Ste Barbara. Concert van Weldadigheid. Ylaamsche Ster. Krijgsehool. Maatschappij Burgerwacht Schieting van Donderdag 7 December. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Antwerpen. Kunst en Letternieuws. VERSCHILLENDE TIJDINGEN. altijd bereid is de kastanen uit het vuur te trekken, op gevaar af zijne vingers te ver branden, om de heerschzucht zijner verkleef de vrienden te voldoen. Weleer, misschien zal hij zich de fabel van den Vos en de Raaf herinneren, en lee- ren dat een vleier slechts aast op den licht- geloovige die naar hem luistert. De OucL-Pompiers van Yperen vierden 11. Zondag het feest hunner patrones Ste Barbara. In hunne mooie zaal waren zij aan een prachtigen feestdisch gezeten. Meer dan 200 eereleden hadden er van gehouden daar aanwezig te zijn en hadden derhalve inge schreven om van dat luisterlijk feest te ge nieten. Vreugdig en welgemoed zette men zich aan de lange tafels, waar de geurigste sma kelijkste spijzen dampend wachtten en het water in den mond deden komen. Men liet dan ook die lekkere spijzen goed smaken, terwijl een fijn teugje den eetlust nog prik kelen kwam, onder mes en vork gerinkel deed iedereen zijn buikje deug:, en het geest rijk vocht dat in de glazen parelde maakte de tongen los, en bracht allen in de leven digste stemming. Er werd aangenaam ge kout, lustig gezongen, en blij muziek ge maakt. Verscheidene heildronken werden gedaan, die met bravo's begroet waren, daarna schonk, klonk en men maakte plezier dat het stof in de buren vloog. Aan het nagerecht, nam de heer Brunfaut het woord, en in naam der kommissie gaf hij eenige welverdiende belooningen aan de ledenbelooning door de brandverzekerings maatschappij hun toegezonden, bestaande uit een Eermetaal en schoone Diploma, voor hunne zei/opoffering en moed in den brand bij den heer Metz, Botermarkt. Er werd ook een eermetaal geschonken aan den heer A. Vlamynck, voor zijne goede en trouwe jaren dienst. Nadien ging het er genotvol, broederlijk en hartverheffend toe, tot dat't scheidensuur aanbrak, wat helaas! al te ras geschiedde. Die vroolijke en genoeglijke uren waren veel te snel vervlogen. Het was in een woord een der opbeurend- ste der puikste en der vermakelijkste feesten die wij ooit bijwoonden. Het feest heeft bij allen een onuitwischbaren indruk van zalig genot achter gelaten. Het mag met gulden letteren prijken i:i de Jaarboeken dier uitge- lezene maatschappij. Wij mogen niet eindi gen zondereene bijzondere bedanking testu ren aan den heer A. Salomé hij heeft er eon handje van om fijne brokjes en plaatjes ge reed te maken; hij mag er zich waarlijk mede moeien. Morgen, Zondag, 10 dezer, geeft het muziek der Oud-Pompiers eene Concert- Wandeling in de groote zaal der Halle, van 12 tot 1 ure, ten voordeele der slachtoffers van het laatste orkaan dat op onze kusten gewoed heeft. Gedurende 't Concert, zullen twee Ostend- sche zeelieden eene omhaling doen. PROGRAMMA. Zondag, 17 December geeft de maat schappij de Vlaamsche Ster hare tweede ver tooning van 't abonnement; en zal bestaan uit: ADDA Operette in één bedrijf. ELEMA Volgens wij komen te vernemen zal deze maatschappij twee vertooningen geven, den Zondag voor 't publiek en den Maandag voor d'abonnenten. Nochtans zijn d'abonnementen vrij den dag te kiezen naar beliefte. Eene derde plaats zal bestaan voor de twee vertooningen. Het is volgens ons een goed gedachtdaar er telkenmale plaats te Kort is voor d'abon nenten die ontevreden moeten huiswaarts keeren door gebrek aan plaats. De personen die een abonnement wenschen zijn vriendelijk verzocht zich bij den heer Karei Deweerdt te wenden. Met genoegen vernemen wij dat de heer Van Elslande Arthur, oud-leerling van ons aloud stadscollegie, door de mannen van den nacht van ln Februari 1891 afgeschaft, de achtste aangenomen werd om in het tweede studiejaar der krijgsehool te treden. In de Novembermaand van 1892, na zijn 2e latijn uitgedaan te hebben, werd de heer Van Elslande de 21® in de Krijgsehool aan vaard. Die uitslag strekt ter eere aan ons afge schaft onderwijsgesticht, waarvan de goede faam onze meesters belette te slapen. Onze beste heilwenschen aan den joDgen heer Van Elslande 1 Gewoon blazoen. Boedt Leon 25 25 25 25 25 125 Vermeulen H. 25 20 25 25 25 120 Ligy Albert 25 25 20 25 25 120 25 25 20 25 25 120 20 20 25 25 20 110 Mailliard G. Masschelein A. Een viertal heeren vragen GOED BURGERLIJK KOSTHUIS. Voorwaar den per brief te overhandigen aan den uitgever dezes. CORRSSPONDENTIHN. ill «Je liltS Kemmel. Wulvergiiem Wytschaete. BURGERSTAND. van den 1 tot den 8 December 1893. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 4. Huwelijken. Hugebaert Edouard, klakkenmaker, en Candeel Philomena, kantwerkster. Dethoor Arthur, schoenmaker, en De- weerdt Marie, naaister. Rosseel Prosper, schrijnwerker, en Philips Maria, kantwerkster. Tanghe Joseph, daglooner, et Deiuytter Marie, kantwerkster. Overlljdens. Casin Louis, 44 jaar, agent van 't caserne- ment, echtgenoot van Baey Mathilde, Neer straat. Riem Julien, 51 jaar, schoenmaker, echt genoot van Verhaaghe Louis, Lange Meersch. Deconinck Sophie, 83 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Groote Markt. Doom Justina, 65 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Bossaert Jean, St. Pieters- buiten. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 0. Smokkelaars. In den nacht van 29 op 30 november 11., hebben de douaniers van Abeele met verkenssmokkelaars te doen ge had. Deconinck A. L. en Renty E. douaniers zagen 's avonds eenen wagen afkomen uit Frankrijk met verkens geladen. Zij riepen herhaalde malen op den voerman. Ziende dat deze niet wilde stilhouden, heb ben zij verscheidene revolverschoten gelost op de paarden waarvan er een in Poperiughe gestorven is. Nauwelijks was de eerste wa gen voorbij of een tweede kwam af waarvan de voerman ook naar het geroep der doua niers niet wilde luisteren. Alsdan hebben Deconinck en Renty nogmaals verscheidene schoten gelost. Deze wagen kon ook, even als de eerste, tot Poperinghe vluchten. Een paard is dood gevallen. Twee uren later zijn nog twee wagens met verkens uit Frankrijk gekomen om de zelve binnen te smokkelenditmaal hebben Deconinck en Renty, alsook Stragier, onder brigadier en Van den Bilke, de smokkelaars kunnen aanhouden. Deze hadden 128 varkens op hunnen wagens. Preces-verbaal is ten hunne laste opge maakt. Hop. Eene groote hoeveelheid van den oogst van dit jaar, die min goed is dan men het had gedacht, werd in de naburige landen verzonden. Als de brouwers hunnen voorraad niet vroegtijdig opdoen, zullen zij hunne hop zeer duur betalen. Poperinghestad van 85 tot 88 frPoperinghe-dorpen van 80 tot 84 frs. de 50 kilos. van den 1 tot den 7 dezer maand. GEBOORTEN. Mannelijk 4 Vrouwelijk 4 STERFGEVALLEN. Cossey Bartinus, oud 73 jaren, pottebak- kersgast, echtg. van Romania Degroote, Komstraat. Vancalis Emile, oud 9 jaren, scholier, Wijk G. Vanhoucke Natalie^ ongehuwd, oud 71 jaren, Boescheepstraat. Vandewynckel Francisca, oud 77 jaren, zonder beroep, echtg. van Seraphin Vanlae- res, Wijk A. Taccoen Karei, oud 60 jaren zonder beroep, echtg. van Sophie Vermeersch Meessenstraat. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk 2. Vrouwelijk 1. Aquarium. Het blad Chasse et Pêche geeft eene be langwekkende beschrijving over het Aqua rium der Wereldtentoonstelling van Antwer pen. Het aquarium zal in twee deelen bestaan; zoet- en zeewater en ongeveer eene halve hectaar oppervlakte hebben. Compartimenten worden voorbehouden aan visschen, die een bijzonder belang opleveren, zoo onder oog punt van voeding als van vermaak. Men zal daar de visch- en waterplantsoorten onzer kusten, onzer rivieren en onzer vijvers kun nen bewonderende eetbare vischsoorten van Congo en de zoo rijke fauna der chi- neesche zeeën zullen tentoongesteld zijn. Bassijns worden ter beschikking gesteld der kweekers, die de zeldzame soorten zullen esposeeren, door hen in hunne vijvers ge wonnen. Ook zal er, zooals men weet, een proeflokaal, waar men allerlei soorten van visch zal kunnen eten, naast het aquarium worden ingericht. j Eene bibliotheek over werken van visch- teelt, voordrachten over dees punt en een internationaal Congres van zesr en rivier- vischvangst, zullen de tentoonstelling volle- digen. Oud-Antwerpen. De opbouwings- werken van Oud-Antwerpen zijn aanbesteed, voor de som van omtrent 240,000 fr. Wij vernemen dat de maatschappij van Oud-Ant werpen in onderhandeling is met eenen uit gever, voor het vervaardigen van een album, dat waarschijnlijk, zoowel in gewone als in prachtuitgave zal verschijnen. De tijd is voorbij, op welken men ons volk paaien kon met de opvoering op het tooneel van eene zoutelooze klucht die niets inhield voor de ontwikkeling of de verzedelijking van het menschdom. Heden, dank aan de verstandelijke ontwikkeling, die immer bij ons volk toeneemt, wordt er iets meer ge- eischt. Dat begrijpen onze tooneelschrijvers ook zeer wel en zij beijveren zich om dege lijke stukjes voort te brengen. In onze bu- .reelen komt te verschijnen Rij komt van Parijs, blijspel in één bedrijf, door Alexan der Dandois. Het mag voorzeker onder de beste van dat slag gerangschikt worden. Het is in eenvoudige, zuivere, duidelijke taal geschreven, het krioelt van kluchtige zetten, boertige tafereeltjes en geestige zin sneden. Het zal een schaterlach zijn van 't begin tot 't einde en het mag tevens eene keten van zedelessen heeten. Onze Vlaam sche bevolking zal er des te meer pret in vinden, omdat de overgewaaide schijnvrome heerkens uit chez-nous met hunne bedrieg lijke vleierijen, die immer zoeken ten onzen koste weeldig te leven, in een volkomen helder daglicht komen en ook omdat zij, die meenen dat zij er boven op zijn en die zich slimmer wanen dan anderen als zij eene klad geradbraakt Fransch kennen, er zoo in gefopt worden en deerlijk bespottelijk ge maakt zijn. Het stukje is gemakkelijk om op te voeren, daar het in alles maar 5 man nen- en twee vrouwenrollen bevat, zonder de minste figuratie. Wij zagen het heel graag eens vertolken door goede spelers als onze Vlaamsche Stertrlingen, want wij zijn zeker van den ongewonen bijval dien het verwekken zou. Wij hebben bet met dolle pret en hartelijk genot gelezen en her lezen. Al de tijpen zijn er goed gekozen en de toestanden naar de natuur geëtst. Wij bevelen het den tooneelkringen ten zeerste aan. Onze levenskracht Hangt vooral af van de gemakkelijkheid die wij hebben in het verteren en behoorlijk mengen van het voedsel dat wij nemen. Het onderhoud van den leefregel leidt ver; maar de overdrevenheid, de kwellingen, de slaap loosheid, de verkwisting, de aandrang, de onregelmatigheid zijn zooveel oorzaken van de slechte spijsvertering, die letterlijk de zenuwkracht doodt. De levenssterkte is van het verleden, en vervangen door de pijnen in de rug, de hoofdsuizingen, de opzwellin gen, de winden, den angst, en dit gemis aan gevoel, die vermoeidheid die zooveel lieden gewaar worden. Voor al deze kwalen is er maar een ge kend geneesmiddel en het is het eenige Het Curative Compound Vogeler. (10) üi*iefwisseliog. t Is met de grootste voldoening en vol erkentenis jegens mijnen weldoener dat ik mij verhaast, mijnheer de opsteller, u vol genden brief te laten geworden Twee jaar geleden hadden mij alle genees- heeren verlaten, ten gevolge eener verwaar loosde bronchietik was zoodanig aambor stig dat ik bijna niet ademen kod, en dag en nacht hoestte. Ik had nogtans al de in ons land befaamde geneesmiddelen gebruikt, doch te vergeefs. Eens raadde mij eene mijner vriendinnen, in België woonachtig, den moed niet op te geven en mij te wenden tot M. Martin Toms te Brussel, die zoo men zegt zich alleenlijk bezig houdt met de genezing der borstziekten door zijnen borstbalsem en Elektrische zalf. Ik heb van deze uitmuntende geneesmiddels gebruik gemaakt en zij hebben mij genezen. De dienst mij door M. Martin Toms be wezen is te groot opdat hij niet zou mogen verkondigd worden in België zoowel als in Frankrijk. Aanvaardt, mijnheer de opsteller, de ver zekering mijner vulkomene hoogachting. Mw. Mabmier-dekeyser, rentenierster, villaSt-Franquis, te Agen (Lot-et-Garonne), Frankrijk. 1. SOUVENIR, Allegro militaire, Wettge. 2. OUVERTURE DU SERMENT. Auber. 3. AIDA, marche et oortège. Verdi. 4. SERENADE ORIËNTALE. Coard. 5. DANS LES BOIS, grande fantai- sie symphonique. Violot. 6. L'ESTUDIANTINA, valse. Waldteufel. Too.ieelspel met zang in 5 bedr. door Destanberg. Réponse ét J. Dans sa blancbe poitrine y est un cceut' fidéle Et dans son corps sans tache un esprit Sans dótours. Ortolas. Espoir, aveux d'amour, tont cela n'est qu'un rêve Que de femmes n'ont pas le talent de charmer, De tromper avec artAlais pen de lilies d'Eve Ont un coeur pour aimer. J. A. M. mon corselet va admirablement bien merci. Ernestine n'en sera pas fachée. Trouwen is houwen zei de moeder en zij vrij de dat ze zweete. 0.10 0.10 0.10 0.10 Omdat K. zoo schoon zijne solo gezongen heeft en dat de omhaling goed was. Omdat den eenen piot jaloersch is ran den anderen, gaau zij te zanten op zwier met Delphintje. 0.10 Binst de piotten aan 't zweeren waren was D. bezig met over hun te weentn. 0.10 D. heel t nog Gérard moeten mede vragen in het naar huis gaan want zij vrees le van sla gen te krijgen van den grooten piot. 0.10 Moest den Pastoor dat weten ik ben zeker dat D. zoo geene plans meer zou mogen trekken. o.lO Omdat den kleinen en den grooten piot zon dag hun zoo rap van kant maakten uit het (neerhof) als den kleinen piot R'.s hand in zijn schoon aangezicht kreeg. 0.20 Het cadeautje van den geitenhok heeft aan den oorbijter zoo goed gesmaakt dat hij eenen 1/2 liter olie heeft binnengespeeld, en des anderdaags eene operatie onderstaan heeft. o.25 't Zal hem leeren zoo rap zijn om te bijten. 0.10 Een nieuwen strooidekker met kloelfen aan, zonder patente en tegenwoordig zonder werk vraagt een goed bestaan. 0,10 Omdat er hier di-ij of vier zoogezegde bon marché's geopend zijn. ("tra la la) 0.10 Men zegt dat er in het kort nog zullen komen onder ander een in roozekaas, koorden, amandeluotjes, bier, groote Decop's et ar ticles de parfumeries, (laat ze maar vliegen). 0.10 Potverdikke, Louise, Louise, en brood aan zes sous, van zuiver koorn, ('t is cadé). 0.10 Ten tweede één, in een zoogezegd nieuw ge kocht huis waar het altijd winkel geweest is en bijzonderlijk grievig is al achter. 0.10 Alen zegt dat Elodie daar zal bon marché houden in speeldingen: (zij en zal het nooit lalenh 0.10 Bazar; vrijen ingang voor iedereen, geen koolmarchands uitgenomen, (koeste baron) 0.10 En Styn zegt, luister eens naar mijn ledereen wil van de mode zijn. 0.20 Geboorten.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2