RÉPÈTITION-CONCERT Banket. Feest. Willems-Fonds. Schandaal van Yper. CHRYSANTHEMEN Maatschappij Burgerwacht Burgerstand der Stad Poperinghe. van den 9 tot den 16 dezer maand. VERSCHILLENDE TIJDINGEN. onze alomgevierde Sterrelingen optreden, verdringt de menigte zich om eene plaats in de ruime tooneelzaal te bemachtigen. Doch deze maal was het gewoel nog heviger dan vroeger en de zaal was ook in een oogwenk gestampt vol. Men duwde, perste en boorde om toch maar binnen te geraken, maar lang reeds voor de ophaling der gordijn mochten de te laat komenden afdruipen en onverrich- terzake huiswaarts keeren, omdat zij onmo gelijk nog een plaatsje konnen vinden. Willen en niet kunnen mag daar een punt aanzuigen en ze pruimde ook geen klein beetje. Het programma was heel aanlokkelijk. Behalve een viertal puike muziekstukken kwamen er drie mooie stukjes op voor, die alle evenveel bijdroegen tot den ongehoor- den bijval, dien de Ster inoogstte. Raad en Daad, blijspel met zang in een bedrijf door G. Stroobant, is een parelke van een stukje, dat krioelt van geestige zetten en eene keten heeten mag van de boertigste kluchten. De heer Archief, notaris, (Em. Deweerdt) was voorzeker een uitgelezen pa troon voor zijnen klerk Frederik (A. De- clercq). Hij gaf hem men kan geen beteren raad om zijn liefdeverdriet te lenigen en die goede jongen van een klerk wist zijne daad naar dien gulden raad te schikken en met zijns meesters dochter Lina (Mej. Zulma De- vers), in schijn de plaat te poetsen. De vader, zoo be etgenomen gaf zij ne toe stemming gulhartiglijk tot het huwelijk der geliefden, in plaats van dat lief meisje weg te schenken aan Kevelaars (A. Delmotte) een rijken, maar reeds afgeleefden eigenaar. De heeren Em. Deweerdt, A. Declercq, A. Delmotte, P. Aernout en V. Wilde deze twee met de rollen van Vincent en Baptiste, knechten, en ook de twee boeren Langenak- ker (K. Deweerdt) en Gallebert (V. Dosveldt) hebben opperbest hunne wederzijdsche rol len vertolkt. Die twee boeren, vooral, ter wijl ze daar op den notaris wachtten, heb ben hartelijk doen lachen. Wat rare kwas ten zijn dat toch. Mej. Zulma De vers, met de rol van Lina, heeft een ongew onen bijval genoten en zij mag rechtmatig aanspraak maken op het grootste deel der donderende toejuichingen, die spelers en speelster te beurt vielen. Niemand zou hebben kunnen gelooven dat zij voor de eerste maal op het tooneel ver scheen. Zij was er volkomen te huis en hee- lemaal op haar gemak. De Kamer met twee Bedden, kluchtspel in een bedrijf, is een brokje, dat zijne weer ga niet heeft. Het is een boertig tafereeltje van 't begin tot 't einde. Wat men daar ge lachen heeft, kan in geene woorden uitge drukt worden. Karei Klampaart, velleplot- ter (K. Deweerdt) en Jan Vincke, reizende bediende (G. Mailliard) twee onzer beste spe lers, voor waar, hebben meesterlijk hunne koddige rollen vertolkt. Wij overdrijven hoegenaamd niet als wij zeggen dat de zaal dreunde van de herhaalde en algemeene sal vo's. Ook zij hebben dien bijval meer dan verdiend. Ze waren echt onbetaalbaar en weten dat reeds heel kluchtig stukje nog veel prettigs en lachwekkends bij te zetten. Tamboer Janssens, groot blijspel met zang in twee bedrijven, door H. Van Peene, was wel degelijk de knoop van het feest. Dat is heel zeker het beste blijspel, dat wij ooit zagen opvoeren. Het is niet alleen gansch doorweven van kluchten en geestige zinsneden, het is daarenboven nog vol gevoel en het krioelt van ingrijpende zedelessen- Hebben daarin uitgemunt de heeren G. Mailliard met de rol van Roffel, trommel- meester, A. Delmotte, met die van Pom poen, soldaat, P. Aernout, met die van Bierbuyck, tapper, K. en Em. Deweerdt met de wederzijdsche rollen van Markies van Piefelberghe en Baron van Ravenstein. Zij waren allen goed op de hoogte der toestan den, die zij behoefden weer te geven en kenden hunne rollen zeer wel. Zij hebben veel bijgedragen lot het wellukken van dat zoo mooi stuk. Ook de heeren V. Dosveldt en V. Wilde, met de rollen van knechts, hebben zich uitmuntend van hunne taak ge kweten en hebben dus ook hun deel in den bijval. Maar wie iedereen verbaasde, wie alle verwachting overtrof, dat was Mej. Zulma Devers, in hare moeilijke en lastige rol van Tamboer Janssens. Zij heeft gelukt boven ons aller verwachting. Zij heet nu reeds eene volleerde speelster. Voorkomen, houding, gebaren, spel, taal, uitspraak alles even verzorgd, even natuur lijk, even ongekunsteld. Zij is waarlijk voor 't tooneel geboren en de volmaaktheid nabij gekomen. Wij roepen haar daarenboven een hartelijk bravo toe om hare zoo zuivere uitspraak. Dat is echte Nederlandsche taal. Aan de heeren zangers en Mej. Devers in 't bijzonder een welverdiend lofwoord over de juistheid, het gevoel en de melodij, waar mede zij de zangen vertolkt hebben. Wij mogen dit beknopt overzicht niet sluiten zonder melding te maken van den grooten bijval, dien de muziekafdeeling in-- oogstte met de vier of vijf lieve stukken, onder de talentvolle leiding van den heer M. Tasseel uitgevoerd. Dat was ware, puike) medeslepende muziek, die heel de zaal in vervoering bracht. De heer Tasseel en zijne ijvervolle muzikanten halen veel eere van hunne uitvoeringen en verdienen ten volle het luidruchtig en algemeen handgeklap, waarmede zij begroet werden. Het was, in een woord, een der beste vertooningen, die wij ooit beleefden. Ook waren alle aanwezigen er zeer voldaan over en iedereen keerde huiswaarts met het hart overstelpt van zooveel vreugde en ge not. X. Woensdag avond vierden de heeren onder officieren der Burgerwacht volop feest ter gelegenheid van 's Koningsfeestdag. In hun lokaal Het Bronzen Hoofd waren zij veree- nigd en aan den feestdisch gezeten. Een lek ker maal en een glaasje van 't fijnste nat werden hun door de goede zorgen van Philip opgediend. Dat onze dappere zondagsolda ten hun buikje eene zielmis deden, gaapt als een oven. Onder mes en vorkgerinkel lieten zij de smakelijke spijzen goed smaken, ter wijl een lekker teugje den eetlust nog prik kelde. Aan het nagericht werden er heil dronken voorgedragen en onder gezellig ge kout en vroolijk gezang vlogen de uren, helaasveel te snel voorbij. Men heeft er zich lustig vermaakt tot laat in den avond, toen men wel huiswaarts keeren moest. Het was een genotvol feest, waarover allen ten zeerste voldaan waren en dat op allen den besten der indrukken nagelaten heeft. Morgen zondag zullen onze knappe Oud- Pompiers weeral feestvieren. Om 11 ure gaan zij naar de statie om hunnen chef te halen, daarna doen zij een tochtje door de bijzonderste straten der stad met het uit muntend muziek aan't hoofd. Na dat zal er in de nieuwe zaal een Luisterlijk Concert plaats hebben met open deuren, waar ieder een dus vrijen toegang hebben zal. Gij moogt het aan niemand zeggen, want er zou te veel volk zijn. Om 2 ure namiddag zullen zij, in 't Gou- den Hoofd rond eene rijkopgedischte tafel geschaard, hunne maag deugt doen aan een keurig en geurig banket. Dat zij zich maar goed verzetten Zij verdienen het ten volle. Zooals wij het aangekondigd hebben geeft het Willems-Fonds haar Eerste Concert- Voordracht. op Zondag, 19n dezer, ten 6 uren s'avonds, in het Huis der Oud-Pom piers. Het Concert, zal gevolgd worden van eene danspartij, die zal plaats hebben, na de Concert-Voordracht, om 9 uren, in het lo kaal der Afdeeling. Zie hier het programma 10 minuten rust. Opening der deuren: 5 1/2 uren. Gedurende de Voordracht blijven de deu ren gesloten. Daar de danspartij uitsluitelijk gegeven wordt voor de leden en hunne familie, kan geen vreemde aanvaard worden. Geen twijfel of de zaal, zal als gewoonte te klein zijn. Dat is het spreekwoord der kaloten wan neer er iemand zich amuseert in goedheid vooral als het liberalen zijn. Is er iemand in Yper die kan zeggen dat wij schandalen ge daan hebben met Sl Maarten te verbeelden, neen tenzij het Journal d' Ypres dat vindt dat wij schandalen waren, maar wij kun nen niet verstaan, indien wij zulke schan dalen waren, waarom de vermaarde Colaert ons niet heeft doen ophouden, hij zelf heeft ons gezien op de markt en gevraagd naar eene vrouw wie die personen waren en zij heeft ze al genaamd (gelijk ze al mogen ge kend zijn) het waren geene kaloten Hij heeft geantwoordhet zijn wel groote S' Maartens, maar die menschen amuseeren zich, maar er zijn personen die advocatestre ken in hebben. Het Journaltje spreekt ook van die klein herbergjes waiar wij al geweest zijn en zegt dat wij kinders zouden dronke gemaakt heb ben, dat is groote leugen want de personen die bij ons waren hebben het gezien en we ten wel dat al hetgene de kaloten schrijven leugens zijn. Het Journaltje spreekt ook van Religie, maar wat wil dat woord zeggen, ik ben ze ker dat er geen een kaloot in Yper is die dat woord ons zou kunnen uitleggen, want den dag van vandaag, ze kennen niet anders meer dan geld en als het geld uit is de Reli gie is ook uit. Er was maar één in Yper die Religie had, en dat was den Dobbelen Ros ten, er zijn er veel van die groote mannen die het wel weten. Het Journaltje zegt dat wij den zot ge houden hebben met de kerke, ik zou willen weten wie er den meesten den zot heeft ge houden wij of die kalote tapissier, die een autaar maakt in eene herberg voor S' Maar ten. Heeft er nog iemand geweten dat er een autaar gemaakt wordt in eene herberg voor S' Maarten is dat niet belachelijk, maar zij zullen daarvan niet spreken het is een hunner vrienden die dat gedaan heeft en wij hebben niet anders gezongen dan Als het zwijn den boer doodstak Ik zou willen weten Yperlingen welk kwaad daarin gelegen is! Nu het beste van al is dat wij ons wel geamuseerd hebben en dat al de Yperlingen die ons gezien hebben zoowel kaloten als liberalen wel gelachen hebben met ons dat het eene goede grap was, en wij durven verhopen het te naaste jare nog beter te doen en als er nooit maar zulke schandalen gebeuren onder de kaloten gelijk onder de liberalen gij nooit geen kla gen zult hebben van uwe mannen gelijk de liberalen geen klagen hebben van hunne mannen. Sl Maarten. Hofbouwmaatschappij van het arron dissement Yperen. Tentoonstelling van ingericht met de welwillende medehulp van het stadsbestuur van Yperen, op Zondag 19, Maandag 20 en Dijnsdag 21 November 1893, in de herberg de Getemde Leeuwen te Yperen Schieting van Donderdag 16 November. Gewoon blazoen. Legon Emile 25 25 25 25 25 125 Boedt Leon 20 25 25 25 25 120 Ligy Albert 25 25 20 25 25 120 Froidure Eug. 25 25 25 25 20 120 Vermeulen H. 25 25 20 20 25 115 Masscheleyn A 20 20 25 20 25 110 Justice Jean 20 20 25 25 20 110 Butaye Arthur 20 20 ?5 25 20 110 BURGERSTAND. van den 10 tot den 17 November 1893. Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 4. Huwelijken. Ommeslag Louis, daglooner en Engels Marie, kantwerkster. Crabbe Désiré, bakker, en Vancalbergh Barbe, kantwerkster. O verllj dens. Deleye Jean, 72 jaren, kleermaker, echt- genoot van Aimée Strobbe Hondstraat. Deine Henri. 27 jaren, winkelknecht, on gehuwd, St. Nicolaasbuiten. Lucassen Amand, 80 jaren, zonder beroep weduwenaar van Braem Julie, Oude Hout marktstraat. Santorum Louise, 65 jaren, zonder beroep ongehuwd Bollingstraat. üindereii boneden de 7 .Jaren Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 2. Yille de Poperinglie. SÖCIÉTÉ PHILHAKMONIQUE. JEUDI 23 NOVE3MBRE 1893. Door plaatsgebrek kan het verslag der ver tooningen gegeven door de Roeysche Bar- baristen, maar binnen acht dagen opgeno men worden. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Raimond Priem, tapitsier, en Maria De- coker, kleermaakster, beide te Poperinghe. Henri Moerkerke, werkman te Staden, en Adeline Goemaere, dienstmeid te Ploegsteert. Jules Riem, metser, en Pauline Vanluyten spinster, beide te Wambrechies. GEBOORTEN. Mannelijk 2 Vrouwelijk 5 HU WEL IJ KEN. Charles Boucquey, koopman, en Maria Ma- rant, rentenierster, beide te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Kinderen beneden de Ij ar en. Mannelijk 3. Vrouwelijk 2. In gevallen waar andere genees middelen niet belpen geneest het Curative Compound Vogeler altijd Nu vier jaar geleden leed mijne vrouw van ontstekingen in de maag, verstoptheid, moeilijke spijsvertering en bleekheid. Onze geneesheer zegde dat, indien het geneesmid del hetwelk hij nu gaf geenen goeden uitslag gaf, hij alle verdere pogingen zou moeten opgeven. Eene week ging voorbij, en op het einde was zij slechter dan in 't begin. Hij verklaarde haar alsdan ongeneesbaar en wij allen geloofden dat wat ons voortaan te doen stond was haar de laatste dagen die zij nog in ons midden zou overbrengen, zoo aan trekkelijk mogelijk te maken. Het was ge durende dit slechte tijdstip dat de geneesheer zekeren dag zegde dat hij van wonderlijke genezingen had hooren spreken bewerkstel ligd door het gebruik van Vogeler's Curative Compound, eu dat eene bevroeving geens zins mijne vrouw schaden kon. Ik verloor geen oogenblik, en ging het bij den apotheker nalen, en hijzelve spoorde mij aan het te beproeven. Het was den 9den februari dat mijne vrouw het begon te nemen, maar gee ne merkelijke verandering was in haren toe stand te bemerken voor den 20sten, toen de doctoor eene beternis scheen te bestatigen; sedertdien hield hare herstelling aan, dit gebeurde zeer traagzaam maar was zoo ze ker als de zon. In april kon zij reeds rond het huis gaan en van tijd tot tijd kleine wan delingen doen. In juni was zij veel beter dan zij immer geweest was, en voor het einde van 't jaar was hare herstelling volkomen voltrokken. Gedurende al dien tijd gebruikte zij geen ander geneesmiddel. Zij werd gene zen door Vogeler's Curative Compound, en mij dunkt dat iedereen het goede zal kun nen waardeeren dat het gedaan heeft, want wat het eens bewerkstellingd heeft zal het nog doen. Het heeft mijne vrouw gered wanneer integendeel de doctor hare ziekte ongeneesbaar verklaarde. Zij neemt nog da gelijks twee malen van het Curative Com pound Vogeler; zij kan groote wandelin gen doen zonder zich te vermoeien, en geniet eene goede gezondheid onder alle opzichten. Met dankbaarheid blijf ik, Uw toegene gen, J. E. Hiller. Dit middei is nooit zonder goeden uitslag, 7 Eere aan den heer Martin Toms. Ziehier eenea brief, waaraan wij hee graag een plaatsje verleeneu Ik, ondergeteakende, handwerkleermees- Wl l'l iipiïn 1. Openingstuk voor piano door L. Hance. 2. Trouwe liefde, te zingen door Juffer Z. Devers. Janssens. 3. Aria, voor Piston door M. Léon Tanoré. 4. Wielrijders marsch. voor pia no door Juffer Est. Walckers. J. Huybrechts. 5. Voordracht ONDDRWERP: STRIJD VAN MORGEN. Spreker: M. FRANS RETSIN, letterkundige, Brugge. 6. Kunstenaars leven, voor orkest 7. Mijne moederspraak, te zingen doorM. Alf. Delmotte. P. Benoit. 8. Kwintet voor saxophones, door de heeren Arth. Maegerman, M. Tasseel, G. Lamote, Eug. Creton Val. Lamote en L. Deschièvre. Sidler. 9. Als grootmoeder trouwde, kluchttlied door M ooren en pooten als den boer het zwijn doodstak pooten en ooren. m 'huii -•-rTT-mTT-n~-~'"n"'— DU IMïOGSÏ.TkMMiE 1. Marche Algérienne. Eug'. Brassine. 2. Die Irrfhart, Ouverture de^uppé arr. Van Elslande. 3. Loin du Bal Intermezzo. Gillet. Air Varié pour Piston Delporte Jules. Andante et Scherzo pour 4 saxo phones par MM. Werquin H., Rabant, C., Osteux Fl., et Ver- straeten A. Fantaisiepour Flute Oreel Arth. 4. Mosaïque sur l'opéra Zampa Hérold. 5. Fleurs d'automne, Valse. C. Faust.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2