KOOPWAREN MARCHANDISES Kolen, Houllie-koien. Antwerpen. Het Meilief te Iseghem. VERSCHILLENDE TIJDINGEN. s I Om uit gemeenzaamheid te treden. VERKOOP Florimond Bartier, Pour sortir d'indivision. VENTE Florimqnd Bartier huwelijken. Ernest Ostyn, landbouwer te Clerckon, en Marie Louise Maddphuri, bijzondere te Po- peringhe. Henri Houpe, werkman te Hollebeke, en Helene Verhaeghe, kantwerkster ie Po- peringhe, Remi Deerens, werkman en Emma De- byser, werkster bei Je te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Vandromrne Petrus, oud 56 jaren echtge noot van Maria Baelie. Wijk. L. Waeghe- maecker Pieter, oud 78 jaren echtgenoot van Catherine Pannekoucke. Wijk I. Kinderen beneden <le 7 jaren. Mannelijk 0. Vrouwelijk 0. De wereldtentoonstelling van 1894. Wat groote, wat kolossale inrichtingen, de wereldtentoonstelling van 1885 was maar een dorp, vergeleken bij deze van 1894. Ge- heele straten met huizen en alles zijn er inge palmd. Tot zelfs onze groote tentoonstelling of museum van schilder- en beeldhouwkunst staat binnen de omheining. Daarbij, wat bedrijvigheid in die dertig-veertig meters booge lokalen Dicht bij de vijf honderd werklieden ziju daar aan den arbeid, timmer lieden, smeden, ajusteurs, schilders glazen makers enz. enz. Sommige van die menschen verrichten daar waarlijk halsbrekers werk. Daar ziet men de schilders op eene smale plank gezeten, aan de hooge gewelven han gen. Met de eene hand borstelen zij terwijl zij zich met de andere soms aan de gebindlen moeten vastklampen. Het zijn oprecht apen of clowns die daar hunne toeren doen. Men wordt duizelig als men hen zoo hoog aan den arbeid ziet. Het is niet te verwonderen dat er reeds verschillende ongelukken met doodlijken af loop gebeurd zijn, maar wat te verwonderen is, is dat er niet dagelijks dergelijke ongeval len te betreuren zijn. Alles gaat goed vooruit. De werkzaamheden gaan vooruit dat het een genoegen is om aan te zien. Ik kan u ge rust verzekeren dat alles tegen den gestelden tijd zal iu orde zijn. Er is nochtans zooveel te doen. Van alle kanten regent het bijtre dingen. Meer dan duizend tentoonstellers uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zullen hier komen hunne tenten opslaan. Canada, Californie, Mexico, Manitoba ,Mine- sota en andere staten van Noord-Amerika zullen ingelijks vertegenwoordig zijn evenals Japan, China, Indoustan, Achter-Indië en de Samoa-Eilanden. De Congos-Vrijstaat, de Hollandsche en Engelsche bezittingen in Afrika blijven evenmin achter. Ik spreek nu nog niet eens van de Europeesc'te Staten, van Duitsland vooral, dat hier een van de grootste afdeelingen zal innemen. Moest ik alles melden wat er zal te zien zijn, ik zou u geëerd blad noodig hebben. Ik wil daarom maar spreken van het voornaamste zooals: eene gansche straat van Cairo, een Japaanshe bazar, eene diamantmijn, een gansch dorp uit de Samoa-Eilanden, met wilden en alles, een negerdorp uit Afrika met inboorlingen, die zich in hunne dageltjksche bezigheden zullen vertoonen. Dat de bezoekers maar oppassen, want wie weet of niet de eene of de andere wilde het in den kop krijgt nu en dan eenen blanken op te peuzelen. Het schijnt dat eenige van die menscheneters vooral blank menschenvleesch lusten. Het oude Antwerpen. Het vooraamste der tentoonstelling, de clou, zouden de Franschen zeggen-zal even wel het Oude Antwerpen zijn van de zestien de eeuw. Ja, wij zullen de oude schilderach tige stad van over meer dan twee honderd jaar kunnen bewonderen, met hare eigenaar dige huizen, kerken, schouwspelen in de opene lucht, herbergen, winkels, en het kod- digste van al zijne poesj mellekelders. Dat zijn volkschouwburgen in lage berookte plaatsen, die meer aan kelders dan aan tooneelzalan gelijken, waar gemeene men schen, meestal werklieden in hun dage lijks kleedsel, spelers en toeschouwers zijn en waar de grootste drama's, operas en an dere in de volkstaal voortgedragen worden. Wilt ge eene beschrijving van zulks schouw- tooneel lezen, zoek dan eensin Consiences Geschiedenis mijner Jeugd. Oud Antwer pen zal de moeite waart zijn om te zien met zijn stadhuis, zijne kronkelstraten en zijne poorten, zijne inwoners met hunne eigenaar dige kleed^rdracht, zijne optochten en volks spelen, zooals, b. v. de esbattementen in het midden der groote markt en den stoet der Hanzekooplieden, die dagelijks met muziek aan 't hoofd naar de kerk gingen. Kortom wij zullen de eeu v van Antwerpens gro.t- sten luister weer voor onze oogen getooverd zien en de vergelijking kunnen maken van het bloeiend verleden met het bloeiend heden. Eene modelstad. De wereldtentoonstelling zal eene model stad zijn, waar al de nijverheden der wereld, alle volkeren van de minste- tot de meest- beschaafde, zich voor onze oogen zuilen vertoonen en waar het verleden tegenover onze verlichte negentiende eeuw zal staan. Om zoo iets tot stand te brengen moet ge werkt worden, daartoe zijn opofferingen noodig die in onze eeuw van eigenbaat en rusteloos streven naar eigen vooruitgang, waarlijk schoon zijn en aan het romantische, ja, ideale grenzen. En zulke opofferingen, worden door de Antwerpenaars gedaan. Bui ten eenige kleinigheden mag men gerust zeg gen dat in die zake van tentoonstelling de woorden katholiek en liberaal niet meetellen en dat hier slechts burgers werkzaam zijn die in- en voor alles den voorspoed hunner stad gedenken. Rijke kooplieden, kunste naars en geleerden doen op eigen kosten groote reizen. Zij hebben briefwisseling met alle landen der aarde om door persoonlijken invloed de medewerking van nijveraars van overal te verwerven. Hier is geen spaak van geldelijke ondersteuning van staatswege, zonder welke op andere plaatsen geene tentoonstelling schijnt te kunnen gelukken en met ïecht mogen de vreemde bezoekers, zelfs de man nen van la kapitale zeggenhet is maar Antwerpen dta zoo iets kan. Gebruikt nooit geene poeders voor het aangezicht Altijd te bekomen, ten bureels van het blad, Bordereaux voor het ontvangen van handels-effekten, aan prijzen beneden alle konkurrentie. Velocipedisten! Leest den Cycliste Beige lllustré, weekblad voor de belangen van den Sport, de letterkunde en de nijver heid. Bestuur en Redactie, 30, Pelikaan straat, Brussel. Middel om vaten te kuischen. Niet zelden gebeurt het, dat vaten door lang durig gebruik of staan onzuiver geworden zijn en onaangenaam rieken. Om dit weg te nemen maakt men de vaten eerst zoo goed mogelijk met water schoon, vervolgens doet men er zemelen of meel met water vermengd in, en laat dit staan tot het begint te gisten. Ook kan me biervaten met kalkwater schoon maken. Sommigen reinigen oud vaat werk door er een liter chloor-kalk in te doen. Het vocht moet sterk geschut en de vaten daarna met schoon water omgespoeld wor den.Het vatzal dan nog wel eenige uren sterk naar chloor rieken, maar spoedig is dat voorbij en ziju de vaten tot gebruik geschikt. Heeft een vat een doffen reuk, dan moet men het opspoelen en als 't droog is, er was olijf olie ingieten, welke den slechten smaak weg neemt en 't vat zelfs geschikt maakt om er wijn in te doen. Alleman rijk Uit eene opgemaakte statistiek is gebleken dat België aan rijkdom men ongeveer 84 milliards franks bezit. Indien men die som verdeelde onder de inwooners zou iedereen iets meer dan 5000fr bezitten en eene familie van 6 personen dus 25 a 30,000 fr. De fortuin der Vereenigde-Staten beloopt tot 313 milliards; Enheland, 270 milliards; Duitschland, 161; Oostenrijk, 80; Italië, 48 en Holland, 23. Wij staan dus noch niet aan 't staartje. Beste grove, vette en 3/4 vette ko len van Luik, Bergen, Charleroi, Alsdorf en Duitschland. Voordeelige prijzen. Spoedige zendingen. Ik wil ook contrakteeren. Snel schrijven want er komt nog opslag-kalk, pulp, enz. Men vraagtragenten. Schrijven aan huis NÉRÉE NO LF, Laeken, brug N° 11 Bruxelles. Chocolat Baron Antwsrren is overal gevraagd. H P3 H W 1 S 'S De chocolade des bonnes mères is de kloekste en teert de beste aan 1,60 en 2 franks, den 1/2 kilo. van alle de van het huis BQÏERSÏRAAÏ, 19, YPRE. Kraamwaren, Fantasiën, QuinaaiSSe- rien, Reukwerken, enz. enz. au prïx de faeture de toutes les de la rnaison RUE AU BEURRE, 19, YPRES Merceries, Fantaisie, Quincaillerie, Parfumeries, etc, ete... OPGELET2 Fabriek van Breimachienen. d'Haenens-Gathier, Zondag 11. 22 October, had te Iseghem de eerste opvoering plaats van Het Meilief landelijk too- neelstuk door Jules Demeester, muziek van Peter Benoit. Zooals men denken kan had de naam van onzen grooten meester Peter Benoit eene algemeens be langstelling opgewekt. Uit de voornaamste steden van het land: Brussel, Antwerpen, Gent en Brugge waren letterkundigen en toonkunstenaren toege stroomd om deze merkwaardige en echte vlaam- sche feestelijkheid bij te wonen. De drukpers was er door de opstellers van voorname dagbladen ver tegenwoordigd. De zaal van den Gretry-kring was proppend vol men had nog vele kaarten moeten ontzeggen. Wij zullen nu de uitvoering van het stuk volgen, dat met de talentvolle medewerking van mejuffers M. Deterre van Gent en JVerhulst van Antwerpen eenen onzeggelijken bijval heeft gehad. Bij de opening doen zich hooren treffende mélo- dijen elkander verdringend, elkander ontmoetend, afwisselend, samensmeltend, dit alles beheerscht door de weergalooze kunst des meesters, en met begeestering vertolkt door het orkest onder de be kwame leiding van Mijnheer Edward Keurvels, orkestmeester van het Nederlandsch lyrisch too- neel van Antwerpen. Het gordijn gaat op. Het is Meifeest in een dorp der Antwerpsche Kempen op het laatste der vorige eeuw. Lena Ver linden is door hare gezellinnen tot Meikoningin uitgeroepen en ontvangt op de hoeve haars vaders den Meistoet, die haar komt gelukwenschen en ter harer eer een koor aanheft. Rudolf, zoon van den meier Landsweerdt, die de partij van Frankrijk toegedaan is, wil Lena liet hof maken, doch wordt afgewezen, terwijl Karei Akkermans, een brave boerenjongen, die Lena bij het paaschfeest ten dans geleidde, haar zijne liefde verklaart en aangenomen wordt. Jaloerschheid van Rudolf, nog te meer aangevuurd omdat Karei en Lena op aandringen der vrienden den tweezang van het Meilief aanhef fen. Nadat de Meier herinnert heeft dat de keus van het Meilief moet plaats hebben, trekt de jui chende menigte naar de dorpplaats, waar Karei zijne Lena tot Meilief kiest. In dit bedrijf, Lena verrukt door de schoone lente en de lachende natuur stort haar gevoel uit in twee strofen waar poëzy en toonkunst samen vereenigd het publiek bemeesteren en algemeene toejuichingen doen losbreken. Natus zingt ook zijne zoologische strofen. Wave grepen uit de natuur, de nabootsende muziek is weerom een nieuwe zegepraal voor meester Benoit. Hierop volgen kooren en solo's waarin Lena De Meikoningin gevierd wordt, en eindelijk een duo tusschen Lena en Karei haren geliefde. Puik en treffend muziek die aller gemoederen ontroert Het eerste bedrijf eindigt met eenen landelijkeu dans en wij herinneren ons Goethe's Der Schilfer putzte sich zum Tanz Met bunter Jacke, Band en Kranz...... Bij het tweede bedrijf dreigt een onheil in de verte. Rudolf komt de liefde van Lena eisehen Lena weigert, trots de wraak welke Rudolf over deze weigering zal nemen, en welk is deze wraak: Haar zieke broeder zal soldaat moeten worden in het leger der Fran3clie Republiek en zulks door den invloed van Rudolf zoon des Burgemeesters van het dorp. Het duurt niet lang deze wraak is vervuld, de zieke Hendrik is tot den krijgsdienst verwezen ge worden. In deze omstandigheid neemt de goede Lena een manmoedig besluit zij zal als marke tentster naar 't ieger gaan en haren broeder ver vangen. Dit besluit drukt zij uit in eene treffende alleenspraak die even als de droom harer moeder Geuia met orkest begeleid wordt. In dtze tooneelen doen Mejuffers Deterre en Ver guit een bewonderenswaardig talent uitschijnen en zij verwekken eenen onzeggelijken indruk de ont roering en de geestdrift zijn ten top. Bij het einde van 't bedrijf werden zij onder daverende toejui chingen op het tooneel terug geropendoch het publiek was hiermede nog niet tevreden men wilde aan Meester Benoit en aan den schrijver M. Julius Demeester eene welverdiende hulde brengen. Het stormde in de zaal, de Damen zwaaiden hunne zakdoeken in de hoegte, al de aanwezigen stonden op en het was een donderend geroep van Leve Be noit Leve Demeester als deze verschenen en met ltroonen, kransen en bloemtuilen overladen waren. Het derde bedrijf ofschoon wat zwakker bewerkt had ook een grooten bijval. Lena is na drie jaren teruggekeerd, zij heeft haar ontslag van dienst be komen als belooning van haar goed gedrag, van haren moed en zelfopoffering in het verplegen der gewonde soldaten. Karei haar geliefde keert ook op denzelfden dag terug, vrij van dienst, nu zich in het leger met onderscheiding gedragen te heb ben. De dag beider terugkomst is weerom de dag van het Meifeest. Algemeene vreugde, nog eens feestzangen en kooren welke de verrukking van het publiek hooger en hooger doen stijgen Een groote zegepraal voor de vlaamsche kunst Het vlaamsche volk zal den grooten Meester Benoit dankbaar wezen. Zijn meesterlijk geniet zal vreug de, edel genot en beschaving stichten. De invloed van dit werk zal wellicht groote gevolgen hebben voor de toekomst der kunst in Vlaanderen. Mijn heer Julius Demeester schrijver van het Meilief zal deelen in dezen roem. Zijne Eugenia, Lena en Natus zijn scheppingen van een echt kunstenaar. Zijno helden zijn bezield van de edelste en verhevenste gevoelens. Taal en uitdrukking zijn sierlijk en krachtig. Een echte vaderlandsche geest doorademt gansch het stuk. Na hulde gebracht te hebben aan allen die tot de luisterlijke opvoering van het Meilief medehielpen en wel bijzonderlijk aan den eerevoorzitter van den Gretry-Kring M. Jules Vanwtberghe die geene kosten ontzien heeft, alsook aan de lieeren Camille Muiier en Leon Billiau die in hunne rol een onbe twistbaar talent aan den dag legden sluiten wij met deze woorden Het Meilief zal eene plaats beklee- den in de letterkundige en toonkundige geschiede nis van Vlaanderen I N. De dames hebben groot ongelijk onder dit op zicht, want eenmaal gebruikt, zijn zij gedwongen er een voortdurend gebruik van te doen. Niets is in staat de natuurlijke schoonheid aan eene vrouw weder te geven. De Cosmotieken geven ook oin zoo te zeggen het aanschijn van eene uatuuvlijke werk tuigelijke huidprikkeling en kunnen zoo gemakke lijk bespeurd worden als een zwart mensch in de menigte, want het Curative Compound Vogeler werkt rechtstreeks op de lever, de ingewanden en da maag, met al de onzuiverheden uit het bloed te verdrijven langs de natuurlijke kanalen; zij heeft eenen heilzamen en zuiverenden invloed. Het doet alle spoor van rimpeligheid, roode vlekken, prik ken, puisten, kloven, en ia 't algemeen al de vor men van huidziekten verdwijnen, want het geeft aan de huid de fluweelachtige zachtheid van een welgefond kind. Het heeft voor gevolg liet aange zicht eener vrouw te verschoonen, meer dan men wel zou kunnen denken. Het geneest de slechte spijsvertering, de aandrang, de overvloed van gal, en doet die lamlendigheid verdwijnen die zoo ge meen is aan gehuwde vrouwen. Eenieder zal dit wonderbaar geneesmiddel beproeven. Eene enkele proef zal grootelijks voldoende zijn om iedere vrouw van deze bewonderenswaardige zuiverende hoeda nigheden te overtuigen. Iedere aandoening eigen aan de vrouwen zal genezen worden door het ge bruik van het Curative Compound Vogeler Uw apotheker zal het aanraden. Eene kleine dosis (15 druppels, aangenaam van smaak, uitsluitelijk plant aardig, zonder gevaar) is van zekere werking. Het wordt in groote flesschen verkocht. (4) co Ci 00 03 -Q O O O CU EK2 i-s M C& co oo CD O O O e 03 44 w CU 44 O 03 S cu 03 44 O O O co co o lO lO o O lO t- i> To O 00 O 00 iO CO CM O* r—1 lO CM O O O O O O W W W O (M O ïO O O) O O k; o o o o o o )0 i>ooooiOQcq^ lcT co' o cT co" io >.o cm ii ii o r~i r~*( cj c\ O O O O O O O O 1.0 co o co CO CM o o co O O lO co O O co <X> O cJ bD O) - 50 O c3 cn O co rw p! ti u C. Qj O r-t -+-a C c3 O HO CM CD T3 a CQ CQ w Koopt do nieuwe gebreveteerde Jlïl-eï ma chten U'Haonens. Zij kan door een kind bewerkt worden. Schaadt niet aan de gezondheid en laat toe kousen in allen aard, vrouwenlijven, onderbroeken, mansvesten en kinderkleedjes, enz. te bereiden. Gent, 21, XUIPERSK&AI, Gent. 21,

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 3