Liberale Associatie Aanslag in de fransche Kamer. STADSNIEUWS. BERICHT. ALGEMEENE VERGADERING Eene stomme welsprekendheid. Eene katholieke hoofdzonde. Turnfeest. Liefdadigheidsfeest. Ylaamsche Ster. Eerediploma. Overtreding aan de wet! Laurent. On ne parle plus notre langue dans la Louisiane, ni dansles lies Normandes on ne la pariera bientót plus h Québec, a Stras bourg, a Metz mêmeLes croisades de la Foi, dans un immense avortement. Et qu'on ne nous parle pas de l'Afrique pénétrée, Africa protenlosa, ni de la fameuse exten sion coloniale dans eet Extrème-Orient dont l'Angleterre tient la clé A Alexandrie! Tant que la Grande Bretagne aura Jersey et Gi braltar, Malte et Chypre, l'Egypte et l'lnde. le Canada et 1'Australië, tmt que son pavil ion règnera sans rival sur toutes les mers, que pouvons-nous espérer? Un désastre la première incartade! Et For anglais déchai- nerait alors sur nous la Chine et la Prusse, les sauvages et les barbares, la race jaune et la race noire! Nous ne pouvons faire, il faut bien l'avouer, que les conquètes colo- niales qui ne portent pas ombrage John Bull, c'est-a-dire les conquètes stériles ou funestes, celles qui nous dispersent et nous épuisent sans compensation. En hoe kwam dit alles? Volgens M. Blémont zijn hier de redens, en wij gelooven hem: On ne croit plus a rien, pas mème la li- berté, pas même a la science! On a abandon- né les longs espoirs et les vastes pensées. On vibrionne, on tourbillonne au bassard. On ne cherche plus que l'intérêt personnel et le plaisir du moment. Men ziet het Frankrijk heeft werk om zich inwendig te herstellen en uitwedig iedereen gerust te laten, als het luistert naar M. Blémont, die honderd, ja, duizendmaal gelijk heeft! 't Zal het verbond met Rusland wel niet zijn dat Frankrijk zal helpen wijs worden. Niet ingezien dat het eerste gevolg van dat verbond fataal zijn moet van Engeland tegen Frank rijk, naast den Driebond te scharen, wat ons nog eenige goede kansen te meer geeft tot het gedwongen behoud der vrede, mag men voor zeker nemen dat, van heden af, al de Fransche koppen aan het droomen zijn van de lieve revanche, met de Russen als bondgenooten, en liever Europa, Frankrijk mede, aan den barbaar- schen Kozak zou leveren, dan te moeten dulden dat gloiie et victoi- re geen fransche rijmen meer zou den zijn Het oordeel van M. Blémont over Frankrijk geven wij ter overweging van onze verstokte franskiljons, die in niets anders dan in Frankrijk ge looven. Laat ons intusschen de blikken naar Holland, naar Duitschland, naar Engeland wenden, en wat beter den schat van beschaving, van we reldheerschappij, van geleerdheid leeren kennen, die wij misschien wel eens zullen te verdedigen hebben te gen den lossen Galliër en den wilden Kozak, broederlijk verbonden! Terwijl de Kamer zich zateidag bezighield met de verkiezing van den socialislischen afgevaardigde Mirman, werd een bom, waar schijnlijk met dynamiet gevuld, van de pu blieke tribune naar de rechterzijde geworpen. Twintig afgevaardigden en verschillende personen op de galerijen werden gewond, maar hoewel zij hevig bloedden, is geen der verwondingen ernstig, behaive die vaD den afgevaardigde abbé Letnyre, die vreeselijk aan den hals gekwetst werd. De lont was te kort en daardoor ontplofte de bom in de lucht, anders waren misschien al de leden van het rechter centrum gedood. Het was 4 uur, toen de ontploffing plaats had. Zij veroorzaakte in de tribunen eene onbeschrijflijke ontsteltenis de vrouwen zochten gillende tan goed heenkomen. De voorzitter, de heer Dupuy, bleef, hoewel zelf aan het hoofd getroffen, met bewonderens waardige koelbloedigheid in zijn feuil zitten en verzocht de afgevaardigden, die in den schrik naar den ingang drongen, op hun plaatsen te blijven. Aanhouding van den plichtige De pleger van den aanslag bevindt zich in de handen der justicie. Het is een anarchist van Choisy-le-Roi, zekere Vaillant, alias Marchal, die zelf gekwetst werd en zich in het Iiotel-Dieu bevond. Vaillant heeft vol ledige bekentenissen gedaan. Het officieel cijfer der gekwetsten is 47. Volgens het gevoelen der geneesheeren zijn het de heeren Languinais, Lemyre en een deurwaarder der Kamer die het ergst ge kwetst zijn, De Tandmeester EMANUÊL HUISMAN is allen Woensdagen te raadplegen van 9 tot3u. bij M. Charles Nuytten; Schoenmaker, (in de Vergulde Pantoufle) Boterstraat 12 Yper. Al wie een abonnement neemt aan ons blad, zal hetzelve kosteloos ont vangen van heden tot 1en Januari 1894. Het abonnement is 2,50 frank voor de stad en 3 fr. voor den buiten. Daarenboven mag hij, als premie één der volgende boekwerken kiezen 1* Humoresca-avondvertellingen. 2° De werkman in den staat. 3" De catechismus van 't boerinnetje. 4° Een verdienstelijke Yperling. 5° Door de wereld. 6° Verhalen en novellen. 7° La vie et les ceuvres. de M. A. V. D. Peereboom. 8° Jeugdig groen door M. Rotiers Guido. der stad en het Arrondissement Yperen. van ZONDAG 24 DECEMBER 1893, ten 3 ure namiddag, in liet lokaal O at* Z/kLM. De leden van het Comiteit verzoe ken vuriglijk hunne politieke vrien den deze vergadering in groot getal bij te wonen. De liberale Associatie van Yperen, daarin het voorbeeld volgende der andere liberale Asso ciaties van 't land, moet zich op eene breede en democratische basis herin- richten. Het is noodig dat al de scha keeringen der liberale partij zich bij een scharen en elkander verstaan. Het Weekblad doet dus een war men oproep aan al de liberalen voor de vergadering van 24 December. Dat allen op hunnen post wezen. Het Journal d'Ypresin zijn Nr van Woensdag 11, geeft, zooals wij, het officiéél verslag der kiezingen van den Werkrechtersraad en het voegt er zegevierend bijde welspre kendheid der cijfers ontslaat ons van allen verderen uitleg. 't Beste wat het Journal doen kan is, volgens ons, te zwijgen dat het zweet; want nog nooit is een groo- ter knoeiwerk verricht geweest dan het opmaken der kiezerslijsten. Wij hebben het reeds gezeid en wij her halen het, onder de bazen treffen wij menigen kiezer aan die, ofwel zijnen stiel sedert meer dan vier jaren niet meer uitoefent, renteniert of in een oud-mannengesticht is opgenomen, ofwel personen, die voor bazen door gaan en toch maar werklieden zijn. Onder de kiezers werklieden vin den wij er een tiental (voor Yperen alleen) die den vereischten ouderdom niet bereikt hebben, anderen die hun bedrijf sedert meer dan drie jaren niet meer uitoefenen en eene plaats als stadsbediende bekleedenanderen nog die nooit het beroep hebben uit geoefend welk men hen toeschrijft, zooals R. Bouquet, reiziger voor den koophandel, waarvan meneenen we ver maakt: boekhouders en bedien den, paardenknechten en andere, waarvan men marmerwerkers maakt kortom, eene geheele verzameling van onwettelijke inschrijvingen om het leger der kaloten te vergrooten, terwijl een groot getal bazen en werklieden in het vergetelboek ge bleven zijn om de eenige reden dat zij liberaal waren. Zoo dus als men tot zulke sluiksche middelen zijnen toevlucht moet ne men om zijne kandidaten te doen ge lukken, is het niet te verwonderen dat men zich bepaalt met enkel de cijfers op te geven en niet verder over den zegepraal uitweidt.^ Zondag 11. heeft men eene verga dering gehouden in S4 Laurens, waar al de katholieke wachten, francis canen, congreganisten, kosters en stoeltjeszetters uitgenoodigd waren, en men heeft er de nieuwgekozenen geluk gewenscht en al die personen dietsch gemaakt dat de groote katho lieke partij alles overwinnen kan zonder moeite en dat voortaan de volksgunst aan de katholieken toe kwam. Yan het zeuraasspel werd er na tuurlijk niet gerept, men wees slechts op de welsprekendheid der cijfers, 't Is 't geval van te zeggenMundus vult decepi, de wereld wil bedrogen zijn Men vertelt dat een pompier zich zondag 11. in het banket van Ste Bar bara plichtig gemaakt heeft aan eene hoofdzonde en zoo smakelijk geëten en gedronken heeft dat hij verplicht werd de tafel te verlaten om uit te walgen wat zijne maag weigerde te teeren en dat hijniet verder kun nende geraken zich vóór den eereta fel ontlast heeft. Die kerel had zeker zijne opvoe ding bij de broertjes bekomen Dit was echter een middel om den eetlust bij de andere te verdrijven. Op Zondag 24n dezer, biedt de Turnmaat- schappij Les Infaliguables haren leden en huisgezin een puik turnfeest aan in den stadsschouwburg. Die moedige en jonge Tur ners zijn reeds voldoende gekend, opdat iedereen overtuigd zij dat het iets heel puik en genoeglijk zijn zal. Ook zal het aan geen toeschouwers ontbreken. Ziehier het programma Het liefdadigheids-concert, j.l. Zondag door het uitmuntend muziek der Oud-Pom piers gegeven ten voordeele der ongelukki ge visschershuisgezinuen, die in den laatsten storm zoo erg geteisterd werden, is opper best gelukt. Er was heel veel en heel schoon volk. Het puik onzer bevolking was er. Iedereen wilde van de gelegenheid gebruik maken om eens een mooi Concert te hooren, om de uitgelezene muziekmaatschappij, die wel de lieveling onzer bevolking heeten mag toe te juichen en tevens om een goed werk te verrichtenhet zijne jonnen aan ongelukkigen en zoo in de mate van zijn vermogen bijdragen om wat heul en troost in diepbeproefde boezems te storten en diepe smart te helpen lenigen. De omhaling, door twee Oostendsche jongelingen, in visschers onzer kusten verkleed, heeft een rond som- meken van 231 fr. 78 cent. opgebracht. Namens de ongelukkige visschershuisge- zinnen danken wij de Oud-Pompiers en alle aanwezigen om het goed werk dat zij verricht hebben. Zondag 17, en Maandag 18 December geeft de maatschappij de Ylaamsche Ster hare tweede vertooning van 't abonnement; en zal bestaan uit ADDA Operette in één bedrijf. ELEAfA Volgens wij komen te vernemen zal deze maatschappij twee vertooningen geven, den Zondag voor 't publiek en den Maandag voor d'abonnenten. Nochtans zijn d'abonnementen vrij den dag te kiezen naar beliefte. Eene derde plaats zal bestaan voor de twee vertooningen. Het is volgens ons een goed gedacht: daar er telkenmale plaats te kort is voor d'abon nenten die ontevreden moeten huiswaarts keeren door gebrek aan plaats. De personen die een abonnement wenschen zijn vriendelijk verzocht zich bij den heer Karei Deweerdt te wenden. In ons laatste verslag over hei Barbara feest hebben wij vergeten den heer Aug. Igodt te melden, die ook eene Eerdiploma, van eerste klas ontvangen heeft voor 26 jaren getrouwe en goeden dienst bij het pom pierskorps der stad, ook M. Henri Depuydt eene eerediploma van 2ia klas voor 20 jaren goeden dienst. Wij wenschen beide heeren hartelijke ge- lukwenshen. De verledene week is opnieuw bemerkt geweest dat zekere mannen gevischt hebben met sleepnetten, in de waters, buiten de Dixmudepoort, ofschoon het streng door de wet verboden is. Op die overtreding der wet is de aandacht der belanghebbende overheid geroepen, ten einde zulks te doen beletten. 'T is reeds 2 a 3 jaren dat dergelijke feiten nu en dau bestaan. Zou onze wakkere politie niet eens d'oog in 't zeil willen houden, om d'overtreders te knippen. Ingezonden CORRESPONDENTIEN. In de bu» ..„Tl—,v,r-•■ ■n..r..V r lBte DEEL. 1. Marche Eongroise, ouverture pour symphonie. 2. Entrée et marche par les membres élèves et effectifs. 3. Mouvements d'ensemble libre, par les membres élèves. 4. Mouvements it la Barre de fer de la XXV' fête fédérale d'Amsterdam, par les membres effectifs. 5. Chceur: L'orphéon c'est le peupleexécuté par la société chorals La Lyre Ouvriére. 6. Barres Paralléles travail d'ensemble. 7. Mireille, romance chantée par M. A. Delmotte. 8. Ballet des matelotspar les membres effectifs. 2<"> DEEL. 1. Duo pour flutes, avtc accompagnement pour symphonie. 2. Mouvements d'ensemble libre de la XIV' fête fédérale de Toulouse par les membres effectifs. 3. Souvenir, grande yalse pour symphonie. 4. Barre fixe, travail d'ensemble. 5. Assaut de fleurets, travail d'ensemble. 6. Canne royaletravail d'ensemble. 7. Bottea la contre-pointe. 8. Chanson-nette ditepar M. G. Mailliard. APOTHÉOSE. N. B. Chaque exercice sera torminée par une py- ramide. Tooneelspel met zang in 4 bedr. door Destanberg. Puis j'aimais ce baiser voluptüeux et tendre Que sur ton front parfois ma bouche allait eeuillir, Cc baiser auquel seul le barde peut prétendre, Ce baiser qui brülait et faisait tréssaillir. Oh! Je goütais alors un bonheur sans mélange: Le doux espoir pour moi dans le ciel avait lui, L'amour me souriait sous les traits d'un bel ange, J'ètais heurcux alors, maia hélssl aujourd'hui, J. Wien is nu de leugenaar, ik wacht altijd om te bewijzen maar hij durft niet afkomen. 0.10 In het vervolg zoudet gij beter doen te zwij gen dan zulke leugens te vertellen op Estaminet. 0.10 Ik gaf 10 centiemen indien men mij tegen Za terdag kwam vertellen wat er daar al ge beurt is met J. B. in 't patershoventje. 0.15 J. en is nochtans geen jager om op anders land te jagen. 0.10 De kraaien zouden het uitbrengen. 0.10 Bij 8 dagen zullen wij meer weten. 0.10 Voor 't pompiertje die 't dessert ging overge ven aan den eeretafel Zondag. 0.18

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2