijeengekomen. Het ontwerp beslaat 19 groote bladzijden druks opheldering of inleiding en 28 bladzijden kleinen tekst van het wets ontwerp, en twee tabellen. Het on derwerp zelf is samengesteld uit een honderdtal artikels. Het gouvernement stelt voor de wetgevende kiezingen te doen plaats hebben in de maand october, niet al leenlijk voor 1894 maar ook voor la ter. Het bepaalt den ouderdom van 30 jaren als kiesvoorwaarde voor den Senaat en eischt eene vaste aange duide woonplaats. Vier artikelen van het ontwerp zijn toegewijd aan de ge vallen van uitsluiting wegens zekere voordeelingen, sommige bedrijven en genot openbaren onderstand. Belang rijk is het gedeelte welk zich bezig houdt met de meervoudige stemming. Elk ontroerend goed van een kada straal inkomen van 48 frank zal on dersteld worden 2000 fr. waarde te hebben. De duur van den kieseigendom wordt vastgesteld op een jaar; op twee jaren voor de rente en het spaar boekje. Dan somt het ontwerp in zijn artikel 17 de diplomas en de getuig schriften op welke de twee toege voegde stemmen recht geven. Onder deze kategorie treffen wij aan De gediplomeerde onderwijzers offi- cieele of vrije, in dienst sedert twee jaren, op voorwaarde met wel geluk ken een exaam te ondergaan rollend op de stoffen van het middelbaar on derwijs van hoogeren graad, niet ver vat in hun diploma. De tijd aan de gemeentebesturen verleend om de voorloopige kiezers lijst op te maken, wordt gebracht van veertien dagen op twee maanden te rekenen van eersten October. Gee- ne aanplakking meer doch, neerleg ging in secretariaten, policiebureelen bij den arrondissementscommissaris. De lijsten zullen bepaald worden gesloten op 31 januari en men zal verplicht wezen de inschrijvingen te vragen aan het schepencol] egie en niet aan de beroepshoven. Dit geld echter niet voor de aanvragen van afschrabbing. Op 5 mei worden de dossiers naar de beroepshoven gezonden, die vier maanden zullen hebben in plaats van drie, om te beslissen, daar de lijsten slechts in voege moeten komen den 1 september. Een huis te verloten te Ath. Toe dan! het algemeen stemrecht is onomkoopbaar, alle kiesbedrog is onmogelijk geworden? Tra-la-la, djim la-boum. Daar zijn ze te Ath aan het werk, de lieve, brave, rechtzinnige kleri- kalen. Zij geven daar een huis te verloten, in den Tap, ntuurlijk on der hunne trouwe verslaafde volge lingen. Te Ath is de volgende klerikale af fiche aan de muren der stad aange plakt: haar heerschte voor oningewijde oogen wil den verbergen, zag men blijkbaar, dat hier het geluk geen ij iele droom was. De geschiedenis van het jeugdige paar, dat dit bekoorlijk verblijf bewoonde, is in korte woorden te verhalen. Robert Living stone was de eenige zoon van een der rijke kooplieden, aan wier onderneming Liver pool de aanzienlijke plaats te danken heeft, die het tegenwoordig in de rij der handeldrij vende steden van Groot-Britanje inneemt. Ofschoon door zijnen vader bestemd hem in handelszaken op te volgen, om daarna zijne uitgestrekte bezittingen te erven en de eene of andere spruit van eene oude familie te trouwen, waarvan de aanzienlijke afkomst den parvenu, tot een man van de wereld zou verheffen, had Robert nochtans al deze hoop en al die schoone verwachtingen ver nietigd, door zijne liefde voor en zijn huwe lijk met Edith Blair. Edith was de dochter van een armen, doch dapperen officier, die in den slag van Water loo sneuvelde. Zij woonde met hare moeder de eenige bloedverwant dit zij nog bezat, to Liverpool, en ten einde hunne inkomsten, die alleen uit het geringe pensioen van de wedu we bestonden, eenigszins te vermeerderen, onderwees zij de kinderen van de familie Aan de werklieden van Ath. Zondag 22 oct. 1893 zal de trekking plaats hebben van het huis gelegen in de Ketel- vestingstraat, dat wij aan de werkende be volking van Ath aanbieden. Wij noodigeu de werklieden uit de lottrek- kfng te komen bijwonen, die zal plaats heb ben in de feestzaal van den werkerskring om 3 uren nanoen. Kanonniek Louis Gondey, Leon Cambier, Graaf Adhemar d'Oultremont Graaf Edouard de Rouillé, lid der volkskamer. Programma. 1° Lottrekking van het huis. Het huis zal toegekend worden aan den werkman wiens naam den öOsten uit de bus zal komen bevattende de namen van 100 werklieden van Ath aangeduid door de be giftigers. 2° Teekening der akt van begiftiging. Iiulde betooging aan den gelukkigen win naar door de Fanfaren van den werkers kring. 3° Instelling van den nieuwen eigenaar en zijn huisgezin in zijn huis op de ketelvesting- straat. Wij lezen in de Brugsche Beiaard De Liberale Vereeniging heeft de verleden week eene druk bezochte algemee- ne vergadering gehouden, om haar nieuw politiek programma vast te stellen. Bij gebrek aan plaats, valt het ons onmo gelijk verslag te geven over de gewichtige en belangwekkende besprekingen die plaats ge vonden hebben. Wij stellen met genoegen vast, dat het nieuw programma aan de tegenwoordige toe standen ten voile beantwoordt en breed ge noeg is om aan alle voorstanders van het liberalism, tot weke fractie zij ook behooren voldoening te geven. Meer dan eens zullen wij de gelegenheid hebben dit nieuw programma dat wij overigens zullen opnemen in een onzer aan- Linvingstone ia de teekenkunst, waardoor zij weldra met Robert in kennis kwam. Die laatste vatte dadelijk vurige liefde voor haar op. Zij wisten echter maar al te wol, dat de oude koopman nooit zijne toestemming tot dit huwelijk zou geven, en besloten daarom te wachten, waarop wisten zij zelve niet, maar geliefden, die nog niet wanhopen en daarvoor was ons paar nog te jong houden zoolang mogelijk aan den stegregel vast, dat hoop doet leven. Zij konden echter niet lang in hun besluit volhardende plotselinge dood van mevrouw Blair liet Edith alleen, zonder vriend of maag op de wereld, en nu gevoelde Robert wel wat zijne plichten hem voorschreven. Hij maakte zijnen vader met de zaak bekend. Het antwoord van den ouden koopman was kort, maar voldoende Wanneer gij Edith Blair huwt, zegde hij, beschouw ik u niet langer als miju zoon Dit zegde hij op zoo koelen toon, alsof hij eene handelszaak besprak doch zijn zoon wist maar ai te wel dat deze bedaarde stem een onherroepelijk vonnis uitsprak. Weinigen tijd daarna leidde hij zijne wee- nende vrouw naar het altaar, waarna hij zich uit Liverpool verwijderde en het huisje betrok, waarheen wij onze lezers geleid staande nummers te bespreken, toe te lichten en te verdedigen. De Liberale Vereenigingtreedt thans een nieuw levenstijdperk binnen. Mocht zij op de hoogte der nieuwe toestan den blijven, die de invoering van het alge meen stemrecht in leven zal roepen De mannen die aan hoofd staan, zijn eene waarborg, dat zij op de bres zal blijven om alle aanvallen af te slaan, die tegen het be ginsel van vrijheid zou kunnen gericht wor den en dat wij hare vlag met vertrouwen en met hoop zullen mogen volgen in de beslis sende kiesstrijden, die toekomende jaar zul len aangegaan worden. Zooals wij het voorzien hadden, de boter ham welken M. Verduyn naar het Journal d' Ypres gezonden heeft, woeg zoodanig op de maag van den gewonen opsteller dat hij zijne confraters ter hulpe geroepen heeft om hem te helpen teren. De 21 schrijvers van het godvruchtig lasterblad hebben zich on verwijld aan het werk gesteld om dien brief op eene schijnbaar rechtzinnige wijze te weerleggen, maar daar zij er niet in geluk ten, hebben zij een middel verzonnen dat waardig is van hunne jezuietenstreken. Zij hebben den brief, hun door M. Verduyn toe gezonden met verzoek van inlijving, in stuk ken getrokken en doorzaaid met allerhande bemerkingen, de eene nog leugenachtiger en nog lafhartiger dan de andere, zij heb ben gegoocheld met de cijfers en leugens op leugens gestapeld om te doen gelooven dat zij waarheid hebben gesproken en de be stuurder der Looie ongelijk had ie protes teeren Men moet waarachtig alle eerlijke schaam te verloren hebban om alzoo te handelen, en indien die lyeuwen drie dagen en drie nachten hebben moeten knoeien om de be merkingen van M. Verduyn te weerleggen hebben. Edith was oeue vrouw, waarop een man trotsch kon zijn en waarvoor hij iets mocht opofferen. Zij was rang van gestalte en haar breed, fijn gevormd voorhoofd, waarover de gouden hairlokken in vlechten neerhingen, de fijn besneden mond, de schalksche, zacht- blauwe oogen, overschaduwd door de lange zachte wimpers, waren de lange kenmerken van een liefdevol hart. Robert was niet schoon, doch zijn gelaat liad iets bekoorlijks. Men kon er een stand vastig karakter en een edelmoedig hart op lezen. Hij kreeg spoedig eene goede betrekking in een handelshuis te Manchester, bij een der korresponden ten van zij non vader. Des daags wanneer hij op ziju kantoor werk zaam was hield zijne jeugdige echtgenoote zich met da teekenkunst bezig. Zekere kunst handelaar te Londen, eene oude kennis van hare moeder maakte volgaarne van hare schetsen gebruik. Niets was echter bekoor lijker dan het fiire lachje, waarmede zij haren echtgenoot van tijd tot tijd de vruch ten van hare nijverheid toonde, die zij hier zoo genoeglijk uitoefende. (Wordt voortgezet.) MHRMttMlBawaeMMKimaAgttMKNBMnaMMHSMaVMt: - *f» miwi'liiwimm—■pp—MHffrnm—iin<»^Tm 11 imiii11 iiimuh'iiiim HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1