Liflaffers. De liberale partij. Zondagzegel. Nieuwe postkaarten. STADSNIEUWS. Een antwoord. Willems-Foiids. Storm. Ongeluk. Sterfgeval. Militaireschool alles te verliezenonze tegenstrevers daarentegen zouden er alles bij win nen. Mouwvagers, siroopstrijkers en liflaffers zijn de klerikalen ze zullen het eeuwig blijven. Nooit echter, zoolang de politieke partijen in ons land bestaan, hebben nobelen en pa pen beter en duidelijker getoond, dat de pa- etsrij van 't werkvolk tot de uiterste palen kan gedreven worden, Dikwijls reeds hebben wij het gezegd en we zullen het nog menigmaal moeten her halen; de klerikalen-hebben nooit anders ge daan dan de cijnskiezers getroeteld en ge fleemd. Naar de klachten van den minderen man hebben ze nooit geluisterd, de grieven van den kleinen garnaal zijn nimmer aan hoord geworden! Men moest tot de categorie der Belgen van 42 fr. 32 centiemen behooren wilde men iets of wat in de pap te brokken hebben. Die partijdige en schandige handel wijze ging zooverre, dat het spreekwoorde lijk in ons landeken was geworden in Bel gië worden de wetten voor de rijken ge maakt Na jaren en jaren hardnekkige propagan da, hebben socialisten en progressisten de herziening der Grondwet afgedwongen. Thans zal de meerderheid der Belgische burgers haar kiesrecht bekomen. De werk man, de wroeter zal, met het stembriefje ge wapend, eindelijk zijn deel in 's lands wet geving gaan eischen. Het kleine legertje der vroegere kiezers zal verdwijnen, wegsmelten in de massa van stemgerechtigden, die nu tot het politieke leven zullen opgeroepen worden. Dat weten en dat voorzien de klerikalen. En, daar ze wel overtuigd zijn, dat ze die duizenden, die honderdduizenden nieuwe kiezers altoos verongelijkt, genegligeerd, geërgerd en bedrogen hebbenen dat ze dientengevolge de wraak dier verstootelin- gen vreezen daarom en daarom alleen be ginnen zij de comedie van liflaferij, welke wij thans in al hare belachelijkheid over het ganscheland zien aanvatten. Werkliedenmaatschappijen stichten, ede len tot eere-voorzitters en papen tot bestuur ders aanstellenspaarkassen en ziekebussen beginnenvaandels ten geschenke geven stoeten door de straten zendenkasteelhee- ren die arbeiderssociteiten op hun buitengoed ferm laten smullen en drinkenpaters, die conferenties en sermoenen over sociale kwes ties houden; het verloten van kieshuizen zooals te Athhet in leven roepen van sa menwerkende maatschappijen of coöperatie ven het neerleggen van wetsontwerpen tot verbetering van 's werkmans lothet ver eenigen der pachters in boerenbondenhet aankoopen in 't groote van zaden, meststof fen enz. enzdat alles, en nog veel andere puntjes maken deel van het nieuw ontworpen plan der dompers; pluimstrijken, siroopsmeren, opstoopenstrekken en Maffen der nieuwe kiezers, tot meeder eer en glorie van den papenwinkel en tot grooter profijt van de clericale partij Hoe 't mogelijk is, dat de /ersche stem gerechtigden aan de rechizinnigheid der gekruinde, van de beloften der geblazoenden kunnen gelooven dat gaat waarachtig ons verstand te boven. Men moet ziende-blind en hoorende-doof zijn geslagen, ja, men moet ezel, aap en snul worden geheeten, om zich aan den clericalen vogelenteer te laten vangen, om zich dat papenzand in de oogen te laten strooien, om dat nobel klater goud voor klinkende munt aan te nemen in een woord, om zich door de sluwe liflafferij van couponknippers en latijnknauwers te laten bedodden. Wil de werkman bewijzen, dat hij gevoel van eigenwaarde bezit; wil hij toonen, dat hij zijne vrienden en voorstaanders van zijne belagers en verdrukkers weet te onder scheiden dan keer hij den rug naar die mooipraters en zende hij die liflaff rs wan delen ZWEEPMAXS. De liberale partij zal bij de aanstaande kie- zingen harde noten te kraken hebben, tiet zal zijn alle man op dek en niet geslapen. Na de Vlaanderen onderdrukt en ontze nuwd te hebben, werpen de klerikalen zich nu op het Walenland, waar zij zich aan stellen als verdedigers der werkersbelangen. Zondag vergaderden zij zich in de Bori- nage en besloten eene wet te vragen voor de verplichtende pensioenen der werklieden, zijnde eene kas te stichten door afhoudingen op den dagloon en een gedeelte der winsten van de mijnen en fabrieken, Ook was er spraak van eene samenwer king te stichten voor de gansche Borinage, waaruit de dood van den kleinhandel zou volgen. Tot dezen maatregel is nog niet be sloten, omdat men vreesde de kleine burgerij te ruïneeren door het oprichten van groote winkels waar van alles zou verkocht wor den aan den inkoopprijs. Het zal dan eenen strijd zijn wie meest beloven of liever meest zal doen voor de werklieden, nu ons land het algemeen stem recht bezit, dat eerstdaags aan het werk zal geroegen worden. Zekerlijk is het de plicht der liberalen ook de handen uit de mouwen te steken en aan 't werk te gaan in Vlaanderen en het Walen land. Het is van lange jaren gekend dat de klerikale partij altijd de kunst gebruikt om het velk allerhande beloften voor oogen te spiegelen, van welke nooit iets komt. Doch dit wil in geenen deele zeggen dat de liberalen op beide ooren mogen indom melen. Juist het tegendeel, de aanstaande strijden zullen voor u, burgerij, beslissen over leven en dood. Is de inrichting van den zondagzegel eene groote domheid, ze verschaft soms wel eens de gelegenheid tot lachen. Zoo was er een boerken dat op zeker bureel des zondags ontboden werd, met de melding dat men hem dan ook zijne papieren zou besteld hebben. Doch de verzender van het bericht had het bandje met het »niet bestellen op zondag» aan den aegel gelaten en de boer, die zich des maandags aanbood, gat voor antwoord, als men hem vroeg waarom hij niet daags te voren gekomen was, dat op den brief te lezen stond «niet bestellen op zondag.» De sukke laar had vader Père boum niet verstaan. Hij had gedacht dat men hem dts zondags zijne papieren niet zou ter hand gesteld hebben. Minister Vanden Paereboom was noch niet te tevreden met -zijnen- zondagzegel, die hem overal belachelijk heeft gemaakt. Hij wil nog meer tot ieders spot dienen. Bij besluit van 24 October heeft hij nu postkaarten ingevoerd, waarop ook zijne leus -niet bestellen op zondag- voorkomt. Belgie moet verkwezeld worden tot in merg en been. De Tandmeester EMANUEL HUISMAN is allen Woensdagen te raadplegen van 9 tot 3 u. bij Mr Charles Nuytten; Schoenmaker, (in de Vergulde Pantoufie) Boterstraat 12 Yper De gewone lasterear van het gebenedijd papendweilije, dat den naam van Journal d'Ypres draagt, springt nogmaals op zijn stokpaardje om over het feest der Oud- Pompiers te spreken en geheel zijn artikel is slechts eene aaneenschakeling van leu gens, waarvan de vuige aartsleugenaar het monopelium schijnt te hebben. Hij vertelt, ondef andere, dat het concert, welk deze maatschappij in haar lokaal gaf, onbedui dend is geweestdat het banket, welk in het Gouden Hoofd plaats had, gestoord is geweest door de woeste kreten, het gekijf en het getier der genoodigden; dat het mu ziek 's namiddags de straten der stad door kruist heeft onder het spelen der Marseil laise en van het Ongedierte der papen, kortom dat de leden der Oud Pompiers niets dan .schandalen bedreven hebben, en ten slotte vraagt hij wat het Weekblad zal inbrengen om hen te verschoonen. Op deze vraag antwoorden wij slechts dat de niet gepatenteerde lasteraar van het vod- denblad leugens op leugens heeft gestapeld om zijnen haat op de Oud-Pompiers bot te vieren, want het Concert was uitmuntend, het banket was voortreffelijk, hartelijk, ver makelijk en aangenaam, en het muziek heeft zich des namiddags op de straten niet laten hooren. Wij voegen er nog dit bij Indien eenige muzikanten na het banket langs de straat de Marseillaise of iets an ders zouden gezongen hebben, zij hebben zich ten minste niet plichtig gemaakt aan schan dalen, gelijk sommige nieuwe stadspom- piers het plegen te doen. 1° Zij hebben geene vreedzame grijsaards aangevallen en mishandeld en diensvolgens zullen de officieren geene moeite moeten doen om hunne mannen te vrijwaren van rechterlijke vervolgingen. 2° Zij hebben geene weerlooze en eerlijke vrouwen beleedigd, gelijk de schrijver van het Journal d' Ypres het schaamteloos ge daan heeft. 3° Zij hebben de eer en reputatie niet ge stolen van eerlijke en achtingswaardige bur gers, nogmaals gelijk de schrijver van 't vod- denblad gewoon is te doen. 4° Nog nooit is een Oud-Pompier voor het gerecht gedaagd geweest voor een der feiten hierboven aangehaald en daarin ver schillen de Oud-Pompiers met den opstel ler van het Journal. Zal nu de schaamtelooze leugenaar zich met dit antwoord tevreden houden? Zoo niet wij hebben nog eenige voorbeelden aan te halen om te bewijzen dat men zich slechts bevuilt aan een vuilen pot en dat de leuge naar eene scboone gelegenheid heèft labn voorbijgaan om te zwijgen. Zondag j.l. bood de Yporsche Willems- Fonds-afdeeling haren leden en hun huisge zin in de mooie zaalHuis der Oud-Pom piers een prachtig feest aan. Het was de eerste Concert-voordracht van 't seizoen. De leden waren talrijk opgekomen en die weid- sche zaal was wel bezet. Heel het defstige deel onzer vlaamschge- zinde burgerij was daar. Het programma ook was zeer aanlokkelijk. Al de nummers werden meesterlijk vertolkt. Mej. Z. Devers, met hare trouwe liefde (Lied), de hh. L. Tan- cré, met een aire voor piston, Mej. E. Wal- ckers met hare wielrijders marsch, het orkest met kunstenaars leven. A. Delmotte met mijne moederspraak van Peter Benoit, de kwintet voor saxophones, en de h. E. De- weerdt, met als grootmoeder trouwde, ge noten allen een ongehoorden bijval. Aan het bisgeroep kwam om zoo te zeggen geen einde. De voordracht gehouden door den heer Frans Retsin, uit Brugge, was alleszins puik en kwam te gepaster ure. Hij handelde over den strijd van morgen. Na een blik geworpen te hebben in het verleden, onder het beheer der cijnskiezers, besprak hij het aanstaande liberaal pro gramma en de hervormingen die er moeten komen op het gebied van het onderwijs, het krijgswezen of soldaatjesspel, het belasting stelsel, der betrekkingen tusschen kerk en staat, van den landbouw, en van de taal kwestie.Hij toonde hoe breed, hoe volksgezind en hoe vrijzinnig die hervormingen zijn moe ten en hoe er op al die gebieden volkomene gelijkheid voor alle Belgen bestaan moet. In eene gloedvolle, overtuigende rede sprak hij ruim 3/4 uurs en deed al de aanwezigen om zoo te zeggen aan zijne lippen hangen. Menigwerf werd hij onderbroken door de algemeenste en luidruchtigste toejuichingen, die de zaal dreunen deden. Het dansfeest dat er op volgde was vol begeestering leven en vreugde, talrijk waren de lieve paarkes, die op trippelende maat door de zaal draaiden en wemelden. Tot zeer iaat in den avond werd er flink geflikkerbeend. Het was een onder alle op zichten luisterlijk en g notvol feest dat bij allen den besten der indrukken achterge laten heeft. Zondag nacht en maandag morgend, woed de een hevige storm boven onze stad en de omstreken. Dakpannen stortten neder, de straten waren er mede bezaaideene schouw in de Kasselstraat, waar er velen gestatig doorgaan, plofte door het dak en gedeelte lijk in de straat, met een groot gedruisch ten gronde. Men mag van geluk spreken, dat er daar geene erge ongelukken te betreu ren zijn. Maandag morgend is er een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Aan het uiteinde der Buk- kerstraat staat een oud Poedermagazijn, dat men afbreekt. Een stuk muur werd door den hevigen wmd omgeworpen met het deernis wekkend gevolg dat die hoop steenen terecht kwam op het hoofd van den genaamden Pe- tillioen Arthur een 22 jarig jongeling. Hij werd op den slag gedood. Vijf mannen heb ben duchtig moeten arbeiden om hem van onder de puinen uit te halen. Zijn lijk werd 's noens naar het gasthuis overgebracht. Dinsdag nacht is de heer Aug. de Beau- court, rechtsgeleerde, lid van den Bestuur raad van het Museum, oud-lid van't Bureel van Weldaad, oud-gemeenteraadsheer der stad Yperen, gedecoreerd met het Burger kruis van le klas, iu zijn 82e jaar overleden. Do betreurde aflijvige was de bereidwillig heid in persoon, en niemand, meer dan hij, heeft van die dagelijksche diensten bewezen die alle oogenblikken iemands dienstvaar digheid vergen: diensten, zoo zedig, als nut tig, die heel het leven van een mensch inne men, zonder dat men het opmerken kunne, aan vele eischen volkomen aan eene menigte noodwendigheden voldoen en maken dat, wanneer hij, die immer bereid was ze te be wijzen, verdwijnt, men heel verlegen is om hem eenen opvolger te vinden, daar de on baatzuchtige hulpvaardigheid, zeggen wij het maar ronduit, niet ieders zaak is. Voegen wij er bij dat, in de vele bedienin gen zoowel openbare als bijzondere, die hij waarnam, de heer de Beaucourt altoos eene nauwkeurigheid en vlijt aan den dag legde, welke volstrekt als toonbeeld mogen door gaan. Het was hij, onder andere, die in 1883 de tentoonstelling van aloude kunst die zooveel bijval genoten heeft, ontwierp en inrichtte. Wij bieden aan zijne achtbare familie onze rechtzinnigste gevoelens van rouwbeklag. Door ministerieel besluit van 15 november 11. is de h. Gaspard Lacante, den elf sten aangenomen op 25 kandidaten (218 mededingers.) in de militaire school voor voet en peerdenvolk. De heer Lacante is geboortig van Renin- ghe, sergeant bij het 3i0 ligne reg1 ter stede, oud-leerling der middelbare scholen te Veur- ne en Yperen. Zoon van M. Lacante toezichter der eigen dommen van onzen achtbaren M. Ferdinand Merghelynck,, Door zelfde besluit is M. P. Nuyten oud-leerling van ons stadskollegie den 23 aangenomen, op 218 mededingers in de mi litaire school voor voet en peerdenvolk. Het is eene eere voor 't regiment waaraan zij behooren. Onze beste gelukwenschen aan de beide jongelingen, dat zij eenen schoonen levens loop mogen genieten. CORRESPONDENTIEN. in die bus TinTr 'Hi r i" A toi charmant poëte, ami de la nature As tu jamais connu des roses le matin Perlées par d'autres fleurs de divine culture Portant la rosée dans leur sein Et toi rivière aimée de la cité antique Vperlée a tes bords si tu les vois fleurir Dis le moi que je ceuille cette fleur unique Qui de Jquelquefois me fera souvenir. B.... 0.10 Omdat er maar 67 menschen waren in 't con cert der Oude Pompiers. De kaloten moesten zeggen dat 't muziek goed is. Pourque les 2 corsages Y. P. aiment tant las huitres. Omdat F. de meisjes zou gerust laten, die naar hun werk gaan anders staat hij in de bus. Voor de liefdeverklaring van A. aan de sta tie, gij zijt als een engel in mijn oogen zei hij.... en gij als eenen duivel zei het meisje en zij weg I Omdat E. haar zoowel amuseert 's avonds. Omdat Sinte Maartensspel van de geuzen, de menschen doet leven, terwijl deze van de kaloten de menschen exploiteren. Hoe is het met den autaar van de Mande En met 't konijn Omdat de correspondentien van de bus op de twee kalotebladjes hunne maag ligt. Omdat den droomer zoo dikwijls zijn wan- delingske doet, 't is toch verloren moeite jongen. Te Kemmel was 't Sinte Cecilia, na het ban ket kregen ze ruzie en beet en elkanders oor af. Zondag keeren wij op deze historie terug. 0.15 0.15 0.10 0.10 0.10 0.10 0.20 0.10 0.10 0.25 0.10 0.15 0.10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2