r Schoone Visietkaarten Men verbindt BOEKEN aan zeer genadige prijzen. w gedrukt op karton, bristol of op ivoire van af fr. 1,00 de 100. Gesteendrukt en fijn gegraveerd Lithographie) van af 3 fr. het 100. Enveloppen en banden voor Visietkaarten. Onmiddelijke bediening. Werk met zorg en spoed afgedaan. Maatschappij Burgerwacht Schieting van Donderdag 28 December. Burgerstand der Stad Poperinghe. Zaak Faevel te Boeschepe. Afschuwelijke moord te Meenen. Uit Wytschaete. Boekbeoordeling. VERSCHILLENDE TIJDINGEN. te beurt gevallene afhalen. Eindelijk sloot het feest met eenige dansen voor die paar- kes, niet grooter dan eene laars. Het ging er dan prettig toe en wat men gelachen heeft is niet in woorden uit te drukken. Het mag een kinderfeest heeten, zooals wij er nooit beleefden. Ook heeft het op allen, kleinen en grooten, den onuitwischbaren in druk van voldoening, vermaak en genot na gelaten. Gewoon blazoen. Boedt Léon 25 25 25 20 25 120 Masschelein A. 25 25 25 25 20 120 Legon Emile 25 20 20 25 25 115 Vermeulen H. 25 25 20 25 20 115 Justice Jean 20 20 20 25 25 110 Froidure Eug. 20 20 25 20 25 110 Deweerdt Ch. 20 25 20 20 25 110 Een viertal heeren vragen GOED BURGERLIJK KOSTHUIS. Voorwaar den per brief te overhandigen aan den uitgever dezes. BURGERSTAND. van den 22 tot den 29 December 1893. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 2. Bïïüt welijken. Deconinck Polydore, neringdoender, en Struyve Louise, zonder beroep. «veftijdens. Duflou Louis, 87 jaren, zonder beroep, we duwenaar van Debouck Marie, Dixmude- straat. Titeca Henri, 54 jaren daglooner, echtge noot van Glady Adelaide, Bukkerstraat. Rigal Marie, 82 jaren, zonder beroep, we duwe van Lamote Pierre, Tempelstraat. Bouchart Théophile 44 jaren, wever, on gehuwd, lange thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 2. N. B. Dinsdag, 2 Januari 't Bureel van den burgerstand zal alleen open zijn van 9 tot 11 ure 's morgens voor de geboorten en sterfgevallen. van den 21 tot den 28 dezer maand. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Petrus Catrycke dienstknecht en Marie Deconinck dienstmeid beide te Poperinghe. GEBOORTEN. Mannelijk 4 Vrouwelijk 0 STERFGEVALLEN. Pittillioen Aloïse oud 66 jaren weduwe naar van Amelia Bouttez, Pottestraat. Dewaegemaecker Pieter oud 83 jaren echt genoot van Maria Deleu. Wijk G. Taccoen Henri ongehuwd oud 22 jaren Meessenstraat. Beddeleem Pieter ongehuwd oud 38 jaren Wijk L.Dehaene Catherine oud 76 jaren weduwe van Fidelis Quagebeur. Wijk H. Lefever Rose oud 85 jaren weduwe van Ka- rel Gontier. Wijk D. Oogke Theodoor oud 57 jaren Gasthuis. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk 2. Vrouwelijk 4. ODze lezers herinneren zich dat vader Fae vel, te Boeschepi, een geweer van den balk nam om er zijn zoon mee te bedreigen. Deze greep het geweer vast om ongelukken te vermijden. Het schot ging ai en de moeder werd gedood. Deze zaak is voor de rechlbank van Haze- broeck afgeloopen. De zoon werd vrijgesprokende vader ver oordeeld tot 6 dat en gevangenis. Aanhouding van een der vermoede lijke moordenaars te Roubaix. Onze lezers zullen zich herinneren dat een zestal weken geleden te Meenen in de Yper- sche straat Mevrouw We J. B. Buseyne, ge boren Virginie Bekaert, oud 60 jaar, in hare herberg, met eene prop in den mond ver wurgd werd gevonden. De vermoedens vielen onmiddelijk op drie personen, eenige personen werden aange houden, doch bij mangel aan bewijzen voor- loopig in vrijheid gelaten. Zondag avond heeft de gendarmerie van Roubaix een schoenmaker oud 40 jaar, Hen ri d'Hellemines aangehouden, die in bezit was geweest van gerobberde voorwerpen uit de herberg der Yperschestraat te Meenen, en getracht had die te verkoopen. Ondervraagd, beweerde de schoenmaker gehandeld te hebben op verzoek van een on bekenden heer van Tourcoing die hem die juweelen had ter hand gesteld. Na eene ondervraging die 5 uren duurde, werd d'Hellemines toch in hechtenis gehou den. Mijnheer den uitgever zijt zoo goed deze weinige regelen in uw geeërd blad over te nemen. Maandag kerstdag heeft hier stem ming plaats gehad in de maatschappij van ziekentroost tot het herkiezen van eenen doctoor. Mijnheer de Burggraeve stichter dezer maatschappij, werd herkozen, met een vijftien stemmen meerderheid en een ieder was tevreden, uitgezonderd den heer.... Pastoor, hij was niet tevreden over den uit slag, hij wilde van M. Burggraeve niet al hoewel deze heer de meerderheid bekwam. Mr den doktoor was den man niet voor den pastoor, omdat hij niet dansen wil gelijk de papen schuifelen. De stemming moest vernietigd zijn, en men verplichtte den werk man zijne stem te geven voor hem die den pastoor voorstelde, het was doctoor Van Egroo, omdat Mijnheer Van Egroo danst als pastoor en papen aan het koordeken trekkenzulke mannen moeten ze hebben te Wytschaete. Wij vragen het nu eens aan alle verstan dige burgers, of zulks rechtveerdig handelen is! Zal M. doktoor Burggraeve zulks aan- veerden zonder zijne rechten te doen gelden? 't Is te hoepen van neen en den pastoor eens eene duchtige les geven en hem doen verstaan dat pastoor in de kerk en burgemeester op het stadhuis daar hunne plaats is. Het is te hoopen, dat het niet lang meer duren zal, vooraleer de werkman zijne rech ten zal kunnen doen gelden, het algemeen stemrecht zal het hun doen begrijpen. X. Men beweert dat de kanker in het aange zicht ongeneesbaar is. Wij ontvangen eenen brief die het tegenovergestelde bewijst: Sedert twee jaren leed ik aan kanker der lip. Vruchteloos had ik mij aan verscheidene geneesheeren vertrouwd: mijn toestand ver slechtte. En nochtans was eene maand be handeling in het gesticht Windelincx, 122, Gallaitstraat, te Brussel, voldoende om mij ten volle te genezen. Deze merkwaardige genezing is tot heden in goeden stand ge bleven. - Alle ziekten die het gevolg zijn van bloed- belerf, worden er met bijval behandeld, zooals klieren in den hals, gezwellen, won den van allen aard, huidziekten, enz. Wageneer, Landbouwingenieur 55, Vanderlindenstraat, Schaerbeek. De raadgevingen hebben plaats in het ge sticht, van 11 tot 1 uur, dijnsdag en vrijdag, uitgezonderd. Leerboek voor het 3" en 4e studiejaar van de voorbereidende afdeeling der middelbare scholen, tn voor den tweeden graad van het lager Onderwijs door Achille Van Lade en Leo Vrielynek. Namen Ad. Wesmael-Charlier, uitgever, Yzerstraat, 53. In vele kleine steden, alwaar geringe burgers en zelfs werklieden hunne kinderen naar de mid delbare school zenden, kan men de leerlingen moei lijk dwingen voor elk te onderwijzen vak een af zonderlijk handboek aan te koopende professor is derhalve verplicht zijne toevlucht te nemen, tot het dicteeren van nota's of het doen afschrijven van eenen korten inhoud der les. Dit stelsel is verre van slecht, doch biedt een dubbel bezwaar aanvooreerst tijdverlies, omdat men den aldus verbruikten tijd aan toepassingsoefeningen op de les, of op welkdanige andere wijze, even nuttig besteden kan vervolgens, ornaat een leerling, die eenige dagen afwezig is, of die eerst in den loop des jaars schoolgaat, nooit de volledige leerstof bezit en dus bij zijne makkers achteruit staat, indien hij zich de moeite niet getroost al de opge geven résumés af te schrijven en te bestudeéren. Het Leerboek bevat de geconcentreerde leerstof van het 3e en 4" jaar der voorbereidende afdeeling, zoodat er, voor die twee klassen, geene behoefte meer is aan eea uitgebreider handboek en dat de leerlingen, met bewust Leerboek gewapend, zich zoo goed uit den slag trekken als met afzon derlijke werken over geschiedenis, spraakleer, aardrijks-, reken-en natuurkunde, hetgeen bijge volg eene niet te versmaden besparing medebrengt. Nagenoeg in bovenstaande bewoordingen, ver rechtvaardigde mij een der samenstellers van het Leerboek dezes bestaan. Het spreekt van zelf dat die redenen zeer gegrond zijn; want, bijna overal pruttelen de ouders niet tegen bet schoolgeld maar tegen de hoeveelheid en de duurte der school boeken, die van klasse tot klasse veranderen, zoo dat er elk jaar verscheidene nieuwe werken moe ten aangekocht worden, die stukken van menschen kosten! Het is daarom een gelukkig idee in één werk, dat slechts twee fr. kost, al de leerstof te verzamelen, welke verspreid ligt in verscheidene andere werken, die soms zeven tot acht fr. moeten betaald worden. Zulke doenwijze is echter maar mogelijk voor klassen, waar de leerstof nog niet uitgebreid is; want, wilde men het stelsel op de hoogere klassen toepassen, dan zou dergelijk leer boek welhaast een folio-formaat gaan krijgen en ongeriefelijk worden bij 't gebruik. Voor zulke klassen dus, waar een goed encyclopedisch leer boek kan gebruikt worden, in plaats van een half dozijn vakwerken, dienden Bestuurders en Lee raars van Midb. scholen bet in te voeren, om niet langer onrechtstreeks de hand te leenen aan het rijk maken sommiger boekenfabricanten, die elk jaar een ander titelblad en eenen anderen omslag aan hun werk. geven, om het als eene nieuwere uitgave te doen doorgaan en aldus speculeeren op de goede trouw (liever: goedzakkigheid) des pu blieks. Ook was het met eene zokere verwondering, dat ik reeds in eene recensie over het werk der HH. Van Lede en Vrielynek de vraag geopperd zag, of het niet wenschelyk ware, de leerstof van het 3" en van het 4'jaar elk in een afzonderlijk boekdeel samen te vatten 1 Dus weeral twee volumen in plaats van één I Onaangemerkt dat men aldus wederom den ouden weg zou inslaan, moet het nog gezegd worden, dat de programma's concentrisch opgevat zijn, dewijl men in het 4ejaar moet herhalen wat reeds in het 3' aangeleerd is, zoodat het boek voor het 4° jaar nogmaals alles bevatten zou, wat er in het vorige voorkomtEn als men nu weet dat het Leerboek met twee soorten van letters gedrukt is (het 3e jaar in cicero, waarbij, voor het 4e jaar al de tekst in kleinere letter moet gevoegd worden), dan is de hierboven geopperde vraag teenemaal overbodig. De verzamelaars van het Leerboek laten den lee- raar volkomen vrij in zake methode en daarin han delen zij voorzichtig, want ook in onderwijs geldt het spreekwoord Zooveel hoofden, zooveel zin nen Doch de auteurs bepalen zich bij het opgeven der kennissen, om het even hoe ze nu verkregen worden! welke een leerling noodzakelijk moet bezitten, om in de Middelbare afdeeling te kunnen toegelaten worden. Die leerstof is, gansch het boek door, zeer bondig opgegeven, misschien wel te bondig op enkele plaatsen: dit scheen mij bij zonderlijk het geval te zijn voor de vier hoofdbe werkingen in het rekenen en voor de natuurlijke wetenschappen, met hare verschilligo rubrieken ontleed-, dier-, planten- en delfstofkunde, mitsga ders begrippen over vezel- en bouwstoffen en phy- sica. In geheel de behandeling der Natuurlijke Wetenschappen is er geen lijntje kleinen tekst te vinden, hetgeen laat veronderstellen dat men in 't 4« jaar niets meer dan in 't 3' voor dit vak hoeft te kennen? En ware dit nu nog de bedoeling van het officiéél programma, welk de samenstellers Tan het Leerboek moesten volgen, toch zal men ge- reedelijk toegeven, dat het programma hier den bal misslaat en dat er in het 3« jaar zooveel niet mag aangeleerd worden als het in het 4°. De behandeling der spraakleer is ook even bon dig als wel gemaakt. In 50 halve kolommen (25 blad/..) staan Nederlandsche en Fransche spraak kunst tegenover elkander geplaatst, worden te ge lijker tijd aangeleerd en g6dnrig met elkander ver geleken, daar waar zulks mogelijk is. Geen twijfel of de studie der twee landstalen, aldus opgevat, moet tot goeden uitslag leiden. Het Leerboek heeft nog eene andere hoedanig heid, nl. de alphabetiacbe vakwoordenlijsten, in beide talen, op het einde van elk vak, alhoewel er voor de Nedl. termen, vergeleken met de Woorden- Lijst van De Vries en Te Winkel, nog al eenige feilen tegen de geslachten in geslopen zijn. Niette min zijn die lijsten zeer gerievig en zullen vooral dienst doen, waar de les, in eene der twee talen gsgevec, b. v. in de andere zou moeten herhaald worden. Graag had ifc jn Vormleer en Natuurlijke We tenschappen hie? ui dw een figuurtje willen ingelascht ziendit zou bet taoeh hoogstens met tien a twintig blz. vermeerderd hebben., ,&<?.cb den leer ling opperbest stade gekomen te zijn. Ik weet wel dat de aanschouwing in de klasse geschiedt, door middel van teekeningen, muurplaten of in natura; maar als de leerling buiten is en de zaak niet meer ziet, schiet wel eens zijn geheugen te kort en dan zou een figuuitje in zijn Leerboek hem weder op den rechten weg geholpen hebben I Ik zie insgelijks verbetering in het meer ratio neel aanleeren der maten en gewichteneerst meter, stere, liter, gram en frank met tiendeelige verhouding, dan vierk. meter, are en kubiek meter met honderd- en duizenddeeltge verhouding. Dit is best geschikt om verwarring bij de leerlingen te vóórkomen. Ik geloof nu lof genoeg gesproken te hebben over bet Leerboek, zijnen goedkoopen prijs, zijne beknoptheid, zijne woordenlijsten, enz. om mij nog eene kritiek te mogen veroorloven. Ik zag ongaarne dat er op twee verschillige plaatsen, in de Geschie deniszoo zeer aangedrongen werd op de omwen teling van 1830, hare zoogezegde oorzaken en het onrechtvaardig bestuur der Hollanders. Eenige Hollandsche en meestal de Vlaamsehe publicisten hebben ganscbe dagen den mond vol van De oude veeten zijn vergeten en schrijven en wrijven tot het in stand brengen van een Tolverbond en de verwezenlijking van Groot-Nederland.Doch wat baat dit, wanneer men in de nieuwe schoolboeken gedurig olie op het vuur werpt en aldus onze Noorderbroeders bij de opkomende generatiën voort hatelijk maakt I Men kome hier niet zeggen, dat bespiegelende staatkunde en polemiek voor de historische waarheid moeten onderdoenWat men, in zake 1830, meent de historische waarheid te zijn is het eigenlijk niet! Eene menigte grieven en in de allereerste plaats de zoogenoemde taal grieven hebben nooit elders bestaan dan in de schoolboeken, die onmiddellijk na 1830 het licht zagen en waarin men wel den opstand wettigen moest om de vriend ran Gesar te zijn I Om zich te vergewissen wat er slechts van de taalgrieven overblijft, leze men de bijlagen in het werk van Max. Rooses Jan Frans Willkms (uitgaven v. h. Willemsfonds n" 78 en 120en van den anderen kant leeren de Bavay (Histoire de la Revolution Belge) en de Gerlache (Histoire des Pays-Bas de- puis 1814 jusqu'en 1830), dat niet ons volk de ware bewerker der revolutie was, maar wel eenige weg gejaagde of weggeloopen Fransche woelgeesten, - des Francs fileurs zooals men ze schilderachtig genoemd heeft, opgeruide priesters, dagbladschrij vers en edellieden. Fransche kuiperijen en be moeiingen der Jezuieten hebben alleen schuld aan la grande bévue du XIX' siècle zooals prof. Laurent het heette, aan un crime contrei'équilibre Européen gelijk Em. de Laveleye het noemde. En de gefopten waren wjj, Vlamingenwant nu nog, na 63 jaren,hebben wij minder taalrechten dan vóór 1830, en zelfs minder dan de Walen, vóór het uitbreken der omwenteling Aan die dwaasheid hebben wij dus niets gewonnen, integendeel veel verloren, zelfs in stoffelijk opzicht. Daarop kan nog verder uitgeweid worden, doch dit mag volstaan om te doen begrijpen, waarom ik liever, in de schoolboeken, 1830 zage schandvlek ken en er liever de volle waarheid hoorde over zeg gen, dan nog langer de jeugd met legenden om den tuin te leiden. Ik ben gelukkig, bij de beoordee ling van het werk der HH. Van Lede en Vrielynek, de gelegenheid gevonden te hebben om tegen eene strekking te protesteeren; mijne kritiek geldt dus hun werk in 't bijzonder niet, maar wel al de schoolboeken, officiëele en andere, die op dit punt de historische waarheid niet tot haar recht laten komen I Dit Leerboek werd gedrukt by Ad. Wesmael- Charlier; dit zegt genoeg dat de stoffelijke uitvoe ring onberispelijk is.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2