Zijn vel jeukt. Een klaar bewijs Wie is de plichtige? Muldteinff van liet Huis der Oud-Pompiers. Avondmaal. Afscheid. Het liberaal Gollegie te Yperen. Burgerstand der stad Poperinghe. s» ea zich te verschoonen, 't is dat zij fel ver legen waren om uitvluchtsels te vinden tegen die opwerpingen welke de heer Ver- duyn nun had gemaakt. Zal naen nu den Bestuurder der lagere stadsschool niet verbieden op hunne laste ringen weer te keeren en een nieuwen bo terham aan de schaamtelooze leugenaars en lasteraars van het heilig wijwatervat op te dienen? Wij twijfelen er aan, want wij herinneren ons dat het volstrekt verboden is een lid der zeuraarsbende, welke hij ook wezen moge, tegen te spreken, zelfs wan neer hij openbare ambtenaren in hunne eer aanrandt. Daarvan hebben wij het voorbeeld gezien en zouden het desnoods kunnen aan halen. Welnu, indien het gebeurde dat men M. Verduyn alzoo behandelen wilde, zullen wij voor hem antwoorden en de 21 opstellers van het Journal d'Ypres, Surmont mede- begrepen, het masker van hun schijnheilig gezicht rukken. De 21e redacteur van 't Journal d' Ypres, is zoodanig verbitterd op 't Progres 't Week blad en de Toekomst, dat hij zich niet kan inhouden de schandaligste dingen te schrij ven tegen alwie hij verdenkt tot een dezer bladen te behooren. De scheldworden, lasteringen en lafhartige aanvallen van den gemisten pater kunnen ons weing schelen en zijn niet bekwaam de zolen onzer schoenen te bevuilen. Maar er zijn lieden die geheel en gansch vreemd zijn aan onze opstelraden en wien de schaamte looze lasteraar aanvalt en met zijn venijn beklad, die dit moeilijk kunnen verdragen en hem nogmaals tot zwijgen zullen dwingen. Waarachtig, 't is 't geval van te zeggen dat die kerel van lijd tot tijd moet afgeranseld worden, al ware het door moeder Themis, die hij doof en blind waant, want wij zien en hooren het, zijn vel jeukt. Nu, wie zoekt zou kunnen vinden. dat het inhuldigingsfeest van het huis der Oud-Pompiers wel gelukt heeft, is dat de waarachtige medeopsteller van het proper Journal d'Ypres geene woorden genoeg vindt om het te hekelen. Zijn grootste spijt is dat hij niet is kunnen binnendringen in de nieuwe zaal en onbe kwaam is geweest er zijne gewone mou- chaards te zende. Wij vernemen dat een ernstig onderzoek is ingesteld om den uitvinder te ontdekken van zekere valsche geruchten nopens het op bouwen der nieuwe zaal van de Oud Pom piers. Geruchten waarvan zekere hoofdman nen der pijpenkoppenpartij zich te tolken heb ben gëmaakt en waarover zij zullen moeten rekening geven vóór het gerecht. Nu, werk verdient loon, men dient God niet voor niet. J.l. zondag vierden de Ypersche liberalen volop feest ter gelegenheid der inhuldiging der nieuwe liberale zaalHuis der Oud- Pompiers. Die nieuwe zaal, opgevat door den heer G. Lapiere, een vernuftig bouw kundige, en uitgevoerd onder zijn toezicht, mag alleszins een perel van sierlijkheid en bevalligheid heeten. Reeds den dag er voor wapperde de vaderlandsche vlag aan den mooien voorgevel. De feesten bestonden uit een puik muziek en zangfeest, gevolgd van een luisterlijk bal, die 's avonds om 7 ure aanvang namen. Op klokslag zes ure gingen de deuren open en eene groote menigte, die reeds lang in de Seminariestraat op die opening wachtte, stroomde de zaal binnen. Lang voor het begin der feesten waren alle plaatsen bezet en men moest de nog immer toegestroomde drommen letterlijk opeen per sen. Men kon er zich noch roeren noch kee ren. Meer dan 1500 personen waren daar aanwezig om aan het talentvol muziek der Oud-Pompiers, dat zoozeer en met zulk eene h tlelijke volharding door de klerikdle pa- pierkes belasterd, bespot en gehoond wordt, eenen blijk van achting en verkleefdheid te geven. Nooit zag men zulke volksmassa hijeen om vau een feest te genieten en nooit ook las men zooveel vreugdebegeestering en goede luim op alle wezens. De Ypersche Kring uit Rijsel, had een 20tal mannen afgevaardigd om die feesten te komen bijwonen en te toonen hoe gehecht men blijft aan gene zijde der Leie aan de liberale vrienden en koene strijders voor recht en vrijheid, die niet genoodzaakt wa ren de geboortestad te verlaten om aan den kost te geraken. De heer Cnockaert bood den heere Voorzitter Brunfaut een prachti- gen ruiker aan namens den Yperschen Kring en zegde, hoe gelukkig men ginder is over den moed en de taaie volharding, waarmede men hier de strijd voor de vrij heid volhoudt. De heer Voorzitter antwoord de in eene gloedvolle taal en wees op de herleving van het Ypersche liberalism dat met forse he kracht optreden zal om de oin- koopers en foppers van 't stadhuis te jagen, waar zij enkel, dank aan bedrog en schan delijke konkelfoezerijen, geraakt zijn. Don derende salvo's begroetten die opbeurende woorden. Het muziek- en zangfeest was prachtig. De zangers Em. Bartier, en Devos, uit Rijsel, hebben een ongehoorden bijval genoten. Ge voelvolle liederen vol melodij wisselden af met de koddigste kluchtliederen. Wat Devos heeft doen lachen met zijne Belles Mères is niet in woorden uit te drukken. De Ho- boospeler L. Leblan, uit Comines, heeft ons ook op mooie stukjes vergast en bewezen dat hij een echt kunstenaar is en zijn speel tuig aan al de luimen der kunst weet te doen gehoorzamen. Wat de uitmuntende Harmonie uitvoerde heeft niet noodig opge hemeld te worden. Zooals naar gewoonte was alles meesterlijk, met samenhang, juist en medeslepend vertolkt. Doch de Bruiloft op 't dorp overtrof nog alles, wat wij vroe ger te zien en te hooren kregen. De kundige bestuurder, die heel die tooneelschikking, die vermomming en die uitvoering uitge dacht, geschikt en bestuurd heeft, mag fier wezen over zijne geniale gedachte. Dat was wezentlijk onbetaalbaar en nooit zullen de aanwezigen die prettige tafereeltjes en dat genotvol muziek uit het geheugen verliezen. Overbodig te zeggen hoe luidruchtig alle stukken en nummers toegejuicht werden. Alle medewerkers werden verscheidene ma len teruggeroepen en het bisgeroep hield niet op, zoolang zij niet toegaven. Het dansfeest was niet minder prachtig en vol vermaak. Hoeveel lieve paarkes, smaakvol uitgedoscht, er daar vreugdevol dooreen zweefden, draaiden, en wemelden kan niemand zeggen. Heel de ruime zaal was te hunner beschikking, de niet-dansers hadden op de balkoenen plaats genomen, en nog was er veel plaatsgebrek. Het was een ware warrelklomp van aaneen gekliste pa ren, waar geaneerwt kon ingeworpen wor den zonder op een hoofd terecht te komen. En toch flikkerbeenden allen daar vreugdig dooreen en gilden het uit van vermaak. Nooit zagen wij zulke hartelijke pret en zooveel begeestering. Het was een feest, eenig in zijne soort en dat noch tijd, noch gebeurtenissen ooit uit het geheugen der aanwezigen zal kunnen wisschen. Het was reeds vroeg toen men er toe besluiten kon te scheiden, om huiswaarts te keeren met de hoop in het kort welhaast en nog dikwijls te mogen herbeginnen. Het schijnt dat de vader der stad, die wel wist welke ontelbare menigte aan dat mooi feest zou deelnemen, twijfelde of de zaal wel stevig genoeg zijn zou om aan dat gedrang te weerstaan. Dat hij het nu vrage aan die 1500 of 2000 aanwezigen en zij zul len hem er nieuws over weten te vertellen. Wij bewonderen die vaderlijke'IV. I bezorgd heid van onzen meier voor die tallooze libe rale kiezers, die op hunne beurt met een echt kinderlijk genoegen hem en heel de verzameling pastoorsslaven met de eerste de beste gelegenheid zullen van 't stadhuis ke gelen. Dat, ten minste, zal loon naar wer ken zijn en dat zal tevens eene heeie ont lasting voor gansch onze bevolking mogen heeten. D. De moedige maatschappij Strijd naar Lauweren vierde maandag avond een harte lijk vrienden feestjes. Om 8 ure waren al de leden in De Sterre aan den disch gezeten en deden hun buikje deugt aan een smakelijk maal. Aan het nagerecht stond de heer Voor- ter recht en stelde een heildronk in aan den heer G. Lapiere den beminden Eere- Yoorzitter. In eene taal, die uit liet hart kwam, deed hij kennen, wat de maatschap pij reeds aan den vernuftigen en ondervin dingrijken Eere-Voorzitter te danken heeft en wat men nog bij rechte hopen mag van hem te mogen verwachten. Algemeene bra- vos bezegelde die welgemeende woorden. De heer Lapiere zeer ontroerd over zooveel blij ken van gehechtheid dankte allen voor hun ne vriendschap hun vertrouwen en genegen heid en beloofde dat de maatschappij in alle omstandigheden op hem rekenen mocht en dat zijne ondervinding en zijne zedelijke en stoffelijke ondersteuning immer ten dienste der maatschappij zouden blijven. Met raad en daad zal altijd de pogingen der maatschap pij aanwakkeren en steunen en het zal voor hem een groot genoegen zijn telkenmale hij iets zal kunnen bijdragen tot den bloei der maatschappij en der schoone kunsten. Weer al dreunde de zaal van de hoera'sen liet ge roep van: Leve de Eere-Voorzitter. Een lid van den bestuurraad bracht ver volgens hulde aan den heer G. Coffyn, schrij ver der maatschappij over den onvermoei- baren ijver en de vele moeite, die hij zich ge geven heeft om de tentoonstelling te doen wellukken. De heer Gotfyn, op zijne beurt, antwoordde eenige welgepaste woorden. Dan ging men over tot den zang, kluchtlie deren, romancen, enz., of er gelachen werd moet men niet vragen de heerea P. D. en M. D. verdienen waarlijk onzen dank, zij heb ben ons eeniga aangename uurtjes doen door brengen, zij hebben er vast een handje van. Onder gezilligen kout, gezang en gelach gingen de uren helaas te ras voor bij. Het was reeds laat, als men tot ieders spijt ge noodzaakt was te scheiden. Wij moeten ook een woordje lof zeggen voor Mevr. Maegerman, die met zooveel zorg het eetmaal gereed gemaakt en opge diend heeft. De spijzen waren smaakvol en uitmuntend goed gereed gemaakt; het nat was er fijn en lekker. Het was, in een woord, iets van lekt mijn lipjes. D. Dinsdag had het banket plaats in de Kas- selrij den heere Doktor Th. Cornette door zijne stedelijke ambtgenooten aangeboden. De beer Cornette trekt zich terug uit de ge neeskundige loopbaan en verlaat ons om Brussel te gaan bewonen. De beer Doktor Xavier Dalmote ouderdoms-deken, heeft in de beste bewoordingen de geneeskundige en bestuurlijke loopbaan van zijnen ambtge noot geschetst. De heer Cornette, gansch bewogen, heeft zijne ambtsgezellen bedankt over de eer, die zij hem bewezen en heeft de goede broederlijkheid doen uitschijnen, die nooit ophield te bestaan tusschen al de geneesheeren der stad Yperen. Op onze beurt betreuren wij des te meer het vertrek des heeren Cornette, daar wij in hem een vriend verliezen heelemaal verkleefd aan de groote liberale denkwijze. Wij lezen in de Flandre Libérale In eene indrukwekkende redevoering, op 15 Oogst 1884 door den heer L. Vanheule, ter gelegenheid der prijsuitreiking aan de leerlingen van het Koninklijk Atheneum en der Staatsmiddelbare school, uitgesproken, drukte onze laatste liberale Burgemeester al zijne vrees uit nopens de toekomst aan het officieel onderwijs voorbehouden en riep in eene trillende slotrede uit: Wij hebben vertrouwen in de gevoelens der Ypersche bevolking? Zij zal in haar gezond oordeel, in hare vaderlandsliefde en in hare krach- dadigheid de middelen vinden om ons open baar onderwijs te vrijwaren tegen de ver nietiging, waarmede het bedreigd is. Zij zal niet dulden dat de jeugd enkel nog broèrtjes en capucienen voor meesters vinde De hoop van hem, die in onze heel en gansch het meisjesonderwijs schiep, werd niet teleurgesteld en zijne voorzegging heeft 2ich verwezentlijkt, 't Is dat de heer Van heule het volk en heel bijzonderlijk de Yper- lingen van bij kende. Aan het oud Collegie, in 1777 door Maria- Theresia gesticht en in Juli 11. afgeschaft door de bende eerlijke klerikalen, di e men kent, is het Gollegie der Vereeniging opge volgd, waarvan eenige onzer vrienden de schepping beslist hadden nauwelijks eenige weken geleden. Het nieuw gesticht is ingericht, in het prachtig hotel, door den heer F. de Stuers, den achtbaren afgevaardigde van Oostende bereidwillig ten dienste van den inrichtings- raad gesteld. Het is maandag ingehuldigd geweest. Het telt reeds 32 leerlingen. Dat is enkel eene kern, die heel ras toenemen zal; daarvan zijn wij vast overtuigd. Wij wenschen onze wakkere vrienden van Yperen hartelijk geluk en wij wenschen veel bijval aan hun werk, dat wij onder het patroonschap van gansch het Belgisch liberalism stellen. CORRESPONDENTTEN. in «8e lm** BURGERSTAND. van den 20 tot den 27 October 1893. [Geboorten. Mannelijk geslacht 8. Vrouwelijk id. 6. Huwelt j ken. Vanhove Gustave, schrijnwerker en Si- moens Florinde, kantwerkster. Couwet Jules, schoenmaker en Maxy Fé- licie, naaister. Degrendele Emile, daglooner en Ver- meersch Emérence, kantwerkster. Everaert Pierre, 31 jaar leurder echtge noot van Dereuck Marie, Elverdinghestraat. Kinderen beneden de jaren Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 0. van den 19 tot den 26 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Jules Top, dienstbode en Marie Vanhove, werkster beide te Poperinghe. Remi Lobelle, voerman te Oostvleteren, en Sidonie Roose, zonder beroep te Oost vleteren te vooren te Poperinghe. GEBOORTEN. Mannelijk 2 I Vrouwelijk 4 ■'■iHnt OQ-Q Superbe fleur éclose aux bords de l'Yperlée, Belle femme aux yeux noirs, A la peau de satin, Au teint pur et plus frais que la rose, perlée Par les fleurs du matin. A toi oes quelques vers que tu ne devras lire Que plus tard, quand l'auteur que tu ne eonnais pas Se souviendra peut-être, en son fïévreur délire, De tes devins appas. J. 0.15 Omdat de kamermeid van den enz. 0.10 Jenten pif gij moet zoo preus niet zijn met M.B.om alle zondageer mede te gaan wan delen, gij zal ze algelijk niet krijgen zij heeft meer of een gedacht. o. 10 K. L. was ook op 't tribunaal als nieuwsgie rigen om de zaak van E. F. te hooren, zou hij ook wel met dezen kerel een eitje te peelen hebben, dat deed mij plezier hem te zien. 0.30 Mor... Mor... hebt gij dan vergeten van waar gij voortkomt, de kaloten hebben u wel het oortje gegeven maar hebt gij dan ver geten aan wie gij uwe positie verschuldigd zijt? Ehwel houdt dan een weinig uwe lan ge tong anders zullen wij u een mode hoed je passen. 0,50 De kromme zou beter doen enz. 0,10 Zij was maar enz. 0,10 Omdat August zoo triestig was dat zijne ge- buurnege M. B. niet heeft willen dansen in den Engel buiten de rijselpoort, moest 't misschien eene nattekazakke zijn. 0,10 Is het waar dat N. W. een neuse miek als Surmont een discours gaf zondag in de ka tholieke wacht vraag het maar aan M. hij zat recht over N. W. 0,10 Omdat M. niet meer zou gaan vertellen dat hij zijn ontslag gegeven heeft by de natte kazakken o,10 Waarom heeft colletjevet een ander wasch- wijf noodig. 0,15 Jultje jongen doe maar uw best nog eene keer keer de galo gij hebt prijs 0,10 Omdat de winkeldochters enz. 0,20 Omdat neuze met zijnen hairen muts enz. 0,15 Omdat de tuba solo van de tuimelaars zijne veste uitgeborsteld geweest heeft op de kiekenmarkt en hij zei dan nog durf gij hier nomen en hij liep weg de slimme 0,10 Omdat ik heb mogen een dansje doen met M. 0,15 Omdat de zaal van de oude Pompiers te klein was en dat ze niet ingevallen is gelijk de kaloten vertelden 0.20 Pour un baiser de J. 0,50 C. zei: c'est un cielals hij in de zaal kwam 0,25 En Sophie zei: c'est comme dans un bonbon- dière en rentrant par la porte de derrière qui donne rechte voor 't koliegie 0,25 Als M. B. enz. o,10 Enfin de 3 kinders en zullen niet meer kries- schen, enfin 0,10 O verlï.j dens. Van Haverbeke René, 29 jaar zonder be roep ongehuwd, lange Thouroutstraat.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2