VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. OE ONNOOZELE. Liberale Vereeniging Achtste jaar. Zaterdag 30" December 1893. Nummer Klerikale eerlijkheid. De drijvoudige stem der onderwijzers Sterfgevallen. STADSNIEUWS. Turn- en Muziekfeest Zondag 31 December 1893 Kerstfeest. AtJiuXX ieuJA-- d Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annonce»: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd® artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij es onderteek end toe te zenden. Artikelen oDgeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Een klerikaal dagblad, troetelkind en vertrouweling van het huidig Staatsbestuur, schreef op 10 Juli 1892: Nooit is er spraak geweest, in de rangen der rechterzijde, het openhaar onderwijs af te schaffen. Nooit heeft men er aan gedacht de openbare ambtenaars hunne verkregen rechten te ontnemen. Wanneer het land zal geregeerd worden door een katholiek minis- terie, zullen de gemeenteonder- wijzers veel beter behandeld wor- den dan zij het thans zijn. Hoe hebben de klerikalen die be loften gehouden Lezers, gij weet het, Nauwelijks waren zij aan het bewind, of een on- menschelijke, barbaarsche oorlog woedde, het geheele land door, tegen het openbaar onderwijs. Duizenden brave onderwijzers werden gemar teld en gebroodroofd; velen van hen bezweken in den strijd en daalden vroegtijdig ten grave. Dagelijks nog worden er nieuwe slachtoffers ge maakt en volksscholen afgeschaft. Bijna 300 dorpen het achtste van het geheel getal zijn thans beroofd van gemeenteschool Nooit zoolang België bestaat, wer den zooveel wreede vervolgingen, zooveel onrecht gepleegden nooit, zoolang het bestaan zal, zullen die monsterachtige feiten uit het geheu gen gaan. De geschiedenis zal onze meesters met den schandnaam van broodroovers brandmerken. Niettegenstaande de hevige tegen- 7de Vervolg. De brief werd aldus verzonden. De ster vendevrouw verwachte angstig het antwoord daarop. Zij was nu aan hare sponde gekluis terd. Robert, die aan hare zijde zat, hield den geheelen dag hare handen in de zijne; zijne moeder poogde nu en dan te glimlachen en begon hem zelf een weinig meer aan te spre ken, alsof zij wist, dat na haren dood, hare woorden in zijn geheugen zouden terugko men. Het was weemoedig om aan te hooren als zij hem lessen en raadgevingen gaf, alsof hij inderdaad gezond verstand hadde beze ten. - Wie weet, mijnheer, zegde zij daarbij tot den heer Acton, misschien zal hij mijne woorden eens in zijn hart gegrift vinden. Aldus verliep eene week. De dood naderde langzaam, en hoe onderworpen Edith ook was, gevoelde zij nochtans nu en dan hoe kanting van M. Ligy, verslaggever, en van minister De Burlet, heeft de Kamer dinsdag, met 85 stemmen te gen 32, het voorstel aangenomen om aan de lagere onderwijzers de drij - voudige stem te verleenen. Zelfs M. Woeste, die er eerst zoo krachtdadig tegen was, heeft voor gestemd. Hij had weeral kazak gekeerd, zegde hij, omdat een bestuurder van het lager onderwijs hem was komen bidden en smeken de tweevoudige stem te verleenen aan de onderwij zers. Woeste zooals men ziet, verandert nogal gemakkelijk van gedacht... als paapkens hem dit verzoeken, want er valt niet aan te twijfelen dat die bestuurderwaarvan hij sprak, een geestelijks zal zijn. De eenige voorwaarde der drijvou - dige stem voor de onderwijzers is, dat zij een diploma bezitten en ten minste sinds vijf jaar hun ambt uit oefenen in eene officieele of in eene vrije school. Het voorstel, om hetzelfde voor deel te verleenen aan onderwijzers zonder diploma, werd verworpen. Deze uitslag is eene echte neerlaag voor minister De Burlet. Ds kunstschilder Prosper Van Luppen, de eeuige zoon van wijlen Jo*. Van Luppen, die het spoor zijns vaders volgde en daarop reeds eenen welverdienden naam had ver worven, is te Antwerpen overleden. De heer Blangini, toondichter, die ver scheidene operetten geschreven heeft, welke onder het keizerrijk gespeeld werden, is te Parijs in 76 jarigen ouderdom overleden. De uitvinder van het combiaingeweer, smertelijk het scheiden zou zijn, en ontzonk haar den moed bij de gedachten aan de on zekere toekomst van haren zoon. De laatste levensdag van Edith Livingstone brak aan. De zon kwam het laatst voor haar op. Zij zat in de flauwe morgendschemering aan het venster met haren zoon in de armen, wiens voorhoofd en wangen zij onophoudelijk kuste, waarbij zij heete tranen stortte. Arm kind! riep zij eindelijk uit, wat moet er van u worden? Ach! luister tenmin ste in dit laatste oogenblik van mijn leven naar mij. Uw vader is ook reeds dood. Wel dra zult gij alleen op de wereld zijn. Ik ver trouw u in de handen van Hem die over al zijne schepselen waakt; ook de arme wees zal hij niet verlaten, bemind kind, zie en luister naar mij. Tracht te begrijpen dat ik ga sterven, opdat gij u mijner eens mocht herinneren. Hare stem werd zwakker en zwakker; zij kon haren zoon nog slechts krampachtig in de armen drukken. Op hetzelfde oogenblik hield een rijtuig voor de deur stil. Da heer Livingstone en het wapen onzer burgerwacht, isteSaive, in den ouderdom van 80 jaar overleden. De Tandmeester EMEANUËL HUISMAN is allen Woensdagen te raadplegen van 9 totSu. bij M. Charles Nuytten; Schoenmaker, (in de Vergulde Pantoufle) Boterstraat 12 Yper DER STAD YPEREN. DAGORDE: Hernieuwing der leden van het Comiteit. De Onvermoeibaren, turnraaatschappij boden jl. zondagavond, hunnen laden en de zer huisgezinnen een prachtig turn- en mu ziekfeest in den stadsschouwburg aan. De zaal was eivol en er was veel en schoon volk aanwezig. Er waren heel mooie kleedijen en wezentlijke pronkzucht ten toon gespreid en daartusschen krioelde het van bevallige ge zichtjes, die u als pas ontloken roosjes tegen lachten. De zaal was lief opgesmukt en alles had een lustig, feestelijk uitzicht. Het muziekaal deel was goed verzorgd en verwekte menigmaal de luidruchtigste sal vo's. Noemen wij maar de Hongaarsche Gang, het tweespel voor fluiten met bege leiding, en Herdenken groote wals, voor symphonie; drie verrukkelijke brokjes, die allen medesleepten en vol gevoel en melodij waren. De Koorzang L'orpheon t is het Volk gezongen door de Werkerslier en een kluchtlied, door den heer G. Maillard, geno ten voorzeker een ongemeenen bijval en de den daverende toejuichingen losbaarsten. De turnkunst heeft iedereen bewezen dat mevrouw Archer stapten eruit en traden het huis binnen. Hai tverscheurend inderdaad was het hen te zien. Noch op de kalme, ijs koude en gestrenge, trekken van den ouden man, evenmin als op het gelaat van die trotscheeigenbelangzuchtige vrouw, die hem hierin gevolgd had, was de minste sympa thie te vinden voor de zoo vroeg verwelkte bloem daarbinnen. Zij traden de nette, doch eenvoudiggemeu- belde kamer van Edith binnen, zoo zeer verschillend van het prachtige hotel, dat zij verlaten hadden, en gingen naa^ het bed, waarin Edith achter de sneeuwwitte gordij nen met eene doodelijke bleekheid op hare ingevallene, doch nog steeds sehoone trek ken verspreid, met haren zoon aan het hart gedrukt, lag. Haar vader en hare zuster stonden aan de zijde van dat sterfbed, doch geen van beiden bood de ongelukkige vrouw wier blikken smeekend op hen gevestigd waren, een hertelijk woord van troost. Slechts eenige koele en onbeduidende vol zinnen kwamen langzaam uit hunnen mond. Zij wendden hunne oogen van haar af, en om 3 ure stipt namiddag ALGEMEENE VERGADERING in het lokaal den ZALM onze jonge turners met rasse schreden voor uitgaan. Al de oefeningee werden met sa menhang, met kracht en gelijkheid, onbe rispelijk uitgevoerd. De moeilijksten waren verbaasd over handigheid, de vaardigheid en de gezwindheid, waarmede aide werkzaam heden, tot defjinoeilijkste en de lastigste toe, uitgevoerd werden. Wat de menigte, echter volop in verrukking bracht, dat waren de vele, wezentlijk puike pyramiden en vooral de Matrozendans, .die zoo meesterlijk weer gegeven werden. Aan de dreunende toejui- chingenfkwam:telkenma!e, om zoo tezeggen geen einde. Het wasteen alleszins aangenaam, betoo- verend schoon feest, dat aller goedkeuring weggedragen heeft. Eere en dank aan de Commissie en aan onzen vriend'Carlos. Maandag laastleden hadi'in het Huis der. Oud-pompiers, het jaarlijksch kerstfeest plaats, door onze wakere Wülems-Fonds afdeeling den kinderen der leden aangeboden. Iedereen weet, hoezeer de kleinen, en ook wel de grooten, haken naar dat bij uitstek prettig feest, waar onze lieve kleinen zoo hartelijk, in de§ weer] zijn. Deze maal meer nog dan de] vorige jaren is liet kerstfeest goed gelukt.(Het heeft eenen bijval zonder weerga genoten en allen hebben daar een onvergetelijken |namiddag gesleten. Ruim een twintigtal nummers maakten het pro gramma uitjen alle werden, door jongentjes en meisjes, fniet hooger dan dat, vertolkt. Het iSjjccktijwonderlijk met welke vrijmoe digheid en welke ongedwongenheid die ten gere vertolkers en vertolsters optreden. Allen hebben de groote menigte daar aan wezig, hertel ij k doen lachen en allen ook verwonderden iedereen door hunnen als aan geboren aanleg. Vele ouders waren fier, en terecht, over hun kroost, dat daar zoo kod dig, zoo onverschrokken en bevallig optrad. Wanneer do kerstboom, met allerlei snoe perijen en speelgoed beladen en neljes met lichtjes, lintjes en vaantjes versierd, te voor schijn kwam, dan was het klein goedje in zijn schik. Aan de jubelkreten scheen geen einde te komen. En hoe fier kwam het hun toen zij zagen dat Edith hen niet verstond, bleven zij zwijgend haren doodstrijd afwach ten, zonder dat hunne trekken zich zelfs tot een liefdevollen of deelnemenden blik plooi den. Edith vestigde nu hare stervende blik ken op deze wezens en scheen door eenen plotselingen schrik getroffen. Zij begreep voor de eerste maai de wezen lijke bedoelingen van mevrouw Archer, de onverschilligheid en het eigenbelang van den heer Livingstone; zij begreep nu inderdaad dat zij, die daar voor haar stonden, niet de beschermers van haren zoon konden zijn, maar vijanden waren. Zij wilde zelfs de hulp van deze meedoogenlooze wezens met inroe pen. Stuiptrekkend trok zij Robert dichter aan hare borst en terwijl zij al hare krach ten tot eene heldere en vaste stem uit, terwijl zij haren zooneen laatsten kus gaf: Arm, diep beklagenswaardig kind! Gij staat alleen op deze aardeo God, die over al uwe schepselen ontfermt, bescherm ook mijn kind {Wordt voortgezet). X T ■m- HET WEEKBLAD V. t J

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1