Schoone Visietkaarten Men verbindt BOEKEN aan zeer genadige prijzen. A. WULLEIV1S gedrukt op karton, bristol of op ivoire van af fr. 1,00 de 100. Gesteendrukt en fijn gegraveerd (Lithographie) van af 3 fr. hot 100. Enveloppen en banden voor Visietkaarten. Onmiddelijke bediening. Werk met zorg en spoed afgedaan. Maatschappij Burgerwacht Schieting van Donderdag 14 December. Poperin ghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Drama te Boeschepe Antwerpen. Groote brand in het Öostersch ha is te Antwerpen. Kemmel Wulverghem. Gewoon blazoen. Legon Emile 20 20 25 25 25 115 Gaimant Arth. 25 20 25 20 25 115 Ligy Albert 20 25 25 25 20 115 Froidure Eug. 20 25 25 25 20 115 Vermeulen H. 25 20 25 25 20 115 Masschelein A. 25 25 25 20 20 115 Een viertal heeren vragen GOED BURGERLIJK KOSTHUIS. Voorwaar den per brief te overhandigen aan den uitgever dezes. BURGERSTAND. van den 8 tot den 15 December 1893. Geboorten. Mannelijk geslacht 9. j Vrouwelijk id. 3. Huwelij keit. Baert Jean, koetsier, en Declarcq Sylvie, dienstmeid. Deprince Pieter, daglooner, en Maxy Ma rie dagloonster. O verlij dens. Gkesquiere Catherine, 53 jaar, dagloon ster, ongehuwd. Brielen-buiten. Plancque Marie, 72 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Meenenstraat. Moncarey Marie, 31 jaar, zonder beroep, ongehuwd, St. Nicolaas-buiten. Lapeere Jeanne, 75 jaar, zonder beroep, weduwe van Rabau Hubert, Rijselstraat. Yerfaille Mathilde, 36 jaar, neringdoen- ster, echtgenoot van Beuns Jules, Lange Thouroutstraat. tiinderon beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. C&.MOËNS op het tooneel. De maatschappij - Langhoirs Victori- nen heeft maandag en dijnsdag laatst twee vertooningen gegeven op het stadstooneel welke oprecht merkwaardig mogen genoemd worden. Vooral moeten wij de maat schappij over hare goede keus geluk wen- schen de beide stukken welke opgevoerd werdenCamo'éns groot drama in 8 tafe- reelen door A. Dandois en het wel gekende blijspel de Postiljon van Maria Tlicre- sia zijn gevrochten buiten gemeen, waar aan wij sedert lang op onzenstadschouwburg niet meer gewoon waren. En ons dunkens hebben dergelijke historische tooneelstukken liet dubbel verdienstige dat zij niet alleenlijk op het gevoel van het publiek indruk maken, maar daarbij nog iets of wat uit het verlede ns laten kennen terwijl zij aan anderen nog het nuttig belang opL veren zekere bijna vergetene feiten uil de geschiedenis te herin neren. Wat nu de opvoering van hot drama be treft, laat ons bet maar rechtuit bekennen dat zij eenieders verwachting' heeft over troffen. De bevallige mevrouw Waunijn schijnt in de tooneelkunst nog hooger gerezen sedert het laatste tooneelsaizoen. Dezen avond heb ben wij haar niet alleenlijk als tooneelspeel- ster van eersten rang bewonderd, maar daar bij als talentvolle zangeres. Hare mooie stem was minstens zoo rijk als de prachtige kleedij- en welke zij ons heeft laten bewonderen. Mevrouw Porie heeft zich insgelijks met on derscheiding uit don slag getrokken.- Met d'heer Paul Devos in de hoofdrol van Camo'éns, is ons nogmaals den kundi- gen tooueelliefhebber voorgekomen wiens talent vasteiijk op tooneelgebied geene palen scnijnt te kennen. Wij hebben hem 'oijaon- derlijk in tiet 4e en het 7e tafereel bewonderd. Overigens weet hij alle rollen met hetzelfde gemak te overmeesteren. Onder de stadsliefuebbers verdient vooral den beer A. B^uynooghe eene eervolle mel ding. Zijn vooruitgang iu de tooneelkunst is wonderbaar; pas eenige jaren als beginneling opgetreden verdient hij hedeu nevens den beste der tooneeliiefhebbers onzer stad ge rangschikt te worden. Naar algemeen ge voel heeft hij de rol van Antonio uiterma te goed gespeeld; alhoewel dit niet eene bij zondere hoofdrol was heeft hij toch niet te min een groot aandeel bijgebracht aan het succes welke het stuk heeft bekomen. D'heer E. Valke wist zeer goed de rol van ridder Lavraiio te vertolken, nevens hem mogen nog gemeld worden d'heeren A. Vandecasteels, C. Hugs, G. 'Iechel, en H. Bruynooghe, Overigens de rollen waren in 't algemeen goed verdeeld en allen hebben medegeholpen om Camo'éns te doen zege vieren. Hetgeen in meest al de vertooningen onzer maatschappijen van rhetorica al te veel te wenschen laat, namentlijk de figuratie, was dit maal veel beter geschikt. Wij moeten de tooneelmeesters der - Victorinen daar over geluk wenschen, want zij hebben deze met orde en natuurlijkheid doen geschieden verder verdienen zij lof onder andere op zichten, zooals voor de rijke en trissche cos- tuums weike in het stuk gebruikt werden als voor de verschillige nieuwe decors welke zij hebben doen opmaken. Deze van het zevende tafereel dient bijzonderlijk gemeld te wor den en strekt tot eer van den artist die hem vervaardigde. Het blijspel de Postiljon van Maria Theresia heeft zooals het drama veel bij val genoten, en voor eenieder van het talrijk publiek genotvol den avond doen eindigen. Benevens Mev. Wannijn is het nogmaals de heeren E. Valoke en ABruynooghe met R. Deens aan wie de eer der goede opvoe ring toekomt. Om 't eindigen brengen wij eene welver diende hulde aan het uitgelezen orkest die den avond met de schoonste stukken van zijn uitgelezeu repertorium heeft opgeluislert, alsook aan den kuustvclleu heer J. Taccoen van Yper, die als pianist de zangers bege leide. Hop. De verkoop is vrij levendig, doch meestal rechtstreeks bij den landbouwer in plaats van op de markt. De prijzen blijven vast van 85 h 95 fr. de 50 kilos voor Pope- ringhe-stad en van 80 tot 90 voor Poperin- ghe-dorpen. Van de opbrengst van dit jaar blijft er slechts 7 of 8 per honderd over. van den 7 tot den 14 dezer maand. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Aloïse Vandamme, Luidgebruiker, en Fir- minia D'heere, dienstmeid, beide te Po<p. - ringhe. GEBOORTEN. Mannelijk 3 Vrouwelijk 7 II U W E L IJ K E N Charles Herman, landbouwer te Renin- ghelst, en Juliana Liebert, hovenierster te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Courouble Rosalie, oul 71 jaren, reli- gieuse, Bruggestraat. Huysseune Cecilia ongehuwd, oud 64 jaar, kantwerkster, Pot- testraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 2. Vrouwelijk 1. MEUBELMAKER TE POPSRINTGHE, heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat hij van heden af geene schulden meer zal betalen gemaakt door zijnen zoon OCTAAF WULLEMS. A. WüLLEMS. Poperinghe, dea 15 December 1893. op fransch grondgebied, niet ver van Poperinghe. Zondag 11, was de zoon van den landbou wer Faevel naar de mis van 7 uren gegaan. Daar hij maar ten 11 1[2 ure naar huis kwam, begonnen zijne ouders hem eene ver maning te geven. Opeens schoot de zoon in woede, nam een geweer van den balk, dat geladen was, en slingerde het wapen verscheidene keeren boven het hoofd zijner ouders. Een schot ging af. Hij trof zijne moeder in volle borst. Deze is nog tot aan haar bed gegaan en daar bezweken. De zoon Faevel hoeft zich aanstonds ia de handen der politie overgeleverd. Wij weten niet of het hier een ongeluk of eene moord geldt. De droefheid van den vader is onbeschrijfe lijk. Onze correspondent zegt niet dat de zoon Faevel soldat is ea thuis was in verlof. Wereldtentoonstelling. Men bericht van uit Brussel dat in de laat ste dagen, de belgische nijverheid talrijk is bijgetreden tot de tentoonstelling \an Ant werpen. De commissie der belgische sectie heeft zich tot het comiteit der tentoonstel ling gericht, en andermaal eene aanvraag gedaan van i" 000 meiers. Ziedaar een nieuws dat doet zien hoeveel belang de belgische nijverheid nu in onze wereldtentoonstelling stelt. De afzendingen uit Chicago zijn begonnen of liever vele der voor Antwerpen bestemde voorwerpen zijn reeds op wegzij zullen de hallen gereed vinden om ze te ontvangen. De sectie van Bulgarie is verzonden; Rus land bestemd 200 ton voor onze tentoonstel ling en bijna geheel de chineesche afdeeling wordt naar Antwerpen overgebracht. Wat een bijzonder belang zal aanbieden in onze tentoonstelling, is de militaire kunst, die op een geheel anderenen veel belangwek kender voet zal ingericht zijn, dan te Parijs. Millioensn franks schade. Wij hebben andermaal eene der hevigste brandrampen aan te stippen, welke in de stad Antwerpen plaats hadden. Het aloude Oosterse!)huis dat dagteekent van de 169 eeuw, is geheel verwoest- In den nacht van zaterdag tot zondag een 10-tal minuten na middernacht, kwam de adjunct commissaris Sergoynne der 7e wijk welke de nachtronde maakte, voor het Öostersch huis en werd eenen sterken brand- reuk. gewaar. Hij verwittigde hiervan de agenten van dienst en na zich op het com missariaat te hebban begeven, kwam hij op zijne stappen terug en wendde zich in ge zelschap van da agenten in de richting van de eerste wijk, in de veronderstelling dat aldaar een brand moest plaats hebben. Men bemerkte op dit oogenblik niet den minsten rook of genster. De policie begaf zich alsdan langs de Kleine Dolt op nr 10, toen de heer Sergoynne eens klaps met verbazing langs dien kant onge veer in het middengedeelte van het Oostersch- huis, langs een venster vuur bemerkte. Onmiddellijk snelde de policie-officier naar de herberg van den heer Jan C. Vreven, Godefrieduskaai, 10, en verwittigde vandaar per telefoon de pompiers, alsmede het com missariaat der 7® wijk, het hoofdbureel van policie, de militaire en burgerlijke overheid. De pompiers waren in een oogwenk met hun materieel ter plaats. Daarop volgden spoedig de heeren burgemeester Jan Van Rijswijck. Willaert, generaal van de bur gerwacht, Berré, procureur des konings, Verraes, onderzoeksrechter, Ledoux, haven meester. Een groot getal poüciebeambten van de 7° en andere wijken, waren insge lijks op de plaats der ramp, en namen de noodige ordemaatregelen. De militairen lieten zich evenmin wachten en weldra verschenen afdeelingea van de genie en het 5" linieregiment en verleenden hulp aan de policie om de orde des te ge makkelijker te handhaven daar eene talrijke schaar nieuwsgierigen zich reeds ter plaats bevonden. De uitbreiding van den brand was zoo ge weldig en plotseling, dat men er zich nau welijks een gedacht kan van vormen. In korten tijd stond gansch het gebouw langs de verschillige kanten in vuur en vlam, Het Öostersch huis was sinds geruimen tijd vooral tot magazijn van graan bestemd. Zoo wel binnen als buiten het gebouw waren dan ook elevators geplaatst om het laden en lossen te vergemakkelijken. Het bewerken van deze koopwaar veroor zaakt buitengewoon van stof dat eene zeer gemakkelijk vuur vattende waar vormt, waarmede muren en balken door eene vaste laag bedekt zijn. Hieraan is het toe te schrij ven dat de brand zich met zulke snelheid heeft uitgebreid. Het blusschen hielp hoegenaamd niets, alhoewel de pompiers van de verschillige posten met geheel hun beschikbaar mate rieel werkten. Niet min dan 25 spuiten waar- tusschen de twee groote stoomspuiten waar van eene 3000 liters water per minuut geeft, werden gebezigd. Op nr 10 lagen naast het brandend gebouw ongeveer 150 vaten olie. De vuurgensters welke met b litengewone hevigheid langs al le kanten uit hetgebouw werden geslingerd, deden voor eene nog groote uitbreiding vreezen. Men aarzelde dan ook ui' t lang de vaten met olie iu de kleine oude dok te wer pen. <4ulks gebeurde slechts op het gepast oogenblik, want een kleine brand vertoon, e zich reeds tusschen gemelde vaten. Toen het gebouw in volle hevigheid bran i- de, o nstoud een luid gekerm en hulpgeroep irrtrTjB—jnuaw En zulks gebeurd® iu tegenwoordigheid van de overheden. De pompiertjes en hebben geeue chancena 't dessertje begon het bijnu te branden, het ware jammer geweest van den schooncn theater. Zaterilarg kregen wij (keuiniolsche aiuzie- kanten) een avonduiRal bij onzen dapperen sous-chef. Om 10 uren uit vreeze voor d'ooren (denk ik) ging onzen zoogezegden surveillant kaarte en bollen uit de weg maken en alka moest eindigen, zelfs kon men voor zijn geld geen glas bier meer krijgen. Zeker waren het de domste die dat geloofden en seffens naar huis liepen. Maar wion is dien surveillant die altijd achter onze hielen zit en voor wien wij moeten bukken. 't Is een vreemdeling eertijds naar Kern-mal gekomen met gansch zijn kleerkas in zijn zakneusdoek en met zijne kazak eens en anders te draaien is hij heer op dc parochie geworden; gelijk het tot Kemmel metal de vreemdelingen gaat. Omdat de makolaar van da jongmans, door den tahakboer gekust is geweest in bet wethuis te Wulverghem. 0.10 0.10 0.10 o-l 5 C. 10 0,10 0.10 0.20

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 3