Valérien Gilon Koninklijke Kruisboogschutters. Maatschappij Burgerwacht Schieting van Donderdag 23 November. Burgerstand der Stad Poperinghe. Antwerpen. Sterfgevallen. Moord en diefstal ia eene herberg te Meenea. De storm in Belgie. Schieting gegeven hoorde President. 13 November 1893. Hoogst getal. Bagin Maurice. Vermeulen Henri. Lion Jean. Laagst getal. Ferry n Banoit. Marx. Vandermeersch Eug. Brunfaut. Feneau. Delmotte Alph. Rabau. Podevyu Aug. Rousseau. Thirifays. Schieting van Woensdag 22 November. Vandeaheride. Deweei dt K. Gewoon blazoen. Froidure Eugène 20 25 25 25 25 120 Vantholl Henri 25 25 20 25 25 120 BoedtLeon 20 25 25 20 25 115 Ligy Albert 25 20 25 20 25 li5 Megon Emile 25 25 20 20 25 115 Butaye Arthur 25 20 20 20 25 110 Deweerdt Charles 20 25 20 25 20 110 maakt kenbaar aan het Publiek dat hij het ambt van aanplakker voort uit oefend en ook alie rondlopende wer ken aanveerd, van gelijk welke partij het zijn mag. Elk zegge het voorts. BURGERSTAND. van den 17 tot den 24 November 1893. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 7. BluweiïjSien. Vanmaekelbergh Charles, daglooner, en Sinaeve Marie, kantwerkster. Vandenbilcke Henri, daglooner, en Car rier Clémence, kantwerkster. Goussaert Jean, metser en Vallays Octa- vie, huishoudster. OverSE.j (lens. Zwertvaegher Henriette. 74 jaren, kant werkster, echtgenoote van Decloet Louis, Zaalhof. Petillioen Arthur, 22 jaren, daglooner, ongehuwd, Bukkerstraat. Bauspie Rosalie, 72 jaren, dagloonster, weduwe van Roels Seraphin, Neerstraat. Beaucourt Auguste, 82 jaren, echtgenoot van Struye Hélène Vleeschhouwerstraat. Kinderen beneden del 7 jaren Mannelijk geslacht l. Vrouwelijk id. 2. Roeijschö Barbaristen. De ïooneelmaatschappij Roeijsche Bar baristen heeft op 13 en 14 11. het tooneel- jaar geopend, met het schoone drama «De Giftmenger eene vertaliQg van den ver dienstelijken liefhebber R. VandenBroucke zeggen wij vooraf dat beide voorstellingen een waar succes zijn geweest, het drama werd even als het blijspel op eene zeer keu rige en uitmuntende wijze vertolkt en genoot diensvolgens den meesten bijval. Deze bijval viel ook grootendeels te dan ken aan de samenstelling en den goeden smaak van keus der uitgevoerde gewroch ten, de hoofdrollen waren vervuld door de heeren J. Pareyn en R. VandenBroucke bij gestaan deor de daman Mev. Imler van. Ant werpen en Mej. R. Matton van Gent. Van beide damen dia wij voor de eerste maal hier op de planken zagen verschijnen, mag men met recht zeggen dat het kunstena ressen van eerste gehalte zijn: mev. Imler gaf op eene meesterlijke wijze de ondankba re rol van Frangoise, in het 5de bedrijf wist zij door haar berouw en aandoenlijk spel menigen traan te doen wegvagen. Mej. R. Matton speelde de rol van Laurence die zij met veel talent als eene echte martelares, die zij was; weergaf. Het is onnoodig verder te spreken van het spel der heeren Vandenbroucke, Pareyn, Hauwen en Dumoulin, die weten altijd hun ne opgelegde rol goed te bestudeeren en te vertolken, maar niettemin moeten wij eene bijzondere m-dding maken van de jonge lief hebbers Dumelie, Delbeau, Beddeieem en Bouve, die alleen bun best deden en min of meer blijken van talent gaven, en binnen 't kort volmaakte iooneelspelers beloven te worden. Wat het blijspel Mops betreft, dat is een zeer fijn en flink geschreven stukje, jammer dat het wat langdradig is, niettemin was de vertolking perfekt. Ten slotte over heerlijke vertooningen, ook heeft het talrijke en uitgelezen publiek geene toejuichingen gespaard, zelfs waren spelers verscheidene malen teruggeroepen, en 't was verdiend, Wat te bejammeren viel, was dat niemand van het gemeentebestuur daar aanwezig was, nu dat het publiek zoo talrijk opgekomen was, hadden die heeren zich kunnen over tuigen dat er verandering dient aangebracht te worden aan de zaal. Voor wat de uitgangen betreft, van eerste en tweede rang, zouden die moeten elk af zonderlijk zijn, dan ten minste zou het pu- pliek zonder gevaar te loopen gestampt en gestoot te worden op hunne plaats geraken, den doorgang in 't midden zou ook moeten veranderd worden, en langs beide zijden van den muur gebracht worden, want meest al tijd wil niemand op de plaatsen langs den muur zitten, en hebben zij liever in 't midden op 'nen stoel te zitten, hetgeen ook niet al te aangenaam is, een houten schutsel of wind scherm aan de tweede plaats voor den trap geplaatst is noodzakelijk, deze weinige ver andering ware zeer nuttig en zou geen groo- te gelduitgaven vergen. Daar komen wij te vernemen dat de Bar baristen reeds aan 't studeeren zijn voor hun ne naaste vertooningen welke zal bestaan uit Een beroemd proces. Bravo 1 die moedige kring welke veel goe de elementen bezit, mag met gerustheid en volle hoop op goed gelukken, de opvoering van het schoone drama Een beroemd pro ces inzieo. Naar men bemerkt zijn al de acteurs met veel iever bezield, en ook om stukken gelijk Een beroemd proces, aan te pakken, mag men van niets afschrikken, voorzeker zal den schouwburg te klein zijn, en op voor hand wenschen wij de Barbaristen geluk. Een beroemd proces drama in 6 be drijven gevolgd door het geestige blijspel in één bedrijf Goddank! de tafel is ge dekt. Een tooneelliefhebber. van den 13 tof den 23 dezer maand. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Emmerie Bossaert bijzonderen en Eugenie Vandenberghe, bijzondere te Poperinghe. Aloise Billet werkman te Poperingbe en Marie Coene herbergierster te Westoutre. GEBOORTEN. Mannelijk 3 Vrouwelijk 4 STERFGEVALLEN. Baillieu Amandus oud 62 jaren, landbou wer, echtgenoot van Leonie De Calf Wijk A. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk 1. Vrouwelijk 4. Wereldtentoonstelling van 1894 Wij vernemen dat het gouvernement van Canada officieel aan de tentoonstelling deel neemt en 30,000 vierk. voetoppervlakte in de hallen in huur genomen heeft. De gekende Antwerpsche liedjesdichter Andreas De Weerdt is te Antwerpen over leden. Heel de Antwerpsche bevolking kende den altijd vroolijken, altijd welgezinden Dree De Weerdt, toonbeeld van den ouden ronden Sinjoor, den eenvoudigen tolbeamte, den nauwgezetten slaaf der plicht, die in eiken versregel welken hij schreef, te velde trok tegen verfransching en volksontaarding. Andreas De Weerdt was een jongen uit de vierde wijk, de Sint-Andriesparochie, waar ook Door Van Jyswijck, Conscience, Core- mans, en zoo menige andere vlaamsche strij der het daglicht zag. Hij werd geboren in 1825, en begon zijne loopbaan als kajuitjongen in den douanen dienst, om later toen hij de jongelingsjaren bereikt had, préposé te worden. In 1891 vierde hij het jubbelfeest van 50 jaren in staadsdienst te zijn. Te dier gelegen heid v>erd hem bij koninglijk besluit het bur gerkruis van le klas geschonken. Sinds hij gepensionneerd was, leefde de brave man rustig, te midden zijner vimiw en vier liefhebbende kinderen. Sinds 1849 heeft hij bijca 1800 liedjes ge maakt, behave de gelegenheidsliedjes voor maatschappijen en vriendenfeestjes. Al die liedjes werden verschillige malen uitgegeven, en of zij gezongen warden hoeven wij niet te zeggen. Heel het vlaamsche land kent ze, dank aan de muziek, die er door zijne vrien den Van Havre, Gomraarus Ryssensen voor al Alfons Janssens voor geschreven werd. Zijn laatste lagteekent van october, en is dus nog maar eenige dagen oud. Het is geti teld In de Eeuwigheid en verhaalt eenen droom, die hem in den hemel zijnen ouden vriend Blinde Koben doet ontmoeten.... Eenige dagen geleden had eene ijselijke misdaad plaats in de Yperen- straat n. 96 te Meenen. Virginie Beeckaert, weduwe Bu seyne, hield er een winkeltje van groenten en tevens herberg. Daar de geburen haar zondag mor gen niet zagen en haar huis gesloten bleef, verwittigden zij de policie en de deur werd ingestooten. Op de eerste verdieping vond men het lijk van Me Buseyne. In haren mond werd een zakdoek geduwd en twee andere zakdoeken, rond haar hoofd gebonden, hielden haren mond zooveel mogelijk geslo ten. De armen en de beenen van de ongelukkige werden met koorden stevig gebonden. liet is gebleken dat Me Buseyne slechts werd vastgebonden nadat men haar had verwurgd. Blaar hals draagt de sporen van nagels en vingeren. De drie verdachte plichtigen zijn de genaamden Emiel Debouck, Hen ri Debariders en Jules Verkenne, oud 32, 34, en 35 jaren. Zooals wij reeds zegden, zijn het mecaniekwerkers, wonende te Rijs- sel. Zij waren vrijdag avond te Mee nen aangekomen om er werk te zoe ken en hadden den nacht bij Me Bu seyne doorgebracht. Zoo leerden zij de gewoonten van hun slachtoffer kennen. Zaterdag morgen, hadden zij Me Buseyne verlaten, die schrik van hen had, zooals zij aan een harer bloed verwanten heeft medegedeeeld. De drie kerels, keerden terug rond 5 ure's avondseene buurvrouw heeft ze ten 8 ure in de herherg ge zien. Alles geeft te kennen dat de moord een uur later plaats had. De magistraten hebben tijdens hun onderzoek franschen tabak op eene tafel der slaapkamer gevondenen de ze omstandigheid brengt veel licht in de zaak. Het signalement der verdachten werd in alle richtingen gezonden. Me is getrouwd geweest met eenen koopman die slechte zaken deed; zij had dus niet veel geld in haar huis, De moordenaars hebben de hand gelegd op een kofferken inhoudend voor .1,000 franken juweelen; eene gouden damesketting; eene gouden horloge met ketting; eene zilveren horloge met kettingeen gouden ring met briljant ter waarde van 200 fr. een paar gouden oorbellen met diamanten, drie gouden ringen met kostbaar gesteente. De begrafenis van Me Buseyne had dinsdag morgen plaats onder een grooten toeloop van volk. Vier broeders van het slachtoffer wonen op een groot pachtof te Ghe- luwe, niet ver van Meenen. Te Oostende woedde het orkaan met bui tengewoon geweld; een hevige Noord-Ooster- wind maakte de zee woest en gevaarlijk. De drie belgische postbooten die zondag uit Dover vertrokken, zijn maar met groote ver tragingen te Oostende kunnen aankomen. De postboot Prinses Henriette had maandag morgend te 5 ure de haven verlaten, maar op het derde der reis gekomen, oordeelde de ge zagvoerder Fourcault dat de zee niet houd baar was en dat het onmogelijk zou geweest zijn te üovers aan te leggen, Hij is terug gekeerd en de Prinses Henriette vaarde ten 10 1/2 ure binnen. De boot welko te il ure moest vertrekken is niet uitgevaren. Heel de dienst lijdtde overzet langs Kales is ook geschorst. De Prinses Henriette heeft vele schade geleden, vooral aan de salons der tweede verdieping welke vol water liepen deuren zijn afgerukt, vensters verDrijzeldtwee be dienden en eene vrouw bijna verdronken. De passagiers waren allen doornat. Vrijdag waren al de vischsloepen vertrok ken; eenige zijn zondag en maandag morgen teruggekeerd, maar allen hebben groote schade geledeneenigen zijn ontmast, andere hebben hunne zeilen of netten verloren, maar het droevigst is dat er ook persoonlijke on gelukken te betreuren zijn: verscheidene vischers zijn door rukwinden in zee gewor pen en verdronken. Drie sloepen zijn weer moeten binnenloopen, die elk een man ver loren de sloepen 89 en 198 van Oostende, reeders de heeren Leon Thomas en Cattoor en het n1' 94 van Tronville. Men meldt uit Heyst-aan-ZeeZondag morgend om 11 1/2 ure is een verwoede storm op onze kasten losgebroken. Al de groote schuiten waren nog in zee. Velen van hen waren nog niet in acht dagen naar huis geweest. Om 12 uren ontwaarde men ze bijna allen in het Noord-Ooston, en na vele geva ren en moeite doorstaan te hebbm, waren zij bijna allen om 2 uren ie huis. Nog enkel twee bleven achter, wanneer er een opdaag de die om 7 1/2 ure aan zette, half vol water. Na liet anker geworpen te hebben kwa men de ongelukkige visschers doornat uit de schuit, meldende dat zij aan steenbank hun nen stuurman, hunne vischnet en het roer door eene overgroote zee, die over hen ge slagen was, verloren hadden. Het is Saoels, oud 22 jaar, die stuurman dezer schuit was. Onmogelijk het gekerm en geween van den vader, de moeder en de familie te beschrij ven. Het is een jongeliug die van iedereen bemind werd. De ontroering is dus te grooter daarliet nog in aller visschersgeheugen ligt, welk ongeval er over 8 dagen voorviel. De andere schuit is zonder averij om 8 1/2 uren aangekomen. Oostende Dindag nacht is het tem peest dat sedert twee dagen in de Noodzee woedt, over onze stad losgebroken. Maandag morgen blaast de wind geweldig uit het noorden. Het ware onvoorzichtig zich op den zeedijk te wagen; men loopt er gevaar door den wind omvergeworpen te worden. In zee moet het, geweldig slecht zijn. Niet mm dan 70 vaartuigen zijn gister, zondag, binnen gekomen, het gevaar ontwijkende. Meest al de sloepen hebban maar eene halve vangst. In het getal zijn er vele erg bescha digd; ook zijn er die van hunne bemanning verloren hebben. Zeker zal men van vele schipbreuken hooren. Gister nacht is de Oostendsche vischersloep nr 198, stuurman P. Vanackere onze haven binnengevaren met de kajuitjongen te kort aan boord. Het is de genaamde Ed. Dassenoy, oud 14 jaar. Door de geweldige wind is hij over boord geslagen, en ondangs alle aange wende middelen heeft men den ongelukkigen jongeling niet kunnen redden. In denzelfden nacht kwam desloep nr 89, stuurman J. Willaert ook onze haven binnen met. een man te kort aan boord. Het is do genaamde Ed. Dsbeul. I) ;z® is insgelijks over boord geslagen en verdronken zonder te kan nen geholpen worden. Men verzekert dat de estakade van Kales werd omvergeworpen. 8K$5E5*S2KAS3ELaS5ffl

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 3